Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

probabil ca jantele + anvelopele sunt 400-450 euro... cred ca mai merge ceva

care a fost oferta initala ? sau asta e singura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oferta de la brandy buc a fst 850 e , eu sunt din cta si cei de aici mi au dat 744 + setul de anv . masina este 22,000 - rabla - pachetul de 744 - reducerea lor tot de 744 e + anvel. sa mai fortez putin mana nustiu ce sa zic cred ca m as lovi de un refuz ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumarinescu

Intrucat sunt la prima mea postare pe acest forum vreau sa va salut pe toti si sa va multumesc pentru toate informatiile utile pe care le-am gasit citind (cu multa rabdare) toate postarile voastre... mai ales cele de pe topic-ul "Octavia 3" :-)

 

M-am decis asupra unei configuratii de Octavia 3 (1.2 TSI Elegance), am facut si un test drive, si am fost incantat de masina. Asa ca planuiesc sa lansez o comanda chiar saptamana viitoare.

 

Din pacate tipul de la Porsche Timisoara mi-a spus ca ma poate ajuta sa beneficiez de un voucher REMAT (la pretul de 1400-1600 RON) dar ca nu imi poate oferi nicidecum un discount mai mare de 3.7% pentru ca pasamite i-ar "plafona" sefii lor la acest nivel pe care nu au voie sa il depaseasca.

 

Citind experientele voastre mult mai fericite in negocierea discount-urilor (e drept ca mai vechi si nu din Timisoara) voiam sa va intreb daca in general dealerii au devenit mai nou mai zgarciti ... sau e doar in Timisoara... sau e doar incapacitatea mea de a obtine mai mult? :-)

 

Concret: pretul configuratiei alese de mine este de fix 20.000 EUR (pretul include reducerea de 744 EUR de la pachetul Clever). La acest pret discount-ul oferit de dealer este de cca. 740 EUR ... desi la acest discount se mai adauga vreo 1100 EUR de la REMAT mi se pare putin discount-ul dealer-ului ... gresesc?

 

Inca o precizare: cumpar masina cu "banii jos" ... deci fara leasing, credit etc.

 

Va multumesc in avans pentru orice sfat de negociere :-)

Modificat de radumarinescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimite e mail la alte firme din bucuresti gasesti pe site`ul skoda trimite cu oferta care o ai deja banuiesc ca ai document si ei iti spun acolo daca pot mai mult , mai putin crd ca ai putea mai scoti niste anvelope. orasele gen constanta timisoara au rulaj mai mic fata de bucuresti deci reduceri mai mici crd ca pe premiza asta merg este o parere personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat sunt la prima mea postare pe acest forum vreau sa va salut pe toti si sa va multumesc pentru toate informatiile utile pe care le-am gasit citind (cu multa rabdare) toate postarile voastre... mai ales cele de pe topic-ul "Octavia 3" :-)

M-am decis asupra unei configuratii de Octavia 3 (1.2 TSI Elegance), am facut si un test drive, si am fost incantat de masina. Asa ca planuiesc sa lansez o comanda chiar saptamana viitoare.

Din pacate tipul de la Porsche Timisoara mi-a spus ca ma poate ajuta sa beneficiez de un voucher REMAT (la pretul de 1400-1600 RON) dar ca nu imi poate oferi nicidecum un discount mai mare de 3.7% pentru ca pasamite i-ar "plafona" sefii lor la acest nivel pe care nu au voie sa il depaseasca.

Citind experientele voastre mult mai fericite in negocierea discount-urilor (e drept ca mai vechi si nu din Timisoara) voiam sa va intreb daca in general dealerii au devenit mai nou mai zgarciti ... sau e doar in Timisoara... sau e doar incapacitatea mea de a obtine mai mult? :-)

Concret: pretul configuratiei alese de mine este de fix 20.000 EUR (pretul include reducerea de 744 EUR de la pachetul Clever). La acest pret discount-ul oferit de dealer este de cca. 740 EUR ... desi la acest discount se mai adauga vreo 1100 EUR de la REMAT mi se pare putin discount-ul dealer-ului ... gresesc?

Inca o precizare: cumpar masina cu "banii jos" ... deci fara leasing, credit etc.

Va multumesc in avans pentru orice sfat de negociere :-)

Si care ar fi diferenta daca tu cumperi masina cu banii jos sau credit/leasing. Ai impresia ca daca o cumperi prin credit/ leasing dealerul incaseaza banii in rate?!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a scris si mai sus, cere oferte si de la alti dealeri (Oradea, Arad, Cluj, Bucuresti) si vezi ce primesti. Cand am comandat eu masina discountul dealerului mergea pana undeva la 4,7%, iar peste era discountul dat de importator, probabil functie de vanzarile fiecaruia. Eu am avut un discount dublu fata de cat ai specificat tu, si stiu ca au fost discounturi pe aici si mai mari. Daca nu te grabesti, cred ca poti obtine oferte mai bune.

Modificat de kidmanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intrucat sunt la prima mea postare pe acest forum vreau sa va salut pe toti si sa va multumesc pentru toate informatiile utile pe care le-am gasit citind (cu multa rabdare) toate postarile voastre... mai ales cele de pe topic-ul "Octavia 3" :-)

M-am decis asupra unei configuratii de Octavia 3 (1.2 TSI Elegance), am facut si un test drive, si am fost incantat de masina. Asa ca planuiesc sa lansez o comanda chiar saptamana viitoare.

Din pacate tipul de la Porsche Timisoara mi-a spus ca ma poate ajuta sa beneficiez de un voucher REMAT (la pretul de 1400-1600 RON) dar ca nu imi poate oferi nicidecum un discount mai mare de 3.7% pentru ca pasamite i-ar "plafona" sefii lor la acest nivel pe care nu au voie sa il depaseasca.

Citind experientele voastre mult mai fericite in negocierea discount-urilor (e drept ca mai vechi si nu din Timisoara) voiam sa va intreb daca in general dealerii au devenit mai nou mai zgarciti ... sau e doar in Timisoara... sau e doar incapacitatea mea de a obtine mai mult? :-)

Concret: pretul configuratiei alese de mine este de fix 20.000 EUR (pretul include reducerea de 744 EUR de la pachetul Clever). La acest pret discount-ul oferit de dealer este de cca. 740 EUR ... desi la acest discount se mai adauga vreo 1100 EUR de la REMAT mi se pare putin discount-ul dealer-ului ... gresesc?

Inca o precizare: cumpar masina cu "banii jos" ... deci fara leasing, credit etc.

Va multumesc in avans pentru orice sfat de negociere :-)

Si care ar fi diferenta daca tu cumperi masina cu banii jos sau credit/leasing. Ai impresia ca daca o cumperi prin credit/ leasing dealerul incaseaza banii in rate?!
Nu, dar pot apărea avantaje suplimentare la nivelul discount-ului dacă se apelează la leasing sau creditare făcute prin intermediul firmei importatorului.... Asa ca mai ușor cu presupunerile și sfaturile...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua, sunt pe punctul de a imi achizitiona o skoda octavia 3, cerinta ar fi dsg, m am gandit si la 1,4 dsg dar mai costa 2000 e ... , intrebarea se refera la credeti ca 1.2 , 6 trepte ar fi mai ok pe aceasta masina sau dsg`ul se potriveste mai bine. nu am testat aceasta motorizare imi doresc dsg asta este singurul lucru pe care il stiu. daca cineva are sau a testat 1.2 si manual dar si dsg sau separat rog sa comenteze pe acest subiect pentru a imi face o parere. am vzt ctv filmari pe youtube chiar si prezentarea detaliata a lui buhnici parca arunca o pastila catre 1.4 manual. intrebare este 1.2 manual vs 1.2 dsg vs 1.4 manual. ce ati alege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumarinescu

salut,

 

va multumesc pentru idei si informatii. m-am gandit si eu sa cer oferte de la dealeri din alte orase (mai ales bucuresti) dar m-am gandit ca, pe termen mediu-lung, ar ajuta daca as cumpara masina de la cei care mai apoi (in urmatorii ani) mi-ar putea asigura si suportul pentru eventuale probleme si/sau revizii.

 

Voi ati face (sau ati facut) sa cumparati masina dintr-o parte (ex. din alt oras) si sa mergeti apoi la o reprezentanta locala pentru suport?

 

@katanaro: crede-ma ca inteleg ca pentru dealer nu e o mare diferenta :)  motivul pentru care am facut precizarea cu "banii jos" e aceea mentionata mai sus de dudu: Porsche Romania da un discount suplimentar de 800 EUR daca iei credit de la ei... si voiam sa va spun in avans ca nu ma intereseaza acest gen de pseudo-discount (pe care si-l scot evident mai apoi din dobanzi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le prezinti o oferta mai buna, poate vin cu ceva mai bun. nu te costa nimic sa incerci, trimiti e mailuri cu oferta curenta in caz de primesti ceva mai bun le arati celor din localitatea ta incercand sa le fortezi mana pe acte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumarinescu

Ciprian, 

 

incurajat de tine si de kidmanis (multumesc!) am si inceput sa fac acest lucru :)

 

In plus, i-am trimis dealer-ului de la Porsche Timisoara un mesaj cu urmatorul rationament: pe skoda.ro pretul de baza la O3 este 14.431 EUR ... iar cel prin REMAT (de pe oferteskoda.ro) este de 12.190 EUR. Diferenta este asadar de 2.241 EUR. Daca scoatem tichetul REMAT (cca. 1450 EUR) tot mai raman 791 EUR discount :) ... si asta la un pret de baza de 14.431 EUR, inseamna cca. 5.5%. Si atunci cum de la o masina de 20.000 EUR nu pot obtine decat 3.7%

 

Desigur, s-ar putea ca diferenta sa fie exact acei 800 EUR bonus daca iei finantare prin Porsche Romania... dar mi-am zis ca poate totusi are rost insistenta :) Desigur, voi face si ce ai zis cu oferte alternative din alte localitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pretul de pe oferteskoda.ro include bonusul Porsche Leasing/Bank, din aceasta cauza formularea "de la..." - nu implica doar cea mai ieftina echipare ci tine si de modul de achizitie

Este practic cel mai mic pret pe care importatorul ti-l garanteaza insa in conditiile lui, anume finantare nu cash

Daca doresti cash, vei primi raspunsul ca masina pleaca de la 14,431 (de ex.) minus 6500 lei tichetul Remat

 

@cipriantoaba, raspunsul cred ti-l poti da singur, incerc sa ajut :)
De ce ai nevoie mai mare? de un surplus de putere sau de anumite dotari? Daca esti intre, vezi la ce dotari ai putea sa renunti si scade-le din cei 2000 eur. Totul se rezuma la nevoile tale, numarul de kilometri si utilizarea masinii. 

 

Personal, ca utilizare cotidiana (gen serviciu), un concediu pe an si ceva iesiri, as merge pe 1.2.

Daca as avea constant drumuri lungi sau o utilizare preponderent extraurbana, as lua 1.4

 

Centii mei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai descris perfect pentru 1.2 :)) , am citit la cnv aici pe forum cum ca are 1.2 dsg pe un seat combi crd ca asa se num sau combi e doar la skoda ma rog in fine, si a spus ca e multumit si de putere si de consum cred ca as fi si eu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumarinescu

Dudu, multumesc pentru confirmare... asa ma gandeam si eu din cum se potriveau numerele ... dar am zis sa incerc totusi :-) Oricum promit sa va spun cum se va incheia epopeea negocierii. Tipul de la Porsche Romania parea foarte ok si proactiv in gandire (raportat la problema mea)... tocmai de aceea m-a frapat ca a fost destul de ferm din prima fata de orice minima negociere peste acel 3.7% initial. Pana la urma nu e nici o tragedie nici daca nu reusesc mai mult, dar auzind cat au obtinut unii din cei ce scriu pe forum sunt intrigat de ce nu reusesc si eu mai mult :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi poveste a fost si in cazul meu. La dealerii din Bucuresti am avut reducere  cu 2.5% mai mare decat de la cel local.

 

Mi se pare oricum extrem de putin 3,7%. Si da...conteaza daca platesti integral, vorbesc din propria exeprienta.

Cel mai important lucru este sa nu te grabesti!!

Le spui frumos ca nu esti multumit de oferta lor si ca o sa mai cauti...ai sa vezi ca o sa revina ei cu telefon :)

 

Succes.

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@saibot: multumesc pentru sfat! Am si trimis deja un mesaj la Brady (sa vad ce o sa raspunda)

 

Problemele care insa ma framanta, legat de cumpararea din alta localitate, sunt doua:

 

1. nu stiu cat e de complicat de rezolvat  partea de hartii (contract, plati etc) fara sa te intalnesti fata in fata cu dealerul? Aici punctul care imi da cele mai mari batai de cap este sincronizarea cu "vanzatorul de rabla" ... intrucat pentru mine ar fi esential sa fac rost si de reducerea importanta pe care mi-ar da-o REMAT-ul (fara sa am insa eu insumi o rabla de casat) ... iar dealer-ul din Timisoara s-a oferit sa ma ajute. 

 

2. nu stiu in ce masura achizitionarea din alt oras aduce vreun inconvenient daca apare vreo problema acoperita de garantie? Cu alte cuvinte: daca, sa zicem, la o luna apare o problema pot sa "fug" la reprezentantii Skoda din Timisoara si sa mi-o rezolve ca parte a garantiei sau sunt legat in vreun fel de dealer-ul de la care am cumparat initial? 

 

Pe de alta parte, daca as obtine un 2.5% in plus fata de acel 3.7% asta ar insemna vreo 500 EUR cee ce cred ca ar merita efortul... doar sa nu existe vreun "showstopper".

 

Aveti experienta in privinta asta? Si cand spun "din alta localitate" ma gandesc la ceva mai indepartat decat Ploiesti-Bucuresti intre care la nevoie poti da usor o fuga :) ... insa de la Timisoara e mai complicat de dat o fuga ... asa ca ideal as prefera sa ma deplasez la Bucuresti o singura data: atunci cand imi ridic masina :) ... Credeti ca e fezabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are garantie europeana 2 ani de zile ( daca nu ma înșel) iar inca 2 ani sunt oferiți de porsche România si indiferent de unde cumperi masina o sa ai garantie oriunde tara. Nu te stresa prea mult cu garanția, zu cand te duci in service cu o problema de garanție service-ul nu face nimic gratuit. Tu oricum o sa faci reviziile la ei, deci si de aici mai ies niste bani ( or sa ze primeasca cu bratele deschise). Tu incearca sa obții o reducere cat mai mare, plata masinii va fi f simpla :) bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia e valabila la service-urile autorizate VAG, linistit poti sa faci revizile si la reprezentatia VW din TM vorba lui Ciprian tot iti iau banii...

Modificat de brosco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@radumarinescu

as tine cont de faptul ca un drum la Bucuresti costa min 200 eur (benzina dus-intors sau macar intors, cazare, ceva trebuie sa mananci, etc)

Varianta "tren+dormit la prieten" ar fi ideala insa tu stii cat de fezabila. Daca ar fi o diferenta de 100 eur (sa zic), nu m-as complica...

 

Vestea buna este ca s-au terminat vacantele la fabrica iar acum termenul de livrare e de 8-10 saptamani, vestea rea e ca DSG7 adauga 3 saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu se poate comanda o mașină cu ridicare din alt oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu

LE: nu am fost explicit... In mod normal, strict livrarea se poate face (macar teoretic) de la alt dealer insa clientul tot trebuie sa ajunga macar o singura data la dealerul care ii vinde masina - 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca se poate, cel putin asa mi-au zis cei de la TESS Sibiu ca masina a fost cumparata de la PBN cu livrare la Sibiu (nu masina mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul, cand am comandat  masina am fost mai intai la AVIA MOTORS dupa care am vrut sa vad si ce pret imi ofera cei de la PBN, iar diferenta a fost destul de mare, si in plus am obtinut si anvelopele de iarna in urma negocierilor. Ideea e ca cei de la PBN mi-au facut o reducere de 1400 E si mi-au dat si anvelopele Michellin. Ceea ce am observat este ca ei fac discounturi mai mari doar in cazul in care optezi pentru leasing/credit, dar nu am vrut sa ma bag in asa ceva si am preferat tot varianta cash, chiar daca nu am putut sa pun tot ce imi doream pe masina. Iar referitor la partea de service eu ma duc la cei de la AVIA fiind mult mai agreabili si mai prompti decat cei de la PBN si chiar am schimbat vreo 2 chestii pe garantie pana acum la ei; nimeni nu a zis nimic ca nu se poate sau sa ma duc la cei de unde am cumparat masina. Dar asa cum a zis si colegul dudu mai sus trebuie sa tii cont si de distanta si de faptul ca o data sau de doua ori cel putin, trebuie sa vii in reprezentanta, mai ales ca vrei sa aplici si pentru remat

 

Grea mai e si limba romana....

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, vreau sa cumpar o Octavia 3 Combi elegance, in schimb sunt indecis asupra motorizarii. Sunt in cumpana intre 1.4tsi dsg si 2.0 tdi dsg, din ce am citit si pe forumul asta si pe briskoda, se pare ca noul 1.4 tsi este foarte economic, pe cand 2.0 tdi cu dsg ajunge la consumuri foarte mari mai ales in oras. Masina e pentru tatal meu care sta la vreo 15 de km de Bucuresti dar are 4-5 drumuri pe saptamana in oras, masina va face in jur de 20 mii de km pe an. Se mai merita tdi avand in vedere problemele ce pot aparea cu filtrul de particule (si implicit costul mare de inlocuire) despre care am citit cate ceva dar n-am avut timp sa diger toata informatia.

 

Una peste alta diferenta intre 1.4 tsi si 2.0 tdi e de vreo 2000 de euro iar diferenta de consum mediu in carte cel putin  e de 0.5 litri. Nu prea iese socoteala daca se pastreaza diferenta in realitate, mai ales uitandu-ma la consumurile postate de forumisti pentru 2.0 tdi si 1.4 tsi. Din contra 1.4 tsi pare a consuma cam la fel ca dieselul sau doar putin mai mult. Pe briskoda fiind mai multi posesori care isi dau cu parerea, vad ca multi aplauda consumul 1.4 tsi spunand ca este mult mai aproape de valoarea data de Skoda fata de 2.0 tdi care consuma 1-1.5 litri in plus  fata de carte.

 

Si mai am o intrebare: Cum e interiorul cu Alcantara fata de celelalte? N-am avut niciodata o masina cu alcantara, dar am eu senzatia ca se incinge tare si n-as vrea sa creada batranul ca il sabotez :). Sa las interiorul de stofa? Cum rezista in timp alcantara? O sa tina masina 6-7 ani.

De asta intreb si de consum ca daca nu e vreo diferenta semnificativa, mai bine pun niste optiuni pe masina de banii aia decat sa ii dau degeaba pe motor daca nu e mai economic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!