Jump to content

Montare volan octavia 3 pe octavia 2 preFL


andreialex
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am avut posibilitatea sa cumpar foarte ieftin un volan din piele multifunctional de octavia 3 nou (bine, el a venit montat pe din fabrica pe un Yeti FL din 2014, dar proprietarul masinii si-a luat unul cu padele imediat ce a intrat in posesia masinii.

Buna seara.

 

Titlul spune tot.

Am mai multe intrebari, si sper ca cei care au cunostintele necesare sa ma ajute:

 

1. Ce alte piese (va rog si coduri) mi-ar fi necesare pentru a putea monta volanul pe masina mea - Octavia 2 preFL din 2005, motor BJB 1.9 TDI.

Am maxidot din fabrica iar recent am facut un retrofit si pentru pilotul automat.

(mi-ar fi de ajutor si codul de airbag ca nu vreau sa cumpar ceva ce s-ar putea sa nu se potriveasca)

 

2. Se poate coda masina astfel incat butoanele de pe volan sa fie complet functionale? (multi imi spun ca ar trebui schimbat si maxidotul, pe langa calculatorul de coloana, ceea ce nu ma deranjeaza). Singura mea dorinta este ca atunci cand ii dau o scanare, sa nu am erori datorita retrofitului, sau sa am beculete aprinse in bord din aceeasi cauza.

 

3. Daca sigur nu poate fi facut 100% functional, tot as vrea sa il montez, pentru ca masina mea are un volan destul de uzat (toata lumea stie ce patesc volanele de octavia 2)

 

Gasiti atasat o poza a volanului cumparat, o poza a modelului de volan ce este acum pe masina, precum si o scanare cu VCDS (mi-a facut-o un prieten, in cazul in care va ajuta sa va dati seama de ce anume am nevoie)

 

Daca gasesc piesele necesare pe site-ul asta http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/skoda/  , ar fi ideal.

 

Multumesc pentru ajutor. Va rog nu fiti zgarciti cu informatiile despre piesele necesare, chestia asta e un nou proiect pentru mine, pe care chiar as vrea sa il duc la capat, chiar daca ar costa ceva mai mult. :)

 

Seara placuta!

 

post-109863-0-50910300-1403379336_thumb.

post-109863-0-18858000-1403379340_thumb.

log octavia 2.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andreialex

    26

  • andrei_221

    12

  • F l o r i n

    12

  • spaceunu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

cauti airbag de octavia 3/ yeti FL, etc si il montezi pe masina. maxim poti sa faci airbag-ul si claxonul sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Speram sa nu aud asta... 

Nu se poate inlocui nimic prin masina asta ca sa il "fortam sa aibe si butoanele functionale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma incapatanez sa cred ca exista o solutie si pentru problema mea. :D

Andrei, filmuletul asta imi da o oarecare speranta. Numai ca este vorba de O2 FL...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca dupa un pic de cercetare pe un pe forumul briskoda si ceva ajutor de la unii membrii de acolo, se pare ca toate comenzile de pe volanul de O3 devin functionabile abia dupa montarea unui maxidot de pe modelul FL. 

Aparent maxidotul de FL se poate monta pe O2 preFL, pentru ca am gasit aici si dovada:

 

 

Tot ce vreau e sa stiu ce coduri de piese sa caut si de asemenea, sa gasesc pe cineva care sa ma ajute cu montajul :))

 

Cei priceputi pot sa imi confirme ca este adevarat tot ce am zis in ultimele 2 posturi?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba numai de maxi dot. modificarile sunt mai complexe de atat. presupun ca e nevoie de ceasuri de bord (cu modificarea instalatie electrica) , gateway, calculatorul de coloana directie, etc

 

ia legatura cu Florin sau Al bundy si vezi ce o sa zica si ei..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa... cred ca am gresit eu in exprimare... cand am zis Maxidot, ma refeream de fapt la tot ansamblul de ceasuri din bord.

Sunt pregatit sa cumpar si celelalte piese, macar mai amortizez din costul lor prin prisma faptului ca volanul a fost ieftin.

 

O sa le cer parerea si celor 2, poate ma ajuta cu informatii sigure.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat alte ceasuri.... acolo vedem daca se impaca cu restul componentelor. Can gateway nou, calculator coloana.... cel vechi nu lucreaza cu volanul nou....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun Florin, pe care trebuie sa le cumpar? as vrea sa cumpar un model de ceasuri cat mai nou, poate aduc un plus de functionalitate, pe langa design mai bun.

Am gasit siteul asta: http://skodateile.cz/index.php?pg=products&menu=Škoda%7COctavia%20II%28A5%29%20facelift%7CPanely%20př%C3%ADstrojů

1. Pe care trebuie sa-l cumpar? De codat pe masina crezi ca poti sa faci acest lucru ? am tot citit ca immobilizatorul se afla in ceasuri.

de asemenea, am citit si ca ceasuri de pe masini cu motor diesel CR nu se pot coda pe masini diesel PD.

E adevarat? (repet, am incercat aseara sa ma informez si pe alte situri si am gasit si cele 2 informatii mai sus)

2. am vazut 2 tipuri de calculator de coloana. unul in forma dreptunghiulara si unul in forma circulara... care il cumpar? o sa il iau de pe skodateile sau cars-equipment.com.

prefer sa nu cumpar orbeste, de aceea am nevoie de sfatul tau.

Arunca o privire te rog pe cele 2 situri si trimite-mi pe pm linkuri pentru:

1. ceasuri

2. can gateway (si asa trebuie sa-l schimb pt ca vreau un rns510)

3. calculator coloana.

daca ai nevoie de informatii despre masina mea, gasesti in primul post o scanare facuta de mine cu o interfata chinezeasca. daca nu e deajuns pot sa fac o rescanare a anumitor module.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Vreau o scanare de la masina - daca nu ai, treci sa facem - daca ai, imi pui pe mail.

2. calculator coloana - cel cu CH, dreptunghiular - nu merge altfel la tine.

3. imobilizatorul - o rezolvam

4. can gateway - cel mai nou.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. Doar cu IMMO OFF, altfel nu ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa fac o scanare diseara cand ajung acasa. 

 

In ceea ce priveste imobilizatorul, de ce doar cu IMMO OFF?

Intreb pentru ca ma gandesc ca orice se poate strica iar reprezentanta ar trebui sa fie in stare sa inlocuiasca fara sa anuleze anumite functii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reprezentanta nu-ti inlocuieste decat ce vine pe modelul tau.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa fac o scanare diseara cand ajung acasa. 

 

In ceea ce priveste imobilizatorul, de ce doar cu IMMO OFF?

Intreb pentru ca ma gandesc ca orice se poate strica iar reprezentanta ar trebui sa fie in stare sa inlocuiasca fara sa anuleze anumite functii.

Pentru ca sunt diferente in funtionarea IMMO de pe masina ta si cel de pe FL, daca era din 2007 incoace mai era o speranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles... mai fac ceva cercetari pentru ca un tip de pe forumul Briskoda mi-a scris urmatoarele chestii la aceeasi intrebare ca si aici "de ce doar cu immo off":

 

"it is possible to still have immo just needs new key transponders"

 

Aveti idee la ce se refera?

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zice ca ar trebui cipuri noi in chei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare ajuta la ceva daca am o cunostinta la Porche Romania? ma refer la conectari la baza lor de date sau orice fel de codare ce nu o poate face nimeni decat la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te ajuta cu nimic.

Ce vrei tu sa faci e in afara parametrilor. VAS nici nu iti codeaza immo daca nu vede ceasuril corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci vom vedeam la fata locului. ma apuc sa cumpar piesele:

1. airbag

2. ceasuri

3. calculator coloana

4. can gateway

5. am inteles ca e nevoie de un cablu de la volan la calc de coloana. am posibilitatea sa il iau de aici gratuit. Ma puteti ajuta cu un cod pt acest cablu?

Multumesc

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, m-am gandit destul de mult.  

1. desi e din 2005, am doar un pic peste 90k de km (va asigur ca sunt reali) cu ea. Nici macar de jumatatea vietii nu a trecut.

2. ca sa am toate dotarile pe care le vreau la o masina, ar insemna sa platesc vreo 30k euro pentru una noua. Masina la mana a 2a nu cumpar decat daca o cunosc de cand a fost cumparata.

Ori la aceasta pe care o am acum, (care imi place foarte mult din toate punctele de vedere) sa ii fac retrofit la tot ce doresc, ma costa aproximativ 1500 euro (cu tot cu ceasuri, airbag, navigatie RNS 510, can gateway, calculator de coloana si senzori parcare oem)

3. daca o vand, nu iau aproape nimic datorita faptului ca are motor BJB adica euro 3 iar fiindca a fost achizitionata in 2005 de la Brady, trebuie platita si taxa de poluare care este la 2000+ euro

 

Rezumat:

1. nu vreau masina SH,

2. nu vreau sa platesc 30k euro pe masina noua cu toate dotarile dorite

3. imi place tare mult masina mea (design mai ales)

4. vreau toate dotarile mentionate dar nu vreau sa cheltuiesc mai mult de 1500 euro

 

Oricum, in orice alta situatie, iti dadeam dreptate :)

 

@ Florin. Am atasat un autoscan. Anunta-ma daca mai ai nevoie de ceva.

Log-OCTAVIA 2-TMBBS41ZX52091605-92420km-57427mi.txt

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, fiecare cu pasiunea lui, nu dezbatem treaba asta aici

 

Deci, teoretic poate fi posibil proiectul tau.  Practic, te vei lovi de suficiente greutati.

 

 cablu de la comenzi + claxon +airbag cred ca este 5JA971584. Daca imi dai seria de sasiu a Yeti de pe care provine volanul iti zic sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult Andrei. dar nu am seria de sasiu a masinii donatoare. voi incerca sa folosesc codul primit de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te vad asa pasionat incat ceasurile de FL ti le.as vinde eu dar nu prea am cu ce sa le inlocuiesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!