Jump to content

Golf 6 - Schimbare centrala electrica (BCM)


mihaitzar
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

as vrea sa schimb centrala mea elctrica model lowline (1K0937084) cu una highline (1K0937086C) pentru ca vreau sa montez faruri de ceata si vreau functia cornering.

 

As vrea sa va intreb cum ar trebuii sa procedez ca sa am toate setarile actuale? Se poate salva configuratia de pe aceasta si sa o pun pe cea noua? Trebuie sa am in vedere ceva anume (cum ar fi imperecherea cheii)?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit singur raspunsul:

Replacement

 

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(5K)_Body_Control_Module

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

as vrea sa schimb centrala mea elctrica model lowline (1K0937084) cu una highline (1K0937086C) pentru ca vreau sa montez faruri de ceata si vreau functia cornering.

 

As vrea sa va intreb cum ar trebuii sa procedez ca sa am toate setarile actuale? Se poate salva configuratia de pe aceasta si sa o pun pe cea noua? Trebuie sa am in vedere ceva anume (cum ar fi imperecherea cheii)?

 

Multumesc,

 

1K0937086C este centrala midline, nu highline.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, sorry. Eu vreau sa pun proiectoarele de ceata si din ce am gasit pe google aceasta suporta proiectoarele de ceata.

 

As vrea sa stiu daca se poate activa cornering pe acest model de centrala? Aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am avut 86 din fabrica si mergea corneringul(in plus de asta la versiunea mea mergeau si stopurile led oem), acum am scos-o la vanzare ca am facut retrofitul de faruri cu xenon.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai facut deja schimbarea BCM-urilor poti te rog sa-mi spui daca ai avut probleme cu programarea celei noi? sau sa ma astept la ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut probleme, atat timp cat stii codarile si nu iei o versiune incompatibila nu ar trebui sa ai probleme.La ce ai precizat tu ma astept sa fie ok pt cornering dar sa fie incompatibila cu stopurile led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Unde si la ce pret ai gasit BCM-ul? Prefer un 087 (highline) pentru a putea monta xenoane in viitor, insa momentan imi trebuie doar pentru proiectoare. Ma intreb daca firmware-ul de pe microcontrollere difera sau ar fi de ajuns sa trantesc mosfetii pe pcb. Mare economie de cativa $ au facut...

Oare se pot procura direct din fabrica, din moment ce sunt facute la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala am achizitionat-o prin intermediul ebay si este ~150 de euro una noua.

Difera si softul.

Pe cale legala in mod sigur nu se poate.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Eu am cumparat-o de la un coleg de pe forum. Poti sa te uiti la aria specializata ca am vazut pe cineva care le vinde de noi (chiar si cu 087 in coada).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei 1100 RON pe care ii cere IonC sunt departe de chilipirul pe care il caut eu. Se gasesc si pe la 100 euro, insa chiar si suma asta mi se pare prea mare pentru 2 mosfeti si 2 pini in plus pe pcb.

Era frumos daca mergeau doar trantite componentele, dar cel mai probabil nu ar fi de ajuns. Ma intreb ce se intampla daca se incearca activarea proiectoarelor pe un 084...

A comparat cineva pcb-urile de 084 si 087?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de 87 pt faruri de ceata.

86 este midline si poate o gasesti la un pret sensibil mai mic. Suporta cam tot mai putin xenon, led-uri la numar fara rezistente.

Stopurile led se pot coda si fara eroare pe 86.

Vezi pe ebay.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e de ajuns 086 pentru proiectoare, insa, dupa cum am spus, prefer 087 pentru a putea monta si xenoane in viitor.

La urma urmei le pun pe releu pana gasesc un 087 ieftin.

Cam cat dureaza sa dai BCM-ul jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ma intreb ce se intampla daca se incearca activarea proiectoarelor pe un 084...

 

 

nimic, doar nu functioneaza.... nu le vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am schimbat BCM astazi. Nu au fost probleme majore dar:

- cheile au trebuit reimperechate

- geamurile au trebuit sa fie sincronizate (ridicate pana sus, si tinut apasat pe inchis pana piuie)

- ESP-ul si ABS-ul (si ceva la Steering Wheels) mi-au dat niste erori pana am facut primii 30 metrii

 

Nu imi dau seama daca luminile functioneaza corect. Cu centrala schimbata si cu switchul schimbat se intampla in felul urmator:

- pe 0 sunt aprinse becurile de faza lunga dar dimmed foarte mult

- pe Auto sunt aprinse becurile de faza scurta (cele mai mari din farurile stock - era intuneric afara)

- pe pozitii sunt aprinse becurile mici (pozitii)

- pe faza scurta sunt aprinse becurile de faza scurta

- pe faza lunga nu se sting cele de faza scurte (ar trebuii?!)

 

Care este setup-ul corect? Nu cred ca este in regula sa se aprinda pozitiile pe pozitia 0 (chiar si cu contactul pus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai faruri cu halogen. Becurile pt faza lunga au si un filament pt drl. Asa le aveai si pana acum. Tot ce ai descris tu e normal. Nu vad unde e problema.

Pe 0 sunt aprinse drl-urile.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Got that! Thanks!

 

Mai am o problema, se pare ca inchiderea/deschiderea usilor nu mai functioneaza ca inainte. Cand apas pe butonul de deschidere, se deschid usile doar in fata, trebuie sa apas inca o data ca sa se deschida si in spate. E normal? Inainte se deschideau toate odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel functioneaza si la mine. Daca apas o singura data se descuie doar usa sofer. Daca apas de 2 ori se deschid toate usile. Cu aceasta codare a venit masina din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Got that! Thanks!

 

Mai am o problema, se pare ca inchiderea/deschiderea usilor nu mai functioneaza ca inainte. Cand apas pe butonul de deschidere, se deschid usile doar in fata, trebuie sa apas inca o data ca sa se deschida si in spate. E normal? Inainte se deschideau toate odata.

 

Usile fata.... sau doar usa de la sofer ?

 

Eu zic ca doar usa de la sofer - este activata descuierea selectiva - se poate dezactiva din Long coding la BCM.

 

La fel functioneaza si la mine. Daca apas o singura data se descuie doar usa sofer. Daca apas de 2 ori se deschid toate usile. Cu aceasta codare a venit masina din fabrica.

 

da, valabil ce am scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca este doar usa de la sofer, nu am observat si daca in dreapta se deschide sau nu.

 

Care este codul pentru deschiderea selectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe 09 - Long Coding si scoate bifa de la ea - Selective door lock. salvezi codarea si gata

 

vezi ca e posibil sa o gasesti si in Adaptari, la canalul 003 (asta era la G5 pe Convenienta) - verifica ce iti apare acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai bc+ pot selecta din meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - dar numai la masinile cu BC+. Atentie daca ai BC plus, sa verifici intai in meniul acestuia.... altfel degeaba dezactivezi din Long Coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare (scuze daca se repeta). 3AA937087J se potriveste si pe masina din semnatura? Vreau sa trec la xenon si led. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!