Jump to content

Upgrade de la Skoda Stream mp3 la RNS 510 Columbus


hostile3
 Share

Postare recomandată

doar ce m-am intors de la reprezentanta SKODA Brasov unde am avut o discutie interesanta cu seful de la Vanzari.  Initial, doamna de la Relatii clienti ma trimitea la Service. Am refuzat si am cerut sa discut cu seful ei. Imediat a aparut seful si dupa ce i-am expus cazul l-a chemat pe cel de la Service care, dupa ce m-a ascultat mi-a explicat procedura.... a zis ca masina trebuie bagata in service (cu programare), conectata la VAG-COM si apoi interogata baza de date a fabricantului pentru a afla codul. Eu ar trebui, datorita programarii care se inregistreaza in baza de date, sa platesc ora de manopera .. adica 100 lei. Cat de calm am putut fi, am refuzat sa platesc pentru a mi se pune la dispozitie codul unui aparat radio pentru care am platit, indiferent de procedura lor. I-am argumentat cetateanului punctul meu de vedere facand analogie cu o cartela telefonica SIM si cu faptul ca in cartea aparatului radio este stipulat faptul ca ei sunt obligati sa-mi puna la dispozitie codul aparatului la cererea mea. Atunci, mi-a luat nenea masina.. a dus-o in Service si dupa 20 de minute mi-a adus masina si codul radio cu costuri 0 RON.

 

V-am relatat toata experienta mea pe aceasta tema. Sper sa va ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu trebuia sa intre in service, daca ii dadeai seria de la radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt. m-a chemat sa-i dau datele de identificare pe care le-a introdus in baza de date VAG pentru confirmare. Explicatia, VAG are un acord cu INTERPOL si la fiecare interogare pentru codul radio, navigatie, etc. se trec datele celui care solicita codul. In cazul in care masina sau navigatia este furata, apare ALERTA si esti luat la intrebari. De asemenea, interogarea a fost facuta pe baza seriei sasiului citit automat prin VAG COM.

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu o mica corectare - ei nu lucreaza cu Vag Com.... ci cu ODIS - acum si inainte cu VAS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

am utilizat denumirea VAG-COM pentru ca doar pe aia o stiu. In mod cert tu ai dreptate, eu doar am expus imaginea de ansamblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu INTERPOL este reala, am asistat  la asa ceva cu niste ceasuri de bord. Cumparate cu factura din bazar din Cehia. La 2 zile dupa codarea online pe masina, a aparut politia romana la usa clientului dupa ce in prealabil a trecut pe la reprezentanta sa afle detalii. Intrucat clientul avea factura de Cehia, mai departe s-au ocupat cei din Cehia. Dar ceasurile au fost ridicate de pe masina si retinute pe perioada cercetarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut baieti,

Am o Skoda Octavia 2 Fl fabr 2010 combi , motor 1,6 Td cr si am facut update de la un MP3 STEAM care il aveam pe masin la o navigatie  RNS 510 si am observat ca nu imi afiseaza temperatura exterioara pe navigatie si imi apare pe ecran " Temperature settings cannot be displayed at the moment.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU a afisat niciodata pe navigatie temperatura exterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte canda aveam MP3 STEAM imi afisa temperatura , sa inteleg ca , pe navigatia asta nu imi mai afiseaza .

Multumesc de raspuns

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe octavia FL niciodata nu a existat Stream. Doar SWING, cel cu ecran negru si scris alb... 

Da, doar pe Swing afiseaza temp exterioara, pe Bolero sau pe RNS nu afiseaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut da ai dreptate se numea Swing ....Multumesc pentru informatie.Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Tocmai mi-am luat un RNS 315 si vroiam sa il montez pe masina (octavia 2), problema este ca imi omoara bateria dupa doua zile.

Ma poate ajuta cineva? Ce ar trebui sa fac sa nu am aceasta problema?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai citit macar al doilea post de pe prima pagina a acestui topic? 

permite-mi sa iti copiez eu aici .,....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am citit, dar tot nu stiu ce inseamna Can Gateway sau cine ma putea ajuta cu aceasta problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am facut si eu un upgrade de la cd blues la o navigatie columbus din 2010 , masina este o octavia 2 facelift 1.6 tdi 2011 si nu imi arata senzori de parcare pe navigatie , mi-a pus testeru pe masina un prieten si navigatia o vede calculatorul , mi-ar fi zis k trebuie sa trag 2 fire de la portbagaj pana in fata la casetofon e bine ce vrea sa faca sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal .....ca nu. Doar trebuie codata navigatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, saymon said:

Salut am facut si eu un upgrade de la cd blues la o navigatie columbus din 2010 , masina este o octavia 2 facelift 1.6 tdi 2011 si nu imi arata senzori de parcare pe navigatie , mi-a pus testeru pe masina un prieten si navigatia o vede calculatorul , mi-ar fi zis k trebuie sa trag 2 fire de la portbagaj pana in fata la casetofon e bine ce vrea sa faca sau nu ?

la generatia ta, nu ai astfel de probleme - doar la generatiile vechi. Modulul tau este compatibil cu OPS si are firele de can ok (nu ai ce sa tragi)

al bundy - ti-a zis ce ai de facut - codati unitatea, da-i restart si va merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat la skoda daca am senzori originali pe masina si nu au fost pusi de fabrica , proprietarul din germania ia montat el , o sa pun cu prietenul meu totusi interfata sa vedem daca ai vede calculatoru de la mașină , va tin la curent . Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt aftermarket nicio sansa ii afiseze pe navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/28/2017 at 6:10 PM, saymon said:

Salut am facut si eu un upgrade de la cd blues la o navigatie columbus din 2010 , masina este o octavia 2 facelift 1.6 tdi 2011 si nu imi arata senzori de parcare pe navigatie , mi-a pus testeru pe masina un prieten si navigatia o vede calculatorul , mi-ar fi zis k trebuie sa trag 2 fire de la portbagaj pana in fata la casetofon e bine ce vrea sa faca sau nu ?

DAr inainte de a schimba, iti arata senzorii ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata nici inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci cum ai vrea sa arate acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un cd blues si nu avea la ce sa imi arate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt putine kit-uri after market care au interfata optica cu afisarea pe unitati oem.

Banuiesc ca nu este cazul celor montati pe masina ta - eventual cautati unitatea de comanda si postati marca/model/etc - sa vedem despre ce e vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!