Jump to content

centura de siguranta revine greu la loc


mariustdr
 Share

Postare recomandată

:icon_thumright: hai ca ai fost comic acuma, m-am prapadit de ras...

Si eu am aceeasi problema si m-am obisnuit cu ea, pur si simplu de fiecare data cand dau centura jos din reflex o ajut un pic sa se puna la loc. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma, eu nu stiu cum aveti voi probleme cu centura ca eu n-am intampinat niciodata astfel de probleme... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil nu s-a inveghit indeajuns masina sau centurile, cu timpul poate o sa ai si tu aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
eu n-am intampinat niciodata astfel de probleme... :)

:P Da' o folositi, Domnu' :P ? Ca-s curios atunci, cum aproape toata lumea se plange de problema asta, inclusiv "je"!? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... vorba aia: de musai, bucuros :lol:

Normal c-o folosesc. Si din 2000 pana acuma... cred ca s-a frecat destul de stalpu meu :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca prin Zalau la noi sunt centurile mai rezistente la frecus :), ca uite nici eu n-am probleme de genul asta, si masina mai ca face 6 ani si am si ceva km parcursi cu ea.

PS: sper ca nu-mi dati warning pentru postul putin offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care a scris sa nu umblati la ele ca s-ar putea sa sara airbeg-urile are foarte mare dreptate. Si eu am aceeasi problema. Nu se poate face nimic decat sa le inlocuim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei na, sa sara airbag-urile...

Deviem de la topic, dar daca urmezi procedurile de lucru cu airbag-uri, nu se intampla nimic.

Doar ca desi le dai jos, nu vad ce ai putea sa le faci. De vina e insasi tesatura din centuri. De la uzura, s-a umflat si nu mai e la fel de alunecoasa. Solutia... zic eu: INLOCUIREA. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Subscriu si eu la problema cu centurile.

In stanga revin mai greu ca in dreapta. Cateodata foarte enervant de lent, dar m-am obisnuit si le ajut cu mana.

(la dacie daca nu erai atent iti crapai geamu sau capu` cand dadeai drumu la centuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am descoperit care era problema la mine.

Mai demult mi-am montat difuzoare pe usile din spate si pentru asta a trebuit sa demontez fetele de la stalpii laterali. Una din aceste fete(cea alba din poza), cea sub care e montat sistemul de retragere al centurii (cel superior), nu a fost pusa exact cum trebuie la locul ei si din cauza aceasta centura nu se mai retragea.

Din mecanismul acela al centurii care se regleaza in sus si in jos iese o clema care trebuie sa intre exact in locasul corespunzator al fetei stalpului(am atasat poza ptr exemplificare). La mine nu era in acest lacas si de aici si problema centurii. Dupa ce am pus fetele cum trebuie centura se retrage repede si precis.

Merita sa va uitati, poate si la voi e aceeasi problema. V-ar scuti de multe.

Sper ca am fost de ajutor.

O zi buna

post-15233-1252339834_thumb.jpg

post-15233-1252339874_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost tu norocos, chiar crezi ca toti avem aceeasi problema... era bine, simplu, dar nu este asa, este ea mai cu mot. Eu mor ca nu se trage bine la loc cea din dreapta si trebuie sa ma intind tot timpul sa o asez; ca ocupantul locului... ce il mai intereseaza odata ajuns la destinatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e aia rezolvarea in general...

Si la mine fix ca la borisake.... La sofer merge OK, la pasageri spate e super OK.... La pasager dreapta fata dezastru... Bine ca merg rareori cu pasager :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis deloc ca e rezolvarea in general, am zis care era problema la mine. M-am gandit ca poate cineva chiar are aceeasi problema si astfel il ajut :)

Oricum bafta sper sa rezolvati cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare fratilor! Aceeasi problema o am si eu, centurile se retrag foarte greu, de cele mai multe ori le ajut. Daca se gasesc ceva solutii, am observat ca suntem multi care abia asteptam sa le primim. Sanatate! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . da si eu am aceasi problema .... ma rog problema .. se retrag ele mai greu :angry: dar se retrag ... si eu care credeam pana acum ceva vreme ca asa trebuie sa se retraga.... oricum fata de daciile care trebuia sa atarni centura in " cuier " .. :biggrin: merge si asa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!Am vazut ca din centurile mele ies 2 fire cu o mufa mica ce se mufeaza la instalatia masinii.Aveti idee ce fac firele alea?Daca va ganditi la faptul ca indica centura daca e pusa sau nu,va inselati :)) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea duc la capsa pirotehnica, care se declanseaza sa stranga centurile la impact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut . da si eu am aceasi problema .... ma rog problema .. se retrag ele mai greu :)) dar se retrag ... si eu care credeam pana acum ceva vreme ca asa trebuie sa se retraga.... oricum fata de daciile care trebuia sa atarni centura in " cuier " .. :biggrin: merge si asa !

Salut,

Am si eu o alta intrebare...cred mai grava :rolleyes: Aveti idee daca se poate schimba decat partea textila din centura pentru ca masina a fost lovita, airbagurile au sarit, capsa aceea a declansat, a strans centura dupa care a eliberat o dar, definitiv... adica nu se mai strange deloc si am tot cautat sa o schimb dar nu gasesc bej si as vrea sa iau una neagra si sa i schimb decat textilul.

Ms mult pentru ajutor :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema la Passat..nu mi se mai trag centurile din fata la loc, ori atarna ori tre sa le bag cu mana inapoi.As putea avea probleme in cazul unui accident?Cum se poate repara? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are a face. Merge greu doar centura prin canalele din plastic. Nu afecteaza functionarea in caz de accident. Cand oricum ele nu mai trebuie sa se miste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de rasp,dar ma enerveaza ca , cateodata o prind afara cand inchid usa si ma enerveaza sa o tot bag eu la loc.. O zi buna! :Computer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dupa cate se pare chestia asta cu centurile este una din bubele Passatului. "Asa face toate" :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face fix la fel, dar deja mi-a intrat in reflex sa o mai ajut un pic sa se traga la loc, deci nu ma mai deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema si la mine; centurile din fata se retrag foarte greu (de nenumarate ori le-am prins intre portiera si prag). Asa cum spunea si Cosmin, cateva posturi mai sus, problema se datoreaza imbartanirii materialului textil din care sunt confectionate. Intrebare: Intrucat la mine in masina nu s-au folosit niciodata centurile pe spate (sa nu ma certati, merg f rar cu pasageri in spate) se poate face rocada centurilor fata-spate (eventual doar materialul textil) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens imbatranire ca masina mea e tot din 2003 si revin foarte repede ! Adica s-a intarit materialul sau s-or fi murdarit. Eu cred totusi sa scoase si spalate bine, eventual si cu niste balsam de rufe, ar merge mult mai bine pentru ca in timp intra in materialul lor mizerie de pe maini, praf grasimi. Cred ca desfacute, curatat angrenajul lor de actionare si spalate benzile ar merge super din nou.

PS : Are cineva activata functia de centura nepusa si cu instalatie, logic, daca nu o pui sa bazaie cu martor aprins in bord. Sa nu ziceti ca nu exista ca stiu sigur ca e, cel putin in USA. Sunt butoane de prindere cu switch in ele, au acelasi pret cu cele fara(15E fata tva bucata), dar nu gasesc nicaieri schema conectarii lor la cluster) :)

LE : pinul 31 din mufa albastra de la cluster, dar ce o duce acolo ? "+" sau "-". De la btuoanele de prindere a centurilor. Cred ca minus, nu ?! Ar fi simplu atunci. Mai ramane activarea optiunii sa stie si clusterul de optiune.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!