Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Ca sa nu ajungem intr-o polemica diesel versus benzina care nu-si are locul aici, sfatul meu este sa mutam discutia in zona argumentelor tehnice/dinamice. Ca idee 4x4 va pune puterea mai bine pe asfalt (mai ales ca este putere maricica la ambele variante), chiar si pe uscat, dar in cazul in care benzina este alegerea de suflet, exista Cupra ST 300 4drive.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista Cupra ST 300 4drive... dar e si cu vreo 5k Euro mai scumpa la echipari de baza.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste diese-ul, si englezii au dat inapoi, nu se poate renunta la el nici macar la autoturisme pentru ca ar afecta grav economia, este o dezabatere in parlamentul lor si initiatorii limitarii diesel-ului sunt profund contrati.

Nu uitati ca din septembrie toate masinile modele noi, cu benzina, o sa aiba DPF pentru a se incadra in EURO 6d, va creste costul si vor creste costurile asociate, iar din septembrie anul viitor absolut toate masinile noi trebuie sa se incadreze in aceasta norma. 

Totusi, O3 nu este model nou deci nu exista impedimentul unui DPF la benzina in acest an.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au commutes mari, mulți lucrează în alte orașe etc, logic ca primează economia de combustibil. Adică nu iti iei TSI de 230 de cai ca să faci 80km pe zi, decât dacă ai chef sa spulberi bani pe benzina în loc sa iti rămână în buzunar. 

Nu vreau cupra, skoda aceasta va avea rol și de Family car, mai ales ca probabil o sa vina și un copil în următorii 2 ani. 

Benzina, relativ puternica și combi. Iar octavia rs are toate aceste puncte bifate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca informatia nu a ajuns in totalitate la tine. .Cupra ST inseamna Cupra combi, are portbagaj destul de incapator. Dar este adevarat ca Octavia o are si mai mare... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 35k fără opționale care vin standard pe octi RS. Daca încep sa adaug ajung la 38k.

No thx. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumpara masina fara drive-test cu motoarele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu le are nimeni la test drive, gasesti doar variantele non RS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci vezi pe celelalte marci, vezi la toti dealerii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual vezi pe forum cine, ce, cum..macar sa fii pasager sa vezi cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat legatura cu userul Crs1985 de pe forum, o sa port o discutie cu el despre RS-ul pe benzina.

Ramane sa mai caut pe cineva cu diesel-ul RS 4x4, dar cred ca sunt raritati masinile astea pe la noi...

Modificat de dod0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa care au varianta non-rs de 2.0tdi 185cp cu 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa ma puteti ajuta cu o informatie

Am vazut recent in trafic o Skoda Octavia 3 Combi (non-FL) de culoare rosie/sidefata. Nu era Rio Red, sunt ferm convins de asta. Era un visiniu. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane sa mai caut pe cineva cu diesel-ul RS 4x4, dar cred ca sunt raritati masinile astea pe la noi...

Pick me! Pick me! :)) serios. @dod0 iti stau la dispozitie cu orice informatie. :)

Modificat de AndreiI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL, stiu ca erau doar doua variante pe rosu: Corrida, nemetalizata, si Rio, metalizata, care e un fel de visiniu. Poate a pus ceva peste :) sau e de-afara, unde paleta este mai larga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut de fapt doua in trafic. Una combi si una sedan. Mi-a atras atentia in soare. Sa fie import ambele din Cehia unde exista un paletar mai mare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii sta bine, dar nu o poti comanda la noi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DolfinAi mentionat ceva de GFP pentru motoarele pe benzina din septembrie 2017. Ai informatii noi ? Eu am citit anul trecut ca producatorii au cerut amanarea acestei decizii UE pentru a avea timp sa testeze motorizarile. Eu am in comanda un O3 FL 1.4 TSI si sper sa nu am vreo surpriza cu "bonus" filtru de particule.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar modelele noi de masini trebuie sa se conformeze din septembrie 2017 normei 6d, dar abia din septembrie 2018 este obligatorie aceasta norma pentru toate masinile comercializate, si cel mai probabil si 1,4TSI va avea filtrul de particule (cel mai probabil nu se va mai produce).

VW a anuntat ca ar putea renunta la motoarele de cilindree mica pentru ca nu le poate incadra in normele de poluare care vin si sunt mai stricte, dar nu cred ca este inca o decizie in sensul asta.

Se comenta ca este irational sa ai un productie un motor de 1L si sa-i pui DPF cand insasi logica acestui motor este de a fi ieftin sau pentru a fi favorizat de taxe in anumite tari.

Desigur, conteaza pe ce carcasa este pus, pentru ca acelasi 1L pe Polo se va incadra in norme, pe Octavia nu. 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebare pentru cunoscători. 

În lista de opționale pentru Skoda Octavia 3 FL sunt două opțiuni Skoda Connect, ambele la 321,30 EUR

Una obligă alegerea navigației Amundsen/Columbus sau Travel Assistant, a doua nu are niciun conflict de unde deduc că funcționează cu Bolero II de la facelift.

Această opțiune, se poate activa ulterior dacă nu se bifează într-o configurație inițială la un autoturism nou ? 

Mulțumesc

L.E. am mai citit, chiar dacă s-ar putea activa ulterior se pare ca tot nu va putea fi folosita. Necesita un SIM card cu trafic de date activ (SIM care vine doar cu telefonie Business și hotspot WLAN) 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunea Skoda Connect impreuna cu Amundsen am eu (desigur si cu optiunea BT simpla) si n-am inteles decat ca sistemul se va conecta mereu la telefonul meu si va folosi trafic date aferent abonament telefon.

Optiunea de phonebox si modul sim cu hotspot wlan e la alt pret :) si aia necesita sim separat.

Recunosc ca sper sa nu ma insel, cel putin eu asa am inteles!

dintr-un manual:

Quote

 

Connect the Infotainment to the Internet › Connection types ›  Infotainment Amundsen

- By connecting to a Wi-Fi hotspot (e.g. A mobile phone with Internet access).

- By means of the USB device Carstick a SIM card with a data plan.

 

 

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce eram interesat. Citisem aici despre posibilitatea activarii/dezactivarii incalzirii stationare , pe langa alte beneficii, ma gandeam ca poate inlocui un sistem Webasto Thermo Call TC4 Advanced la un pret similar. Dar fara posibilitatea adaugarii unui SIM de date nu prea are sens. Optiunea de telefonie + hotspot este cam 600+ EUR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inteles ca fabrica Skoda intra in vacanta o perioada in luna August.

Aveti idee pe ce perioada si cat se vor decala comenzile plasate inainte de vacanta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În mod normal nu s-ar decala căci termenul dat ar trebui să țină cont și de vacanță. Luna august e lună moartă cam peste tot, deci nicio surpriză pentru distribuitorii auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!