Jump to content

centura de siguranta revine greu la loc


mariustdr
 Share

Postare recomandată

@virgil_tm trebuie schimbata sigur ca e element de securitate. O data folosita intr-un accident grav se rupe mecanismul din interior (e acolo pentru ca centura sa cedeze putin la impact sa nu te rupa in doua) si trebuie inlocuit tot ansamblul. Din pacate e destul de costisitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema cu centurile - se retrag greu. NU mi-am dat seama de ce, dar cercetam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile a aparut si la mine problema cu centura de la sofer trebuie ajutata ca sa urce pana la capat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema dar vad ca nimeni nu a gasit rezolvare;

Ore daca le spal merge??

A spalat cineva centurile?

??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema asta la centura de la sofer.Nu cred ca exista vreun remediu care sa stea la indemana unui amator.Ne obisnuim si gata.Iar despre spalarea lor nu cred ca se rezolva nimic, ba dimpotriva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama...cati sunt cum problema asta. Ma adaug si eu pe lista oamenilor cu "probleme la centura".

La mine nu e asa de grava problema pentru ca eu nu o prea folosesc...nu aruncati cu rosii in mine :icon_thumright:

Si eu am auzit ca e din cauza prafului si inclin sa cred varianta asta, pentru ca eu cand am luat masina mergeau bine iar nefolosindu-le au inceput sa mearga greu inapoi, deci nu poate fi vorba de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual scrie ca se spala cu sapun cu aciditate redusa sau asa ceva... Eu sunt sigur ca o spalare calumea ar rezolva problema. Pur si simplu cand pui mana pe ea simti ca nu mai e flexibila, daca o indoi ramane in pozitia destul de mult.

Repet. Problema era similara la centura sofer, dar fiindca mi-o pun/scot de 3-4 ori pe zi in cateva luni si-a dat drumu/curatat (pe haine :) praful de pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine cea de la sofer se retrage ff greu. Iar varianta ca se depune praful si intepeneste nu e chiar plauzibila. Eu imi pun centura chiar daca merg doar 500 de metri, mi-am format reflexul, sau poate la mine s-a slabit de la folositul in excees :) .

Oricum, oricare ar fi cauza, efectul e chiar aiurea, se retrage atat de greu incat daca nu sunt atent la coborarea din masina ii pot prinde "ancora" intre portiera si stalp :). Iar daca se va intampla vreo data asta si am sa "faultez" stalpul sau portiera, jur ca o smulg de tot :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema care nu cred ca se rezolva cu spalatul

de ce?

centurile pe spate sunt chiar nefolosite si totusi merg bine(cel putin la mine asa este).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor!

Are cineva o concluzie despre rezolvarea acestei probleme?

Daca trebuie schimbate ceva piese, care ar fi acestea si la ce

pret? Poate scrie cineva la un service VW :D

si primim o rezolvare "oficiala"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"rezolvarea oficiala" nu cred ca o sa-ti convina, aceasta sigur va fi schimbarea centurii sau centurilor cu probleme... si am inteles ca nu-s ieftine deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ca sa fiu in randul vostru, pot sa va spun ca si eu am probleme cu centura de la sofer. si nu ca se trage greu, problema e ca nu se trage deloc. de vreo saptamana atarna acolo aiurea. cand o sa am timp, poate desfac plasticele si ma uit pe acolo; daca gasesc vreo solutie va spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci azi am avut timp si m-am gandit sa repar centura. dupa ce m-am chinuit o jumatate de ora sa desfac platicele si inca doua ore sa le pun la loc am ramas ca la inceput. pur si simplu nu am avut ce sa ii fac, nu am avut ce sa curat, ce sa strang, ce sa desfac. asa ca tot la service o fac.

post-11924-1194206095_thumb.jpg

post-11924-1194206113_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si ne zici si noua ce-ti fac aia... :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu ce-ti faci...

Centura nu mai poate fi reparata sau in caz contrar s-ar putea sa ai surprize neplacute atunci cand ai cel mai mult nevoie de ea si pentru siguranta ta iti sugerez sa o schimbi.

Te costa in jur de 10 mil si dureaza aprox 2 ore.

Bye

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca n-as fi crezut eu am rezolvat-o tragand brusc de centura putin cata putin de mai multe ori pana cand a inceput sa revina singura la loc.De vreo luna de cand am facut operatia asta n-am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poate ca freaza pe culisele prin care trece....

Poate e intepenita in mecanismul de reglaj pe inaltime....

Rezolvare ar fi sa o scurtez un pic... am observat ca la inceput intra destul de repede...

Eu sunt un pic mai subtirel... imi lipseste burta... si cred ca ar merge!

post-8072-1201797283_thumb.jpg

post-8072-1201797292_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere generalitatea problemei n-avem decat sa ne consolam cu gandul ca "asa e proiectata". Desi e enervant, e de preferat asa decat sa cauzeze emotii ori de cate ori loveste cu putere geamul lateral.

Noroc ! Si folositi-o oricum ar fi :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am desfacut capitonajul stalpului si am observat ca elemenrul care e de vina e montura care vine pe stalp in partea de sus!

E vorba de "scripetele" pe care culiseaza centura, punctul cel mai se sus al acesteia!

E dintr-un plastic ciudat care nu e compatibil cu materialul centurii, aceasta nu aluneca bine.

In plus centura e fortata intr-un anume unghi si nu mai culiseaza usor inapoi.

Cu capitonajul desfacut... am tras de cantura si aceasta revine, se impacheteaza la loc fff usor (pana la "scripete") !

Poate ca si arcul de revenire daca ar fi fost mai tare... :) Luati-va ML ... la ala sare centura inapoi de lasa urme pe ornamentul usii... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau Solentza, ca la aia spargea geamul clema de la centura. Dupa solnita la passat mi s-a parut un feature, dar de fapt e un bug. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As dori sa stiu si eu cum pot curata centurile de siguranta fara ale demonta.... rularea centuri de la sofer se face foarte incet daca o las sa se ruleze singura am citit in cartea masini ca le pot curata cu sapun solid si o carpa... imi este foarte frica sa incerc deoarece nu am mai facut asa ceva pana acum.... si as dori sa stiu de la oameni experimentati care am facut asa ceva daca pot folsi altceva si cum. Va Multumesc Mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ca tot vorbim de centuri si ale mele se retrag ff greu, cred ca e un defect de fabricatie la passat si probabil toat din acest grup.

am o nelamurire la voi se aprinde un bec de avertizare ca nu ai pus centura, sau daca exista (se vede pe ceasul din bord ca există acel bec) se poate activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

becul se aprinde doar la inceput cand pui contatctul apoi dispare. LA momentul scoaterii pe piata a passatuli B5 nu existau atatea exigenta la EURO NCAP. Cat despre retragerea greoaie Florin are dreptate. Ele sunt proiectate sa se retraga mai greoi ca sa nu loveasca geamul sau chiar soferul( cum se intampla la dacie). Totusi odata cu imbatranirea ele incep sa se retraga din ce in ce ami greoi. Dar nu vad in asta o problema foarte grava. La vechea mea masina un opel vectra din '96 cea de la sofer deabia se mai tragea si mecanicul meu mi-a spus ca e normal deoarece masina era f batrana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa stiu si eu cum pot curata centurile de siguranta fara ale demonta.... rularea centuri de la sofer se face foarte incet daca o las sa se ruleze singura am citit in cartea masini ca le pot curata cu sapun solid si o carpa... imi este foarte frica sa incerc deoarece nu am mai facut asa ceva pana acum.... si as dori sa stiu de la oameni experimentati care am facut asa ceva daca pot folsi altceva si cum. Va Multumesc Mult!

E nu-ti fie chiar asa de frica ca nu musca si nici nu curenteaza. Le tii si tu derulate si le dai cu un pic de apa cu sapun. Eventual bagi o pana in fanta de unde iese centura din stalp ca sa o poti manevra mai usor - adica fara sa se retracteze. Sunt din plastic, nu intra la apa si nici nu se intampla altceva, daca se decoloreaza le dai cu crema de ghete si ti le pui peste camasa alba. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!