Jump to content

Tipuri de becuri B7


bogdan_dub
 Share

Postare recomandată

28 minutes ago, F l o r i n said:

parca nu este 5mm... mai repede de 3 mm. Eventual cumpara din ambele dimensiuni - dar mai mult ca sigur, sunt de 3mm

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut. Vreau sa imi inlocuiesc becurile de DRL cu unele de tip LED. Am comandat "CAN205" de pe emag. Imi poate confirma cineva daca sunt ok si daca o sa imi dispara eroarea de pe computerul de bord? Momentan imi zice "check daytime running light front left", care intr-adevar mi-e ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

un sfat pentru schimbarea becurilor d3s la un passat 2014 cu xenon si afs? ma refer la  procedura de schimbare a lor, se invarta intr un anumit sens sau doar se trag de ele?

multumesc

faruri-bi-xenon-vw-passat-b7-led-tfl-612d615208cf083f14-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a venit cu becuri incandescente (normale) la DRL (cele de jos din bara), si eu le-am inlocuit cu becuri LED, de lumina alba,
1. sunt pasibil de amenda / retinerea talonului?
2. o sa am probleme cand merg la RAR pentru CIV/talon? Inca am numere de Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie nu cred sa ai probleme din aceasta cauza. In practica, daca vor - da - nu ai voie sa aduci modificari instalatiei de iluminare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 13.06.2017 at 10:32 PM, Beni Kis said:

Daca masina a venit cu becuri incandescente (normale) la DRL (cele de jos din bara), si eu le-am inlocuit cu becuri LED, de lumina alba,
1. sunt pasibil de amenda / retinerea talonului?
2. o sa am probleme cand merg la RAR pentru CIV/talon? Inca am numere de Germania.

Ce leduri ai pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

res_21c98df45b6634d404689fe00d3f918b_450
CAN205 de la Carguard. Le-am fortat un picut ca sa intre in soclu, dar functioneaza si lumineaza foarte fain.

Modificat de Beni Kis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, scuzati-ma daca sunt offtopic. Am un B7 alltrack din 2014 si mi s-a dus un xenon pe faza scurta, am comandat xenonul D3S si tot nu se aprindea, dupa ce l-am montat si pe cealalta parte si s-a aprins am inteles ca vinovat este balastul, droserul. De unde pot afla ce tip de balast / droser trebuie sa achizitionez?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am avut un bec ars pe faza scurta la masina, si l.am inlocuit cu un H7, pt.ca nu am xenon. Acum dupa 3 sapt.iar s.a ars. Trebuie o marca anume de becuri, sau e o problema? Am inteles ca unii au schimbat si 3 becuri in 2 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 2 ani de cand am luat masina Narva Range Power White si nu le-am schimbat. Farurile le tin doar pe auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Pe un passat 2012 xenon oem sunt becuri D2S pe faza scurta/lunga? Trebuie data bara pentru înlocuite sau merge si fără?

Există tutorial?Mulțumesc frumos 

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt d3s. Merg schimbate fara a da bara jos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut
Vreau sa schimb becurile de pe DRL(nu am varianta cu led, deci DRL e langa proiectorul de ceata) cu https://www.epiesa.ro/bec-lumini-interioare-osram-2824cw-02b-idprod-144680703.htm . A mai facut cineva aceasta modificare cu Osram 2824? Oare au becurile canbus sau o sa palpaie + eroare ?

Modificat de Raulbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai postat tu acolo nu se potrivesc cu becurile pe care le ai in proiector. Tu ai acolo un bec de 21w, P21W. Deci ar trebui sa cauti variante de led pt acest tip de soclu.

L.E. P21W este acelasi lucru cu BA15S

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu ai xenon, este BA15S. Eu am luat led de pe AliExpress, dar trebuie sa te asiguri ca au canbus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, dragos_u said:

Ce ai postat tu acolo nu se potrivesc cu becurile pe care le ai in proiector. Tu ai acolo un bec de 21w, P21W. Deci ar trebui sa cauti variante de led pt acest tip de soclu.

L.E. P21W este acelasi lucru cu BA15S

:D m`am uitat inainte deci sigur ar trebui sa fie bune
 

 

21 hours ago, daniel2604 said:

Dacă nu ai xenon, este BA15S. Eu am luat led de pe AliExpress, dar trebuie sa te asiguri ca au canbus. 

Nu am xenon. Eu banuiesc ca nu au canbus, dar din cate stiu daca le comanzi de pe epiesa, le poti returna daca nu sunt ok. Am sunat unul din consilierii vanzari de acolo (Marian) care mi-a fost de mare ajutor spunand ca el habar nu are, nici macar daca vor fi in stoc in magazinul din Cluj maine, sau daca trebuie comandate. Asa consilieri sa tot ai angajati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii cel mai bine ce ai pe masina. Eu tot asa am, blocuri optice cu proiector si drl si am bec de 21w. 

Pun si o poza cu cele 3 tipuri de blocuri optice de pe passat.

Primul este doar cu drl, fara proiector, cu un bec de 21w.

Al doilea este cum am eu si cum ar trebui sa ai si tu, cu drl si proiector de la cei care nu au xenon si are un bec de 21w pt drl si un h7 pt proiector. 

Al treilea este blocul optic de la masinile echipate cu xenon si are 2 becuri h7. Unul este proiector si pe celalalt il foloseste la cornering. 

Pune si tu o poza cu tot proiectorul tau, ca si curiozitate, sa-l vedem si noi cum arata.

IMG_2563.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, dragos_u said:

Tu stii cel mai bine ce ai pe masina. Eu tot asa am, blocuri optice cu proiector si drl si am bec de 21w. 

Pun si o poza cu cele 3 tipuri de blocuri optice de pe passat.

Primul este doar cu drl, fara proiector, cu un bec de 21w.

Al doilea este cum am eu si cum ar trebui sa ai si tu, cu drl si proiector de la cei care nu au xenon si are un bec de 21w pt drl si un h7 pt proiector. 

Al treilea este blocul optic de la masinile echipate cu xenon si are 2 becuri h7. Unul este proiector si pe celalalt il foloseste la cornering. 

Pune si tu o poza cu tot proiectorul tau, ca si curiozitate, sa-l vedem si noi cum arata.

IMG_2563.JPG

Dupa cum scriam si in prima postare, e varianta fara xenon, dar cu 2 becuri jos (unul H7 care este proiector de ceata si celalat P21W care este doar pt DRL)
Deci becul care l-am postat eu va inlocui becul P21W. Am atasat si o poza.

20170122_105944.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt DRL fără xenon, ți-am atașat de ce ai nevoie. Eu așa am pus și au canbus. Altceva nu se potrivește. 

8F55EED6-2768-4CBC-8459-88C5556D291E.jpeg

10C1CD67-C846-4C9C-8B47-E046FCE92E32.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vorbim aceeasi limba! Ceea ce incerc eu sa-ti spun este ca becurile pe care le-ai postat tu, de la epiesa au alt soclu! Tie iti trebuie becuri led cu soclu p21w. 

Adica ce ti-a postat daniel 2604.

Becurile alea de la epiesa efectiv nu ai cum sa le bagi in soclu. Nu e vorba ca dau sau nu eroare. 

Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, dragos_u said:

Deci vorbim aceeasi limba! Ceea ce incerc eu sa-ti spun este ca becurile pe care le-ai postat tu, de la epiesa au alt soclu! Tie iti trebuie becuri led cu soclu p21w. 

Adica ce ti-a postat daniel 2604.

Becurile alea de la epiesa efectiv nu ai cum sa le bagi in soclu. Nu e vorba ca dau sau nu eroare. 

Sper ca m-am facut inteles.

Sorry, my bad, aveam un alt link pe paste si nu am mai verificat. La aceste becuri ma refeream eu :https://www.epiesa.ro/bec-incandescent-osram-7456cw-02b-idprod-144737299.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acestea se potrivesc. Mai rămâne de văzut dacă au canbus sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea sustineam ca soclul este bun, si intrebam daca nu cumva mai a cumparat cineva. Oricum o sa trec pe la epiesa saptamana viitoare si revin cu un edit daca sunt bune sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara colegi.

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele informatii va rog:

As vrea sa inlocuiesc becurile clasice halogen, cu LED-uri.

Am montat LED-uri pe pozitie si iluminat numar auto, daca ajuta pe cineva dau si link-urile cu ce am montat eu si merg fara probleme, nu dau eroare de bec ars.

Nu gasesc ce tip de LED-uri care sa nu dea eroare de bec ars, montaj pe:

  1.Faza scurta

  2.Faza lunga

  3.Luminile de zi si cornering.

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!