Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Senzorii de parcare au oprit masina si motorul: oricum apesi si tu frana, cand iti dai seama :P .

FA mi-a "luat" frana de sub picior atunci cand a considerat ca nu sunt destul de ferm :) ; e mai hotarat, cred ca e un lucru bun.

Eu privesc ACC mai mult ca pe un ajutor pentru condus facil, nu neaparat ca sistem de siguranta; mai ales in combinatie cu DSG.

FA, Blind Spot Detection si Lane Assist sunt sisteme de siguranta pentru neatentie, e bine sa nu se intample, dar te pot scapa de situatii critice. E strict parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, neavand habar exact cum functioneaza - am citit doar de Frant Assistant ca in combinatie cu cutie manuala nu franeaza masina pana la oprire - n-am vrut sa fiu categoric.

Ca asa, dpmdv, in primul rand as alege DSG si apoi alte dotari. Dar fiecare e diferit, nu pot spune cu certitudine ca varianta mea e cea mai buna si detin adevaru absolut:P

ACC da, nu-l consider sistem de siguranta, dar nestiind cum se comporta cu o cutie manuala, de aia am formulat asa. 

@tetea: intelegand ca ai avut un buget, care deja e putin depasit, deic nu prea mai ai ce optiuni adauga, as zice doar ca in loc de volan sport ai putea alege pe cel incalzit. Aica ai da o dotare in principal de "imagine" pe una "functionala", chiar daca putine luni din an. La fel, as scote priza de 230 si as micsora bugetul. Sau, as inlocui priza+stergator spate cu parbriz incalzit, deci parca optiunea asta depasiste valoarea celorlalte 2. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ce zice @SwatKat 

Eu zic sa iei FA (personal nu am), dar eu zic ca merita, chiar daca esti atent / neatent. Folositor in cel putin in cazurile intalnite de mine (peste 10 cel putin), care  iti franeaza unul in fata care nu ii merg stopurile. 

Blind Spot Detection si Lane Assist iti sunt de folos in general daca nu esti atent sau obosit  (nu sunt obligatorii dpdv).

ACC-ul  e foarte util mai ales pe autostrada, la viteze mari (zic eu). Combinat cu Dsg + cruise control iti face concediile mai frumoase :).

La fel as renunta la stergator + maxi dot color si as lua parbrizul incalzit.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ACC-ul este element de siguranta fie si doar prin faptul ca pastreaza o distanta sigura pana la masina din fata. La 50kmh e alta distanta fata de cea la 130kmh. De multe ori nu realizam ca suntem prea aproape de cel din fata in caz de vreo frana brusca.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand atat ACC cat si FA.

Eu folosesc ACC-ul foarte des, pe autostrazi si DN-uri. Nu a dat gres niciodata. Ba mai mult, atunci cand mergi fara el, te atentioneaza cand nu pastrezi distanta recomandata.

FA-ul m-a salvat de cateva ori cand masinile din fata incetineau brusc, insa mi-a dat si cateva brakecheck-uri atunci cand o masina care imi calca putin banda mergea mult mai incet.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

M-am hotarat sa maresc putin bugetul avand in vedere ca, masina doresc sa o tin cel putin 6, 7 ani. In concluzie am mai adaugat parbriz incalzit, Park Assist, ACC (aici ma cam enerveaza ca trebuie sa renunt la volanul sport), oglinzi pliabile, scaune spate incalzite si am renuntat la priza de 230.

Pretul de baza fara nici un discount ajunge la 23.952, de cateva zile incerc sa dau avansul insa mai mult de 3.7% discount nu vrea sa-mi ofere nici un dealer, cu toate ca este o perioada cu vanzari scazute. Indiferenti si o durere in ...., parca s-au vorbit intre ei...

Edit: Există cineva care a primit mai mult de 3.7% reducere dealer pe modelul cu FL?

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma m-am dus si am comandat de la Brady, acelasi discount de 3.7% + covorase, numere si plase portbagaj. Masina are termen 12 - 17 saptamani si trebuit sa comand cat mai repede ca sa pot prinde programul rabla.

 

  • Blocuri optice spate TOP LED
  • Faruri cu tehnologie LED cu functie AFS si instalatie de spalare a farurilor
  • Kessy
  • Radio MP3 Bolero MIB2
  • Senzori parcare fata/spate (fara park assist)
  • Smartlink
  • Maxi DOT color
  • Airbag-uri spate
  • Incalzire scaune spate + conexiune USB
  • Oglinzi electrice
  • Parbriz incalzit
  • Comanda vocala
  • Duze stropitoare incalzite
  • Elemente protectie sasiu
  • Front Assistant
  • Spatare scaune fata
  • Stergator luneta
  • Volan sport

 

Din pacate a trebuit sa mai tai cate ceva din lista de optiuni, park asist si acc. Total 21290 (fara rabla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula spre iarna e o perioada cu vanzari scazute, dar la Skoda treaba merge foarte bine si nu au motive sa dea discount mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la Skoda sunt acum niste discount-uri serioase pentru Octaviile de pe stoc. M-ar batea gandul sa cumpar dar sunt nedumerit de o chestie, s-ar putea totusi sa fie doar o prostie. Cumva masinile pe stoc sunt mai prost facute decat cele configurate si comandate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e logic ca la un moment dat masinile de pe stoc au fost configurate si comandate de cineva? In speta de importator...?

In industria auto nimeni nu produce doar "sa mearga banda", totul de face pe baza de comanda iar fiecare comanda trebuie configurata. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, razvancc said:

 Cumva masinile pe stoc sunt mai prost facute decat cele configurate si comandate? 

Salut si bine ai venit...

Okay, deci dupa aia cu "masinile pentru Europa de Est sunt mai prost facute", asta cu "masinile de pe stoc sunt mai prost facute" este al doilea mit absolut tembeloid, lansat de "baietii de la bloc", unii ce evident nu au vazut in viata lor o fabrica auto, sau nu au nicio treaba cu ce inseamna productia de serie :( Off, cand o sa ne trezim ? 

Revenind ON: masinile de stoc au fost configurate de importator/dealer, depinde de unde se afla si au fost configurate pe baza unor statistici de cumparare, adica pe baza a ceea ce cere clientul average, un fel de "am intrebat 100 de romani ce si-ar dori pe masina" :biggrin: Sunt masini configurate pentru a veni in intampinarea celor care vor masina "ieri", nu vor sa astepte termenul contractual si sunt dispusi la anumite compromisuri - adica masina de pe stoc e foarte posibil sa nu fie 100% configurata cum ar vrea ei, dar pentru ca o vor "ieri" atunci o vor cumpara asa cum e.

Sper ca e limpede acum... Masinile sunt configurate exact pe acelasi sistem ca oricare masina si sunt produse in aceeasi fabrica, pe aceeasi linie de asamblare, cu acelasi control final ca oricare alta masina, DA, inclusiv cu alea facute "pentru Germania"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine explicat Tizule.

Pentru cei care au un buget destul de limitat mai ales in ce priveste optiunile (ca tot vad ca s-a discutat mai sus de tot felul de optiuni), eu care nu am sisteme de siguranta d'astea moderne pe masina :) , va mai pot indulci "durerea" spunand ca puteti trai foarte bine si fara ele. Personal nu am incredere in ele si nu le duc lipsa absolut deloc. Am avut de curand o situatie in care de as fi avut FA (si activat), praf ma facea in spate un Viano pe Valea Oltului. Nu ma simt deloc obosit ca nu le am cand merg pe autostrada sau in coloana. Dar, daca e cineva care chiar merge destul de mult in afara localitatii, atunci da, s-ar putea sa ii faca viata mai confortabila. Personal consider aceste pachete de siguranta extrem de scumpe in general la mai toti producatorii. Din punctul meu de vedere ar trebui sa coste maxim 500 EUR toate, dar ma rog.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru opinie/informatii, 75NOR! Chiar daca nu sunt multumit complet de dotari ofertele masinilor de pe stoc mi se par foarte atragatoare. Mai ramane sa ma lamuresc cu cateva aspecte (unele total aiurea precum ai subliniat) si cred ca ma "servesc" cu o Octavia :). Merci inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc: pai asta e "trade-off"-ul de care spuneam: ceva lipsuri pe dotari vs ceea ce ti-ai dori, dar un pret atragator. Decizia e la tine, poti face topic in zona Masina Mea dupa achizitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc acuma depinde care is așteptările tale în ceea ce privește dotările unei mașini noi. Adică să nu cumva sa te trezesti peste 1000 km ca iti pare rau ca masina nu are cine stie ce dotarea de bun simt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc, atenție si la data fabricației, pe stoc găsești cu si fara FL. La cele fără FL discountul este mai mare.

Edit: La mine după 8 zile de la plata avansului nu s-a schimbat nimic in statusul comenzii.

La voi dupa cate zile s-a modificat statusul comenzii / perioada de fabricatie?

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt modele fara FL? La motorizarea 1,4 tsi nu am vazut. FL nu inseamna modelul cu faruri din doua bucati? Poate ca nu stiu eu bine, va rog sa ma corectati daca gresesc. 

@sebip In principiu cam stiu ce vreau deci ar trebui sa stiu ce cumpar :) Sper sa nu ma duc sa o cumpar chiaun, dupa vreo petrecere si sa cumpar un Rapid in loc de Octavia.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc: hai sa o luam metodic: FL = face lift.

FL la Octavia 3 = "faruri din 2 bucati" ca sa ma exprim pe scurt.

Ceea ce incerca al nostru coleg @sebip sa-ti spuna era ca atunci cand vei cumpara sa nu te arunci la prima, doar pentru ca e pe stoc si sa o iei chiar daca nu are dotarile dorite, sau un minim din ele - tu stii cat e acceptabil pentru tine ca si compromis, altfel, vei regreta achizitia facuta.

De asta se numeste topicul asta "Sfaturi Achizitie"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@razvanccConform skoda.ro sunt 31 autovehicule 1.4 tsi pe stoc, o parte cu Facelift, o parte fara Facelift.

Nu te lua dupa poză. La cele fără FL scrie la dotari *Octavia fara Facelift*.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, tetea said:

Edit: La mine după 8 zile de la plata avansului nu s-a schimbat nimic in statusul comenzii

Cred ca fabrica este in perioada de concedii si de pauza tehnologica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aveti dreptate. Ofertele sunt la cele fara FL. Trag maine o fuga pana la dealer si ma lamuresc cu toate detaliile, inclusiv dotarile. Raman dator cu bere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O bere, un topic dedicat pentru masina frumos scris, prezenta obligatorie la toate meetingurile VWforum, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc cel mai bine mergi la toti dealeri din București. Eventual sa faci si un test drive insa 1.4 nu o sa găsești.

În funcție de cât de tare te grăbești cu achiziția, sa ai in vedere ca poti prinde si programul rabla.

@Doc Morelli eu stiam ca au fost in vacanta in luna iulie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulie, august, nici eu nu stiu precis. Pe langa concediu mai este si perioada de pauza tehnologica. Toate fabricile trec anual prin aceasta etapa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, razvancc said:

Ofertele sunt la cele fara FL. Trag maine o fuga pana la dealer si ma lamuresc cu toate detaliile, inclusiv dotarile. 

Era de asteptat sa fie la fara FL, dar nu inseamna ca e rau. Tu stii care "fata a masinii" iti place mai mult, asa cum doar tu poti spune daca vrei neaparat display-ul "mare si fara butoane" sau iti place cel cu butoane. In principiu astea sunt in mare, schimbarile intre non FL si versiunea FL

In ceea ce priveste dotarile, daca ai dubii, poti reveni cu intrebari pe topicul asta, din pacate dealerii care sunt 100% spot on pe dotarile masinii si ce face fiecare sunt foarte rari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!