Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Intra mai in interior  3 mm 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra bine de tot si inca iti mai ramane spatiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care aveti jante de 16" pe cc, ati simtit unele batai- schimbare de feeling in directie - zgomote la suspensie? De cand am trecut la cele de 16" mi se pare masina mult mai zgomotoasa fata de cand aveam cele de 18" vara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil este din cauza cauciucurilor, unele au zgomot mare la rulare.

Daca bate si chestii de genu, poate una dintre jante (sau mai multe) este stramba .. fie dezechilibrata rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul este in general de la anvelope sau rulmenti dar daca spui ca pe cele pe 18 nu fac zgomot cel mai sigur este de la anvelope.

La mine este invers, pe 18 face zgomot si pe 16 nu :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am patru jante de tabla pe 16 cu cauciucuri de iarna cu prindere 5x110 si nu mi se potrivesc la passatul meu,dar am gasit la cineva patru jante pe 15,cu prindere 5x112,6jx15h2,ET47,intrebarea mea este se potrivesc la prindere pe passatul meu si daca pot monta pe jante cauciucuri 205 55 16,multumesc

Just now, adrian12 said:

 

imi cer scuze am gresit locul pentru postare dar totusi rog pe cineva sa ma ajute cu un sfat,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele se potrivesc la prindere, 5x112. Nu poti pune cauciucuri de 16" pe jante de 15". La et47 cauciucuri de 205 cred ca vor freca la interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva 235 45 18? Sunt ceva probleme? In afara, eventual, de cele cu poliția. 

Modificat de iustinn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul difera foarte mult de modelul anvelopei si mai putin de sezonul ei. De obice cele de buget au tendinta de a fi mai zgomotoase, dar nu e o regula. Motivul fiind pentru ca este folosit mai mult cauciuc in compozitia lor (care este mai tare) si mai putin silciu (cel care ofera elasticitate). Puteti sa va interesati inainte de a cumpara o anvelopa de capacitatile sale si sa le comparati cu ce aveti nevoie.

Exista mai multe detalii dupa care va puteti informa: clasa de aderenta, clasa de zgomot, clasa de consum (o anvelopa poate influenta mult consumul de carburant in minus sau in plus). Clasele acestea sunt notate cu litere alfabetic, de la E, D, C (mai putin bune) catre  B, A (mai bune).

De obicei considerati ca anvelopele sunt la fel si fiecare isi face treaba indiferent de producator, insa in timp alegerea unei anvelope bune poate avea efecte destul de mari. Consum mult mai scazut, aderenta crescuta, timp de franare mai mic, zgomot redus la viteze mari, o stabilitate ridicata in curbe. 

Tineti cont ca cauciucul e partea de contact a masinii cu solul. Deci daca asta nu e in regula, degeaba aveti articulatia pusa la punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie mai confortabila, eu am cauciucurile de iarna 245/45/18  si nu freaca. Am vazut pe unele cc-uri noi ca au pus 235/50/18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A venit timpul sa schimb cauciucurile pe fata(am facut 30mi/mile) Foarte multumit de Dunlop sport MAXX(235/40/18-Y) De data asta am pus Dunlop Sport Maxx 2. pretul 239£ include tot(manopera,echilibrat,verificare geometria rotilor.verificare suspensi..etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu scrie normal ca nu esti mai diferit fata de alti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Doresc să mi achiziționez 4 anvelope dimensiunile 245/40/18, nu am un buget foarte mare și de aceea m am orientat spre Nokian Zline sau Hankook Ventus S1 Evo2

Ce părere aveți?

Ce alte recomandări?

Mulțumesc. 

Modificat de BogdaneI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din poza, passat b6, anvelopele recomandate sunt 235/40/18. Ce latime au jantele? 

Cat priveste marcile/modelele numite, sunt bune. Nu dai chix cu ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt Intergalos, cred că le am luat cu dimensiunile 245/40/18 la anvelope, mă uit mâine să văd sigur. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interlagos vin exclusiv cu 235/40/18 in echiparea de fabrica. 

Acum ca a pus fostul proprietar alte dimensiuni, e alta discutie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci 235/40/18 trebuie să caut. 

E vreo problemă dacă s 245/40/18?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa fie mai stabila, o sa arate mai bine si o sa starneasca curiozitatea unui militian de la circulatie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca pe noile certificate nu mai scrie dimensiunea la anvelope si pe mine ma bate gandul ca la urmatorul schimb de anvelope de vara sa trec pe 245 40 r18 (interlagos). Foloseste sau a folosit cineva dimensiunea asta? atinge la viraje pe interior ? Merci !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu atinge, eu am acum 245/45/18 si nu atinge, freaca etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, neegie said:

avand in vedere ca pe noile certificate nu mai scrie dimensiunea la anvelope

Nu scrie dimensiunea in certificat, dar din ce stiu eu RAR-ul la un control in trafic te poate amenda/retine certificatul. Dimensiunile sunt trecute in cartea masinii, carte la care ei au acces.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu mai scrie pe certificat,dar scrie si pe usita capacului de la rezervor. Cei de la RAR au verificat cand m-au oprit, nu credeau ca 235/40/18 este dimensiune legala pt CC,deja se pregateau sa imi retina certificatul. Au avut o dezamagire uriasa cand au vazut ca dimensiunea este legala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, acolo sunt trecute toate dimensiunile acceptate de producator cu care masina poate fi echipata din fabrica sau ulterior pana la 235/35/19. Faptul ca nu se regasesc in certificat sau carte este, cred, rezultatul indiferentei sau comoditatii celor de la rar. In manualul masinii se regasesc toate aceste chestii, deci cred ca ei ar trebui sa le treaca in actele masinii iar daca nu o fac, proprietarul ar trebui sa le ceara acest lucru la inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!