Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

flavius1611

aceeasi problema o am si eu la b8 ul din semnatura cu zgomote la denivelari si limitatoare de viteza.

maine merg sa dau comanda de modelul nou de bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare băieți, puțin Off-topic, se potrivește bara stabilizatoare spate de golf 7R pe golf 7 break multi-link ? 
Am observat ca bara de R este diferită puțin ca formă. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheBeast_onu

Până la urmă ce a-ți schimbat să scăpați de acest sunet ?

Bucșele sau bara stabilizatoare ? Culmea este că dacă las mașină pe liber (fără să accelerez) și trec prin orice denivelare unde normal face acest sunet, nu se mai aude nimic.. o părere va rog ???

 

Modificat de TheBeast_onu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu info,am schimbat si eu de 2 zile bucsele mari de la bascule.

Masina e mai rigida ca inainte,simte cam orice denivelare,dar in afara orasului nu vad sa si fi modificat tinuta de drum.

In schimb am scapat de zgomotul enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios e ca pe Octavia 3, care este tot MQB, nu se aude nimic de genul la speed bump-uri.

 

Se aude un scartait foarte fin cand trec prin gropi foarte adanci cu toata puntea (ambele roti), doar atat.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb se aude ca un scartait fin si  prelung, gen balama de usa neunsa, cand incalec vreo bordura  cu spatele si se modifica pozitia puntii. Curios e ca nu face de fiecare data, cam odata din 3 .

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe puntea spate nu am niciun zgomot, in nicio pozitie. Dar e independenta la mine.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda a mai avut niste probleme asemanatoare cu Octavia 2 si atunci a tot experimentat cu buscele.

Poate au avut alta abordare fata de VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat și eu Bucșele sunetul a dispărut. (Golf 7 Variant 2.0 CRLB).

Modificat de TheBeast_onu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 1/26/2020 at 11:58 PM, C Z R said:

..... pentru TTS si RS3 este 81A407183. S3 si R au ramas cu 5Q0407183L. Ambele sunt ok ca "upgrade" si rezolva problema zgomotelor.

Sa nteleg ca si bucsele  5Q0407183L , reolva problema zgomotelor la platforma MQB ?

Ca as fi mai tentat sa pun d astea decat cele de RS3 ... pe un Tiguan AD1.

 

multumesc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am si eu celebra problema cu scartaitul peste denivelari pe puntea fata. Din ce am citit pe forum bucsele mari de la bratul fata ar fi de vina. Le-am schimbat cu unele Lemforder si in mare parte a disparut zgomotul. A mai ramas totusi un scartait la trecerea peste speed bump-uri cand trec cu 10 km/h. Doar atunci, la alta viteza nu se aude, inainte se auzea si la 5 km/h. 

 

Aveti idee ce ar mai putea fi de schimbat sa dispara cu totul scartaitul? Bara antiruliu si bieletele anti ruliu sunt schimbate pe fata.

 

Am vrut sa schimb si bucsele mici dar mecanicul mi-a zis ca nu recomanda ca se poate strica cauciucul bucsei cand se monteaza si ca mai bine schimb bratele cu totul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi mai sus ai codurile de bucse de audi. Eu le am pus si n am nici un zgomot dupa montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca unii au pus cele pline de S3/GolfR dar mi-era teama ca o sa devina rigida masina. Asa ca am pus standard de golf 7 sa vad daca se amelioreaza zgomotul. 

 

Ai schimbat ambele bucse pe brat sau doar cea mare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A foat rigida intr adevar primele zile,apoi m am obisnuit.

Nu mai simt diferenta acum ,i ainte si dupa.

Eu recomand clar cele de audi,pline.

Dar,na,fiecare decide ce crede ca e mai bine pt masina lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Revin cu un edit... După nici 1 an sunetul a revenit... Cred că o să încerc niste bucșe mai scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bucse ai avut puse? incearca cele de Audi pline,sau gasesti kit de bucse poliuretan :) aftermarket de cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a realarut zgomotul. Am pus de Audi pline,degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar,pune bucse poliuretanice din comert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fix 2 ani si cred ca vreo 40k cu cele noi. Nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 1/29/2022 at 10:58 AM, georgstelsib said:

ce bucse ai avut puse? incearca cele de Audi pline,sau gasesti kit de bucse poliuretan :) aftermarket de cumparat.

Ceva de la lemforder care am înțeles că sunt și astea pline... Dar după aprox 1 an...iar se aude. Și parcă acum se aude și când trec cu viteza pe anumite porțiuni de șosea cu mici hopuri (denivelari)... (Golf 7 2.0 CRLB 150 cp din 2015).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.04.2022 at 17:14, TheBeast_onu a scris:

Ceva de la lemforder care am înțeles că sunt și astea pline... Dar după aprox 1 an...iar se aude. Și parcă acum se aude și când trec cu viteza pe anumite porțiuni de șosea cu mici hopuri (denivelari)... (Golf 7 2.0 CRLB 150 cp din 2015).

Sunt basini Lemforder

Cauta bucse poliuretanice (dar nu cred ca ai bani) 

Sau da la facut (se toarnă cauciuc lichid) si ti le face. E mai ieftin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Un mic update si de la mine, la postul din mai 2021. Iata-ne 2,5 ani mai tarziu, perioada in care am facut cam 100.000 km, inclusiv pe drumuri ceva mai proaste.

 

Cam asa arata dupa toata perioada asta. Cu ocazia unei vizite in service in care a trebuit sa schimb mai multe (amortizoare fata cu flanse si rulmenti, bielete antirului, tampon superior motor, vreo 2 rulment), mi s-a recomandat sa schimb si pacatoasele astea de bucse asa ca, vazand ca sunt "consumabile", am trecut inapoi pe cele "goale" (Lemforder). Sa vedem cat tin astea...

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!