Jump to content

nu stiu ce sa cumpar O tour sau superb


nickluke
 Share

Postare recomandată

am nevoie de ajutor:

pot cumpara O tour de 90CP cu aproape toate optionalele posibile (15.500 cip) sau superb extended (oferta) 130CP cu destul de multe optinale (inclusiv xenon, tempomat,esp, parbriz incalzit, sunset)(19.200 cip). avans 15% , valoare reziduala 30% si mai nou dobanda 7.9%, leasing pe 5 ani

ratele ar fi aprox 8.400.000 lei/luna (asig inclusa)+TVA

11.500.000 superb lei/luna (asig inclusa)+TVA

la sfarsit as plati cu aprox 6500 e pe superb.

totusi nu pretul ma face sa nu stiu ce sa aleg ci costurile de intretinere (cu greu am obtinut un plan de service de la avia pentru superb, plan in care nu se specifica costurile reviziei de 90.000km) plus ca citind diverse topic-uri pe forum am inteles ca motorul de 90cp al O tour ar fi un motor foarte fiabil si in acelasi timp economic)

ar mai fi ceva: mi se pare destul de nasol sa-ti cumperi o limuzina (superb) si la 7-8000 km sa mai pui niste ulei.

la PoRo am obtinut foarte usor planul de service pentru un passat de 105cp si costurile ar fi de aprox 150.000.000 in 150.000km. asta ar fi cea de a treia varianta de masina pentru care as opta (este drept la 19.500 cip nu este la fel de dotata precum superb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e cel mai ciudat 'versus' care mi-a fost dat sa-l citesc pe acest forum.

Superb va avea costuri mai mari la intretinere in primul rand datorita suspensiei multibrat la puntea din fata (ce provine de la fostul Passat)...fata de O1 care are punte McPherson clasica.

In rest, diferentele sunt colosale in materie de confort si motorizare...O1 e o masina buna dar nu si-a propus niciodata sa concureze cu Superb.

Ce nu inteleg eu este politica aceasta de full option...pe un produs Skoda...dar ma rog, fiecare alege ce doreste.

Intre cele doua iti recomand Passat 2.0 TDI.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Super extended a ramas doar cu numele limuzina.. meterialele si optiunile sunt altele... "oferta" nu prea merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa te uiti la o Octavia 2 s-ar putea sa iti placa mai mult decat O1 sau Superb, plus ca avansul tehnologic este semnificativ....si decat Superb mai bine Passat....Octavia 2 este exact intre cele doua masini din titlul topicului...totusi si eu ca si ceilalti inteleg un pic cam greu comparatia.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

strict intre Octi tour si superb iti recomand octi tour pt ca este mai ieftina iar costurile de intretinere sunt mici iar masina nu o sa te dezamageasca.

acum ca parere personala daca imi este ingaduit. nici una. la banii astia ai MULTE !!! si repet MULTE alte optiuni. oricum diferenta de pret este semnificativa intre cele doua precum si calitatea. si cum tu ai comparat o masina de clasa compacta cu una de clasa medie, eu iti recomand sa te mai uiti si la alte oferte si de la alte firme decat ceva VAG (scuze tuturor pt ce am zis :offtopic:) pt ca ai putea avea surprize placute.

succes la cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 masini sunt diferite, lucrul pe care-l au in comun (mai in gluma, mai serios) este sigla.

Una este sa comparam clasa compacta (chiar daca la limita sup.) si alta clasa medie (tot spre limita sup.). Diferente sunt multe, printre care si de dimensiune. Un aspect care a inceput sa conteze din ce in ce mai mult si pe la noi. Daca nu ai nevoie de o masina mare la ce bun sa cumperi una ? Daca ai nevoie de o masina mare ce rost are sa consideri una mai mica ?

Si in ceea ce priveste bugetul alocat diferentele sunt mari, in cazul celor 2 este de 3.700 Euro Cip.

Nici eu nu as opta pt una dintre cele 2 masini.

In primul rand as cauta sa determin cat mai exact ce fel de masina doresc sa cumpar, care este bugetul maxim alocabil, apoi as face selectia din clasa respectiva a modelelor care se incadreaza in acei bani si care imi fac placere; drive test cat mai complet cu fiecare dintre ele, postat pe forum situatia si impresiile obtinute, solicitat impresii si pareri, si daca este cazul revenit asupra modelului sau modelelor care raman in finala. Apoi achizitia masinii care-ti place tie cel mai mult dintre cele selectate.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de aceeiasi parere cu Aer Curat, incearca sa faci un test drive si ai sa te convingi ulterior care masina corespunde real nevoilor tale. Masina va fi doar pentru familie? Daca da, mergi pe Octavia Tour. Daca esti o persoana mai pretentioasa si masina este folosita ca imagine sau pentru afaceri, ramane Superb-ul. Evident nu trebuie sa uiti de costul reviziilor, CASCO, etc, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine cred ca tu compari 2 masini foarte diferite la pretz dar si diferite ca segment de piata , ce ti-as recomanda ar fi o masina intre cele 2 preturi si anume skoda octavia 2 , model mult mai nou si cred eu deasupra celor 2 ca doar este de conceptie mai noua decat cele 2 enumerate de tine :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a citi raspunsurile colegilor m-am gandit si eu la ceea ce doresti de fapt.

Reiterand probabil majoritatea opiniilor deja exprimate as spune ca:

1. Defineste-ti cat mai clar necesitatile: dimensiuni (compacta sau medie), platforme vechi (O1, superb) sau noi (O2, Passat), structura (urban vs. extraurban) si lungimea medie a parcursului anual, motor Diesel sau Otto, necesitatea reala a optionalelor bogate, inclusiv necesitatea reala a unui confort maximal pe o masina care nu e premium …

2. Daca vrei neaparat Skoda, si daca spatial extra al clasei medii nu va fi folosit judicios, cred ca dpdv al platformei si motoarelor, intre O1 si Superb, ar merita aleasa … O2 cu dotari decente.

3. Daca sigla Skoda nu absolut necesara si daca plusul de spatiu al clasei medii e strict necesar, ar merita fara discutie (cred eu) sa fie luat Passatul, nu Superbul ..., evident tot cu dotari decente (apartinand prioritar securitatii), nu extravagantei ...

4. Daca securitatea e importanta (ma intreb pentru cine nu ar fi ...), sa nu se uite ce ne arata site-ul Euroncap referitor la componenta pasiva:

Superb: Test Scores: Front 9 (56%) Side 17 (94%) Overall 26 Pedestrian 0(0%)

Octavia 1: Test Scores: Front 10 (63%) Side 15 (83%) Overall 25 (74%)

Octavia 2: Test Scores: Front 11 (69%) Side 16 (89%) Overall 27 Pedestrian 17 (47%) Child Protection 37 (76%)

Passat: Test Scores: Front 14 (88%) Side 18 (100%) Belt Reminder 2 Overall 34 Pedestrian 17 (47%) Child Protection 38 (78%)

In ceea ce priveste securitatea activa trebuie subliniat si faptul ca platformele noi, A5 – PQ35 de pe O2 si B6 – PQ46 (A5 alungita) de pe Passat ofera d.a.p.d.v. un plus incontestabil fata de platformele mai vechi.

5. Costurile de intretinere sunt mai mari la clasa medie, dar nu difera semnificativ intre Superb si Passat.

Iar in ceea ce priveste consumul de ulei, nu cred ca un litru la 8.000-10.000 km ar fi un motiv serios pentru care sa nu alegem o motorizare mai moderna si mai puternica, respectiv un 2.0TDI (16V, DOHC, turbina cu geometrie variabila, etc.) pe un Passat ... sau pe O2. Este un motor cu atat mai economic cu cat se merge mai repede ...

Alegere inteleapta, si nu uita de drive-teste ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutorul pe care mi-l dati.

problema cu O2 este ca ma cam "strange" chiar aseara am condus din nou una si am realizat ca piciorul drept sta nefiresc de inghesuit de plansa centrala da bord.

Posesorul spunea ca lui i sa pare confortabil doar ca el are aprox 65kg iar eu am 90, plus vreo 7-8 cm in plus, si nu este prima data cand conduc asa ceva. masina este una reusita din multe puncte de vedere dar datorita elementelor de finisare (as enumera aici fata de usa, bordul, si zona centrala a plafonului) putin cam proeminente (ma fac sa fiu un pic cam claustrofob). este foarte adevarat ca nu am incercat in nici una dintre situatiile in care am condus O2 sa las scaunul cat mai jos (din bun simt fata de utilizatorii un pic mai scunzi dect mine si un pic mai subtirei).

Ce nu v-am spus eu este ca: masina va fi folosita atat pentru drumuri lungi cat si pentru treburi in oras (bucuresti) cam 50% oras , 50%, afara tocmai de aceea a aparut acest "versus ciudat".

Un prieten mi-a spus mai in gluma mai in serios ca superb este o masina un pic cam pentru "presedinte de C.A.P" (nu vreau sa supar pe nimeni) dar asta este parerea lui.

Mi se pare un pic cam scumput passatul ( 105cp, trendline +clima+ computer bord+cotiera+bixenon+reglaj lombar+tempomat=20721 cip) (nu as vrea sa depasesc 19.000-19.500 cip) plus ca revizia de 90.000km este cam scumputa 43 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Passatul e prea scump (asa mi se pare si mie), mai fa un drive test cu O2 fara sa uiti sa cobori scaunul la maximum, sa il dai putin mai inapoi, si sa reglezi si volanul atat in profunzime cat si pe inaltime astfel incat sa gasesti o pozitie comoda pentru genunchiul drept. Eu am vazut un amic de 120 kg si 1,93m stand comod, in opinia lui, in O2.

Cred ca acesta ar fi un aspect usor de rezolvat si nu ... major, daca se insista pe reglaje ... si chiar pe pozitia genunchiului drept.

Merita incercat macar inainte de a ramane la ... vechea dilema: O1 sau Superb. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un pic cam scumput passatul ( 105cp, trendline +clima+ computer bord+cotiera+bixenon+reglaj lombar+tempomat=20721 cip) (nu as vrea sa depasesc 19.000-19.500 cip) plus ca revizia de 90.000km este cam scumputa 43 milioane.

Ar trebui sa postezi pe forum lista cu cheltuielile de la Passat, ori aici ori in aria Passat ca sa-si faca tot romanul o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 nu este o masina extrem de confortabila in ceea ce priveste locul disponibil la postul de condus. Insa nici inghesuita nu este. Nu stiu cam cati cm ai tu (@nickluke), dar la capitolul kg am mai mult cu 10kg decat tine si tot stau bine in O2. Nu este aceiasi lejeritate si spatiu mai mare ca si la clasa medie, dar este in regula. Regland volanul si scaunul in pozitia optima tie cred ca poti obtine o pozitie placuta/confortabila la volan. Pt ca nu cred ca pozitia, poate putin mai stransa in cazul unora, la volan este un neajuns, mai degraba vizibilitatea spate (dar cu senzorii spate se mai rezolva).

Asa ca mai incearca, la un dealer, inca un drive test cu O2 fara a avea nici cea mai mica retinere in a face toate reglajele care-ti sunt necesare, pana cand gasesti solutia cea mai buna. Ca de asta este drive test.

Si sincer dintre cele 3 modele Skoda. O tour, Superb, O2, as alege fara discutie O2. Ar ramane sa decid care versiune de echipare, motorizare si optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa postezi pe forum lista cu cheltuielile de la Passat, ori aici ori in aria Passat ca sa-si faca tot romanul o parere.

iata costurile de intretinere passat

15.000 km 6.950.000

30.000 km 11.440.000

45.000 km 10.000.000

60.000 km 18.690.000

75.000 km 6.950.000

90.000 km 43.650.000

105.000 km 6.950.000

120.000 km 18.690.000

135.000 km 10.000.000

150.000km 11.440.000

total 0-150.000km 144.760.000 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata costurile de intretinere passat

15.000 km 6.950.000

30.000 km 11.440.000

45.000 km 10.000.000

60.000 km 18.690.000

75.000 km 6.950.000

90.000 km 43.650.000

105.000 km 6.950.000

120.000 km 18.690.000

135.000 km 10.000.000

150.000km 11.440.000

total 0-150.000km 144.760.000 lei

Ce se face in plus la 60k si la 120k, de costa mai mult?

La 90k e distributia, dar in nici un caz nu te costa atat. La Augsburg spre exemplu e la jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa afisati o lista cu preturile reviziilor si ptr O2?

in decembrie intentionam sa fac leasing la un O tour tdi dar am amanat iar acum ma bate gandul sa fac la un O2 tdi 105cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se face in plus la 60k si la 120k, de costa mai mult?

La 90k e distributia, dar in nici un caz nu te costa atat. La Augsburg spre exemplu e la jumatate.

sunt costurile date de PoRo. fisa printata de catre ei

60.000 in plus fata de revizia de 15.0000

placute frana fata 3650000+tva (include manopera)

lichid frana 1.000.000+tva

antigel 1300.000+tva

bujii incandescente 3460000 +tva

la 90.000

tot ce se schimba este (sau se foloseste):

filtru ulei

ulei

filtru motorina

filtru aer

filtru polen

discuri+placute fata

discuri +placute spate

curea distributie

rola intinzatoare

rola conducatoare

curea alternator

intanzator curea alternator

pompa apa

buson baie ulei

solutie parbriz

spray vaselina

spray curatare

ulei servo

materiale mici

total cu manopera si tva 43.642.800lei

Puteti sa afisati o lista cu preturile reviziilor si ptr O2?

in decembrie intentionam sa fac leasing la un O tour tdi dar am amanat iar acum ma bate gandul sa fac la un O2 tdi 105cp

am incercat sa pun un fiser excel cu costuri intretinere skoda dar nu a mers.

il puteti obtine f usor daca sunati la un dealer, problema este ca ei nu mi-au dat si costurile reale ale reviziei de 90.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba discurile la 90k km ? Au ajuns si acestea consumabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, in cazul in care se impune, se schimba si discurile frana la 90.000 km. Placutele se schimba de vreo 3 ori in acest interval. Depind desigur si de modul de conducere...insa la Skoda asa este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am vazut nici o masina la care sa schimbi discurile de frana la 100k , mi se pare aiurea chestia asta , probabil cel care schimba discurile la 90k ori a mers cu placutele "fier pe fier" , ori o fi vreun pilot de raliu si nu vrea sa zica treaba asta si a schimbat si placutele de vreo 10 ori in kilometrajul asta... :) , mi-a placut lista de preturi oricum :) , chiar trebuie sa fii bogat daca ar trebui sa platesti asa in realitate , si preturile pentru placutele de frana...eu am cumparat TEXTAR originale pentru BMW si costau 2 mil....3,6? chiar si cu manopera....ma speriati fratilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt preturi de reprezentanta. Adica daca mergi frumos la costum, lasi cheile si nu te intereseaza nimic doar sa ridici masina. In mod cert astea sunt preturile si pentru persoane juridice...

Sa ma scuze dumnealor cu 7 milioane pentru un schimb de ulei + filtru (eventual filtru de polen si aer), ca altceva nu schimba la 15k km...

Daca esti mai econom si cauti alternative poti linistit sa imparti la 2 toate preturile alea... nu stiu exact cum este cu garantia, dar sigur exista alternative.

Pe de alta parte, orice masina noua vine cu costruile ei aferente... Sunt putini producatori alternativi in primii 2 ani de la lansarea modelului....

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt preturi de reprezentanta. Adica daca mergi frumos la costum, lasi cheile si nu te intereseaza nimic doar sa ridici masina. In mod cert astea sunt preturile si pentru persoane juridice...

Sa ma scuze dumnealor cu 7 milioane pentru un schimb de ulei + filtru (eventual filtru de polen si aer), ca altceva nu schimba la 15k km...

Daca esti mai econom si cauti alternative poti linistit sa imparti la 2 toate preturile alea... nu stiu exact cum este cu garantia, dar sigur exista alternative.

Pe de alta parte, orice masina noua vine cu costruile ei aferente... Sunt putini producatori alternativi in primii 2 ani de la lansarea modelului....

tocmai asta este problema .......cumperi masina noua obligatoriu mergi la ei la service sau la unul acreditat de ei (mai rar) unde atata costa reviziile. altfel pierzi garantia.

unii dealeri sunt chiar foarte "draguti" si mi-au spus ca pot pune chiar si cip pe masina daca vorbesc cu baietii din service-ul lor si nu pierd garantia, dar daca i-am rugat sa-mi dea scris s-au cam linistit.

plus ca vrei nu vrei iti schimba discurile de frana , curea distributie (la o1 in carte tehnica nu scrie ca trebuie schimbata distributia la 90k ci numai verificat, ceea ce lasa loc de multe interpretari), si alte chestii ca oricum nu poti spune nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) te contrazic, la Octavia 1 scrie ca trebuie sa schimbi distributia la 90000 km. Nu doar sa verifici. Este absolut necesar s-o schimbi.

Cat despre alegere, as merge pe Superb Extended

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godo are dreptate, se schimba distributia obligatoriu la 90.000 km la orice diesel, doar la motoarele de 1.8l deci si cel turbo, poti astepta pana la 180.000km, dar se verifica dupa 90.000km la fiecare revizie anuala starea componentelor. Dar nu e o regula: eu, din cauza unui defect de fabricatie, am schimbat kit distributie complet pt o rola, mai precis pistonasul ce baga ulei s-a blocat si rulmentul rolei s-a distrus. Vedeti si topicul "Curea de distributie", pt alte lamuriri, am postat acolo pe larg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste alegerea pe care o ai de facut eu spun ca e clar ca superbul e o masina cu mult peste tour. dar daca punem la socoteala faptul ca modelul e invechit, finisajele si materialele sunt cel putin depasite si saracacioase, parerea mea este ca pretul e exagerat. In locul tau eu as alege fara sa stau pe ganduri... varianta nr. 3 O2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!