Jump to content

Montare / Demontare EGR


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Da, dar nu ar fi normal sa apara imediat daca nu e adaptat ? Mie imi apare abia peste cateva zile si merg cu masina aceea zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si acest lucru, inainte sa te apuci de verificat cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acestia sunt parametrii vazuti cu vcds, sunt ok ? Cu procedura de adaptare egr voi scapa de acea eroare cu flux mic ?

sko.PNG

skoda.PNG

skoda14.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate pune cineva schema electrica ? Am facut basic settings cu noul egr marca pierburd, dar peste cateva zile apare iarasi debit insufficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parametrii de adaptare sunt ok. Îţi pun schema dar părerea mea este că eroarea aia nu indică o problemă electrică şi nu cred că are legătură cu EGR propriuzis

schema AUB.pdf

Eu zic să verifici prima dată dacă nu cumva ţeava aia care aduce gazele în EGR (elementul 8) nu este înfundată sau fisurată şi dacă furtunaşul care merge la filtrul de aer (elementul 3) nu este înfundat (trebuie să poţi sufla/trage aer prin el lejer)

1675739106_AUBEGR.thumb.JPG.becaf2917cbbee1f0c1e882b432ae9ce.JPG

 

Încearcă şi procedura asta şi vezi ce iese

 

1197853389_AUBtestEGR.thumb.JPG.9e62a88f8d995a8b1ec6ef902d526c68.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu la egr la elementul 3 am ca o ciuperca, nu am asa furtunul, furtunul acela unde merge mai exact in filtrul de aer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A revenit eroarea pentru prima data acum, din noiembrie nu s-a mai aprins. 16785 egr insuficent flow P0401 35-00, adaptare I-am facut atunci, egr-ul e pierburg nou din August. O sters cu vcds si apare cand si cand, dar din noiembrie, ma repet, n-a mai reaparut pana astazi.

 

La mine furtunasul din egr nu intra in filtru de aer, are ca o ciuperca.

aub.jpg

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciuperca aia este un mic filtru de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi in diagram ta apare un furtun care intra in filtrul de aer, m-am uitat si la un g4 1.4 16v axp 55kw si are la fel cu ciuperca.

Teava aceea dintre clapeta si egr e curata, ce sa mai verific ? N-a mai aparut din noiembrie oricum eroarea.


LE:

O alta problema ar fi ca am spuma in vas. De la drumurile scurte prin oras apare ? Uleiul e normal la culoare. Pe la epurator am observant ca se prelinge ulei, atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceput ardere garnitura de chiulasa. 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar uleiul de pe filtrul de aer de la ce apare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!