Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

@mada_13 Bun, deci nu vrei sa intelegi ca legile sunt facute pentru toata lumea si ca nu trebuie cautate tot felul de "portite". Asta e o atitudine nu foarte apreciata in comunitatea vwforum. :)

Revenind la problema ta, cu simtitul pietricelelor de pe drum...e greu de crezut asa ceva. Nu de alta dar nu esti singurul de aici care are pe masina 18.

Ti s-au oferit cateva sfaturi pertinente:

1. Mergi si redu presiunea la 2.4 bari. Din start vei simti o ameliorare. 

2. Ce anvelope sunt Lakeville astea? Poate sunt ROF-uri, un alt aspect care ruineaza confortul. 

3. Ramai pe dimensiunea recomandata si cumpara niste anvelope mai serioase. 

4. Daca nu si nu, cauta un set de jante pe 17 cu latime de 8j pe care sa pui niste 235/45 si cu siguranta atunci vei rezolva mare parte din problemele cu confortul. 

Oricum, nu faci seria 5 din cc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Lakeville alea sunt jantele,modelul de jante nu anvelopele!! anvelopele sunt continental sport contact 3 parca.si nu sunt ROF.. Si da, se simt toate pietricelele de pe drum,chiar daca pentru tine vad ca e greu de crezut.:)..

.. jante pe 17 nu pun, doar la iarna daca voi mai avea masina.. 

Mersi de sfaturi:) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai 2.7 in ele d-aia simti tot. Baga maxim 2.5 si se schimba treaba. 

Ai DCC?

Eu am 2.5 si in Bucuresti cu suspensia pe confort e parfum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti Sport Contact 3 este o anvelopa extrem de rigida. Am avut pe masina din fabrica, pe 18", si dupa ce am trecut la Goodyear Eagle Assym2 (pe 19") tot mi se par ultimele mult mai confortabile si mai silentioase. Daca-ti permite bugetul, ti-as recomanda sa le schimbi cu Conti Sport Contact 5p, GY Assym3 sau Michelin PS3, toate anvelope mult mai moi si mai confortabile, pe langa faptul ca sunt mult mai aderente si mai sigure...

De pus, se pot pune 245/40. Am probat, intra atata timp cat nu e coborata masina, dar apare abatere a indicatorului de viteza, lucru care personal ma deranjeaza. Si eu iti recomand sa ramai la dimensiunea data de producator. In niciun caz 245/45 sau 245/50! Este enorm!

P.S: Eu merg cu 2.7-3.0 si 2.8-3.2 cand e incarcata :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clawoodyou.. nu am DCC pe ea, suspensia normala.. 2.7 imi arata pe bord computer, si nu stiu cum sa il resetez(daca se poate), sa vad daca arata bine..

@lambda_dryver da oricum vreau sa le schimb anvelopele, si am zis ca merg ori pe michelin ori GY.. 

Mersi fain de sfaturi, saptamana asta ma decid ce iau, ca trebuie si inmatriculata saptamana asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu DCC, anvelope conti sp5  235.45.17 aproape noi,presiune 2.3 ,tot e rigida  , chiar si pe comfort .

NU se poate compara cu o suspensie multilink de audi sau alta marca 

Din punctul meu de vedere asta e marele minus la CC,in rest e ok daca nu dai prin gropi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare, dragi forumisti:

Mi-am achizitionat recent un Passat CC din 2014...ideea e ca a venit fara roata de rezerva si fara cric, coarba etc. Din marimea locasului nu-mi dau seama daca intra o roata normala completa 235/45 R 17 sau doar una temporara, de dimensiuni reduse. Plus: ce reprezinta acel "rezervor" de acolo cu Ad Blue, sau ceva de genul?

De asemenea, daca cineva e dispus sa imi raspunda in privat la cateva intrebari, as ramane recunoscator (sunt in legatura cu faptul ca e diesel, iar eu nu sunt deloc obisnuit cu ele, e prima data cand detin o masina diesel, si unele simptome sunt total diferite ca la o benzinara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

@VW CC unele CC-uri vin din fabrica fara roata de rezerva, nu au nici macar locas pt cric si coarba. Asa a fost si a mea, a avut doar chitul de pana, asa ca nu vad de ce i-ar fi pus cei de la Welt auto.

@mednick intra roata normala, la mine are loc si 235/40/18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mednick Utilarea portbagajulul ma costat peste 200€ cu rezerva 215/55/16 .Adblue aduce costuri suplimentare, mai ales daca se strica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra sigur si 235 40 18 acolo. Doar uitandu-te la spatiul ala ti-ai da seama ca are loc. Mai trebuie sa mai cumperi chieie de roti si cric. Te mai costa 100-150. Eu ca rezerva opresc vara una din rotile de iarna si invers.

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat roata rezerva pe 17" second, nu mai retin exact, parca 300 lei m a ajuns. La fel, fara roata, insa cu cric si cheie roti, antifurt. Cat despre lipsa rotii, am decodat seria VIN si asa a fost cumparata, fara roata rezerva.

 

Cat despre AdBlue... roaga te sa nu se strice sistemul. Si neaparat sa ai adblue, altfel daca ramai fara adblue, masina se limiteaza pt a nu polua (prima oara la turatie, apoi viteza).

Injectorul ala de adblue e scumpisor daca ai noroc sa crape.

 

Mai cauta pe forum sa vezi ce e cu adBlue 

 

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Vreti sa purtati discutia asta in afara forumului?

Intreb retoric ...

 

Aici se termina acest inceput de flame, care nu va duce decat la suspenduri.

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva ce jante sunt astea si daca s ar potrivi la CC? :)

FB_IMG_1495287561632.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

Nu iti recomand, au et mare (54) si o sa fie prea sub caroserie. 

Jantele sunt de Golf 6 GTD 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Salut baieti,

 

Eu as incerca sa pun 245/40/18 pe fata si 265/35/18 pe spate(Bridgestone) pe Passat CC 2.0 TSI.Jantele sunt stock Interlagos 18",au ET41 cred...a mai incercat incercat cineva combinatia pe CC?Eu am avut pe un seria 5 E60 245/40/18 cu 275/35/18.

Ma intereseaza sa incapa in carenaj(totusi,cred ca incap,ma refer la cele din spate de 275/35/18).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata merge ce vrei, pe spate cu siguranta nu va incapea 275/35/18. Iti va freca si cu 255 in carenaj. (am incercat tot felul de combinatii ciudate si nu a mers). Cum imi spusese cineva : nu incerca sa faci din cc seria 5 ca nu merge :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Ok,merci pentru sfat.Atunci voi ramane la dimensiunea recomandata(235/40/18).?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw nu e Bmw deci nu inteleg de unde ideile astea. :coffee_lol:

Nicio masina de serie mare VAG nu are roti de dimensiuni diferite. Vrei asta de la o masina, schimbi producatorul. Simple as that. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Hey,am cerut un sfat...daca nu am avea idei,nu am mai crea aceste forumuri?

O seara faina☺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua tuturor! Nu de mult am prins un crater urias la iesirea din Corund spre Praid (judetul Harghita). :banghead: Atentie sporita daca circulati in zona :) 
Damajul e destul de dureros, dupa cum se poate vedea si pe poze.
Pneu Continental WinterContact Ts-850 p xl de un sezon direct la gunoi :mellow:
Janta St Moritz direct la gunoi :mellow:

Problema e ca am ramas cu 3 jante, asa ca m-ar interesa daca are cineva la vanzare janta St Moritz (17 5x112)?

Astept oferte sau sugestii de unde l-as putea lua. Pe olx am vazut decat seturi de 4, iar pretul de nou mi se pare exagerat.

Weekend fain, in speranta ca ma puteti ajuta,
Luki

IMG_0894.JPG

IMG_1972.JPG

Modificat de Luki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ebay, €80-90 din germania + €10-15 livrarea in Ro. Cauta 361964399490 , este codul jantei la vanzare pe Ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta aia se poate repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% se poate repara. Am patit si eu asa ceva si mi-au indreptat/sudat in mai putin de 2 ore si costul cu tot cu echilibrat nu a fost mai mare de 100 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu e cazul de sudura, doar indreptat. Ar trebui sa fie 50-60 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/17/2017 at 9:42 PM, Adriannnnn said:

Aici nu e cazul de sudura, doar indreptat. Ar trebui sa fie 50-60 ron

Au incercat atat indreptatul cat si sudura, ambele fara succes.

On 6/17/2017 at 6:55 PM, VW CC said:

Pe Ebay, €80-90 din germania + €10-15 livrarea in Ro. Cauta 361964399490 , este codul jantei la vanzare pe Ebay.

Multumesc @VW CC. O sa incerc pe ebay.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!