Jump to content

Schimb ulei cutie viteze manuala 5 trepte Passat B6 1.9TDI


lucian190
 Share

Postare recomandată

salutare. vreau sa stiu cati litri de ulei intra la cutia de viteze cu 5 trepte la un Passat B6 cu motor de 1.9 TDI ? ma apropii de schimb si nu stiu nici cati litri trebuie sa cumpar si nici ce tip de ulei. multumesc de raspuns. o zi buna tuturor.

Modificat de lucian190
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Aici ...

 


  • Transmisie manuală - Transmisie 0A4, Cantitate de s chimb 1,70 litri
  • Specificaţie ulei transmisie manuală - 0A4 G 055 726 A2

 

Consumabile.pdf

 

LE: Dar cine ti-a zis ca trebuie sa schimbi uleiul de transmisie al cutiei? Din cate-mi aduc aminte, se completeaza, in niciun caz schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand aveam Leonul 1.9, mie mi-au zis chiar la reprezentanta sa-l schimb..asta pe la aproape 100.000km :D..Da...trebuia verificat si completat daca era cazul, dar de vita ce-am fost m-am luat dupa ei si i-am lasat sa-l schimbe...N-as mai face-o a doua oara...pt ca mi-au golit cutia si apoi nu mai puteau sa mi-o umple la loc..Vreo 1 litru de ulei s-au dus pe apa sambetei in incercarile lor de a umple ambele camere ale cutiei...In final cand au zis ca e gata, nu prea am avut incredere dupa ce vazusem la fata locului, asa ca m-am dus la alt service care a mai bagat aproape juma' de litru in cutie...de data asta foarte simplu...pe la compartimentul motor un furtun bagat in jos in cutie, pus palnie in capatul celalalt si turnat pana a dat pe afara...La reprezentanta s-au chinuit cu masina pe rampa...umpleau un bidon de plastic care avea un fel de prelungire in varf si apoi il storceau in cutie...asa bagau ei ulei la reprezentanta. :D In mod normal te-ai astepta ca la reprezentante cel putin, sa se faca treaba asta cu pompe din alea speciale...

In fine, ulterior m-am mai interesat si am aflat ca nu trebuia decat verificat nivelul..mai ales daca masina nu are peste 250.000km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum se verifica uleiul din cutie? Prin metoda pui ulei peste pana da pe afara? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Si asa, sau scoti surubul/dopul/busonul de umplere care este la jumatatea cutiei si bagi un bat. Daca este uns capatul, ai destul ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Razvan multumesc de ajutor. masina este a unui var de-al meu care ma tot intrebat ce si cum sa faca cu uleiul de la cutie. a spart cutia si a schimbat-o complet cu alta de la sh. atunci m-am vazut in postura de a va scrie voua. mai departe fiecare face ce vrea cu masina lui. sincer eu am un A6 3.0 TDI la care am schimbat toate uleiurile adica: cutie si diferential spate, deoarece nu pot sa cred ca exista ulei care sa poata rezista atit cat dureaza o masina sa zicem media de viata 15 ani. daca erau uleiuri de la NASA poate mai zicem ceva dar altfel.........oricum multumesc inca o data si va doresc la toti numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

La carte scrie niste porcarii care se bat cap in cap.

Mai ales cand scrie ca doar se verifica nivelul pe la buson si dupa caz se completeaza.Dar mai spune ca pe uscat in cutie intra 1.9L, iar la schimb de ulei se baga 1.7L.

DAR,  nivelul corect se situeaza exact la jumatatea busonului ?.adica 0.5L raman cu semnul???

Procedura are o erata.Se umple cu 1.7L pe la sobda de mers inapoi dupa ce se blocheaza timoneria.

Dar avem metode sa bagam 1.7L fara de muncim asa mult ?

 

Asa arat un ulei la 187mii km.

Screenshot_2017-07-08-20-57-29.png

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,
Ce ulei trebuie pentru cutie 5 trepte 1,9 BLS ?
Vad ca tu ai folosit G 052 512 A2 ... am comandat deja un G 070 726 A2 .... este bun si asta ? sau trebuie neaparat G 052 512 A2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai comandat tu are aceleasi specificatii, doar ca e destinat cutiilor de pe masinile fabricate pana in 2007.o chestie de marketing,de clasificare, bla bla.

Pune linistit.E aceiasi Marie cu alta palarie.

A mea e fabricata iulie 2007, dar dupa VIN e 2008.Era mai scump cu 4lei/L.Am comandat ce era mai scump si am cerut confirmare dupa ce verifica si distribuitorul.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ms de raspuns, a venit uleiul, au confirmat si cei de unde l-am luat ca este OK. Cica ar intra 1.9 l :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 dopuri de golire si curge ~1.6-1.7L.

Dupa reparatie intre 1.9 conf manual reparatie.La inlocuire 1.7L.eu am pus 1.75L masurat cu paharul acela din poza, care este gradat.

Eu am cutie KBM.nu stiu ce ai tu.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok am schimbat uleiul cu G 070 726 A2, am fost la un service. Au completat 1,7 l, dar a fost un chin sa puna uleui prin orificiu de umplere ... dadea pe afara si au turnatul uleui prin alt orificiu, dupa ce au dat suportul de filtru de aer si filtru jos. Uleiul scos dupa 250 de mii de km ... arata foarte curat aproape ca cel nou ... desi nu s-a umblat niciodata acolo sau cel putin de cand am eu masina si in cartea service nu aparea sa fi fost schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Marin valentin

Este posibil ca din cauza ca nu am ulei suficient în cutia de viteza să-mi rămână blocata pe retur, câteodată  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
florynbadescu

Știe cineva cum se verifică nivelul în cutia de viteze cod GPM. Nu găsesc decât busonul de golire. Pe la sonda marsarier se poate? Am avut pierderi așa cum se vede in poză și acum am șters și aștept să văd de unde vine uleiul. La service mi-au zis ca pe la sonda marsarier. 

20190628_132901.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Cred ca am găsit:

20190629_092226.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!