Jump to content

Pierdere ulei LT 25 TDI ANJ


passatu'mosule
 Share

Postare recomandată

passatu'mosule

Va salut din nou pe toti proprietarii de Vanuri si Transportere

Am si eu o dilema..

Dupa ce am cumparat LT -ul actual, am facut ca tot omul.... filtre, ulei distributie, inclusiv simering vilbrochen, ptr ca mustea ulei cand am cumparat-o

 

De atunci nu am mers decat cateva sute de km si am vazut aseara ca iar umezeste in acea zona cu ulei, stie cineva despre ce e vb?

 

Imi pare ca pe undeva pe unde se imbina pompa de ulei cu baia, parca pe acolo s-ar scurge

 

A mai intalnit cineva prb asta?

 

Este cineva in Bucuresti sau pe aproape care se pricepe la LT-uri...ma refer sa mai fi facut, nu sa se uite ca matza in calendar....

Astept raspunsuri va rog 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa discutat despre asta in acest forum, ceea ce vezi acolo nu este pompa de ulei, este racitorul de ulei la care se schimba doua garnituri si ai rezolvat problema. Pompa de ulei se afla in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la fel a fost si la mine...cel putin din cate imi dau seama, intampini aceeasi problema. Eu am schimbat garnitura la pompa de ulei, uite aici un link cu garnitura: http://www.epiesa.ro/etansare-pompa-ulei-vw-lt-28-46-ii-caroserie-2da-2dd-2dh-2.5-tdi-elring-234.560/14097/10593/cod-1074488/ . La mine pica undeva in stanga jos cum te uiti la motor...presimt ca tot pe acolo curge si de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passatu'mosule

Da, ce sa zic, cum te uiti la motor, cred ca chiar intre fulia arbore si bloc, sau de sus in jos, intre acel capac de aluminiu( cred ca e de la pompa ulei ) si baia de ulei, nu imi dau seama, dar sunt putin ingrijorat...nu curge mult, insa nu am incredere momentan sa ies cu ea din oras...

 

Sper sa pot gasii pe cineva , vre-un service care a mai facut operatiunea asta...

 

Daca imi puteti recomana pe cineva, cu atat mai bine

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sir_galahad61

Sigur e de acolo si poti circula linistit cu masina ,pierderile sunt foarte mici.Cu ceva pricepere poti schimba tu singur garnitura respectiva,o gasesti data de colegul     

aDyw0w mai sus,dar recomandat e sa le schimbi si una din astea depinde de motor http://www.autokarma.ro/garnitura+radiator+ulei/vw/lt-28-46-ii/2-5-tdi/14097/10829/10835/0

                                                                            

                                                      

Sau le poti cumpara si cred ca le schimba orice mecanic foarte usor.

Bafta

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Multumesc de sfat, eu nu prea m-as baga singur,

Deasta VA ROG pe cei cu LT-uri din bucuresti,  RECOMANDATI-MI unde sa ma duc, sa se priceapa, sa nu stea mecanicul s-o ia pe bajbaite...

Stie cineva? 

A rezolvat cineva din Bucuresti, pierderea de ulei la vre-un service bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut! cat de greu ai schimbat simeringul acela si la mine supura ulei..i.am facut distributia si i.am zis mecanicului sa i.l schimbam si mi.a zis ca tre dat jos motorul ca n merge altfel.Nu l.am crezut dar nu am avut ce face :-/ .Ai schimbat si garnitura aceea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sir_galahad61

La racitorul de ulei e o garnitura de cauciuc si e relativ simplu ,trebuie doar o cheie mai mare de 30-32,plus un reccipient ca va curge ceva ulei.

Daca e vorba de semeringul din spate (intre motor si cutie-pe arborele cotit sau in fata la distributie) are dreptate mecanicul.

Aceasta e la racitor(radiator)uleihttp://www.autokarma...7/10829/10835/0

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ..nu e cel de la cutie..cel opus..spre radiator.Mi-a spus mecanicul atunci ca ar fi de la pompa si ca e gen garnitura de carter sau simeringul si tre dat jos motorul..o sa verific racitorul sa vad unde este :) eventual urc niste poze cu problemele mele.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat intr-adevar dedesubt la racitorul acela se prelinge cumva mai de sus la imbinare..o sa schimb garnitura aceea o sa curat si vad daca se mai prelinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
passatu'mosule

>>sinucigasu, cum e, ai schimbat, mai curge ?  Unde ai facut operatiunea , la ce service ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu manutele astea doua am schimbat ..la schimbul de ulei se schimba relativ usor..bine la mine nu supura foarte tare doar se prelingea.Am si ulei subtire 5w..si e si asta o cauza poate coroborat cu vechimea oringului..nu mai curge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare! am cumparat de curand un vw lt 35 an 2001, 2.5 tdi anj si dispare ulei din motor. am facut cam 500 km si a scazut cam 200 gr. masina nu scoate niciun fel de fum si trage super, nu curge pe niciunde ulei.  Am gasit furtunul ce iasa din epurator si merge spre admisia la turbo cu ulei pe el . Am dat jos tubulatura de admisie turbo ( filtru aer-turbo) si a fost ceva ulei in ea ( daca tineam furtunul in jos picura asa). Turbina nu are joc la ax. Posibil sa consume de aici?

Sa fie de la ulei? Fostul proprietar l=a schimbat si a pus 15w40, dar nu stiu ce marca. Posibil sa consume ulei daca nu respecta norma 50500? 

Modificat de cristi g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

200  grame la 500 de km e totusi cam mult ,probabil ai uzura la semeringurile de pe supape din chiulasa si...cauta daca nu ai si ceva pierderi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,stie cineva cum se schimba garniturile la carcasa filtru de ulei si la termoflot?a mai schimbat cineva?e greu,ce trebuie demontat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!