Jump to content

centura de siguranta revine greu la loc


mariustdr
 Share

Postare recomandată

La mine se retrage mai incet cea care e folosita mai rar adica de la sofer.Cea din dreapta e chiar prea rigida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE : pinul 31 din mufa albastra de la cluster, dar ce o duce acolo ? "+" sau "-". De la btuoanele de prindere a centurilor. Cred ca minus, nu ?! Ar fi simplu atunci. Mai ramane activarea optiunii sa stie si clusterul de optiune.

Duce un plus dupa ce trece prin bec. Adica daca pui la masa firul se aprinde martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea duc la capsa pirotehnica, care se declanseaza sa stranga centurile la impact.

Capsa pirotehnica(pretensionatoarele)nu ar trebui sa fie unde vin bagate centurile(intre scaune)?Acolo stiu eu ca sunt pretensionatoarele.Eu nu le am acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are ce sa caute acolo. Nu pote actiona decat mosorul pe care se strange centura. Adica in stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la alte masini se afla la incuietoarea centurii si este sub forma unui cilindru care actioneaza sufa incuietorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat se afla in stalp, langa tot mecanismul ce actioneaza centura.

Din cate am citit eu cu vagcomul, la mine nu exista nici acolo.

Uite cum arata incuietoarea. E doar o platbanda prinsa in suruburi. Cum ar putea sa traga centura?

dsc01286l.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, eu am alta problema cu centura din dr fata si anume cate odata ramane blocata nu se mai deruleaza pana nu se strange de tot, adica il sugruma pe cel din dreapta, se strange inapoi in stalp si nu se mai slabeste si trebuie rulata toata inapoi, pot sa ii fac ceva sau o las asa?; in schimb de strans se strang bine nu am problema asta.

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt posesorul unui golf V si am probleme cu ambele centuri de pe fata revin foarte greu, am fost in service si o sa mi le comanda pe garantie pentru ca nu au ce repara la ele. Chestia care ma deranjeaza este ca masina are 15000km si mai putin de 6 luni si deja am fost in garantie de 3 ori cu ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acest lucru deduc ca nu are treaba cu mizeria/murdaria de pe ele ci defectarea sistemului intern, chestiune neremediabila de noi.

Deci singura rezolvare ramane schimbarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aceeasi problema o am si eu cu centura din dreapta la un golf V. Se retrage greu.Insa am constatat ca plasticul de unde se regleaza centura pe inaltime a ramas blocat intr-o anumita pozitie sau e sarit de pe inelul din interior pe care aluneca centura.Ideea ar fi sa desfac partea de sus a fetei stalpului de usa si sa vad unde e problema.De aceea as avea nevoie de ajutor sa nu rup ceva si daca careva din voi a mai desfacut acea parte poate imi da cateva indicatii eventual pune foto.

Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se trage plasticul spre interiorul masinii. Nu ai ce sa rupi daca nu lucrezi brutal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Stancioi

Aceiasi problema o am si eu cu centura soferului. Nu am observat daca si pe partea dreapta fata exista aceasta problema deoarece nu prea stau acolo.

Eu am luat Passatul la mina a doua din Franta. Este fabricat din 2003 si eu am luat-o in 2006. Inca de la cumparare am observat ca se retrage greu centura soferului.

M-am obijnuit s-o ajut eu sa reintre si mi-a intrat in reflex gestul. Nu este deranjant. Oricum e mai bine asa decit sa sara sa ma loveasca sau sa dea in geam, asa cum au relatat ceilalti colegi de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
CatecholamineBurst

Salut tuturor,

Reinvii si eu acest topic dupa ceva timp avand aceeasi problema cu retragerea centurilor fata in speranta ca cineva a gasit o solutie, alta decat inlocuirea centurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Anul trecut am fost la un service autorizat, hotarit sa rezolv problema centurilor fata sofer si pasager .Mecanicul a facut "constatarea", adica a tras de ele si mi-a spus ca trebuie inlocuite deoarece nu se pot repara.Numai pentru treaba asta mi-a umflat 37 de lei,fara TVA. Nu am mai dat comanda de inlocuire pentru ca mi-am inchipuit ca nu sint chiar ieftine. Centura isi face datoria din plin si actioneaza corespunzator singura problema este retragerea ,asa ca vorba cuiva de mai sus : o mai ajut cu mina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aproximativ 1.000 lei per bucata si asta fara manopera. Le-am schimbat eu acum un an jumatate si deja au inceput sa actioneze greu. Raman la parerea ca este un bug al lor si nu merita schimbate doar din acest considerent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a avut efect spalarea centurilor. (puse la inmuiat, spalate cu sapun si acum se retrag singure la locul lor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati sa le da-ti Presol sau ceva spray cu silicon....Nu o sa va vina sa credeti dar eu am incercat cu silicon de bord spray din ala de 4 lei de capsuni,banane etc si chiar merge!

post-82114-0-50434700-1320700633_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la demontat - au capse pirotehnice pe ele....asa ca spalate cu grija, nu bagate la masina..... :icon_cheesygrin:

Sorine, nu te murdaresti pe haine de la silicon ? ca ala mai rau atrage praful......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat cu spray dala de 4 lei si in plus miroase si frumos si se usuca repede....de murdarit chiar ieri am purtat camasa alba si nici o urma nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de @Sor1nel.

Am testat si eu in dimineata asta. Atit doar ca nu am dat cu spray direct pe centura; am imbibat o cirpa cu care apoi am frecat centura. Am folosit o "ieftineala" de spray de bord turcesc.

Dupa ce aplicati metoda aveti grija cind dati drumul la centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ doctorul Nu am demontat centura de pe masina, doar am tras-o la maxim si am blocat-o , am pus-o la inmuiat intr-un vas cu apa calduta, am lasat-o ceva timp, am spalat-o cu sapun. dupa care se asteapta sa se usuce, o intinzi prin masina

Modificat de Cata BOSS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bineinteles si la passatul meu problema cu centurile si vad ca dupa ani de zile de inceperea topicului s-a gasit o solutie la problema ..cea descrisa de Sorinel...maine o incerc si eu.Si revin sa va spun daca merge si la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,si eu fac parte din grupul vostru,la mine decat cea de la sofer revine mai greu,cred ca o sa o spal si eu poate isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!