Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, seerkan said:

Ceva de genu am gasit si pe net, dar nu eram sigur daca e ok.eu zic ca ne descurcam, am mai schimbat una alta si a fost ok :)

Alta intrebare, trebuie desfacute colierele de langa motor de pe furtune, sau are legaturile in interior spre bord?

 

DA, trebuie sa desfaci acele cuple rapide de acolo, ca sa poti ajunge la un surubel ce tine ansamblul cu garnitura pe unde intra furtunele in habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si surubul este in interiorul masinii sau in compartimentul motor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa incerc, totusi nu aveti o schita  sau ceva de genul poate mi-ar fi de ajutor.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, aceeasi problema am si eu la un passat b6, adica pe partea stanga baga aer un pic caldut iar pe partea pasagerului rece. La o scanare am intalnit urmatoarea eroare la un flaps.

Address 08: Auto HVAC        Labels: 3C0-907-044.lbl

   Part No SW: 3C0 907 044 DA    HW: 3C0 907 044 DA

   Component: ClimatronicPQ46 132 0811  

   Revision: 00132023    Serial number: 00000000000000

   Shop #: WSC 00000 000 00000

   VCID: 63C5490EA2F5B506E91-8036

 

1 Fault Found:

01809 - Actuating Motor for Temperature Flap; Left (V158) 

            000 - - - Intermittent

             Freeze Frame:

                    Fault Status: 00100000

                    Fault Priority: 3

                    Fault Frequency: 254

                    Reset counter: 116

                    Mileage: 130682 km

                    Time Indication: 0

                    Date: 2016.05.21

                    Time: 14:15:43

Asta sa fie cauza? Ciudat ca motorasul este pe stanga nu pe dreapta.Pe senzorii abientali ai climatronic-ului nu nu este nicio eroare. Ceva idei cu remedierea problemei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e cel de pe stanga - deci nu de la acesta, nu baga aer cald pe dreapta.

verifica in blocurile de masura, cum lucreaza servomotorul de pe dreapta, temperaturile senzorilor - daca totul e ok, atunci cel mai probabil s-a infundat caloriferul - si necesita inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut, am ajuns la radiator, dar nu reusesc sa scot furtunele, am desfacut si surubul din compartimentul motor, ce ar mai fi de facut? Nu reusesc sa scot tevile din radiator din tevile care ies spre motor.

Atasez si 2 poze 

20161229_211337.jpg

20161229_211354.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa surubul cu cap de 10 din stanga jos .Misca de tevi st/dr si trage in spate si o sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tija aceea este prinsa si undeva sus sub bord, trebuie doar surubul de acolo desfacut? Eu ma gandeam ca poate mai e ceva acolo la compartimentul motor de facut, si in spate nu prea se misca, adica spre motor se misca f putin, iar spre interiorul masinii deloc.

Modificat de seerkan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspre interior nu o sa se miste, tabla aia are surubul de jos care zice eexcalade si mai are unul mai sus, il vezi dupa ce dai jos cangateway. desfa-l si pe ala. Apoi roaga pe cineva sa miste si sa traga de acele tevi inspre fata si tu sa tragi inspre spate de radiator dupa ce il tragi usor inspre stanga masinii. Surubul dintre cele 2 tevi din comp motor l-ai desfacut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu reusesti ,taie tevile de langa radiator ,scoate-l afara si asa o sa scoti usor restul tevilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am desfacut si surubul din compartimentul motor si asa am incercat cineva tragea dintr-o parte si altul din alta parte, dar nu ies se departeaza, dar ar mai avea nevoie de 1 cm de spatiu. Sa dau si garnitura de langa ele jos poate mai este acolo un surub ceva?

25 minutes ago, EEXCALADE said:

Daca nu reusesti ,taie tevile de langa radiator ,scoate-l afara si asa o sa scoti usor restul tevilor

Pai si cum il pun pe cel nou pe urma? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tai tevile radiatorului existent pe masina de la baza radiatorului 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea! Cine poate sa imi spuna ce releu alimenteaza panoul de AC la passat B6 din 2007!Nu merge aeroterma !Am masurat si nu am curent pe firele groase din panou! Toate sigurantele verificate! Nu este medelul cu releu pe aeroterma, doar cu rezistenta termica!Nu merge nici o treapta!

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face vreo setare la climatronicul de passsat B7 - 8 astfel incat, pe timp de iarna, cu temperaturi sub 4 gr celsius, cand nu merge AC, 

sa inchida de tot intrarea aerului de afara cand este dat pe recirculare ?

actualmente, pe recirculare tot baga destul de mult aer de afara iar in oras cand stai in spate la un auto cu Euro 2....4 si nu numai,

ma ineaca noxele ce intra in habitaclu.

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Nu stiu cum e la modelul acesta.. dar si  la cele mai vechi e la fel. Adica daca tii aeru dat spre parbriz nu o inchide...dar  daca dirijezi aerul la picioare sau in fata o inchide complet. Trebuie sa existe o solutie si la tine. Afla-i conditia dirijand aerul. dar oricum o sa se abureasca in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de recomandari.

nu-l tin spre nimic in mod normal ( adica, baga peste tot ) dar, o sa-l dirijez spre picioare si in fata sa vad daca mai baga.

nu stiam. o sa incerc variantele.

zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema asemanatoare la un passat variant 2.0 cr din 2009. In stanga la sofer atat la picioare cat si in consola centrala baga aer cald iar la pasagerul din dreapta la gura de ventilatie de langa geam baga un aer usor caldut iar la picioare rece. Am fost la un electrician auto si mi a spus ca e caloriferul si sa ma intorc dupa ce il comand, insa din ce am vazut postat aici poate fi si de la un motoras de dirijare a clapetelor de aer. Ar trebui sa fac mai intai o diagnoza?...Am mai auzit ca se poate face si o resetare a flapsurilor..in cazul in care este vorba de o eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa alinierea flapurilor si daca tot nu vine cald pe dreapta si nu sunt erori inlocuieste caloriferul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, EEXCALADE said:

Fa alinierea flapurilor si daca tot nu vine cald pe dreapta si nu sunt erori inlocuieste caloriferul

Salut, cum fac alinierea flapsurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds-ul sau tii 2-3 secunde apasat pe AC si buton aer grile centrale

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, klau1979 said:

Salut, am si eu o problema asemanatoare la un passat variant 2.0 cr din 2009. In stanga la sofer atat la picioare cat si in consola centrala baga aer cald iar la pasagerul din dreapta la gura de ventilatie de langa geam baga un aer usor caldut iar la picioare rece. Am fost la un electrician auto si mi a spus ca e caloriferul si sa ma intorc dupa ce il comand, insa din ce am vazut postat aici poate fi si de la un motoras de dirijare a clapetelor de aer. Ar trebui sa fac mai intai o diagnoza?...Am mai auzit ca se poate face si o resetare a flapsurilor..in cazul in care este vorba de o eroare?

mai rar sa fie de la motoras/servomotor- pentru asta trebuie OBLIGATORIU scanare si verificare valori servomotoare in blocurile de masura, cu VCDS-ul - este foarte posibil ca problema sa fie de la calorifer, dupa cum se manifesta la tine - doar o diagnoza competenta va reliefa cu exactitate defectul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, EEXCALADE said:

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.12.2016 at 7:15 PM, EEXCALADE said:

O chestie ciudata e acel Rear lock

IMG_8652.JPG

Am rezolvat problema cu REAR Lock inlocuind modulul climatronic

Imi ramane problema cu  incalzirea PTC ,nu functioneaza decat daca temperatura e cu minus.De la +1°  apare 1x...=Ambient temperature above  5°

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!