Jump to content

Ce ulei de motor trebuie la Touran ?


ClaudiuMarantz
 Share

Postare recomandată

ClaudiuMarantz

Va salut pe toti. Am si eu o problema. Ce tip de ulei trebuie pus intr-un motor  2.0 TDI Touran Cod motor AZV 100 kw cu 136 CP ? Am atasat o poza cu joja, pentru care va rog frumos sa-mi spuneti unde trebuie sa fie nivelul la ulei ?  In poza cu joja am tras o linie rosie unde este uleiul meu acum. Va multumesc tuturor !

post-94209-0-95316600-1404725639_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

  cam orice ulei (5w40)  care respecta norma 505.01 ( PD). scrie pe spatele bidonului.  firma o alegi tu in fctie de buget si notorietate. Nivelul maxim trebuie sa fie la capatul opus al segmentului jojei  pe care tu ai subliniat-o. (la tine nivelul e la minim). sper sa-ti fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ClaudiuMarantz

10w40 in niciun caz ? Este pompe duse ? cum pot afla ? in bfrief nu am vazut sa scrie PD . sau unde are trebui sa ma uit ? Multumesc radu81.

Modificat de ClaudiuMarantz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz 10w-40 - 

Motorul este PD, trebuie 5w40 norma VW 505.01.

In manualul masinii ar trebui sa apara, din cate imi aduc eu aminte. 

Sau pe net... http://lmgtfy.com/?q=azv+engine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este PD 100%

Iar ulei-ul pe care-l poti folosi este 5W40 pentru service NON - Longlife (adica la 1 an sau 15000 Km) .

Iar daca vrei service Longlife (adica 2 ani sau 30000 Km) trebuie ulei 0W30 sau 5W30 .

Si nu mai folosi masina cu asa putin ulei in motor .

Tu la ce arati pe joja este grav si mergi cu 70% din cantitatea de ulei indicata de producator (adica cu 2,8 L de ulei in loc de 3.8 litri de ulei asa cum recomanda producatorul) .

Eu pun pariu cu tine ca daca acum faci schimb-ul iesie cam 2,5 - 2,8 L ulei din motor .

Iar daca pui si completezi cu ulei intra minim 1L de ulei pana ajunge uleiul pe MAXIM pe joja .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere, oricand. Ai un motor ferit de problemele celui de 2.0 tdi 16 v( BKD, BKP), al tau fiind 8v ( adica 2 supape pe clilindru si o axa cu came). Asa ca trateaza-l cu grija si va avea si "el" grija de tine. Grija la nivelul uleiului indiferent de motiv:consum sau pierdere.

 

  Radu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur? si eu am AZV si uite ce-mi zice pe baza codurilor de pe eticheta:

 

MS9 = 4-cyl. turbo diesel engine 2.0 L/100 kW 16V (TDI) with pump-jet injection systemBase engine is T9G/TB3/TQ0/TN0
 

pe de alta parte, si wiki zice ca e 8V AZV-ul:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_diesel_engines

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu am acelasi motor pe Touran-ul meu, si la schimb am pus 5W30. Cei de la care am achizitionat uleiul mi-au zis ca ar intra undeva la 4,3 litri sau peste, dar au pus 4 litri, asa ca mai am de rezerva 1 litru. Pana acum nu a consumat deloc. In ceea ce priveste motorul imi pare putin zgomotos, in rest pare OK...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai acelasi motor ca si al meu. Eu am inceput cu Mobil 1, apoi castrol si acum am trecut pe Aral 5w40. Eu cumpar la 4 l si 1 de completare care la 15000 km completez cred cu maxim 400 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer am schimbat uleiul de peste 2000 Km si inca nu m-am uitat la nivel sa verific. Maine dimineata am actiune ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.Cum pot sa-mi dau seama daca motorul meu este pompe duse??Ms!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decodeaza codurile de pe eticheta cu dotari, si ar trebui sa gasesti acolo si tipul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai devreme colegul radu81 a afirmat ca are 1. de asemenea sunt si alte info contradictorii, cum ar fi, la mine de ex. codurile de dotari indica ca e 16V, iar wiki si colugul zic ca e 8V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu codul motor AZV de pe touran are 2 axe cu came.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azv este cu un singur ax cu came 8v

bkd are 16v ,cele care au 140cp toate au 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am AZV cu 2 axe cu came 16 v. Deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce cod motor am ca nu pot sa imi dau seama;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua

Pentru Touran 2.0 cod AZV este bun uleiul Catrol EDGE FST 5w-30 ?

VW 504 00 / 507 00 /503 01

Pe cartea de service a masinii scrie norma 506 01 sau 505 01

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!