Jump to content

Montare volan octavia 3 pe octavia 2 preFL


andreialex
 Share

Postare recomandată

cablul - cel care il gasesti in volan, pe masina respectiva.

 

am luat scanul - ajunge pentru moment - tocmai 16- coloana volan nu se vede in scan.... dar nu mai are importanta, oricum se inlocuieste.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andreialex

    26

  • andrei_221

    12

  • F l o r i n

    12

  • spaceunu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu vinzi volanul asta cu comenzi? E exact ce-mi lipseste mie si ce mi-as dori. Cat ai dat pe el?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il vand :)

Poti gasi unul la fel pe site-ul asta: http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/steering-wheels-accessories/oem-5e0419091af-multifunction-steering-wheel-for/#prettyPhoto

 

Eu l-am luat pentru masina mea si am dat aproape 100 euro cu tot cu transport.

Bafta!


Andrei, am facut rost de seria de sasiu. Imi poti confirma te rog, codul trimis ieri pentru cablu ?

TMBLE75L0E6013569

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul merge si 3T0 791 584 si cel de Passat CC, B6 Fl... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala este codul, ce ti l-am zis zilele trecute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merg mai multe, nu e bai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit urmatoarele piese noi.

 

calculator coloana - 1K0953549CH

can gateway - 7N0907530AN 

 

Va rog confirmati daca este bun codul pentru can gateway, ca la celalalt deja am aflat de la voi :)

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar ce am luat un calculator cu CH de la cineva de aici de pe forum, nu cred ca are rost sa il iei nou de la reprezentanta, il gasesti pana in 400 de ron, verifica aria de oferte piese si accesorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt noi dar nu sunt de la reprezentanta.

Calc. coloana 375 de lei

Can - 250 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, bravo:) tine.ne la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va tin la curent. :) O sa comand si airbagul, dar am mari temeri legate de ceasuri...

AM tot citit ca nu toate ceasurile se potrivesc (cele pentru masini cu motoare CR nu ar fi compatibile pe motoarele diesel PD)

Deci, prefer sa las la final aceasta ultima piesa (ca oricum pe luna asta nu imi mai raman bani) si sper ca cineva sa ma lamureasca cu privire la care dintre cele prezente pe siteul asta ar fi potrivit pentru mine.

Cu cat mai noi cu atat mai bine (vreau sa aibe un design cat mai nou :) )

 

http://www.skodateile.cz/index.php?pg=products&menu=%C5%A0koda%7COctavia%20II%28A5%29%20facelift%7CPanely%20p%C5%99%C3%ADstroj%C5%AF

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iti spun eu maine ( daca nu uit :P ) un cod de ceasuri de pe un FL 1.9 TDI PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca iti usurez eu viata - eu am O2FL, 1.9TDI PD.

Daca merg ceasurile mele la combinatia care vrei tu, ti le vand eu dar asta numai daca merg alea de RS la mine.... 

 

@Al Bundy ceva pareri? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna bine, dar trebuie sa ma informez inainte despre 2 lucruri:

1. daca nu pun ceasuri noi, kilometrjul mai poate fi setat?

2. incerc sa cumpar si airbagul si sa le montez pe toate pe masina inainte sa cumpar ceasuri. as vrea sa vad ce butoane de pe volam merg / nu merg. ca sa stiu daca merita sa iau si ceasurile noi. dar mai dureaza vreo 2 saptamani pana vine si airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu e graba:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate seta kilometrajul....  asa se "aranjeaza" si masinile pentru vanzare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa imi comand airbagul zilele astea de pe siteul asta din Cehia. http://www.cars-equipment.com/

Nu stiu eu prea multe despre acest subiect, dar gresesc cumva daca zic ca ar trebui sa le platesc produsul FARA tva? Avand in vedere faptul ca atat Romania cat si Cehia sunt in UE?

 

Ma poate ajuta cineva care a mai cumparat de la ei in sensul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul platit de tine la ceh este cel cu tva chiar daca este stat membru UE, fara TVA se plătește daca cumperi pe firma si ești înregistrat la finanțe cu acel CUI pentru achiziții intracomunitare sau cum se cheamă. In schimb Cehia fiind din UE nu mai plătești TVA si taxe vamale când ajunge produsul la Posta Romana asa cum se întâmpla cu produsele comandate din China. In rest eu am dat comanda de la ei de doua ori iar ultima oara am reusit sa scot de la ei transportul gratuit produsul fiind super ok din punct de vedere calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va tin la curent. :) O sa comand si airbagul, dar am mari temeri legate de ceasuri...

AM tot citit ca nu toate ceasurile se potrivesc (cele pentru masini cu motoare CR nu ar fi compatibile pe motoarele diesel PD)

Deci, prefer sa las la final aceasta ultima piesa (ca oricum pe luna asta nu imi mai raman bani) si sper ca cineva sa ma lamureasca cu privire la care dintre cele prezente pe siteul asta ar fi potrivit pentru mine.

Cu cat mai noi cu atat mai bine (vreau sa aibe un design cat mai nou :) )

 

http://www.skodateile.cz/index.php?pg=products&menu=%C5%A0koda%7COctavia%20II%28A5%29%20facelift%7CPanely%20p%C5%99%C3%ADstroj%C5%AF

 

Diferenta este de generatie... nu ca e CR sau TDi PD.... 

 

hai ca iti usurez eu viata - eu am O2FL, 1.9TDI PD.

Daca merg ceasurile mele la combinatia care vrei tu, ti le vand eu dar asta numai daca merg alea de RS la mine.... 

 

@Al Bundy ceva pareri? :D

 

merg - mai greu cu adaptarea (immo), dar se face.

 

as vrea sa imi comand airbagul zilele astea de pe siteul asta din Cehia. http://www.cars-equipment.com/

Nu stiu eu prea multe despre acest subiect, dar gresesc cumva daca zic ca ar trebui sa le platesc produsul FARA tva? Avand in vedere faptul ca atat Romania cat si Cehia sunt in UE?

 

Ma poate ajuta cineva care a mai cumparat de la ei in sensul acesta?

 

platesti pretul integral.... fiind in UE, nu platesti vama

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As prefera sa raman cu IMMO ON:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zice ca ar trebui cipuri noi in chei.

 

Am intrebat aceiasi oameni de pe forumul din UK cum reusesc ei sa pastreze immobilizatorul activat dupa schimbarea ceasurilor cu cu cele de pe modelul de FL.

Aparent asta e explicatia.

 

you need 2x ID48 Transponders

read your current immo file and write down the

Vin

CS

MAC

Config

 

on the new cluster enter your info (above) in the new cluster

then make 2x new key transponders

when they are ok, open up your keys and swop transponders

 

Intrebarea mea este daca voi, cei cu experienta pe aici, credeti ca informatia este corecta si daca poate fi pusa in aplicare in cazul de fata (ma refer la voi - Al bundy si Florin )

Va multumesc

 

PS: am intrat in posesia can-ului nou, calculatorului de coloana si cablul de airbag. Mai trebuie sa iau airbagul si ceasurile.

 

Seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, da. In practica - vedem cand ai toate piesele.... se citesc informatiile din ambele ceasuri, se scoate ce trebuie, se pune in ceasurile noi, se scriu altce cipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Hai ca a sosit si airbagul :)

Am pana acum volanul, cablajul, can gateway, calculator de coloana si airbag.

 

As vrea sa fie montate inainte de a lua ceasuri de FL. Un motiv ar fi ca nu stiu de care/ de unde sa le cumpar.

 

Revin cu poze dupa montaj, dar nu promit o data pentru ca nu stiu daca am timp pentru operatie weekendul asta.

 

IMG_20140723_202316.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!