Jump to content

Probleme portbagaj [Passat CC]


sandreuta
 Share

Postare recomandată

posibil cablu sectionat. Oricum, nu ai ce setari sa modifici, daca pana acum a mers.

 

in general, se mai duc switch-urile din sigla - daca nu gasesti cabluri sectionate, verifica starea switch-ului - se poate verifica cum lucreaza... sa cum nu lucreaza.... cu VCDS-ul, pe 46 - convenienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama Lui de tel. Ca scrie numai ce Vrea el.

Deci.pe peretele stinga portbagaj sub capitonaj sínt cablurile ce creeaza beleaua.se desface capiTonajul,2 cleme plástico deasupra,un surub jos,reastul sínt cleme de metal pe sub capitonaj,trageti cu forta dar cu atentie cite un pic.o sal vedeti cablul. Intra in 5 mufe. Deconectati mufele. Fiecare are cite 2 cabluri. Incepeti si le desizolati cite una.o sa vedeti plasticul care iZoleaza cablul rupt sau cablul rupt. Sunt toate maro,si chiar daca sunt mai multe rupte orientativa ca sunt unu linga altu in manunchiul de 10.le luati unu cite unu si unde vedeti ca e fisurat sau rupt taiati si adaugati o bucatica de 10 centímetros, apoi o izolati.la sfirsit le puneti exact cum erau si bagati mufele bine fiecare la culoarea ei. Rezultat-sigla vw ce deschide portbagaj merge /luminile pe spate nu mai dau probleme.la mine erau 3rupte de tot,si 5 cu plasticul rupt /crapat.doar 2 bune. Inchisul si deschisul portbagajului le distruge in timp.

SPOR LA TREABA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Portbagajul se poate deschide singur din telecomanda . Se poate cumva seta la fel ca trapa sau geamurile la o apăsare lunga la incuiere sa se si închidă singur ( ca la audi si Mercedes ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la break si daca ai portbagaj electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se inchid singure geamurile si trapa la o apasare lunga pe inchiderea din telecomanda.si la deschis la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El zicea sa faca la fel si portbagajul. Din fabrica, nu se poate pe CC. Trebuie facut un retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Ca si altii, ma lipsesc si eu aici :)

 

Nu se mai deschide portbagajul. Nici din emblema, nici din buton, nici din telecomanda.

Cand incerc din emblema, nu se aude nici un zgomot.

 

L-am deschis pe interior si cu usa deschisa am blocat sistemul cu degetul. Apoi l-am descuiat din telecomanda si functioneaza.

Am incercat sa vad daca broasca mai e functionala.

 

Aveti idee ce ii pot face?

 

Multumesc anticipat,

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, tuturor, mi-am achizionat recent un cc 2.0 tdi din 2013 si ma cam depaseste tehnologia, va rog daca ma poate ajuta cineva in rezolvarea problemei pe care urmeaza sa v-o prezint: nu reusesc sa deschid portbagajul, manual din sigla vw, decat din interior si prin apasarea prelunga a butonului de pe cheie, exista vreo setare in acest sens sau este o problema mecanica?

Modificat de GSXR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,   as vrea sa stiu daca a mai intampinat cineva aceasta problema....   ca din senin parca, mi au aparut erorile in bord ca nu-mi mai merge niciun bec de pe partea portbagajului,pozitii, ceata, mers inapoi,  apoi am descoperit ca nici portbagajul nu-l mai pot deschide in niciun mod si nici camera pentrul mersul inapoi nu mai functioneaza......  stie careva ce-ar putea fi, sau daca exista vreun mod pentru a-l deschide manual?  nu merge nici din telecomanda nici din butonul dupa usa soferului....pare mort....    va multumesc cu speranta ca i voi da de cap intr un mod...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ajungi la o scanare. Altfel așa cu presupusul e greu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portbagajul il deschizi prin masina. Rabatezi banchetele ,te bagi in portbagaj ,scoti acel capacel de urgenta si misti de clema alba.

Pare sa fie cablajul intrerupt la intrarea in capota portbagaj . Desfa capitonajul de pe stanga si verifica cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc de sfat.....cu aproximatie imi poti spune in ce loc este acel capacel de urgenta si clema alba de care trebuie sa misc?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un dop pozitionat aproximativ in spatele emblemei W . Nu ai cum sa-l ratezi .Scoti dopul si misti de clema alba de plastic si se deschide

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc...incerc acum sa dau de el....problema si mai urata e ca m-a prins si in afara tarii aceasta neplacere...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow. Ala trebuie refacut complet sa nu mai ai baiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc mult de tot.....ai fost de mare ajutor....!!!!!!......am reusit sa l deschid si in miscarea lenta sus-jos a portbagajului, acea lumina din portbagaj se aprinde si se stinge....la un moment dat chiar l am inchis si l am deschis din buton...dupa care iar n-a mai vrut......este exact ce mi ai spus.....o intrerupere undeva la intrarea cablajului in capota portbagajului....l-am privit atat cat am putut la lumina unei lanterne, prin partea care se da jos de pe capitonajul stanga!    restul il las pe maine la lumina naturala....nu stiu totusi acele "butoane" negre (ca nu stiu cum sa le zic), cu care e fixat capitinajul....ce sistem au pentru a le desface, fara sa le smulg sau rup....e ca un nasture cu un singur orificiu in mijloc ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa scoti capitonajul din stanga portbagajului (nu de la capota)

Scoti rama de plastic prin tragere in sus.

Capitonajul e prins in 2-3 surubele si 2-3 dopuri . E simplu . 

In stanga ,in spate e cablajul . Deconectezi toate mufele colorate si dezizolezi cablajul acolo unde se vede torsionat .

Lipesti firele pe rand ,ai grija ca toate sunt maro ,sa fii atent sa nu le incurci.

Succes!

Mai jos gasesti numarul meu ,suna-ma daca nu te descurci

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca despre cel din stanga este vorba, pe acolo l-am si privit prin bucatica aia patrata ce se poate da jos....n am reusit in schimb sa inteleg acele 2...3 dopuri negre cum sa le scot fara sa le rup, ca sa reusesc sa dau jos toata bucata intreaga de capitonaj din stanga...   Iti multumesc oricum de marele ajutor ce mi l-ai oferit....

maine sper s-o pun la punct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dopuri iese partea din mijloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa  ok...multumesc mult pentru tot!!!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, lucaflo26 said:

Wow. Ala trebuie refacut complet sa nu mai ai baiuri.

 

11 hours ago, EEXCALADE said:

Asa arata cablajul 

image.jpeg

Asa fac toate CC-urile - saptamana trecuta am avut unul din 2013-2014.... aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: cum rabatezi banchete din interior? Singura metoda de rabatat banchetele am gasit-o prin portbagaj, intrand pe burta pana am dat de cele doua sfori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti baga mana in portbagaj  prin locul de la cotiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. O mana intra dar cealalta? Eu pana n-am tras simultan de ambele snururi si cineva sa traga bancheta din fata n-am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme portbagaj [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!