Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

On 3/31/2017 at 2:18 PM, alexxb said:

 

Hill Hold control

 

Smartlink

H H C este functia care-ti tine masina infranata cateva (3?) secunde cand masina este inclinata cu nus' (30?) grade? Cat te-a costatat?

Smartlink include mirrorlink?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60 de euro cred ca a fost dar din cate stiu poate fi activata ulterior, da smartlink include mirrorlink, android car si apple carplay, la fel poate fi activata ulterior

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă rog să vă rezumați la sfaturi legate de achiziția mașinii. Dacă se insistă cu anunțuri, vor fi sancțiuni. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.....As dori sa achizitionez o Skoda Octavia facelift.

Caracteristici: 

-          motor 1.8 TSI , 180 CP benzina, cutie manuala 

-          nivel de echipare Style 

-          maxidot color 

-          faruri LED cu instalatie spalare faruri 

-          Kessy 

-          Pachet drumuri grele 

-          Radio Bolero 

-          Senzori parcare spate 

-          Smartlink 

-          System audio Canton 

-          Culoare nu sunt hotarat

Eu nu sunt inca 100% hotarat de motorul de 1.8(90% sunt hotarat). Arecineva de aici cilindreea asta sa impartaseasca cateva impresii?

Ce parere aveti de configuratie? Pretul este de aprox 20500 fara remat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de care vorbesti este cu tot cu optionale?

Am configurat si eu acum si pretul final iese pe la 23.500.

Legat de configuratie, eu as adauga ceva si pe partea de asistenta, cum ar fi Front Assist sau Blind Spot. As pune aceste dotari in locul sistemulul audio Canton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI oricum nu cred ca se incadreaza la Rabla, are nivelul de CO2 prea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@graham83 , colegul nostru @Sali3ri are masina de aproximativ 10 zile: https://www.motor1.com/features/142507/2017-skoda-octavia-ownership/  

Din pacate, motorul nu se incadreaza in noile conditii Rabla.

Stii de CleverPack, ce contine faruri LED, stopuri top LED, Kessy, Bolero, Smartlink si senzori parcare (fata, spate sau fata-spate)? (optionalele din pack costa 1882 euro daca le selectezi individual; alegand pachetul, tu platesti 1882 - 1450 = 432 euro) am vazut ca nu apar stopurile LED la tine in configuratie.

+ recomand Front Assist

Modificat de razvan.ac
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

multumesc de informatii. si da, am aflat ca nu intra la remat. eu trag sperante ca inca nu e nimic sigur legat de remat. atasata oferta de la dealer.

legat de Front Assist trebuie sa ma interesez ce face mai exact. eu consider ca ma descurc cu sofatul + ca este si o placere de-a mea. din acest motiv nu vreau cutie automata.  

multumesc colegii!!!! daca mai sunt sugestii keep in touch!

1234.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programul nu cred ca se va modifica, oricum e in linie dreapta pentru a intra in vigoare. 

Motorul cred ca e foarte ok, dar ca si altii, as recomanda ceva asistenta activa in loc de sistem audio (oricum asta e subiectivism). Insa 1.8 tsi si cu pachet drumuri grele cred ca rapeste din "experienta" pe care o poate genera motorul... just my 2c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De canton citeam pe briskoda.co.uk ca nu merita dupa ultimul upgrade la MIB2, in plus cica basu din portbagaj suna a spart.....asta citeam nu am verificat. Eu la a mea am mai pus si airbaguri laterale spate.

 

intrebare reducere pfg e reducerea porsche finAnce group, masina fiind luata pe leasing?

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reducerea apare deoarece o iau cu credit auto de la ei persoana fizica. discountul e de 4% din valoarea masinii. are dobanda fixa si dae acceptabil. singurul dezavantaj este ca ma obliga sa fac casco pe perioada creditului(cu franciza 500ron). inca vro 300lei pe luna. sper doar sa il platesc anticipat si sa ies in castig.

legat de sistem audio, eu doar imi doresc un sunet clar nu tare. ma gandesc ca cineva a gandit sistemul asta astfel incat sa nu fie mai slab decat cel standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Pune si Front Assist. "legat de Front Assist trebuie sa ma interesez ce face mai exact. eu consider ca ma descurc cu sofatul". FA este un radar in fata masinii si in principiu daca ai peste 5Km/h si este iminenta de accident masina va frana singura chiar daca tu nu franezi. Masina o sa o ai cativa ani, o sa conduci si obosit si distrat si bolnav, probabil o sa o conduca si alte persoane, alea 2-3 sute de euro cat costa FA pot sa economiseasca mii de euro evitand un accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-i si ca merge doar pana la 34 km/h. Pretty useless to me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@andreutzu eu stiu ca FA e activ de la 5km/h in sus

Modificat de vdragos
Offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andreutzu said:

 Referitor la Front Assist:     Zi-i si ca merge doar pana la 34 km/h. Pretty useless to me!

     Nu este adevarat. Citeste de mai multe ori. Sistemul merge de la 5 Km/h pana la 210 km/h. Aia cu 34 Km/h (sau 30) se refera ca franeaza fara preavertizare. Peste 30 Km/h piuie si tu trebuie sa franezi, daca nu franezi sistemul apasa scurt frana si asteapta ca tu sa franezi si daca tu tot nu franezi, sistemul preia total controlul si franeaza el. Preavertizarea, smucitura, franarea sunt una dupa alta in 2-3 secunde. 

FA.jpg

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa incetati cu offtopicul. Discutiile despre leasing, credit, asigurari sau sisteme de asistenta sunt pe alte topic-uri. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utilitatea FA e foarte ok, chiar si pe manuala... pe dsg e si mai bine :) intr-un fel inca mai am ceva indoieli ca am ales sa pun navigatie in loc sa fi luat 180 dsg (eu oricum voiam doar automata si 1.8 tsi e singura care se incadra si la rabla) Pe de alta parte cred ca si 1.4 o sa ma faca sa zambesc, poate chair mai mult daca ma gandesc la consum. Oricum o sa fie "durere" trcerea de la un 1.5 dci 100cp :) 

Revenind, da, protectia de plastic sasiu cica merita si nici nu e vreo avere. FA, eventual airbag spate cred ca merita mai mult decat pachet drumuri grele. 

Optiuni sunt multe de ales pe O3 FL si fiecare te poate "incanta" in felul ei. 

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul m-am hotarat....raman optionalele alese fara PDG. oricum m-a cam "furat peisajul" si am depasit bugetul initial. pluc ca va trebui sa ma gandesc pe viitor la cauciucuri de iarna eventual jante. daca mai era rematul si pentru mine alta era discutia. oricum tinem legatura pe aici ca eu am de asteptat pana vine bolidul meu.

multumesc frumos pentru impresiile voastre!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am eu motorul de 1.8 132kw si sunt extrem de mulțumit de el. Am aproape 28.000 km si am facut o revizie (ieftina as zice). In afara consumului care e marisor (media pe aceasta distanta e 8 l/100 km) nu am ce-i reprosa. 

Daca ar fi sa aleg din nou tot acest motor l-as alege. 

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Anul trecut în iunie mi-am achiziționat o Octavia 3, 1.4 tsi, manuală, varianta Style, argintie, de care pot spune că sunt destul de mulțumit. Recent am fost cu ea până la Poiana Brașov iar dealurile de la Timișul de Sus nu le-a prea simțit. Doi adulți plus un copil de 6 ani, fără bagaje.

Consumul, la o medie de 100/120 km/h a fost undeva pe la 6.0, uneori chiar 5.5. și nu glumesc deloc.

Mașina am luat-o prin Rabla și m-a costat 18.000 de euro în condițiile în care prețul ei, Style, cu ce am comandat-o, era la 22oooo.  Are bixenon, led pe spate, senzori doar spate, protecție șasiu, Bolero, scaune încălzite doar față. Jantele le am Minnoris pe 16, am dorit ca balonul să fie mai mare pentru drumurile noastre, așa am fost sfătuit și de dealer, fără navigație, am telefonul care ma ajută și am economisit vreo 300 de euro, lumini picioare față/spate, fără ștergător lunetă, nu îmi place pe berline, și câteva pe care nu mi le mai amintesc acum. Am cu ea 9950 km și nu mi-a făcut nicio problemă. Mașina e folosită mai mult pentru vacanțe și drumuri mai lungi. 

Personal consider motorul de 1.4 ideal pentru că are 110 kw, trage foarte bine în toate treptele iar în afară, pe lângă silențiozitate, consumă că un deasel. 

Dotările suplimentare țin de buget și gusturi. Unora ne sunt utile, altora nu. 

Ca atare, sfatul meu este că mașina să o configurați în funcție de nevoi și nu de mofturi pentru că fiecare dotare suplimentară constă bani iar factura finală va fi mai mare iar rata, dacă e luată în rate, e mai mare. 

Ca o concluzie, mașina este mai mult decât ok, cel puțin eu așa o percep. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa formulati sfaturi si pareri pe scurt, clare, plecand de la ce ati observat /va place/ vreti sa impartasiti si altora.

 Nu este topic de prezentare "masina mea"

de asemenea, nu e concludent ca nu ai avut probleme in 10.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A testat cineva Octavia cu 1.0 tsi 115 cp? 

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu drivetest cu O3 (non FL) cu motorul asta. 2 persoane, 18 grade afara (fara AC), teren plat - se misca acceptabil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, razvancc said:

A testat cineva Octavia cu 1.0 tsi 115 cp? 

Da, am facut si eu un TD cu motorul asta.

A fost surprinzator, ma asteptam sa fie submotorizat. Atat timp cat schimbi > 3000rpm e ok, are viata in el. Face repede viteza legala, pana in punctul ala nu da semne de plafonare. In schimb, pentru depasiri gen DN, trebuie sa cobori din tr6 in tr4, ca sa fii in turatia corecta. La drum intins e placut, silentios, nu are zgomotul ala de HTP-uri de acum ceva ani.

Singura slabiciune - la plecarile de pe loc se simte cuplul scazut, trebuie dozat cu grija ambreiajul, dar e chestiune de obisnuinta pana la urma...

Concluzia mea: un motor corect pentru utilizare in oras si extraurban ocazional in regim de 2 persoane. La 4 persoane si bagaje, calatorii extraurbane constante nu e ideea cea mai fericita pentru drumurile noastre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in configurator, pe Style, a aparut:

Conexiune USB pentru locurile din spate

42,84 €

ce te obliga sa alegi una din urmatoarele dotari:

Priza 230 V

84,49 €

Scaune fata / spate incalzite

184,45 €

Scrumiera spate

10,71 €

 

Pacat ca n-am prins-o, era buna pentru pitici, in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!