Jump to content

Demontare torpedou superior


niku2
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se poate demonta torpedoul superior(cel mare) de la bord?

Am stricat mecanismul de blocare, cel care se misca liber. S-a rupt cand am presat, orificiul fiind obturat de o curea de panza de la un telefon.

Balamalele torpedoului, par sa aiba ca niste nituri la incheieturi. Ma tem sa nu mai stric ceva...

 

Acum se tot deschide  torpedoul la hopuri si e enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in interiorul torpedoului snt suruburile care se desfac,daca te uiti antent  le descoperi,si cand ridici torpedoul ,atentie la fire sa nu le rupi,au mufa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la spatiul de stocare superior din dreapta de pe bord. In manual tot torpedou se numeste. Nu am vazut nici un surb pe acolo.

Modificat de niku2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e...... torpedoul acela nu l-am desfacut,poate vreun coleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat bordul jos de doua ori,si imi amintesc ca torpedoul din dreapta e prins in cleme,adica sa tragi cu simt de raspundere,si sare din cleme,dupa care ,le apesi si se aseaza la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, ms. O sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin pt cei care poate vor avea nevoie...

Am demontat capacul scotand niturile de la balamale. De fapt sunt din banda metalica facuta cilindru. Le-am scos prin apasarea laterala cu o surubelnita sau patent cu varful indoit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca tot am desfacut sa vad pe unde intra apa am facut si poze la torpedou superior din partea dreapta,doar 4 cleme aveti de inpins cu o surubelnita dreapta subtirica

 

 

post-36318-0-26024800-1406277060_thumb.j

post-36318-0-60660100-1406277066_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pana la urma l-am demontat si eu cu tot cu spatiul de depozitare si l-am inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, am nevoie de la torpedoul central sau cel lateral de acea ,,limba,, de plastic cu varf metalic, multumesc

Ce il tine inchis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca iti da nimeni doar "limba",cauti la dezmembrari si iei torpedoul cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi care az schimbat torpedoul pt ca era zgariat si sigur il mai az Pe cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde gasesc un minim de informatii pt demontarea intregului bord?Trebuie sa schimb caloriferul si nu se baga nimeni trebuie sa ma apuc eu.

In mare cam stiu sa desfac pe-acolo doar de airbag-uri mie frica.Trebuie dat jos volanul?Cum se face?

Multumesc.

Nicule imi cer scuze ca m-am bagat in topicul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai ceva posteaza aici,poate mai au nevoie si altii de indrumari. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,ai dreptate e un link catre alt forum extern,til trimit pe privat si-l pui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zice ala la sfarsitul articolului ca din cauza busonului de la vas i s-a spart caloriferul ca nu a eliberat presiunea?Da presiune de unde a fost ca normal nu trebuie sa fie.

Posibil ca la mine sa-l fi spart presiunea de la chiulasa defecta,nu?

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu.

Astept sa schimb chiulasa (saptamana asta)si sa rezolv problema cu presiunea sa nu muncesc degeaba.

Oricum nu-mi merge nici webasto din cauza presiunii(tine apa pe loc) asa ca n-are rost.Trebuie sa le fac in ordine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile de la noul calorifer le mai dau cu ceva sau le las uscate cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Vrei te rog sa imi spui cat e de greu sa demontezi bordul la sharan?

Trebuie sa ajung la clapeta de recirculare si imi e cam frica sa ma apuc de treaba asta.

Multumesc anticipat pt raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Notiunea asta de "greu" poate avea diferite sensuri de la o persoana la alta.Daca esti obisnuit cu bibileala la masina daca ai desfacut vreodata ceva la ea,orice...poti sa faci si asta nu e chiar de speriat.Dar daca nu ai garaj incalzit las-o pt la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!