Jump to content

Ce ulei de motor trebuie la Touran ?


ClaudiuMarantz
 Share

Postare recomandată

Touran 2007 motor 2.0 tdi BMM DPF  103 KW 140 CP  am bagat la sfatul cuiva ulei LIQUI MOLY  Top Tec 4200 5W-30 si dupa cateva sute de km mi s-a aprins in bord martorul de la filtru de particule  , l-am regenerat sapt trecuta si acum s-a aprins din nou ... tind sa cred ca e din cauza uleiului neadecvat pentru DPF .  Am urmarit mai sus discutiile voastre 

as vrea sa schimb uleiul si de data aceasta sa bag ce trebuie . Ce ma sfatuiti intre ravenol wiv III SAE 5W-30  si ARAL SUPER TRONIC LONG LIFE III 5W-30 ?  Va multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, am achizitionat rececent un touran din 2013 motor 1,6 bluemotion. Care ulei a-r fi recomandat tinand cont ca are filtru de particule si injectoare C R. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Bambu constantin

Bună ziua. .Am un touran 1.9 tdi 77kw din 2007 ..Am făcut schimb de ulei 5-30 castor edge..Și am schimbat și chitul de reparație la injectoare. ....Acum pare mai zgomotos ...mașina are 175000 km ..Mă puteți ajuta cu vreun sfat pentru reducerea zgomotului. ...Se poate face ceva ...Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte ce ulei a avut,ce anume ai schimbat la injectoare,uleiul a fost schimbat concomitent cu interventia asupra injectoarelor sau pe rand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recent am schimbat si eu uleiul si filtrele la touran 2011 2.0 140cp: ulei castrol edge professional longlife III 5w30, filtre mann

WhatsApp Image 2017-03-22 at 21.41.56.jpeg

Modificat de dumos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut colegi. Ce ulei si filtru mi ati recomanda.Masina touran 2004 2.0 diesel BKD 140cp. As merge pe Liqui Moly 5w 40  si filtru Mahle. Masina are 195000km. Voi ce credeti?Astept sfaturi. Multumesc.

Modificat de valentynvali
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ai putea sa pui linistit ce a pus si colegul #dumos...eu am aceeasi varianta de motorizare ca si a ta si am castrol edge professional longlife III 5w30 si filtru de la mann

Modificat de sst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti aria Performance & Technical subaria Uleiuri si Carburanti unde se discuta despre uleiuri pe tipuri de motorizari.

Acest topic este o pierdere de vreme, avand in vedere ca pe modelul in discutie sunt motoare diesel sau pe benzina, si totodata contravine regulamentului forumului.

Topicul se inchide.

Multumim pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!