Jump to content

Cine a citit cartea tehnica a masinii si cine nu?


vlady_zch
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic datorita faptului ca a existat o discutie pe tema asta: cat de important e sa citesti cartea tehmica a masinii tale!

Deci rog sa scrie toti cei care au citit si care nu au citit-o si de ce!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andREI

    3

  • vlady_zch

    3

  • adi

    3

  • nicolae.adryan

    2

poate ma repet: e absolut de bun simt sa o citesti.a doua zi dupa ce mi-am cumparat masina mi-am facut rost de cartea tehnica in engleza, s-o pot pricepe (aveam in germana).orice lucru imi cumpar ma determina sa citesc documentatia chiar in seara aia!nu pot rezista sa nu stiu tot ce poate face jucaria respectiva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu in intregime la cele deja postate de HRO. Am facut la fel cu toate cele 5 masini personale. Ba mai mult, am sapat pe net dupa mai multe detalii, acolo unde a fost cazul. Sugestia mea este ca aceste carti trebuie citite imediat dupa ce se intra in posesia unei masini noi (pt sofer).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am citit-o din prima seara pt prima oara...apoi de vreo cateva ori de fiecare data cand stateam si o asteptam pe prietena mea (deh,femeile) ca nu mai aveam ce citi sau ce asculta la radio,cd,etc.... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am citit-o pentru ca n-o am, dar consider ca e important sa o citesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: ma incadrez printre cei care au citit cartea inainte de a intra in posesia masinii

Este o necisitate, nu un moft.

Nu se poate face comparatie intre cartea tehnica a unei masini cu cea a unui casetofon. Daca la casetofon stii deja cum sa-i folosesti toate functiile CORECT in proportie de peste 90% la o masina noua ... oare cat sa fie procentul ???

Modificat de F l p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am cartea masinii dar am citit manualul de reparatie (care include si informatiile din cartea service si manualul utilizatorului) din scoarta-n-scoarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie citita, si nu doar..adica si folosite informatiile de acolo...mai ales la complexitatea masinilor de azi...

mie tre sa-mi vina masina din semnatura...m-as apuca s-o citesc de pe acuma...ma poate ajuta cineva cu manualul? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Eu nu numai ca am citit-o, dar am si scanat-o imediat si am imprimat-o in format A5, ca sa citesc mai usor ulterior orice amanunte si sa am o copie in caz ca se rataceste originalul ...

... si am aflat din carte lucruri pe care nu stiau sa mi le precizeze nici cei de la Service ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am cartea masinii, dar am cartea de reparatii si am citit-o, poti afla multe lucruri fara sa mai intrebi pe altcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare normal sa o citesti, mai ales daca iti iei masina noua sau ai garantie ca sa nu existe dubii ulterior.

nu am cartea masinii, dar am cartea de reparatii si am citit-o, poti afla multe lucruri fara sa mai intrebi pe altcineva.

Sunt chestii total diferite.. intr-una poti afla cum sa operezi masina si in alta cum sa iti repari masina. Mai ales daca ai masina noua in primul rand e important sa stii recomandariile producatorului ca sa nu intri in conflict cu serviceul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am citit-o si se pare si ca m-am inselat legat de persoanele care au sitit si care nu...nu o consider atat de importanta ca trebuie s-o citesti cand cumperi masina ci eventual daca intampini greutati....

Oricum va dau dreptate dar tot nu o s-o citesc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citita , este utila le si multumesc pt. ca desi nu am luat masina de la ei au avut amabilitatea ca mi-au trimis-o acasa prin intermediul acestui forum, desi ar fi trebuit sa sa scrie mult mai multe informatii legate de service, nu sa ma autoinvit la pritenii mei de la aviatiei si sa-i *** de fiecare data cand imi aduc aminte de ei [...] PRETURI ENORME PT PLASTICURI TURNATE in niste matrite de rahat mai scrie pe ele si made in spain

editat de toni: mai usor cu limbajul ;)

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum va dau dreptate dar tot nu o s-o citesc ;)

Bravo, ai de numai de castigat cu aceasta mentalitate. ;)

nu sa ma autoinvit la pritenii mei de la aviatiei si sa-i fut de fiecare data cand imi aduc aminte de ei [...]

Eu as folosi metode de protectie, cine stie ce alta surpriza ai avea de la ei.. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am citit toate cartile care mi-au fost date la intrarea in posesie a masinii!

Este un lucru f.util,chiar daca sunt momente cand ti se par plicticoase,datorita faptului ca trateaza probleme uneori cunoscute.Cu siguranta aceste carti ale masinii contin informatii utile care conduc la o corecta exploatare.

Citind cartea tehnica stii exact ce poate si ce poti cere de la masina ta,informatii provenite de la cea mai in masura sursa - producatorul,fara sa mai faci incercari,fara sa mai pui intrebari,decat in cazuri de finete si de dorinta de cunoastere aprofundata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu prima seara mi-am petrecut-o in masina citind cartea :)

Chiar daca se mai strecoara si greseli in carte consider ca este absolut necesar citirea cartii.

La golf 4 pentru ca nu prea ma descurcam cu germana la acea vreme nu am citit cartea si uite asa am condus eu masina timp de 6 luni fara sa banuiesc macar ca are proiectoare de ceata :) nu ma gandeam ca ar putea fi integrate in far !

Modificat de gorrocs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am citit toate cartile din scoarta in scoarta pe care ni le-au dat la polo

am aflat cateva lucruri interesante de acolo

recomand ca cine le are, sa le si citeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cartea masinii, dar nici nu ii resimt lipsa, atata vreme cat are 3rei pedale ca toate masinile. Dupa ce am cumparat-o am apasat pe toate butoanele, pana le-am dibuit toate functiile.

Iar motoarele functioneaza dupa aceleasi principii de cand s-au inventat motoarele cu combustie interna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit-o cu mare atentie, chiar daca multe lucruri erau cunoscute, dar e bine sa vezi scris decat sa ai habar din auzite. Am tras multe concluzii despre exploatarea corecta a masinii si chiar mi-am corectat anumite obiceiuri in stilul de a exploata masina pentru ca nu procedam corect. Daca nu tineti la masina voastra si aveti portbagajul plin cu bani nu are sens sa cititi nimic, dar ganditi-va ce valoare pot avea banii daca datorita stilului prost de a conduce ramaneti intr-o noapte intr-un camp cu o problema la masina, care tocmai acum v-a pedepsit ignoranta, afara sunt - 20 grade si cea mai apropiata localitate e la 40-50km :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit-o cu mare atentie, chiar daca multe lucruri erau cunoscute, dar e bine sa vezi scris decat sa ai habar din auzite. Am tras multe concluzii despre exploatarea corecta a masinii si chiar mi-am corectat anumite obiceiuri in stilul de a exploata masina pentru ca nu procedam corect. Daca nu tineti la masina voastra si aveti portbagajul plin cu bani nu are sens sa cititi nimic, dar ganditi-va ce valoare pot avea banii daca datorita stilului prost de a conduce ramaneti intr-o noapte intr-un camp cu o problema la masina, care tocmai acum v-a pedepsit ignoranta, afara sunt - 20 grade si cea mai apropiata localitate e la 40-50km :)

Sa intelegem ca daca citesti cartea tehnica a masinii vei reusi sa-ti repari masina singur in orice conditie si indiferent de problema? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat, dar inveti sa o exploatezi corect si riscul de a crapa ceva e mai mic.

In alta ordine de idei, poti sa intervii sa schimbi o siguranta, daca stii care este, poti sa faci o evaluare sumara a unei probleme ce apare sau poti sa remediezi defectiunea minora fara sa ajungi la service, poti sa interpretezi din timp mesajele de avertizare care sunt afisate pe bord( uita-te pe aici si vezi cate topic-uri sunt deschise pe tema "mi s-a aprins..." - multe raspunsuri sunt in cartea masinii)

Cartea masinii nu este manual de reparatii, este manual de exploatare si sfaturi pentru user in caz ca se intampla ceva ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cartea masinii, dar nici nu ii resimt lipsa, atata vreme cat are 3rei pedale ca toate masinile. Dupa ce am cumparat-o am apasat pe toate butoanele, pana le-am dibuit toate functiile.

Iar motoarele functioneaza dupa aceleasi principii de cand s-au inventat motoarele cu combustie interna.

Asa este,in general toate masinile functioneaza pe baza acelorasi principii!

Totusi,oricat ai butona si oricat ai incerca,iti pot ramane functii/caracteristici nedescoperite.

...Si atunci nu-ti pare rau ca n-ai citit?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recunosc..n-am citit cartea...poate fii o scuza faptul ca sunt femeie? :Driver: ....prefer metoda in caz de urgenta suna un prieten.. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recunosc..n-am citit cartea...poate fii o scuza faptul ca sunt femeie? :Driver: ....prefer metoda in caz de urgenta suna un prieten.. :scratch:

:P E,datorita faptului ca esti o reprezentanta a sexului frumos,si pt.ca intram in luna Martie,cu cele doua sarbatori dedicate voua,sunt sigur ca oricine poate trece cu vederea ca nu ai citit cartea Pisicutzei! :P ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit toata cartea.

de obicei citesc manualele, din curiozitate.

parerea mea este ca merita. mai afli cateva chestii despre masina ta pe care nu le stiai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!