Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Din experienta avuta la volanul unui Superb 3 2.0 tdi fara DMS, manual, senzația a fost ca motorul e pe "normal". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și uite așa, încetul cu încetul, ne apropiem și de ziua în care nu-mi voi mai găsi nicio scuză pentru a lăsa un asemenea subiect deschis. Foarte multe conversații "încinse" plecând de la chestii de bun simț și nimeni nu pare că mai vrea să înțeleagă că, puțina utilitate pe care un subiect cu sfaturi de achiziție o poate avea, rezidă fix în a răspunde cât mai obiectiv întrebărilor care au cu adevărat sens.

N-avem noi pe mașină, clar, e inutil și pentru restul. Și de ce unii n-au unele... dintre opționale?! Pentru că o parte dintre acei "unii" s-a aruncat la mașini care sunt în afara ariei de acoperire financiară. Chiar dacă acele mașini sunt din clasa celor ieftine, tot avem nevoie de puțină disciplină financiară pentru a determina dacă sunt ieftine și pentru noi. Nu insist pe temă, unii n-ar reuși decât să se simtă jigniți la portofel și nu asta era ideea. Doar că, atunci când sunt de spus anumite lucruri sub forma unor axiome, ar fi frumos să o facem scurt și la obiect, fără alte floricele și atacuri la îndemânare. Mai ales când cel care o face ne învață și despre cum să privim achiziția unei mașini ca pe un joc la bursă. Cât despre opționale esențiale: dacă erau esențiale nu mai erau în lista de opționale.

Apoi, când vine cineva și întreabă despre utilitatea unei anumite opțiuni, repede încingem o horă de subiectivism pe temă. Da' niciunul nu stă să se mire că cel care pune astfel de întrebări ar trebui să fie singurul care să-și și răspundă și, mai mult, cei sfătoși ar trebui să fie cei care să-l ajute să înțeleagă că aici poți întreba despre fiabilitatea unui opțional, nicidecum despre utilitatea lui. Dacă nu-ți poți da singur seama cât de utilă sau accesibilă îți este o opțiune, ei bine, nu cred că mai este nevoie să extind subiectul.

Iar referitor la discuțiile în contradictoriu, ele sunt utile. Doar că nu astfel de discuții în contradictoriu. Prin urmare vă rog să rămâneți la subiect. Posturile care nu se încadrează vor fi ascunse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 Ai dreptate, am testat si eu zilele trecute Eco, Normal si Sport (dincolo de setarea individuala facuta de mine pe care o tin de obicei, din considerente de ACC + faruri pe care le vreau mereu pe Sport, dar motorul pe Normal si directia tot pe Normal cu exceptia serpentinelor). In Eco intr-adevar, motorul trage mai greu, de parca lasi caii acasa, pe Normal e ok, iar pe Sport pare ca trage mult mai bine fata de Eco, dar nu simt o diferenta notabila intre Normal si Sport, poate doar placebo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun (repet: presupun) ca diferenta reala se face la cutia automată fiindca iti schimba in turatii mai mari. Pedala de acceleratie poate are si ea un răspuns mai bun, dar ma îndoiesc ca e ceva perceptibil.

Asta strict de forta motorului in Sport. Forta e aceeasi pana la urma... Probabil timpul de raspuns in ECO e mai mare decat in SPORT.

Dar stau si ma gândesc ca motorul e acelasi. Ce, eu in NORMAL nu pot sa apas acceleratia mai finut si fără accelerat bruste? Sau daca vreau SPORT o calc de nu se vede ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 useri iti spun ca exista un comportament clar diferit intre Eco si Sport, adica o diferenta reala, iar tu spui ca nu e ceva perceptibil. 

Asa cum si @kthor a mentionat mai sus, daca consideram ca o optiune este inutila asta nu o aduce la rang de adevar general. :) 

Tu poti sa apesi cum poftesti pedala din dreapta, mai tare sau mai incet, important e sa ai pe ce pedala din dreapta sa apesi.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e modul de raspuns la acceleratie si modul de schimbare al vitezelor la DSG, la folosire normala. In orice mod ai fi, daca apesi acceleratia blana, nu e nici o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 Eu ma refeream la diferenta dintre Normal si Sport, fiindca am luat ca reper modul Normal. Am si specificat ca timpul de raspuns in ECO este mai mare decat in Sport. Sau altfel spus, ECO este mai Lent decat SPORT. Mai putin atunci cand apesi pedala la maxim, fiindca motorul iti va da puterea maxima indifferent de modul in care esti. Prin urmare, pana la urma tot din pedala poti face treaba asta, sau lasi claculiciul sa o faca pentru tine (contra-cost, desigur).

Iar ironiile te rog sa ti le pastrezi pentru tine si axeaza-te pe topic (fiindca oricum aberezi grav si nu stii despre ce vorbesti, vrei detalii si ai nelamuriri, da-mi un mesaj privat si iti explic)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu draga, ca unul care are asa ceva pe masina, imi permit sa spun drive profile n-are nicio legatura cu apasarea pe pedala. Poate doar in imaginatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos:DMS - This will change the behaviour of the engine, automatic transmission, power steering or Climatronic air conditioning. Ca sa "accesezi" motorul, trebuie apasata pedala de acceleratie. In functie de modul selectat (ECO, SPORT, etc...) si pedala de acceleratie va avea un anumit raspuns catre motor. Ori daca tu stii altceva, te rog sa clarifici si sa ma lamuresti si pe mine, ca doar de asta suntem aici, nu ca sa facem off-topic-uri si sa vorbim despre "imaginatia" altora.

PS: Imi cer scuze ca nu va raspund la replicile off-topic si la alte ironii. M-am obisnuit deja cu astfel de conversatii pe acest forum, dealtfel sub nicio forma constructive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca discutia este muult offtopic, daca te intereseaza subiectul putem sa continuam pe PM sau la alta rubrica gen discutii generale, partea de imaginatie se refera la faptul ca ai obiceiul sa intri in polemici si sa contrazici colegi despre masini si optiuni pe care ei le folosesc zi de zi, pe baza a ceea ce tu ai citit si ai inteles din brosuri/internet. Nu ai adresat o simpla intrebare, cum functioneaza sistemul cutare. 

Oricum, ca hint, ce spui tu cu pedala se poate aplica cel mult cu transmisia in punct neutru si masina stind pe loc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, DMS modifica mai mult decat motor, transmisie (pt DSG) si climatronic. Cu cat sunt mai multe optiuni cu atat DMS le include: faruri adaptive, ACC, suspensie adaptiva. Asadar aceasta optiune este buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, vdragos said:

ai obiceiul sa intri in polemici si sa contrazici colegi

Adevărul asta e. O sa încerc sa mă abtin. Ms ca mi-ai zis, o sa fiu mai atent pe viitor, dar sa stii ca intentia mea era pur conversațională, sub nicio forma sa atac pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare la toata lumea, sunt pe punctul sa imi cumpar Skoda Octavia noua in varianta SMART(asa ii spun ei) dar am o dilema daca merita sa dau 1850 euro diferenta pentru varianta 1.4 tsi 150 cp benzina fata de 1.0 tsi 115 cp benzina ?... echiparea la ambele ii la fel .

P.S. Sunt fan benzina de aceea aceste motorizari .

Modificat de dom79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Fa un drive test cu aia de 1L (daca au) si vezi daca esti multumit. Reprezentanta Skoda inafara de Procar este si la Porsche pe Calea Lugojului. Unii sunt multumiti si cu 85CP, altii nu sunt nici cu 200 CP. Diferenta de 1850 E se mai mareste pe parcurs, banuiesc ca cel de 1,4 consuma mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merită. Sau nu. Tu ar trebui să știi mai bine. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce asteptari ai de la masina si unde o sa o folosesti preponderent. Nu am condus cele doua motorizari, dar am fost cu 1.0L si 1.5L ecoboost de 125cp respectiv 150cp, ambele pe Focus. Pentru mers normal cu 2-3 persoane in masina motorul de 1.0 se descurca onorabil, dar fara sa te aventurezi in depasiri. As zice ca e pentru un familist care iese rar din oras si atunci merge calm.
Motorul de 1.5L in schiumb se descurca foarte bine.

1.0tsi e la inceput de drum si inca nu si-a dovedit fiabilitatea. Eu as mai astepta putin dar vine faceliftul pe octavia...

Asa cum zic si colegii de mai sus cel mai bine e sa faci un test drive.

Daca iti permiti ia motorul mai mare. Optionale mai poti sa pui pe urma, dar sa schimbi motorul ba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai 2.0TDI 170CP in semnatura. Deci ma gandesc ca te-ai obisnuit cu puterea mai mare. De ce ai face un downgrade asa de mare la o masina mare cum este O3, mai ales cu un portbagaj urias, care daca este incarcat plus 3-4 persoane adulte...vezi atunci se simt cel mai bine diferentele intre un motor mai mic sau mai mare. Pe langa toate astea, 1.4TSI de 150 CP si-a dovedit deja cat de cat fiabilitatea, plangeri nu prea sunt, chiar este un motor energic, plin de viata, nu consuma mult, silentios. Deci daca iti place ca masina ta sa aiba si un pic de viata este un must have pentru tine motorul mai mare, daca insa umbli putin extraurban si si atunci te tii cu toti dintii de legislatie, este absolut de ajuns si cel mic, care din testele de pe youtube pare sa mearga destul de bine. (desi ti-as recomanda un testdrive la amandoua motorizari) . Eu am in familie 1.4TSI 150CP pe langa un 2.0TDI de 150CP si iti pot spune ca se misca chiar mai bine in unele situatii ca dieselul , iar la silentiozitate nici nu se pune problema. Eu nu as sta pe ganduri care motor sa aleg...dar alegerea este in mana ta(si buzunarul tau) . Pentru mine o masina cu multe hichimichiuri dar fara motor relativ potent nu merita nici de ar da la jumate de pret...dar aici intervine deja subiectivismul uman :) Alegere usoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dom79 detin 1.6 tdi pe Octavia , din experienta personala, merge la drum lung in Romania in 2 persoane ok, in 4-5 persoane + portbagaj plin doar daca iti eie gandul de la anumite depasiri. Detin 1.0 tsi dsg 110cp pe o Ibiza, este fasnet si linistit motorul, chiar foarte liniar - pur subiectiv. Insa sa aleg acest motor pe Octavia in fata celui de 1.4 eu as exclude. Pe moment, cel putin asa zic "altii", 1.4 tsi este unul din cele mai "ok" motoare ;)

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva care este cuplul maxim suportat de cutia de viteze manuala in 6 trepte de pe O3?

Intreb in eventualitatea unui chip tuning la motorul de 1,8 TSI de 180 de cai. Vad ca la Passat acelasi motor are 320 Nm si nu 250 ca la Octavia. Este doar un downgrade din soft sau si cutia are o limitare la O3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stage 1 pentru 1.8 TSI 180 CP il duce la ~220 CP si ~ 350 Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN zice că 320 Nm este OK. Să nu uităm că 300 Nm știe din fabrică, doar că are limitare. Scoți limitarea și ai 200CP și 300 Nm și de acolo vezi ce știe să-ți adauge chip tuning-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service, pe cale oficiala, poate fi scoasa aceasata limitare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu. Am incercat sa discut asta la reprezentanta (macar incarcarea softului de gestionare motor de la versiunea 4x4, care are valoarea cuplului ridicata la 280Nm - oricum putin - )si este imposibil. Cutia manuala suporta fara probleme mai mult, dar limitarea e datorata cutiei DSG7, a carei limita este 250Nm. Cum orice resoftare va duce la pierderea garantiei pe grupul propulsor, singura solutie este ceva gen DTUK, MTM, JB1, care par sa aiba rezultate foarte bune si sunt warranty safe.

Modificat de PaulT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu urmeaza sa dau comanda saptamana viitoare pentru o Octavia in urmatoarea configuratie:

Octavia Style 1.8 TSI
Tractiune Fata
Benzina / 1.8l / 132kW/ 180CP
Manuala, 6 trepte
135 g/km
4 Usi

Gri Quarz
Stofa - scaune sport
***CleverPack Style***
Actiune CleverPack
Afisaj Maxi-DOT color
Airbag-uri laterale spate
Duze stropitoare parbriz incalzite
Iluminare spatiu pentru picioare
Jante aliaj usor Alaris 7.5Jx18"
Pachet sport Dinamic:
Pregatire telefon cu Bluetooth
Proiectoare de ceata fumurii
Radio-MP3-player Bolero, MIB2
Roata de rezerva de uz temporar
SunSet
Suspensie sport
Volan sport multifunctional

Dintre cei care au deja de ceva vreme o Octavia, ce credeti ca mai merita pus in plus si de ce si ce nu merita din ce am pus? Eu personal doresc sa aiba cat mai putine accesorii inutile care maresc riscul de a avea probleme. Momentan conduc o O1 Sport 1.8 T 150 CP din 2008 da are 260000 km saraca si ii aproape de pensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept ceva similar cu configuratia aleasa de tine (1,8 TSI, manuala). Pentru confort am mai adaugat parbrizul incalzit, kessy si Driving Mode Selection cu DCC. Maxidotul color doar arata diferit. Nu are nicio functionalitate in plus fata de cel din dotarea standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!