Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca s-a accentuat, stim noi de zgomot si il auzim tot mai tare... Am observat insa, daca sunt in 1-a si in frana de motor parca nu se aude... Doar daca e la ralanti masina sau in usoara acceleratie. Si la voi la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai incercat cineva gresarea bucselor de la brate? Mie mi se pare ca nu se mai aude asa rau de cand am facut treaba asta, si se aude mai rar. Si mai am impresia ca daca trec peste denivelari / speed bumps (pe care in mod normal se aude) cu frana putin apasata, nu se mai aude deloc. O alta observatie este aceea ca se aude mai mult si mai tare la rece, dupa ce merg nitel imi face impresia ca nu se mai reproduce asa usor. Incercati si voi lucrurile astea, poate reusim sa izolam mai bine.

De la service / fabrica nu ma astept la vreo solutie, dar poate reusim noi sa-i dam de cap, sa stim macar unde-i buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am impresia ca la rece face mai tare, sau oricum, mai frecvent.In frana de motor probabil ca fortele care actioneaza asupra suspensiei/trenului de rulare/caroseriei ajuta cumva ca masina sa fie mai "legata", daca pot sa zic asa, si atunci zgomotul nu apare.Prin februarie o sa ajung la revizie, o sa semnalez atunci din nou problema asta, poate se rezolva ceva, macar poate imi greseaza bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De rezolvat nu iti va rezolva nimeni, pt ca informare nu au, jocuri 100% nu o sa gaseasca, si cel de la garantii zice ca e normal.

Dar dupa cum zice si cris.g, poate reusim noi sa rezolvam, daca un concern ca VAG-ul nu e in stare. Asta cu bucsele recunosc ca n-am incercat-o inca, nu am avut timp. Care a fost procedura pt gresatul bucselor?

Cat despre frana, e corect, daca e apasata, se reduce cu 90% numarul cazurilor in care se aude zgomotul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care a fost procedura pt gresatul bucselor?

S-au slabit suruburile de prindere a bratelor si s-a dat cu spray cu vaselina siliconica. A fost treaba de 10 min.

 

Cat despre frana, e corect, daca e apasata, se reduce cu 90% numarul cazurilor in care se aude zgomotul respectiv.

Lucrul asta pe mine ma face sa cred ca e (si) de la etrieri. Cand frana e apasata, practic etrierul nu prea mai are cum sa se miste, e fortat sa stea fix.

Spunea tehnicianul care s-a ocupat de masina ca cel mai probabil o sa avem o confirmare mai buna atunci cand o sa schimbam placutele de frana, pentru ca nu va mai avea parghie la fel de mare si nu se va mai misca etrierul la fel de mult, si deci zgomotele ar trebui sa se diminueze sau sa dispara. Problema e ca la mine placutele sunt uzate ~60% si am 32k km, in ritmul asta nu le schimb mai devreme de 50k km - deci probabil inca cel putin un an, iar pana atunci mai trece niste apa pe Dunare...

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e de la etrieri, odata cu uzura placutelor, jocul ar trebui sa fie mai mare si astfel zgomotul sa creasca in intensitate. Cred ca jocul etrierilor il putem usor verifica, dam jos o roata si vedem daca se misca, la cat de tare se aude zgomotul , ar trebui sa aiba un joc destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mie chiar mi-au aratat pe elevator ca au joc... ma rog, impropriu spus "joc", ca se misca. Si intr-adevar era insotita miscarea si de un zgomot. E greu totusi sa reproduci cu mana fortele care apar in timpul mersului. In w/e o trec si eu la rotile de iarna si chiar aveam de gand sa fac niste teste, o sa va spun ce-am constatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si la mine au presupus ca ar fi de la etrier, si chiar au desfacut, miscat, etc, dar avand in vedere ca zgomotul uneori e destul de lung, pt mine a cam iesit din calcul varianta asta... Dar nu exclusa total... Mie cel mai mult imi pare ceva legat de bara stabilizatoare...sau bucse. Dar orice incercare e binevenita

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cris, tu ai GTI normal sau PP ? Daca ar fi cineva si cu PP (adica cu alte frane), poate ati mai putea compara ceva - legat de etrieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si la mine au presupus ca ar fi de la etrier, si chiar au desfacut, miscat, etc, dar avand in vedere ca zgomotul uneori e destul de lung, pt mine a cam iesit din calcul varianta asta... Dar nu exclusa total... Mie cel mai mult imi pare ceva legat de bara stabilizatoare...sau bucse. Dar orice incercare e binevenita

 

Si eu am avut parte de gresat etrierii la revizie (contra sumei de 80 de lei, ca deh, e mentenanta, nu garantie) si rezultatul a fost nul. Pare ca la rece este mai sesizabil acel zgomot, apoi se mai atenueza. Sustin varianta legata de bara si/sau bucse. Cineva care are O3 zicea pe forum ca a tratat bucsele (daca am inteles eu bine) cu vaselina grafitata si are liniste o vreme, dupa care iar se aude, iar vaselina, si tot asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o chestie pe care mi-am amintit-o... In marșarier nu se aude, chiar dacă viteza e aceeași ca și la mersul cu fața... Poate aveți timp să faceți test pe vreo strada mai necirculată cu limitator de viteză la treceri de pietoni si sa confirmati/infirmati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-ati gandit si la suportii de motor? Eu am impresia ca sunt prea moi, platforma fiind comuna...poate avem defecte comune.

 

Seamana cu ce am inregistrat eu? Scuse de fashaiala...mai pe final am surprins zgomotul mai bine,

http://vwforum.ro/topic/115090-probleme-si-rezolvari-octavia-3/?p=2651356

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu seamana deloc cu ce se aude pe inregistrarea ta. (De fapt asta rezulta clar din ce s-a scris pana acum in acest topic.)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aud in filmarea urmatoare zgomotele, si dupa cum spuneam, puteti vedea ca in marsarier nu isi fac simtita prezenta...

Am mai postat filmarea asta, dar ma gandeam ca poate e cineva care nu a citit toate posturile, si merita sa asculte sa vada daca vorbim de acelasi lucru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cris, tu ai GTI normal sau PP ? Daca ar fi cineva si cu PP (adica cu alte frane), poate ati mai putea compara ceva - legat de etrieri

Am PP cu franele de 340mm pe fata. De fapt asta a fost una din motivarile de la service, ca sunt etrierii mari si grei (ceea ce e adevarat) si de aceea se misca mai mult. Dar avand in vedere ca problema e comuna, supozitia asta nu sta in picioare.

 

Am trecut sambata la rotile de iarna si am examinat etrierii + tras de ei - intr-adevar au o anumita miscare in port-etrier si e posibil sa genereze anumite zgomote si ei, dar e foarte greu de zis cu certitudine daca e sau nu de acolo, doar la "pipaiala".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cris.g, eu imi mentin parerea si sustin varianta ta ca nu sunt etrierii, cel putin in cazul meu, eu avand sistem standard de franare... ma gandesc ca trebuia sa se auda pe ambele parti zgomotele... si eu sunt 90% ca se aude doar pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca este de la etrieri, ar fi prea de tot..nu am mai auzit asa ceva.

Mai mult, din vide-ul lui Golf-TDI de mai sus, nu pare a fi deloc de la etrieri. Atat cat pot deduce din filmulet, parca ar putea fi de la: amortizor, flansa amortizor, bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu: zgomotul asta se aude doar pe frig/rece uscat sau si pe ud (ud in sensul ca dupa ce s-a mers mai mult cu masina nu doar scoasa din parcare pana la primul vibrator)? Intreb pentru ca la vechiul G5 odata cu venirea frigului exact acelasi zgomot ca in filmuletul de mai sus il aveam si doar la mersul cu fata peste vibrator. Cauza era cauciucul de la bucsele mari ale bratelor fata. Poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate se aude oricand, in orice fel de conditii... L-am reprodus astazi de 20-30 de ori cred peste niste hopuri de la treceri de pietoni... Ca sa se auda cel mai tare, trebuie lasata masina sa mearga in ralanti cu vreo 10 metri inainte de hop, ambreiajul eliberat, pentru a merge la viteza constanta. Face ca parca are rupte toate bucsele... Penibil pt o masina care aspira spre clasa premium... Intre timp poate mai incearcati si voi sa reproduceri si va vine vreo idee ce am putea face, ce sa le aratam exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati putea sa nu mai treceti cu viteza asa mare peste limitatoarele de viteza :P

Eu nu aud nimic cand trec incet, doar daca trec mai repede si doar de cand a dat frigul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asta e chestia, ca daca trec cu a 2-a la ralanti parca nu se aude, daca trec cu 1-a la ralanti parca se rupe ceva :)

Special am filmat si bordul sa se vada viteza cu care trec... daca si 7-8 km/h e viteza mare...

Nu trec tare nici cu rotile de iarna pe 16, obisnuinta de la rotile pe 18 de vara :)

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inceput sa trec cu viteza mai mare tocmai ca sa nu mai aud zgomotul, sau macar sa fie acoperit de sunetul de rulare/suspensii etc.Cu cat treci peste hopuri mai incet, fiind liniste in masina, zgomotul de bucse care se dezintegreaza se aude mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci clar e o problema comuna a platformei, nu e legata de DCC, motorizare... etc.... se manifesta si la 1.2 tsi, si la 2.0 tdi 4motion, si la gti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt piesele comune pe puntea fata , indiferent de motorizare, care ar putea genera acest zgomot? Poate restrangem cercul "suspectilor".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis, am revenit cu o filmare... Si o nouă observație. Se aude si daca in treapta a doua se accelereaza scurt de 2-3 ori consecutiv cat sa faca balans masina. O sa vedeti ce vreau sa zic, ideea era ca in cazul meu suspensia era pe comfort si motorul pe sport, ca sa faca balans mai repede. Sunetul e cel care se repeta de cele mai multe ori, ca se aude de vreo doua ori si schimbarea vitezei si cum am atins telefonul de volan, dar va dati seama care e zgomotul ce se aude odata cu aceleratiile repetate. Astept pareri dupa ce testati, oricum e acelasi zgomot ca la hopurile de la trecerile de pietoni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!