Jump to content

Recomandare remorca sharan!


C@T@LIN
 Share

Postare recomandată

sal tuturor.vreau sa achizitionez o remorca pt alhambra mea si sunt cam indecis.remorca o folosec cam o data pe saptamana 700km si car haine,200-400kg maxim.orice info este binevenita.pana acum am utilizat remorci inchiriate:stema de prin 2000,carosata cu tabla, L-200,l-105,h-170 cu care am scos un consum pe bc 7.6-7.8,dar care goala cam tropaia dupa masina,si wiola din 2011, cu prelata,,L-210,l-120,h-180 ,care ma cam rupt la consum  9.3-9.6 dar mult mai stabila ca prima.greutatea pe ambele a fost in medie 200-300kg.voi ce remorci folositi,ce dimensiuni,ce consum aveti? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tractez o rulota de aprox 4m lungime, greutate aprox 700kg, consum 11,5l/100km. Indiferent daca am mers mai incet sau mai repede, tot acelasi consum l-am avut.

Modificat de kistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulota e una si remorca e alta chestie,cu rulota nu stiu cine scoate un consum mic,incearca sa inchiriezi si una cu 2 axe apropo cam ce viteza ai cu ele dupa tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu una cu 2 axe cred ca o sa am consum si mai mare....eu car haine,deci greutate mica maxim 300-400kg.viteaza 90-110km/h,rar in depasiri 120km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu eu cu platforma cu focus combi mers undeva la 110-130 am consum de 8(unde ma enervez mai mult de 9 nu am scos),eu as incerca si una cu 2 axe iar daca creste consumu atunci ma duc pe cea cu consum mic,chiar daca topaie dupa mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e adevarat...cu platforma sar putea sa am acelas consum sau poate mai mic pt ca platforma nu opune rezistenta.asta si vreau sa aflu cam care ar fi dimensiunile ideale a unei remorci pt masina mea ca sa am un consum decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunile ideale sunt cele care nu depasesc vehicolul tragator (inaltime si latime) si opun cat mai putina rezistenta aerului in trecere .....adica buburuza trage elefantul.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile ideale sunt cele care-ti satisfac nevoile pentru care cumperi remorca, consumul poate sa creasca pana la 10% incarcata cu 700-1000 kg si prelata pusa.Pentru evitarea unui consum marit folositi remorca fara prelata cand este goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tony :perfect adevarat ce zici tu,doar ca am deschis topicul asteptandu-ma la niste exemple concrete!

razvy :consumul creste cu mult peste 10%(fara remorca consum 6-6,2 cu remorca am avut si 9.3-9.5 pe bc).eu folosec remorca la carat haine si papuci....deci incarcaturi voluminoase dar usoare max 300-400kg.la prelata nu pot renunta.

Modificat de C@T@LIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de 10l la 100km(ma gandeam ca se intelege),iar de renuntat la prelata am spus doar cand este goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa da.acum am inteles.spun unii ca remorcile acoperite cu materiale dure,gen tabla,capac plastic,ar reduce consumul fata de cele cu prelata.voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E important ceea ce cari si in ce conditii,nu cit iti creste consumul..Diferente semnificative sunt la cele pe 2 axe,in rest sunt tot pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

 

Intreb aici pentru a nu mai deshide un alt topic.

Am un Galaxy 1.9 TDI 110 CP. Detin permis categoria B.

Conform noului cod rutier pot tracta o remorca cu 2 axe cu masa maxima de 2 tone ?

E vreo diferenta dpdv legal intre remorca cu 2 axe si platforma ? (vorbind de greutate similara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea cu platforma nu o pun pentru ca vreau sa car masini ci pentru ca am stupi si o platforma ar fi mai lunga decat o remorca obisnuita

Modificat de katilinus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

eu folosesc sharanul si la remorcari, am o platforma care are 700 kg reali plus o masina cam de 1200 kg consumul este cam 9 litri. foarte mult conteaza de stilul de condus. din cate am inteles sharanul stie sa consume si mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft: incet incet le invatam pe toate. :beerchug:

Modificat de C@T@LIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Eu am o remorca cu prelata: dimensiunile lazii 250x125x150 cm. Consumul cred ca este intre 7-8 /100 km maxim pana in 9 incarcata.

 

Ptr. katilinus: Cu permis categoria B sarcina maxima a convoiului nu trebuie sa depaseasca 3500 kg. Exemplu concret: Alhambra mea are greutatea maxima admisa de 2470 kg si am luat remorca cu greutatea maxima admisa de 1000kg. Total 3470 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... apropo cam ce viteza ai cu ele dupa tine.

 

Am tractat rulota scurta (4m) si lunga (6,5m), se poate merge pe un drum bun fara denivelari cu 100km/ora. Peste aceasta viteza este "ruleta ruseasca", te poate arunca de pe carosabil balansul rulotei. Indiferent de viteza 80km/ora, 90km/ora sau 100km/ora, consumul a fost de 11,5litri/100km. Am incercat odata Iasi-Bacau_Bacau-Iasi pe europeana E85, soseaua libera, trafic lejer, cu masina si rulota goala (cea scurta de 4m) sa vad daca se poate si un consum mai mic. Tot in jur de 11,5litri am scos. Eu am BE asa ca nu am  probleme cu mma. Trebuie doar sa fii atent ca mma a rulotei sa se incadreze in ce ai voie legal sa tracteze cu Sharanul. Cu punte dubla nu mi-am cumparat fiindca au mma foarte mare, iar cele care totusi se incadreaza sunt foarte greu de manevrat la campare.

 

mma=masa maxima autorizata

 

Ca sa ai o tinuta buna de drum (ansamblul masina-rulota sa fie ambele intr-o linie orizontala), iti cam trebuie perne de aer pe spate sau arcuri ramforsate.

Din experinta, ca le-am testat pe amndoua, pernele sunt cele mai valabile. Le poti umfla/dezumfla, la presiunea dorita, numai cand ai nevoie de un ajutor suplimetar din partea lor.

La arcuri ramforsate iti zboara din suruburi toata plasticaria din masina. Ai senzatia ca esti la volanul unui tractor.

Modificat de kistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Dupa reglementările noului cod rutier, la categoria B sunt incluse si remorci cu greutatea mai mare de 750 kg, care au sistem e franare dar GREUTATEA MAXIMĂ AUTORIZATA A REMORCII SA NU DEPASEASCA GREUTATEA PROPRIE A TRĂGĂTORULUI IAR GREUTATEA ANSAMBLULUI SA NU DEPASEASCA 3500.

Atenție pentru ca se calculează greutatile maxime autorizate pentru calcularea ansamblului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La mine in certificat scrie greutatea maxima a ansamblului: 3190 kg. Greutate proprie masina: 1416 Kg. Greutate totala maxima admisa masina: 1890 kg. O remorca cu MMA de 1500 kg nu o pot tracta ? La masa remorcabila in CIV scrie: masa remorcabila cu dispozitiv de franare= 1300 kg si fara dispozitiv de franare=600 kg. 

Daca merg la RAR pot scadea MMA a remorcii inainte sa o inmatriculez pe mine ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Dupa reglementările noului cod rutier, la categoria B sunt incluse si remorci cu greutatea mai mare de 750 kg, care au sistem e franare dar GREUTATEA MAXIMĂ AUTORIZATA A REMORCII SA NU DEPASEASCA GREUTATEA PROPRIE A TRĂGĂTORULUI IAR GREUTATEA ANSAMBLULUI SA NU DEPASEASCA 3500.

Atenție pentru ca se calculează greutatile maxime autorizate pentru calcularea ansamblului.

Nu stiu la care nou cod rutier te referi pt ca masa maxima a remorcii care nu trebuie sa depasesca masa tragatorului nu mai exista in legislatie iar greutatea ansamblului este de 4250 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat remorca de 1500 kg masa maxima autorizata, urmeaza sa merg la RAR sa-i fac identificarea, daca o sa fie nevoie sper sa pot scadea greutatea la ea, vad ce-mi spune acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!