Jump to content

Upgrade frana spate Lupo. De la tambure la disc.


Tomas
 Share

Postare recomandată

Am tot cautat pe forumurile din afara si am vazut ca sunt posesori de Lupo care si-au facut upgrade de la frana cu tambur pe spate la frana pe disc. Am facut o lista cu piese care ar fi implicate in acest upgrade pe care as vrea sa il fac.

 

Piese
 
6x0609721 cablu frana mana doua bucati (x2)
6E0501465A stub axle mounting. stub axle mounting; left; PR-1KE:AVY
6E0501466A stub axle mounting. stub axle mounting; right; PR-1KE:AVY
6Q0615425A brake carrier with. brake carrier with; pad retaining pin; left
6Q0615426A brake carrier with. brake carrier with; pad retaining pin; right
6N0615423A brake caliper housing. brake caliper housing; left
6N0615424A brake caliper housing. brake caliper housing; right
6N0615601A brake disc. brake disc; 232X9 4/100 doua bucati (x2)
1J0698451P 1 set of brake pads for. 1 set of brake pads for; disk brake; rear
1J0615231 intermediate plate
6N0615611 cover plate for brake disc. cover plate for brake disc; left
6N0615612 cover plate for brake disc. cover plate for brake disc; right
 
 
Suruburi
 
N 90740302 socket head bolt with hexagon. socket head bolt with hexagon; socket head (combination); M10X1,25X30 (4 buc)
WHT003250 bolt, hex. hd. with shoulder,. bolt, hex. hd. with shoulder,; self-locking; M8X22-MK (4 buc)
N 90886301 hexagon head bolt (combi). hexagon head bolt (combi); M10X40 (8 buc)
N 10648301 hex socket countersunk bolt. hex socket countersunk bolt; M6X16 (2 buc)
 
M-am apucat deja de strans la piese, unele o sa le cumpar noi (discuri, placute si cabluri de frana de "mana") iar altele le-am gasit deja second hand (etrieri si port etrieri-masina donatoare, polo an 2002). Mai am de strans cateva piese si apoi ma apuc de treaba. Promit ca fac si un DIY cu aceasta operatiune.
Modificat de Tomas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, care sunt motivele pentru care sa merite cheltuiala si bataia de cap? Ai upgradat motorul? pentru 74 cp tamburii sunt perfecti. cu ABSul cum rezolvi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că Adi (morphx) şi-a pus pe bestia lui aşa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Nu am facut, inca, transplant dar am soft pe ea si in plus, mai am alta masina care are frana mult mai bun decat lupo si cand apas pe pedala de frana la lupo parca nu se mai opreste o data :) Pe viitor o sa ii pun si motor de 1.9 tdi 151 hp (ARL) dar trebuie sa ma documentez ce implica.

Modificat de Tomas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei frana mai buna trebuie sa faci upgrade pe fata nu pe spate...la cat de usor este lupo pe spate daca pui discuri o sa faci mai mult rau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa fac si pe fata dar din pacate nu stiu ce disc de 4x100 gasesc mai mare de 256 mm. Si ca sa schimb de la 4x100 la 5x100 implica foarte multe costuri (jante iarna, jante vara, fuzete/rulmenti, eriere, discuri). Pe lupo GTI sunt discuri de 256 mm pe fata si de 232 pe spate si se comporta bine la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu am mai facut ca am avut ceva cheltuieli neprevazute si nu am apucat sa iau discurile si flansele adaptor pentru punte. In plus tre sa fac si rost de prezoane pe spate ca am scos flansele de pe spate si am prezoane mai lungi pentru ele si scurte nu am decat 8 pentru fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut si revin cu o noua intrebare.

Nu sunt multumit de frana spate pe tambure, desi am schimbat totul, nu-mi place.

Stiu ca GTI are discuri, dar sunt foarte putine in dezmembrari si noi ff scumpe.

Am observat ca la Polo, model 2001 gen...sunt destule in dezmembrari care au discuri pe soate, am gasit cu 300 lei in stare f buna toata puntea.

Stie cineva daca se poate face conversia, sa montez toata puntea, stiu ca impart cam aceiasi platforma.

Multam si scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polo 6n2 are aceeasi punte ca lupo si conversia merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • salut,

discuri mai mari de 256 sunt alea de pe vw corrado 280mm.

 

oricum este o diferenta imensa la franare cand ai discuri pe spate....si asta o spun dupa ce am avut un Arosa de 1l si acum am un Arosa FR care are discuri pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Stie cineva sigur daca se potriveste puntea de pe Polo-ul 6n2 sigur? Sunt interesat sa fac trecerea de la tambure la disc si as vrea sa aflu daca mai e nevoie de alte modificari. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as dori sa fac acelasi lucru. Ne poate spune cineva exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!