Jump to content

Tipuri de becuri B7


bogdan_dub
 Share

Postare recomandată

Poate cineva sa puna aici ce fel de becuri sunt la stopuri , semnalizari...eventual si codurile lor?!

va multumesc

Modificat de bogdan_dub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

A pus cineva leduri in locul becurilor de la marsarier / semnale faruri-stopuri ? Stie cineva ce modele se potrivesc fara sa dea eroare si daca vinde cineva aici pe forum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate spune cineva ce tip de bec este folosit pe marsarier la Passat B7? Din exterior pare un bec atipic (cu lupa probabil?!) si as fi vrut sa imi comand pentru alta masina insa nu stiu model/cod ceva pentru bec.

 

Multumesc.

 

PS: linkul de mai sus indica bec normal de semnalizare (fasung BA15s) insa am dubii ca se foloseste astfel de bec (la cum se vede din exterior pare un bec cu 'para' mai ingusta...

Modificat de Cocoon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e P21W

 

Aha, ok, deci e bec standard de semnalizare, nu are nimic deosebit. Din afara se vedea un bec mai ciudat, cu 'para' mult mai mica si parea sa aiba si o lupa ceva (dupa fluxul de lumina am presupus ca nu este bec normal).

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am un bec ars pe faza scurta si trebuie schimbat. Inca nu l-am dat jos sa vad de care este dar cred ca e H7 (farurile sunt normale nu cu xenon). O sa le schimb pe amandoua stg-dr sa aiba aceeasi intensitaTe.

Ce becuri sa pun pentru o luminozitate mai mare, ceva mai bun. Am vazut de la philips unele cu +30%,+100%, +130% - oare chiar sunt mai luminoase? Erau si unele "Color vision green/purple" - a montat cineva din astea? sunt colorate sau cum?

multumesc.

 

am gasit pe emag reviewuri la philips si se plange lumea ca nu au durata de viata mare.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, lumineaza mai puternic, in general - eu as alege ceva spre alb...nu spre verde... mov, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca sunt unele cu led h7, oare cum or fi?

deci ce sa aleg:

philips

bosch

hella

 

halogenul spre alb mi se pare ca nu se vede asa bine pe carosabil umed.

post-78071-0-39749400-1452762393_thumb.j

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am enervat ca nu stiam ce sa iau si am mers pe varianta clasica folosita de mine H7 Hella standard. 20lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe proiectoare , cornering si colturile interioare ale proiectorului , ce becuri intra ? Se schimba greu ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe proiectoare , cornering si colturile interioare ale proiectorului , ce becuri intra ? Se schimba greu ? Multumesc !

 

Imi poate raspunde cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Al doilea post al threadului l-ai citit?  Dar regulamentul?

 

Sunt interzise, de asemenea, posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii decat cea comerciala. Acestea vor fi sanctionate cu warning.

8. Nu se ofera nici un fel de premiu celui care posteaza cat mai multe mesaje. Nu se face nici o diferentiere intre cei care posteaza mai des si cei care posteaza mai rar. In concluzie, scrieti numai daca aveti ceva de spus.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut.

sa inteleg ca pe xenon oem pe un passat 2011 sunt becuri D2S pe faza scurta/lunga?

de asemenea,aveti recomandari pentru becuri ca si producator?

e mai bine sa schimbi ambele?pentru a nu aparea diferenta de nuanta?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, 

Imi poate spune si mie daca becurile LED sunt legale pentru faza scurta/lunga (H7)? De asemnea, stie cineva ce becuri sunt cele de la oglinda pentru puddle light si cum se pot schimba?

Multumesc

@leW:

On 2/21/2016 at 0:25 PM, leW said:

Salut.

sa inteleg ca pe xenon oem pe un passat 2011 sunt becuri D2S pe faza scurta/lunga?

de asemenea,aveti recomandari pentru becuri ca si producator?

e mai bine sa schimbi ambele?pentru a nu aparea diferenta de nuanta?

multumesc.

Din cate stiu eu sunt becuri D3S, si e bine sa le schimbi pe ambele odata. Il poti ruga pe @b_76_jaf intr-un pm sa iti dea mai multe detalii. Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat de becuri cu led pe faza scurta dar nu am gasit ceva cu referinte sa pot fi sigur ca nu dau banii degeaba. Am gasit ceva pt drl-urile din bara dar nu am apucat sa le cumpar ( am gasit anunt pe olx la cineva aici in Iasi).

Eu unul nu mi-am pus problema de legalitate pt ca la unele marci mai nou vin din fabrica cu led.

Daca vreun coleg a montat led pe faza scurta si e multumit sa ne zica si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat putin prin codul rutier care specifica urmatoarele: "SECTIUNEA a 2-a, Reguli pentru circulatia vehiculelor: Art.44. - (1) În circulatia pe drumurile publice conducatorii de vehicule pot folosi, în conditiile prevazute de regulament, mijloacele de avertizare sonora si luminoasa aflate în dotare si omologate".

Mai jos aveti raspunsul in ceea ce priveste omologarea primit de la unul din administratorii paginii "Politistii au umor" :biggrin:

"Omologarea înseamnă certificarea de către RAR a faptului că becul care urmează a se monta, este interschimbabil cu cel original al mașinii. Din acest motiv, dacă constructorul nu a prevăzut autovehiculul cu alte lumini pentru care să fi obținut el însuși omologarea, este imposibil ca faruri sau proiectoare produse de altă firmă să obțină omologarea pentru acel tip de autoturism. Și este normal să fie așa, altfel fiecare posesor și-ar putea monta proiectoare de orice putere, și chiar mai multe perechi, ca și când ar fi singur pe șosea."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Stie cineva ce tip sunt becurile ambient (cele 2 mici rosii) din plafoniera?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, andrei_221 said:

led.....

M-ai lamurit suficient ... 

Banuiesc ca este led, dar ma intereseaza ce tip de led este mai exact, T10 etc.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este led comercial, este dedicat. poate fi inlocuit, dar nu va avea aceleasi caracteristici de iluminare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si cred ca este led 5 mm. Am atasat si o poza. Imi poti confirma?

Multumesc

led 5mm.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca nu este 5mm... mai repede de 3 mm. Eventual cumpara din ambele dimensiuni - dar mai mult ca sigur, sunt de 3mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!