Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

La mine se aude si de fiecare data cand urc o bordura, chiar daca urc ca un melc.Zgomotul e acelasi ca in filmarea ta, oscileaza doar durata, cateodata e un sunet scurt, altadata e prelung.Si imi pune nervii pe bigudiuri.La mine asta nu e prima problema cu masina, am o lista destul de lunga, pana acum toate s-au rezolvat pe garantie, dar viitorul nu suna bine.La propriu chiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu urc borduri, dar ai dreptate, daca sunt drumuri cu diferenta de nivel, intr-adevar se aude...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99% sigur ca sunt niste bucse, revin cu info dupa ce recuperez masina si o bag iar in service sa le schimb :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce bucse vrei sa schimbi? Sau speri la un verdict de la service? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine, astăzi am confirmat si eu ca toate Golfurile 7 fac asa... am testat cu un tsi de 1.2... aceeasi procedura, se lasa masina la ralanti cu vreo 3-4 metri inainte de hopul de trecere de pietoni ca sa fie stabilizata viteza, si sa nu fie nici in accelerare nici in frana de motor... In filmare se aude putin mai tare decat live, dar e bine, ca stiti sa identificati zgomotul... Masina din filmarea de astazi e total opusul masinii mele, nu are dcc, e benzina, nu e 4x4... deci absolut tot e diferit... si zgomotul la fel. Ma gandeam ca poate nu il voi auzi, pentru ca are doar cateva luni, si presupuneam ca au rezolvat problema intre timp.

Care sa fie partile comune ce ar putea genera un asemenea zgomot?

Imi mentin parerea ca e ceva penibil sa nu se gaseasca o rezolvare la asa ceva din partea producătorului:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cumperi o masina second hand iti asumi faptul ca pot aparea anumite "surprize" neplacute de genul acesta, dar cand cumperi  o masina noua, si nu una ieftina, asa ceva nu ar trebui sa se intample.Care mai e avantajul masinii noi daca garantia nu functioneaza intr-un caz ca asta, in care e evident ca ceva nu e in regula? Trebuie sa fii surd sa nu auzi zgomotul asta.Pentru cei din service asta e un zgomot normal atat timp cat masina e in garantie, altfel sunt sigur ca li s-ar fi parut foarte dubios si ar fi recomandat schimbarea mai multor piese, ca doar se schimbau pe cheltuiala clientului.Penibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I s-a aratat cuiva vreo informare de la fabrica conform careia acest zgomot este "functional"? Intreb pt ca daca ar fi normal atunci ar exista o asemenea circulara.

Daca nu este normal, fiind varianta cea mai plauzibila, intra sub incidenta garantiei, iar felul in care nu se gasesc solutii e mai mult decat penibil. In definitiv sunt niste articulatii.

Din ce stiti, pe alte MQB se aude?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, doar vorbe de la renumitul expert in garantii de la PBN... Nu am niciun interes sa pun importatorul la cheltuiala... si sa imi pierd eu timpul prin service-uri... dar problema asta chiar nu o pot trece cu vederea, de fiecare data cand vad cate-o trecere de pietoni mi se strica tot cheful ca stiu ca parca se rupe ceva la masina. Asta repet, NU O SA CRED NICIODATĂ ca e normal. Poate daca ai o problemă mentală să crezi asa prostii.
Măcar să recunoască... si sa spuna... luati-va bara stabilizatoare aftermarket ca asta OEM e ceva inginerie atomica sa o facem să nu bată, si asta e, luăm. Sau bară de intărire intre telescoape, sau ceva... dar nu sa iti spună in față că e zgomot normal si sa dai muzica mai tare :)
Da, se aude si pe alte MQB, dar nu stiu sigur daca acelasi zgomot, pe Leon sau A3 am văzut mai demult o postare cu probleme de zgomote la puntea față.

Petrrru ai dreptate, chiar stăteam pe ganduri să vand masina cat are pret bun si e in garantie, si sa iau una second mult mai ieftina, ca si asa mari avantaje că e nouă, nu am:)

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca reprezentantele cele mai mari, gen PBN, nu au bunavointa de a incerca sa rezolve problema asta in vreun fel.Dar sunt multe  alte reprezentante VW unde poate fi semnalata problema legata de aceste zgomote.Chiar nimeni nu a gasit un service in care problema asta sa fie serios analizata?

Nu incerc sa fac reclama in nici un fel, dar eu am fost cu masina , de fiecare data cand am avut probleme, de garantie, si nu numai, in reprezentanta din care am si cumparat masina, Euro Tehno Grup din Targoviste.Nu e departe de Bucuresti si mi-au facut o impresie buna.Mi-au schimbat discul de ambreiaj si placa de presiune (aveam o problema la cutie, cateodata ramanea blocata in marsarier) fara sa pot replica problema in service, au cerut acceptul producatorului pt a schimba aceste piese , l-au obtinut, le-au inlocuit si mi-au rezolvat problema.Ma gandesc ca , de multe ori, problemele reclamate in service nu sunt comunicate producatorului, si atunci e greu sa apara rezolvari.Legat de zgomotul pe puntea fata, am fost deja o data la ei, mi-au inlocuit un etrier, singura piesa ce avea joc, dar , din pacate, problema nu s-a rezolvat.Am fost sunat de seful de service dupa cateva zile , m-a intrebat daca mai persista zgomotul, i-am raspuns ca da, si a ramas ca la viitoarea vizita in service, ianuarie-februarie, odata cu revizia, sa mai examineze cauzele (desi e un zgomot foarte enervant ,il mai suport o luna, doua, nu pot sa merg pana la Targoviste in fiecare saptamana).Oricum, cred ca e important ca toti cei ce au problema aceasta sa mearga in service si sa solicite verificarea masinii, sunt service-uri unde nu vom fi bagati in seama, dar sunt si altele unde angajatii chiar isi fac treaba si au bunavointa, poate cineva chiar descopera cauza acestor zgomote si astfel putem beneficia toti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unde am fost, am gasit bunavointa, problema e ca la niciunul din testele recomandate de cei de la pbn nu s-a pus in evidenta zgomotul, respectiv pe standul de frana  si platforma aia care vibreaza si testeaza suspensia, dar care are o cursa prea scurta si nu se aude nimic, la fel nu se aude nimic nici pe placile alea pneumatice de testat jocuri in articulatii, si nici pe elevator nu se vad jocuri ale articulatiilor. Au pus un fel de "microfoane" pe diverse elemente ale suspensiei, dar sunetul se propaga si nu si-au dat seama exact de unde vine. Piese nu au inlocuit ca nu se stia ce, si nefiind pe stoc, nu puteau comanda toata partea frontala. De-asta eu nu consider ca ei ar fi problema, ci producatorul, care daca a observat un zgomot comun la toate masinile, putea macar sa incerce sa gaseasca o solutie, nu sa spuna ca e normal. Imi pare rau ca mi-am vandut gopro-ul... ca acum ma bate gandul sa il fi montat pe sub masina si poate observam ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca pe langa testele lor standard, ar trebui facuta si o proba de traseu, asa ai putea sa le arati exact cum face.Borduri si bumpere se gasesc peste tot.Degeaba iti testeaza masina cum vor ei.

Poate au un soft care  se activeaza in service si opreste zgomotul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

 

Am ascultat filmul de ieri - ziua si cel postat mai tarziu. Nu este normal sa faca asa. Vorba unui coleg - parca se rupe masina...

 

Eu NU am remarcat la a mea un astfel de sunet. Chiar m-ati facut curios si ieri am trecut peste cateva obstacole, cu urechile ciulite. In afara de zgomotul firesc al anvelopelor (atunci cand cad inapoi pe sosea) si eventual niste fas-fas-uri ale amortizoarelor, nu am auzit acel zgomot de "caruta".

 

Eu am break HL,fara ACC, cutie manuala 6+1, cu anvelope de 205/55/R16 si 65 kkm.

 

In film suna ca si cum ar fi o problema de bucse sau amortizoare duse. Nu cred ca e zgomot de etrier. Acolo, eventual placuta ar putea fi zgomotoasa, dar se poate elimina presupunerea asta calcand usor frana inainte de obstacol.

 

Toti cei cu pb, sunteti pe 17"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la tine, sunt 90% convins... incearca sa mergi cu viteza 1 la ralanti cu cativa metri inainte de hop. De preferat pentru efect maxim sa treci cu ambele roti de fata in acelasi timp. Mentionez ca in realitate nu se aude chiar asa tare, dar oricum foarte deranjant.

Eu am roti pe 16 de iarna si 18 de vara, iar filmarea de aseara, am facut-o unui Golf cu rotile pe 15.

Eu cel mai mult tind spre ceva de la bara stabilizatoare. 

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, nu te contrazic, o sa fac si testul cu ea pe liber. Daca ai dreptate, atunci e probabilitate mare sa fie planetarele (la imbinarea de la cutie).

 

Dar, ca fapt divers, eu nu las masina pe liber decat daca am oprit complet sau sunt pe cale sa opresc. Deci, rare situatiile, deranj putin sau inexistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul pare a fi de suspensie: bucse, amortizor, flanse. Nu zic ca nu ar putea fi si altceva, dar parca inaintea planetarelor ar fi cele mentionate (ca si sanse).

Am vazut ca au mai fost probleme cu amortizoarele spate pe la altii prin afara, chiar pe GTI. E un filmulet pe acolo printre cele de pe youtube (ma rog, cel putin unul..). Chestia asta nu imi place deloc, ma pune pe ganduri. Nu sunt deloc fan VW, dar Golf 7 imi place. Octavia, Leon, or avea si ele aceleasi probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF

 

La Octavie, puntea spate semi-rigida CLONCANE. La Golf, aceiasi punte TACE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_catalin, in treapta 1, asta ziceam, nu pe liber, dar ca sa avem o viteza de referinta, am zis sa o lasi sa mearga constant cu cativa metri, sa nu fie nici in acceleratie nici in frana de motor. Nu zic ca am dreptatea absoluta, dar pana acum toate persoanele pe care le-am intrebat, si la inceput au spus ca nu se aude, dupa ce au fost atenti si au testat, se aude totusi :(

Amortizoarele spate sunt linistite, nu fac zgomote neobisnuite

Cat despre platforma, tind sa cred ca la toate se aude, octavia leon, etc, era o filmare pe net mai demult si semana sunetul.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golf TDI

 

OK, pai in cazul asta testul a trecut, caci asa am mers - 1-a, constant, fara acceleratie, decat pe relanti. Am luat limitatoare de viteza, gropi, denivelari. Toate ieri pe seara. Poate ca mi se diminueaza auzul peste zi...:-)) nu stiu ce sa mai zic.

 

Totusi, daca unele persoane au remarcat zgomotul abia dupa ce au fost atentionate, nu prea mi se pare o pb generala. Daca la unii se aude mai tare si la altii mai incet, atunci inclin sa cred ca e vb de uzura. Pica planetarele in cazul asta, raman in joc bucsele si amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca esti un norocos. La mine s-a auzit la fel de inacceptabil din prima zi cand am luat masina, exclud uzura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, poate tine de tipul de suspensie (sport, normala, ACC). Eu am normala. As fi vrut sport(cu 17"), dar "drumurile ca-n palma" m-au dat inapoi.

 

Cat priveste spatele - multilink-ul e silentios. Nu sunt pb.

 

Nu fac un caz din asta, dar pe mine ma deranjeaza plasa despartitoare ,cea de la nivelul banchetei spate. Ruloul din interior face zgomot la obstacole. Puteau sa mai lucreze la chestia asta.

 

Per ansamblu, confortul e mare. Ma refer aici la efectul final, cel din coloana mea. Deci, suma de suspensii, cauciucuri si scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am testat la DCC si cea normala (standard)

Asteptam si rezultatele in urma testelor facute de alti colegi. Ar trebui facut un poll cu motorizarea, tip de suspensie si daca exista zgomotul sau nu.

 

E corect ceea ce spui, confortul e mare pt clasa din care face parte.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, motor 1.2 105cai, suspensie normala, roti pe 15, se aude, exact ca in filmuletele postate anterior.Se aude la hopuri, denivelari, urcare borduri, curbe, etc.Cam tot timpul cand masina intra in usor balans/tangaj.Si asta la mers absolut normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF

 

La Octavie, puntea spate semi-rigida CLONCANE. La Golf, aceiasi punte TACE.

 

Pai 1.8 TSI 4x4 parca are independenta nu? Ca minim asa ceva ma intereseaza pe mine (sau RS) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF

 

Din cate stiu, la Octavie, ce e peste 180 CP are multilink.

 

Am mers, cand au aparut la noi, cu Octavie Break 4x4, 2.0 tdi, 150 cp. Nu stiu daca si la 4x4 se aplica acum regula cu calutii. Nu mai stiu daca avea multilink pe spate, dar stiu ca la suspensii nu era asa de comfortabila ca si Golful pe care-l am acum. Mai stiu ca m-a enervat la acea vreme delay-ul la miscarea volanului (faptul ca ramanea intepenit pret de fractiuni de secunda) si ca nu era asa de bine insonorizata. Mai zic si de faptul ca atunci cand cupla ambreiajul(cutie manuala) facea un zgomot ca si cum ar fi avut joc mare in ansamblul volant, ambreiaj, cutie. Si...destul.

 

Cand m-am suit in Golf, a fost instantanee decizia de cumparare. E altceva.

Gata cu versus-ul. Scuze pt off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat priveste spatele - multilink-ul e silentios. Nu sunt pb.

 

 Eu tin sa te contrazic. Poti sa spui orice despre suspensia standard multilink de pe MQB, doar ca-i silensioasa nu. Asta pot sa-ti spun atat din experienta personala de zi cu zi, cat si din diverse (drive) teste pe care le gasesti pe net. Dar nah... percepria e subiectiva, unii nu aud cloncanelile sau nu ii deranjeaza, altii dimpotriva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!