Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

cam cat costa o revizie la 2.0 140cp la 15000 , sau la cat se face ea...la 20000...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu sigur cat costa, dar nu cred ca e mai mult de 100 de euro. Normal ar trebui facuta revizia la 15.000 Km, dar eu prefer sa fac reviziile la vreo 13-14.000, nu de-alta, dar masinile in Romania sunt mult "fortate" prin oras, si e clar ca aceste motorizari sunt in special pentru drumuri in extraurban...

Ca un sfat... mai uita-te la ulei... in caz ca nu te-ai uitat pana acum... sa nu ai un soc daca trebuie sa completezi (si eu zic ca va trebui...)

Sa ne anunti cum e cu consumul de ulei.

Si... cati Km ai acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 6000 de km cu 2.0 TDI ,am completat o juma de litru de ulei.Uleiul a fost mult prea scump ,840 mii litrul de la Cardinal Motors Constanta.

Mentionez ca masina a fost forjata normal , autostrada 150-160 km/h ,rest 80-90 ,dupa trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dar 20 E / litru in Germania, si se schimba la 60.000, dar o sa-l schimb pe la 40.000, precedentul ulei a stat in motor 28.000, si s-a consumat 800g, dar masina mea e rodata (180.000 Km), consumul tau e cauzat de faptul ca masina e in rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am intrebat cat costa o revizie...adica sa zicem ca ma duc la PBN si platesc cat? ulei...filtre...o revizie standard , normala , fara probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pana faci tu 15000 mai aia de asteptat dar pregateste oricum 200E...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
eu am intrebat cat costa o revizie...adica sa zicem ca ma duc la PBN si platesc cat? ulei...filtre...o revizie standard , normala , fara probleme...

si nu te du la PBN :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cat costa o revizie la 2.0 140cp la 15000 , sau la cat se face ea...la 20000...?

Salutare,

Eu am fost cu masina acum o luna la Porsche Bucuresti Vest 1 si m-a costat 8 milioane.

Vreau sa va spun ca sunt f multumit de cum am fost tratat acolo.

Poate ca acum e cam liber si sunt la inceput, asa ca va recomand sa mergeti cat mai au servicii de calitate :evil:

Concret:

- programare prin telefon cu o zi inainte

- mi-au zis ca dureaza 3 ore, dupa 3 ore m-au sunat si am luat masina

- am primit in portbagaj toate filtrele vechi si uleiul + lichidele noi care au mai ramas

- fara sa le cer mi-au verificat si schimbat o valva la intercooler pentru ca era fisurata

- mi s-au prezentat detaliat toate operatiile, mi-au aratat ce au schimbat etc.

- masina spalata gratis

Poate ca pare incredibil... am mai fost de atunci pentru inca o operatie de service si am gasit aceeasi dorinta de a servi bine, chiar daca erau explodati (inainte de Pasti). Oricum, pentru ca am asteptat mai mult de 15 minute cat mi s-a spus ca dureaza, si-au cerut scuze. Si in plus, am cumparat o piesa care era cu 500.000 lei mai ieftina decat la PBN. Asta e foarte ciudat.

Eu unul sunt hotarat sa merg in continuare acolo.

Sa aveti drumuri linistite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cat costa pana la urma o revizie 200 euro? si in ce service se poate sta langa masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic in niciunul . Asta vrem unii dintre noi sa stam langa masina. Iar 8 milioane ce zici tu acolo e foarte mult. Dar fara voi n0-ar mai trai astia :blink: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

800 RON la Porsche.

Acuma poti sa stai si langa masina sa vezi ce-ti pune in ea. E OK, ca te mai linistesti cand vezi ca schimba toate alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum au o promotie si primesti 3 litri de ulei gratis, asa ca o revizie te costa cam 6 mil daca schimbi toate filtrele. Daca nu , probabil 1-2 mil mai putin.

De serviabili sunt foarte serviabili, dar am avut o problema cu alarma, nu mai sesizeaza nimic senzorul de supraveghere interioara si incercau sa ma abureasca ca "astea din fabrica e mai ciudate"; pana la urma nu i-au dat de cap.

Asa ca o bila alba si una mare neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am facut ieri revizia la 15 000 in bacau , 370 Ron m-a costat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne zici si noua ce exact ti-au facut pt. acest pretz?

Multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

N-ai precizat ce Passat ai?

Poate e un 1.6 si noi nu stim...?

Pana acum doar imircea a precizat de 800 RON avand aceeasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

sorry pt intarziere.. chiar am sa ma uit sa vad exact.. masina e 2.0 tdi 140 cp.. e mai greu sa fac rost de factura pt ca masina e luata in leasing si fact se afla la contabila... sa vad ce pot face sa va zic exact

leasing pe firma vroiam sa zic ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Stie cineva dupa cati km. se face prima revizie la motoarele VW de Passat pe benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 500 in 500 de km!

Chiar nu pot sa cred ca nu ti s-a spus de dealer

Chiar nu pot sa cred ca nu scrie in SERVICE PLAN.

Dar pot sa cred ca nici nu ai facut minimul efort de a citi cartoiul ala care vine odata cu masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal la 15.000. Dar daca ai luat masina cu 8.000 cred ca primul lucru pe care ar fi trebuit sa-l faci era sa mergi la un service si sa faci revizia pt orice eventualitate.

Se poate chiar sa-ti schimbe carnetul de service cu unul in limba romana.

Asa ca...Bafta.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, revizia va fi primul lucru pe care am sa-l fac la reprezentanta VW numai ca deocamdata nu am talonul deoarece inca nu am inscris masina in circulatie. Asta se va intampla saptamana care vine.

Multumesc pt.raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nope ! desi am avut si eu indoielile mele la inceput masina este in regula.

Am trecut toate alea de la RAR am primit cartea tehnica si acel certificat de autenticitate sau cum so fi numind pe care nu cred ca l-as fi obtinut daca ere ceva in neregula cu masina, adica daca era furata.

totodata nu cred ca ar fi fost posibil sa cumpar masina de la o firma cu factura daca ar fi fost furata. Nu cred ca firma respectiva ar fi riscat atat de mult mai ales ca ei aduc masini de prin 96 dintr-un singur oras (Tutlingen) si de la un singur parc deci se poate spune ca au o colaborare care nu valoreaza cat pretul unei masini.

mai mult decat atat baietii de la reprezentanta VW mi-au dat un istoric al masinii. de fapt mi-au spus doar ca nu are nici o intrare in service. ceea ce cred ca e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

merci

deci pana la urma revizia de 15000 km este in jur de 750 ron...

ce anume se schimba la revizia de 15000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut revizia de 15.000 la Midocar acum vreo 2 saptamani si m-a costat 570 RON. Schimbat ulei + filtru ulei + filtru aer si polen.

Scuze, revin, abia acum am observat ca e vorba de 2.0, 140. Eu am 1,9 105, dar pana la urma uleiul, filtrele si manopera ar trebui sa coste la fel.

Modificat de alxrro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!