Jump to content

BMW 320d sh vs Octavia RS 3 noua


PTDA
 Share

Postare recomandată

Stiu ca e irelevant pt topicul de fata, dar dinamica se poate verifica si prin timpii oficiali/neoficiali obtinuti pe circuit (gen Nurburgring). Si s-ar putea ca RS TSI sa iasa peste 320D, cum e si de asteptat as zice eu. Daca am discuta despre 328i ar fi altceva. Senzatia la volan este intr-adevar mai placuta in cazul BMW-ului, dar nici cu RS-ul nu mi-e rusine.

 

On topic, daca este masina de naveta (80km/zi) as merge pe un diesel si daca nu e nevoie de spatiu, as alege BMW la aceiasi bani.

 

PS: Irelevant din nou, dar a se vedea ca in WTCC domina masinile FWD, nu cele RWD (care castiga doar la start).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e irelevant pt topicul de fata, dar dinamica se poate verifica si prin timpii oficiali/neoficiali obtinuti pe circuit (gen Nurburgring). Si s-ar putea ca RS TSI sa iasa peste 320D, cum e si de asteptat as zice eu. Daca am discuta despre 328i ar fi altceva. Senzatia la volan este intr-adevar mai placuta in cazul BMW-ului, dar nici cu RS-ul nu mi-e rusine.

 

On topic, daca este masina de naveta (80km/zi) as merge pe un diesel si daca nu e nevoie de spatiu, as alege BMW la aceiasi bani.

 

PS: Irelevant din nou, dar a se vedea ca in WTCC domina masinile FWD, nu cele RWD (care castiga doar la start).

 

Foarte relevant, o platforma FWD vs RWD:

http://youtu.be/2xwecTp91-o?t=11m20s

Mai rapid RS3, desi se vede stilul in care merge. Nu stiu cui i-ar placea. 

 

Lasand la o parte contextul topicului, oricat de rapida ar fi o tractiune fata, nu are nici o legatura cu propulsia. Atat la senzatii, cat si la modul de condus.

Chiar daca poti scoate timp bun cu o tractiune fata, efortul trebuie sa fie foarte mare pentru a o tine sub control si devine obositor, ca sa nu spun neplacut, la un moment dat.

 

Oricum, nu stiu cat de important este aspectul asta pt o masina de naveta..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Deci 180 cp configurati mai bine decat 220 cp.Tehnologia noua ne spune ca dieselul va fi si sunt atatea exemple ca este mai bun decat benzinarul in curse.Audi Le Mans.

Inca o idee ,mie mi se pare o prostie sa iei masina noua,pierzi din prima foarte multi bani.Inca o idee,benzinara se va da mult mai greu spre vanzare decat dieselul.

Bun asa, dieselul e mai bun decat benzina la curse. WORD! Si 0.8 secunde sunt "NIMIC", zau. La dracu', ce diferenta e intre cateva secunde la demaraj!? Se poate sa discutam fara sa aberam?

Bwwlan a dat cele mai concrete sfaturi pentru ca e in tema cu cutumele firmelor si sistemul de taxare de acolo.

Daca iei BMW cu intretinere gratuita (cati au mai ramas din) 5 ani e foarte ok. Altfel, plecand de la finisaje si pana la sasiu, tinuta de drum si consum, nu prea ai motive obiective sa iei Skoda. Poate doar daca iti place foarte mult :).

 Da te rog frumos sa te uiti cine a castigat cursa Audi Le Mans,poate nu ai vazut prima data,o cursa de timp lung si turatii maxime ca sa vedem care a rezistat si sa vezi de cate ori a castigat TDI-ul aceasta cursa.Da pentru o "smecherie" de Bucuresti de la un semafor la altul 0,8 secunde sunt nimic.Am si specificat,daca faci curse profesionale sau aranjate sau ai fost pilot sau esti de raliu,da se simte aceea diferenta foarte bine.Daca esti doar "cineva" care vrea 2 masini cu specificatiile de mai sus,nu se simte aproape deloc pt ca am si spus DSG la skoda e mai prost ca ZF8 la BMW.Ar fi frumos un filmulet pe youtube sa te lamurim si pe tine...dar nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e toata ziua te dai pe circuit sau atunci cand faci naveta ii dai in "nas" pana nu mai poate...

 

Chiar credeti ca are rost sa ducem discutia catre RWD vs FWD PE CIRCUIT??!?!

 

1. Versusul este gresit din start : Nou vs Sh/Premium vs Normal/ Rwd vs Fwd. 

 

2. Hai sa nu reinventam noi roata ca nu e cazul.

 

3. Atata timp cat intitiatorul topicului nu se baga in discutie restul comentariilor sunt de prisos.

 

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ramanem on-topic. Le Mans n-are nicio legatura cu ce discutam noi aici, ca e diesel, benzina sau hibrid.

 

PS: @paul_e88, hai macar sa stim masinile despre care vorbim, daca si RS3 e FWD mai bine ne lasam de dat din volan. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ramanem on-topic. Le Mans n-are nicio legatura cu ce discutam noi aici, ca e diesel, benzina sau hibrid.

 

PS: @paul_e88, hai macar sa stim masinile despre care vorbim, daca si RS3 e FWD mai bine ne lasam de dat din volan. :)

 

RS3-ul e pe o platforma FWD. Deci platforma, nu masina. Motorul e tot acolo unde e si pe versiunile FWD, de unde si comportamentul masinii. Tocmai, quattro ar trebui sa fie un avantaj chiar, dar nici asa nu face fata.

Ma indoiesc ca MQB e departe de PQ35.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@davydss:Nu eu sunt nelamurit. Nu o sa continui, am vazut ca degeaba duc munca de convingere cu cei ca tine; in plus, e pacat sa stric topicul cu posturi kilometrice pline de explicatii despre cum DSG nu e chiar atat de "mai prost" decat ZF8, despre cum Le Mans e o cursa de anduranta, nu de dinamica, despre cum 0.8 secunde fac diferenta intre o sperietura sanatoasa si o tragedie..(nu neaparat 0-100km/h, desi si acolo, timpul asta poate face diferenta intre injuraturi si vizite in service).

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se simte aproape deloc pt ca am si spus DSG la skoda e mai prost ca ZF8 la BMW.

Poti argumenta?

1. Versusul este gresit din start : Nou vs Sh/Premium vs Normal/ Rwd vs Fwd.

Nu e deloc gresit pentru ca nu comparam pentru o revista 2 masini, la modul general. In conditiile in care vorbim despre optiunile f clare ale cuiva, putem compara orice masina. La fel cand eu vroiam sa-mi cumpar masina si am facut versus 2.0T vs 3.0TDI au sarit benzinarii ca "nu-i corect sa comparam 2L cu 3L". Ba e foarte corect, pentru ca alea erau variantele mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZF8 este mai bun parerea mea ca tehnologie,decat DSG(nu neaparat DSG pe skoda). La aia m-am referit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZF8 este mai bun parerea mea ca tehnologie,decat DSG(nu neaparat DSG pe skoda). La aia m-am referit!

 

Ne-ai lamurit "bustean"! Ce inseamna mai bun ca tehnologie? Modern, fiabil, performant, rentabil, ce anume?!

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@davydss:Nu eu sunt nelamurit. Nu o sa continui, am vazut ca degeaba duc munca de convingere cu cei ca tine; in plus, e pacat sa stric topicul cu posturi kilometrice pline de explicatii despre cum DSG nu e chiar atat de "mai prost" decat ZF8, despre cum Le Mans e o cursa de anduranta, nu de dinamica, despre cum 0.8 secunde fac diferenta intre o sperietura sanatoasa si o tragedie..(nu neaparat 0-100km/h, desi si acolo, timpul asta poate face diferenta intre injuraturi si vizite in service).

Imi cer scuze,eu nu ma bazez pe 0,8 secunde ca sa scap de o tragedie.Nu stiu cum mergi tu,nu stii cum merg eu.Eu doar ziceam ca nu o sa se gaseasca unu cu Octavia 3 RS cu 220 cp (el fiind cu BMW) si o sa-l faca ala cu skoda atat de grav incat sa zica...."ia uite ma ce inseamna 0.8" pentru ca nu o sa se intample asta.380 Nm nu sunt 500 si nici 600,dar sunt foarte buni..

 

 

JUG,modern nu cred ca e un motiv de "+". Deci,Fiabil,performant!DSG este bun,aia o sa-mi iau si eu la next G6(sper),dar ZF8 din tot ce s-a spus si am citit,este mai performant(8 viteze) mi se pare un urmator pas dupa DSG(eu catalogand DSG ca fiind cel mai bun inainte de ZF8 la bmw).

Modificat de davydsss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog respectuos sa incerci macar sa dicuti la obiect, nu la persoana. Esti departe de subiectul topicului si esti si mai departe de adevarurile din lumea automobilistica; te contrazic cifre oficiale si situatii concrete. Pana cand o sa vii cu astfel de elemente cu care sa iti sustii afirmatiile, o sa consider ca esti doar troll si vrei sa faci flame.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Ice: tocmai ca nu stim conditiile initiatorului pentru simplu fapt ca nu se implica din diverse motive in discutie. Din ce am inteles eu principalul lucru de care tine cont respectivul este Pretul, sau mai bine spus faptul ca poate da o anumita suma de bani. Astfel cred ca era mai potrivit un topic : "Ce masina sa imi iau in xxxxx Euro?" decat un versus intre 2 variante. 

 

Tocmai de asta am postat mai sus o parere personala legata de plusurile si minusurile fiecaruia dintre modele.

 

Scuze de off topic.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Te rog respectuos sa incerci macar sa dicuti la obiect, nu la persoana. Esti departe de subiectul topicului si esti si mai departe de adevarurile din lumea automobilistica; te contrazic cifre oficiale si situatii concrete. Pana cand o sa vii cu astfel de elemente cu care sa iti sustii afirmatiile, o sa consider ca esti doar troll si vrei sa faci flame.

Multumesc!

 

 

Eu iti zic in cifre si cazuri ca TDI avanseaza pe langa benzina in curse.Dar nu vorbim de asta,cum ti-am spus,vad ca spui ceva si dupa spui altceva.Iti mai zic o data,daca tu te bazezi pe 0.8 secunde doamne ajuta sa nu ai niciun accident!Daca tu cumperi o masina in functie de 0.8 secunde la 0-100 e problema ta!Conteaza mult soferul nu doar specificatiile masinii,un 0.8 poate fi facut de la plecare daca in aceea masina este un amator.Vreau sa spun ca la aceasta diferenta nu te mai gandi la puterea masinii.Gandeste-te la consum si fiabilitate.Ambele sunt puternice in egala masura.

 

 

 

Multumesc si eu!

 

P.S Vreau sa-l ajut pe cumparator sa scoata acest lucru din comparatie,adica el a vrut sa stie fiabilitate,consum,putere.L-am ajutat la capitolul cu putere din punctul meu de vedere.La consum stie si el ca TDI o sa-l ajute mult mai mult.La fiabilitate il las pe el sa decida si dupa sa treaca la cumpararea masinii.

Modificat de davydsss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am condus toate tipurile de DSG(DSG6, DQ250, DQ500), cat si ZF8-ul pe un M235i si pot spune ca DSG-ul e mai performant(schimba mai rapid, mai lin, are un software care anticipeaza mai bine, etc.). Chiar si la capitolul fiabilitate, cu exceptia vestitului DQ250, DSG-ul sta foarte bine.

ZF-ul cu 8 viteze e o cutie mai putin avansata tehnologic, mai "greoaie"(schimbari mai lente si cu zmucituri), mai ieftina d.p.d.v. al costurilor de productie si nu stiu neaparat daca mai fiabila.

Asta nu inseamna ca trebuie aleasa Skoda doar pentru DSG.

 

Viitorul proprietar nu ne-a spus ce asteapta concret de la masina, ci doar ca ar vrea ceva premium, in principiu, si ca un rol destul de important il poarta si consumul, dar pana aici nu e nimic nou. Orice viitor proprietar are aceste 2 conditii in minte, insa nu poti alege doar cu aceste 2 coordonate.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZF8 este mai bun parerea mea ca tehnologie,decat DSG(nu neaparat DSG pe skoda). La aia m-am referit!

 

Cand te-am intrebat daca poti argumenta, asteptam ceva putin mai obiectiv si mai substantial decat "asa cred eu". Mai ales ca ZF-ul este o cutie clasica cu convertizor de cuplu, deci cu-atat mai mult cand afirmi ca e mai buna ca un dublu-ambreiaj tre' sa vii cu niste argumente mai concrete. Faptul ca ai zis ca e "mai buna ca tehnologie" ma face sa cred ca n-ai habar ce e de fapt ZF-ul, doar ai auzit c-ar fi mai buna. Pana una alta, DSG e mai rapid si mai eficient (pierderi mai mici). ZF posibil sa fie mai fiabil si (zic unii) mai smooth. De la datele astea pana la "e mai buna, punct" e cale f lunga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca ai precizat ca vei folosi masina extraurban, alege o varianta din clasa medie, diesel.

 

Avantajele sunt calitatea materialelor, comfortul (scaune, insonorizarea, telescop capota etc.), tinuta de drum, pretul la revanzare etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pedalam in gol pe un subiect lipsit de substanta. Nu vad cum se pot compara obiectiv 2 masini care nu au ceva in comun. 

Singura cerinta spusa fiind doar de un consum mai bun, caz in care nu vad de ce se ia in calcul 2.0TSI. Cu atat mai mult cu cat te gandesti la premium comparatia cu o Skoda nu e prima care iti vine in cap.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorba lui Ego,acest topic cred ca mai bine ar fi inchis ,eu cred ca toata lumea si-a spus parerea si ti-ai facut o idee.E chiar enervanta comparatia aceasta si ne tensionam unu pe altu aici,un fel de mercedes versus ford focus(se aseamana),cam asa vad eu comparatia bmw-skoda,fara suparare cei cu skode!Mai ales cum zice si Ego daca zici ca este important consumul,vorbesti de la o extrema la alta...

 

Consum. Consumul mixt mediu declarat de constructor este de 4.5 l/100 kmIn modul ECOPRO, in modul extraurban, ruland cu viteze de pana la 130 km/h am obtinut un consum mediu de 4.2 litri.

Consumul mediu pentru tot traseul parcurs a fost de 6.3 l/100 km, o combinatie de drumuri virajate si rulare prin Bucuresti, in conditiile in care masina a transportat trei pasageri cu bagaje, iar modul de rulare a fost in principal setat pe Confort, alternand cu modul Sport. In Bucuresti consumul nu a depasit 7l/100 km.(specificatii drive-test). 

Skoda o sa-ti ia intre 12-15  sa nu zic mai mult in oras si in afara undeva la 8.Vrei sa facem niste matematica?in oras o sa faci maxim 500 km cu rezervorul de 55 al skodei calculat cu 13L/100 ,iar cu BMW (57 L) o sa faci la o medie de 7L/100 o sa faci 850km.Calculeaza si tu diferenta de bani intre motoarele astea 2 pe un an si ai sa vezi ca sunt bani.Dupa inmulteste cu 5 (ca ma gandesc ca 5 ani o sa o tii pe putin) si ai sa vezi iarasi o diferenta de bani.Cam diferenta intre ele extra si urban este de dubla.

 

 

P.S inca un lucru,chiar daca mergeai in oras 80% tot Diesel iti recomandam!

Modificat de davydsss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine. Deci, se inchide.

Daca initiatorul topicului considera ca n-a fost suficient de iluminat de cele expuse de colegi, il rog sa imi dea un PM si eventual, redeschidem taraba.

Pana atunci...

 

LE: La cererea initiatorului, topicul se redeschide. As avea rugamintea sa incercati sa pastrati discutia la obiect, altfel il inchid la loc si de data asta, il si sterg.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii multumesc lui Bwwlan pt intelegere. Sorry ca lucrurile au luat-o un pic razna in lipsa mea, ajungandu-se la discutii despre Le Mans, raliuri, cocalari si tigani, insa ziua muncesc.

Revenind la discutie...intrucat am inteles ca la Skoda timpul de asteptare este de pana la 6 luni :)) RS-ul iese din discutie...masina se va cumpara in 3 luni. In ecuatie se adauga Passat CC, Highline, 2013, 2.0 TDI 177 DSG pana in 25-30000 km cu piele, navi, xenon adaptativ. BMW-ul ramane, cu aceleasi specificatii.

Masina va fi folosita in fiecare zi, va rula aprox 80 km pe zi (acasa- serviciu- acasa) plus iesiri in weekend si in concedii.

Ce astept de la masina:

Spatiu decent, nu este insa elementul definitoriu in comparatie

FIABILITATE

Rafinament, senzatie de premium, nu imagine de marca

Calitatea materialelor, atat la interior cat si la exterior

Robustete

Siguranta + franare

Performante motor, cutie de viteze, tren de rulare

Destul de important este si consumul, nu prea as vrea sa trec de 300 eur/luna

Nu am inca copii, suntem doua persoane, insa in 98% din timp voi fi singur in masina. Ambele masini se invart pe la 29-30000 eur plus tva.

In incheiere am si eu cateva intrebari:

Este atat de bun 320d pe cat se spune sau exista si aici slabiciuni care in timp se pot dovedi costisitoare?

Chiar este un pas inainte CR 177 fata de PD 170 dpdv al fiabilitatii? Despre rafinament nu am nevoie de convingeri.

Credeti ca la acelasi pret, motorizari asemanatoare, echipari asemanatoare, cutii de viteza automate, aceeasi vechime, acelasi rulaj, etc...merita sa ma uit la passat cc?

Multumesc

Modificat de PTDA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 320d sunt rezolvate faimoasele probleme cu lantul de distributie?

 

Slightly offtopic, tinand cont de faptul ca vei merge foarte mult timp in afara, te-ai gandit la un motor mai potent? In oras e cum e, dar in afara un motor mai mare este mult mai misto de condus, este mult mai adaptat rolului de "cruiser". Trepte mai lungi, mai liniste in masina, schimbarea foarte lejera a regimului de viteza, nu necesita retrogradare ca sa traga etc. Tinand cont ca iti place seria 3, asta ar insemna un 330d, la VW/Skoda nu prea ai echivalent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca detii un V6, deci stii despre ce vorbesti. Sincer sa fiu m-am gandit. Initial cautarile mele au inceput cu 328i (2L, 245 cp) apoi m-am uitat un pic la 330d si mi-a placut ce am vazut, insa aici deja atat pretul de achizitie, cat si de intretinere ulterioara sunt semnificativ mai mari decat la 2L.

Apoi m-am gandit ca masina oricum va rula preponderent pe autostrada cu viteza decenta, 120-140 si din cand in cand pana la 200...destul de rar. Am ajuns la concluzia ca o puterea pe care o dezvolta motoarele moderne de 2L m-ar multumi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic da, s au rezolvat. Practic, nu. Se largeste si sare. Sunt masini la noi cu motorul de 184 de cai care au suferit de "ruptura" de lant.

+1 pentru ceea ce spune Ice. Motoarele mari (in speta cele de 3 litri) puse pe caroserii din clasa medie...ah..un vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca detii un V6, deci stii despre ce vorbesti. Sincer sa fiu m-am gandit. Initial cautarile mele au inceput cu 328i (2L, 245 cp) apoi m-am uitat un pic la 330d si mi-a placut ce am vazut, insa aici deja atat pretul de achizitie, cat si de intretinere ulterioara sunt semnificativ mai mari decat la 2L.

Apoi m-am gandit ca masina oricum va rula preponderent pe autostrada cu viteza decenta, 120-140 si din cand in cand pana la 200...destul de rar. Am ajuns la concluzia ca o puterea pe care o dezvolta motoarele moderne de 2L m-ar multumi.

 

Nu gandi doar in termeni de putere maxima :) Am condus destul de multe masini, inclusiv motoare de 2L cu puteri de peste 200cp. Diferenta intre ele si un V6 de 3L este foarte mare in ritmul asta de autostrada. Sigur, daca ai chef de alergat si le duci spre redline se descurca si motoarele de 2L fara probleme, avantajul major al V6-ului dpmdv este ca totul se intampla fara efort, fara agitatie. Ai 140 in a 6a, 2000rpm, liniste.. ai nevoie sa schimbi rapid ritmul, flexezi piciorul, in 3 secunde ai 160, in aceeasi liniste ca si pan-atunci. Eu am masina asta de peste 3 ani, imi place f mult motorul dar merg 90% in oras unde evident nu-l poti exploata la maximum. Cand ies din oras insa este alta treaba, este un adevarat cruiser. 

 

Atentie, sa nu inteleaga cineva ca zic ca un 2L de 170+cp nu se descurca onorabil, departe de mine acest gand. Insa pentru acel plus de confort si de acceleratie fara efort, trebuie sa faci urmatorul pas. Costurile de intretinere nu sunt radical diferite, cel mai notabil este impozitul de ~2000RON, dar vorbind totusi de masini de peste 30.000€, ma gandesc ca 150RON/luna nu-s un capat de tara.

 

P.S. Exista si o diferenta semnificativa de zgomot (atat la exterior cat si la interior, in special la relanti) intre 2.0TDI si 3.0TDI, net in favoarea V6-ului. Nu stiu daca situatia sta la fel si la BMW dar presupun ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!