Jump to content

Golf 6 - Schimbare centrala electrica (BCM)


mihaitzar
 Share

Postare recomandată

S-a pus exact la fel, fara sa umblu la alte setari. cand ajung cu cheia la poziria 0 imi apara pe CB mesajul "Check SAFE unlock in owner manula" sau ceva de genu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica setarile de pe calc de coloana de volan. Vezi sa nu ai erori si pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut swapul cu 87D 2013. Am codat manual pe byte 18 cu 7E , ptr ledurile spate, in schimb nu pricep de ce imi da in continuare eroare la led.urile numar. ( imi mai ramane sa fac upgrade si la farurile xenon Usa) ptr fata , intrucat 7E este codarea ptr america si nu imi mai merge drl bulb pe halogen. Maine primesc 2 scheme electrice (1 de pa masina mea si 1 de pe jetta xenon usa ledl) sa mai comparam sa vedem care e treaba. Reamintesc ca pe aceasta channel.01 a mers fara probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea e bec ars se poate anula, dar nu cu VCDS. Ci direct in memoria centralei cu vaspc-.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate anula doar pe partea de circuit care alimenteaza becurile de la numar sau afecteaza si alte zone/becuri?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, interogarea de bec ars la cald cat si la rece  se poate dezactiva pe fiecare bec (sau becuri) in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar, totusi tinand cont ca este un 87D, de ce nu nu recunoaste led.urile la numar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca nu e centrala de R?Conteaza si litera aia din capat.

Si eu am centrala highline cu J in capat si dau eroare ledurile daca nu pun rezistente.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate interogarea si avertizarea de bec ars,pe fiecare bec sau pereche de becuri in parte,  pe orice centrala BCM , si nu mai e nevoie de anulatoare si rezistente.

LA mine, am pe numarul de inmatriculare si DRL becuri cu LED si nu mai am eroare de bec ars in bord.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar parca ai zis ca doar cu vas, adica ca nu merge cu vagcomul, corect?

@George tu  o parca o ai pe aia care venea  pe R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si cu R terminatie si nu mergea ! Nu cred ca are treaba, tinand cont ca are soft nou si e 2013 ! Am avut si 86 j si nu mergea, pe 86 m mergea la un prieten. Nu stiu exact de ce anume depinde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi gresit, dovada ca prietenului tau cu midline ii mergea.Ca sa iti mearga fara eroare conteaza mai mult litera  decat ca e mid sau high.

Am zis DE R(adica de golf R care vine cu leduri la nr din fabrica) nu CU R.La jetta exista vreo versiune care  vine din fabrica cu leduri la nr?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar parca ai zis ca doar cu vas, adica ca nu merge cu vagcomul, corect?

@George tu  o parca o ai pe aia care venea  pe R.

DA. doar cu VAS-PC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TDR : din 2013 primavara, toate jetta au led la numar de serie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se potriveste pe golf 6 centrala electrica 1K0 937 087 cu terminatia AB? O schimb pentru retrofit xenon.

 

 

post-106003-0-38563700-1421597647_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care e diferenta intre 5k0 937 087 D si 1k0 937 087 D ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit o centrala 5k0 937 086 M fab 2012, cu softul s0068 . Nu stiu exact pe ce model de masina a fost, dar nu cred sa mai am probleme pe jetta tinand cont de faptul ca acest cod de centrala a fst pe masina mea. Mai pot intalni ceva probleme ?

Modificat de Wiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

imi poate spune cineva ce varianta e BCM-ul asta: 1K0 937 084 B?

Ma intereseaza daca merg puse proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este lowline, nu merg proiectoarele. Sau merg puse cu un releu, dar in nici un caz cornering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mai curat este sa schimbe centrala si beneficiaza de toate functiile oferite de fabricant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles... Imi puteti sugera un cod de centrala care sa fie compatibila pe un golf 6 fab 2009 care sa suporte proiectoare si eventual cornering? Ultimele variante care suporta led sunt foarte scumpe si pe mine nu ma intereseaza functia led. As vrea o varianta mai ieftina (probabil midline :-? ) care sa suporte proiectoare.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare. Am o problema cu masina din semnatura (Golf 6 Variant 1,6 TDI BlueMotion Technology din 2010). In zilele trecute dupa o ploaie sanatoasa nu mai puteam sa deschid masina cu telecomanda, becul de semnalizare dreapta spate ardea in continuu. Dupa ce am deschis cu cheia, s-au aprins farurile, ba continuu, ba intermitent si am dat seama ca este o problema grava.

Am fost la un electronist auto si s-a descoperit ca a intrat apa in habitaclu si a inundat modulul BCM. Placa a fost scoasa din cutie uscata, dar din pacate nu a revenit de tot, fiind unele dintre contacte fiind oxidate. Deci trebuie sa schimb modulul. Modulul original are codul VAG 5k0937084B (HW 011 SW 0028).

 

A urmatoarele intrebari:

 

- daca nu gasesc modulul de sus cu versiunea HW si SW corespunzatoare pot sa inlocuiesc cu alt modul compatibil (de exemplu daca nu corescpunde versiunea hardware si/sau software, dar tot 084 B, sau alte litere la capat)

 

-daca aveti idei unde putea sa intre apa in habitaclu. Electronistul a demontat plasticul cu grila de aerisire si a dat cu furtunul jet de apa pe parbriz si in partea cu motorul stergatorului si electronica motorului, dar nu s-a vazut ca intra apa in habitaclu. Nu s-a acumulat apa sub motorul de stergator, gaurile de scurgere langa aripa nefiind obturate.

Mentionez ca parbrizul a fost schimbat in germania de fostul proprietar in 2011. Ar fi posibil ca nu a fost lipit corespunzator si dupa doua saptamani toride (34-37 de grade fara ploaie) sa uscat lipitura si a intrat apa in timpul ploii torentiale. Dupa ce s-a racit vremea lipitura sa dilatat la loc si nu mai infiltreaza apa. Nu vreau sa patesc la fel cu un modul proaspat instalat.

 

Va multumesc pentru ajutor!

 

Numai bine,

ejakab

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti puna una din cele de mai jos.

post-1788-0-55437500-1440094004_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!