Jump to content

Concediu Romania- Austria- Italia- Slovenia-Croatia-Serbia-Romania


vlad31
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Cum sa incep.... Vreau sa plec cu familia (3 persoane ) in concediu pe urmatorul traseu Bucuresti- Parndorf- Klagenfurt- Venetia- Slovenia/ Croatia- Bucuresti.

Rugamintea mea este, deoarece plecam pe costuri cat de cat minime sa zic asa, daca stiti o cazare pe langa Viena la un pret accesibil pentru o noapte, la fel si pentru Venetia sau +/-100 km de ea pentru 2 nopti si la final o cazare de o noapte in Slovenia sau Croatia. In Klagenfurt deja mi-am rezervat 5 nopti la o super oferta.

Stiu ca in Ungaria si Austria este vigneta dar in Italia, Slovenia, Croatia si Serbia ??

Pentru alimentat, de ce tari sa ma feresc?

Si nu in ultimul rand, sa mai lasam costurile deoparte ce anume trebuie neaparat sa vizitez in/pe langa  Klagenfurt si Venetia? De ce anume trebuie sa ma feresc?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In italia e ca in franta..iei ticket si platesti dupa ce ai parcurs o anumita distanta. E destul de scump. In venetia poti sa te parchezi chiar pe langa gara. Ca si cazare eu am stat in marcon carre este la cativa km de venetia si masina am lasat o la hôtel. Sunf bus uri ff frecvente. Concediu placut.

Cca si benzinarii sa pui din slovenia si austria. Fereste te de iiitalia si ungaria ca e mai scumpan.

In italia e ca in franta..iei ticket si platesti dupa ce ai parcurs o anumita distanta. E destul de scump. In venetia poti sa te parchezi chiar pe langa gara. Ca si cazare eu am stat in marcon carre este la cativa km de venetia si masina am lasat o la hôtel. Sunf bus uri ff frecvente. Concediu placut.

Cca si benzinarii sa pui din slovenia si austria. Fereste te de iiitalia si ungaria ca e mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 cazare  ,spre Viena ,eu m-am oprit la Paprika (20E/pers/noapte ,cu mic dejun ,conditii super),e chiar in granita dintre HU si A pe autostrada M1 ,de acolo sunt inca 80km pana in Viena .

 alimentare din Austria (afara din autostrada e 0.10-0.15E/L mai ieftin) si Slovenia

daca vrei sa vizitezi Venetia ,cum spunea colegul mai sus ,lasa masina intr-un sat/oras vecin si du-te cu trenul sau autobuzul .daca apuci sa intri cu masina pe podul ce leaga Venetia cu "uscatul" va dura cateva ore sa te poti intoarce iar parcarile acolo costa cat o zi un hotel de 3stele (sunt patit ,pe vreo 4 ore am dat aproape 50E).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Klagenfurt poti vizita parcul Minimundus . Langa Klagenfurt poti vizita statiunea Velden am Worthersee cu minunatul lac .

Autostrazi : Slovenija - vigneta ( 15 eur / 7 zile ) , Croatia si Serbia - iei ticket la intrare si platesti fct de distanta parcursa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Venetia poti cauta hotel in Mestre - orasul dinainte de podul care duce in Venetia - de unde ajungi lejer cu autobuzul (pierzi foarte mult timp daca mergi cu masina pana in venetia).

Inafara de superoferta nu inteleg de ce stai 5 nopti in Klagenfurt si o singura noapte in Venetia. In Venetia poti sa mergi si pe insulele din jur (Murano, Burano,...) - iti trebuie minim 2 zile pline sa intelegi ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Recomandari pe scurt:

   In Italia nu o sa intri adanc, asa ca poti seta GPS-ul sa ocolesti autostrazile. Sa nu parasesti Italia sambata pentru ca toate pachetele turistice la ei se termina sambata, toti pleaca odata si se fac blocaje enorme in trafic sambata. Mancarea, cazarea sunt scumpe, camerele minuscule. Daca stai langa Venetia, mai bine mergi cu vaporasul pana acolo decat cu autobuzul. Oricum iti cumperi permis/zi de vaporas si poate este cursa regulata de vaporetto.

   Matrita-vigneta de Ungaria o poti lua din Romania de la benzinariile MOL. Vigneta de Austria si Slovenia se lipeste in geam numai in locul indicat pe verso-ul ei.

   In Austria poti lua Hotel in centrul-buricul Vienei la un pret mai mic decat la 20Km de Viena.  Noi am stat la ALTWIENERHOF HOTEL, camere vaste, inalte, elegante, candelabre cristal,  muzica simfonica in restaurant. Mic dejun inclus cu bufet suedez bogat. Parca a costat vreo 85 euro/noapte. Parcarea este gratuita in weekend. Langa metrou, tramvai, autobuz. Am lasat masina in fata scarii hotelului pe strada si am mers cu mijloacele de transport in comun.Permisul este valabil pe orice. Poate luati Vienacard si aveti transport gratuit si reducere la obiectivele turistice. Directorul si cameristele sunt romani, receptionerul nu.

  In Croatia este f. frumos Parcul national PLITVICE. Lacuri cu apa cristalina, pesti, zeci de cascade, minicar, vaporase, toate incluse daca ai platit biletul de intrare. Daca vezi poze zici ca sunt trucate si ca nu poate fi adevarat. Ca sa-l vizitezi iti trebuie o zi. Cazare, in nici un caz nu este nevoie sa o rezervi dinainte. Cand te apropii de Plitvice, in toate satele sunt zeci de pensiuni mici, cu reclame de inchiriat pe sosea - soba. Am platit 30 euro pentru 3 persoane/apartament anexa la casa cu baie,TV, frigider, terasa, caine. Daca vrei la mare in Croatia, de obicei sunt stanci, dar la Crcvenita este nisip. Noi am stat acolo cam 5 zile fara cazare rezervata. Am parcat  intr-o parcare cu plata/1 ora si nu a expirat parcarea pana am gasit cazare. Pe toate usile sunt reclame cu camere de inchiriat. In sezon nu gasesti pe linia plajei fara rezervare, dar pe a 4-a sau a 5-a strada gasesti.

  In Serbia daca opresti pe autostrada mergeti la WC pe rand si tineti masina incuiata chiar daca sunteti in ea. Respectati viteza legala in Serbia. Daca mergeti repede cu coloana, sa nu fiti in primele 2 masini din fruntea coloanei. Pentru viteza mare poti intra la inchisoare. Tara a fost mult mai avansata decat Romania, dar razboiul a saracit-o. Pe autostrada in Serbia mi-au facut piratii semn sa trag pe dreapta in mers dintr-o masina paralela, dar nu i-am bagat in seama.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- evita sa faci plinul in Italia, sunt preturi mai mari (1.54-1.60 euro/l) decat in Austria (1.25-1.35) sau Slovenia (1.35-1.37);

- de vizitat in zona Klagenfurt: http://www.tripadvisor.co.uk/Attractions-g190435-Activities-Carinthia_Austrian_Alps.html

- costuri autostrada Italia: Tarvisio-Venezia http://www.postojnska-jama.eu/en/?setLocale=en_US;

- cauta cazare in zona Mestre si faci naveta la Venezia (tren, autobuz);

- pentru Venezia - Slovenia, iti recomand ruta Villesse-Gorizia (gratis de la Villesse), cost: http://www.autostrade.it/autostrade-gis/ricercaPercorso.do?tipo=G&equivalenzaClassi=A&dscDa=venezia&dtxpDa=15079&dscA=villesse&dtxpA=25448&soloAuto=on

- in Slovenia merita sa te opresti la http://www.postojnska-jama.eu/en/?setLocale=en_US

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca mergi in pestera Postoina, sa te imbraci. Dureaza mult, se merge pe jos, apoi cu trenul, iarasi pe jos, iarasi cu trenul. Dureaza cateva ore, trenul este deschis, fara geamuri, asa ca degeri din cauza frigului si vitezei. Toate pesterile din Romania incap in pestera aia si in lungime, latime, adancime, deschidere. Dupa ce am iesit la lumina, toti turistii stateau in 4 labe cu mainile pe cimentul cald sa se dezghete.

   Noi am mers la Postoina pe drumul de la Plivice-Croatia la Italia.  Pentru ca iarasi nu am intrat adanc in Slovenia, am evitat autostrazile ca nu avea nici un rost si nu ne ajuta cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru ponturi/sfaturi.

@b-66-six stau 5 nopti in klagenfut pentru ca am gasit la pret bun si asta era destinatia initiala de concediu, iar in venetia stau 1-2 nopti in functie de ce cazare gasesc

@ebi La PLITVICE am fost acum 2 ani, superb parcul nu am ce zice chiar ar trebui pus pe lista "ce trebuie sa vad in viata asta". Cam cat dureaza sa vizitezi pesterea postonia ? aproximativ

 

Sunt in continuare deschis la ponturi, eventual cazare, mancare ( ce ar trebui sa incerc, de ce sa ma feresc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebi : zici ca l-ai vazut pe Jack Sparrow prin SRB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Urmeaza sa plec intr-o calatorie prin ungaria-slovenia-italia (padova)-austria. Prin Austria si ungaria am mai fost cu masina, dar in Slovenia si italia nu. Intrebarile mele in legatura cu aceste doua ultime tari sunt:

1.       de unde pot lua vinieta pt Slovenia venind dinspre Budapesta pe M7-M70? Vad ca exista o benzinarie mol imediat cum intri in Slovenia pe A5. Se poate lua de aici?

2.       Ce ruta imi recomandati pt a ajunge din Ljubliana la Padova, sa ies din Slovenia pe H4 sau pe A3 (E61)? Ca lungime ar fi aproximativ la fel.

Orice alte sfaturi sunt binevenite!

Multumiri anticipate!

 

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A. Daca pleci din CT , te complici sa ajungi in SLO prin RO - HU ; recomand RO , Dr. Tr. Sev - Serbia - Croatia HR - SLO 

1. Da 

2. E61 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Noi ne-am intors sambata noaptea din Sibenik - Croatia, am mers pe traseul cel mai scurt.

Atentie prin Serbia daca o traversati noaptea mai ales, la intrarea dupa Gura Vaii este politie in fiecare orasel,

Sa fiti precauti cu luminile de intalnire si cer obligatoriu centura pasageri spate...

Numai bine si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine merge in Serbia atentie mare cu ce lasati pe bancheta din spate cand iesiti din masina. In Mai am fost pana aproape de Belgrad si pentru ca prietena amicului cu masina caruia eram a lasat poseta pe bancheta din spate cand am iesit la o mica plimbare, amicul s-a ales cu geamul pasager spate stanga spart si facut bucati.

Mai exact, desi geamul era infoliat, hotul/hotii s-a(u) chinuit si l-au spart/smuls de pe pozitie (cioburile ramasesera lipite pe folie). In poseta erau doar cca 15 lei si chestii de-ale femeilor fara valoare prea mare ...

Asa ca aveti grija. Nu zic ca nu e valabil peste tot sa fim precauti, dar nu am patit asa ceva pe nicaieri in afara de Serbia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu : aveti grija cand traversati Serbia . Mie mi-au furat antena Skoda . Cine dreaq mai fura antene auto in ziua de azi ... ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.06.2016 at 11:12, Bismark a scris:

Va salut. Urmeaza sa plec intr-o calatorie prin ungaria-slovenia-italia (padova)-austria. Prin Austria si ungaria am mai fost cu masina, dar in Slovenia si italia nu. Intrebarile mele in legatura cu aceste doua ultime tari sunt:

1.       de unde pot lua vinieta pt Slovenia venind dinspre Budapesta pe M7-M70? Vad ca exista o benzinarie mol imediat cum intri in Slovenia pe A5. Se poate lua de aici?

2.       Ce ruta imi recomandati pt a ajunge din Ljubliana la Padova, sa ies din Slovenia pe H4 sau pe A3 (E61)? Ca lungime ar fi aproximativ la fel.

Orice alte sfaturi sunt binevenite!

Multumiri anticipate!

 

A3 este ok pt Padova si iesi din Slovenia la Trieste.eu stau in Padova.  vinieta poti lua de la noi din vama ai ptSlovenia!!! 

ATENTIE...!!!La Sloveni lipeste vinieta pe parbriz altfel iti ei amenzi !!!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pareri din vacanta in Croatia, Slovenia si Italia, cu masina, anul acesta luna august :) . In Serbia nu am oprit deloc asa ca nu am avut nici o surpriza. In Croatia ne-au tampit cu taxele de autostrazi si parcari :(. Sincer, nu m-a incantat prea tare ca  tara cu exceptia faptului ca stiu sa faca bani din orice. Au foarte bine organizate parcurile si rezervatiile nationale des pare totul fortat. Este foarte greu sa te duci si sa te bucuri de priveliste sau sa te relaxezi. Cel putin la Plitvice, plimbarea prin parc se face pe o carare din lemn , peste apa de cele mai lute ori si nu prea  ai cum sa te opresti sa  faci o poza fara sa fii impins de la spate ce gloata din urma ta. Am fost ca sardinele toata plimbarea in acel parc. Am fost la Plitvice si Krka. La Krka ceva mai aerisit dar tot stateai la coada sa te intorci inapoi la baza de unde ai plecat. Aha si toata lumea era atenta sa dea mai bine in poza pt facebook decat sa fie incantata de peisaj :(  Tot in Croatia, ne-a  prins ploaia si am luat un taxiu. Pt 3 km ne-a cerut 100 kuna, aproximativ 60 roni. Tare nu?! Exact ca la noi :). In Slovenia, nu prea ai ce sa vezi. Vigneta costa 15 euro pt o saptamana la sloveni, pe care o lipesti neaparat pe parbriz, vizibil in locurile indicate de ei pe spatele vignetei. Daca o ai si nu ai lipit-o, se considera ca nu o ai. In Ialia, a fost ok. Taxele de autostrazi mai normale. Totusi, daca incerci sa eviti sa platesti autostrazile, luand-o pe nationale, pierzi ore intregi la blocaje interminabile. Nu am avut nici o problema cu politia sau radare si am respectat cel putin 99 % din drum limitele de viteza. Dupa 3000 km in afara romaniei , cand am intrat din nou la noi, a inceput sicanarea in trafic, depasirile in coloana pana te scoteau afara de pe carosabil si bineinteles radarele ascunse dupa copaci sau in curba. 

In rest toate bune. 

 

Modificat de silvinnio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea sant de acord cu tine cand spui ca in Slovenija nu prea ai ce sa vezi . Cred ca doar ai strabatut tara , pe autostrada , in drumul tau . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si pe autostrada slovenia este minunata!! Curata..f ingrijita..cu ff multe dealuri peisaje...am vrea noi sa avem asa o tara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capitala - Ljubljana , merita vizitata . Parcul National Triglav , statiunea Kranjska Gora - la munte ( aici se organizeaza etapa  Cupa Mondiala Ski )  , statiunile Portoroz  , Izola - la marea Adriatica  , ... . Mai continui ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!