Jump to content

Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Sa inteleg ca functioneaza, doar daca am butonul de la faruri setat pe pozitia "0". Eu il las pe Auto. Pe Leaving Home mereu se aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si pe auto daca e intuneric afara.

Doar sa fie setat pe automat din centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele optiuni le-am bifat, dar mereu functiona doar Leaving Home.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Select STG 09 (vehicle power)
  • STG Access Permission -> Function 16
  • Enter unlock code 31347
  • STG adjustment -> function 10
     
  • (1) Comfort Lighting Coming Home Select Verbaustatus (in germana ar fi - (1) Komfortbeleuchtung-Coming Home Verbaustatus auswählen)
  • Value to automatically adjust default: manually

Ai facut si asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva setarile pentru plierea oglinzilor ? La fiecare inchidere a masinii din telecomanda se pliaza si oglinzile . Acum iarna e mai cu probleme ca se mai depune gheata mai ingheata oglinzile etc. si as vrea daca se poate sa le pot plia doar cand am nevoie (gen tin apasat cateva sec pe telecomanda) .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa nu se mai plieze la inchiderea masinii, poti dezactiva plierea din Radio - Car.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa as dori . Sa pliez din telecomanda doar cand am nevoie (cum e la passat 2012 la CC sau la Skoda - tin apasat 2-3 secunde pe telecomanda butonul de inchis si se pliaza oglinzile) . Daca schimb din meniu radio nu se mai pliaza deloc .Acum la mine functioneaza in felul urmator : inchid masina din telecomanda apasare scurta si se pliaza si oglinzile . Deschid apoi masina din telecomanda dar oglinzile nu se deschid decat atunci cand pun contactul .

Am gasit ceva setari si din cate imi dau seama nu prea ar merge - adica ori se pliaza intotdeauna ori deloc . 

VCDS:
Choose "Select control Module"

[09] Central Electronics
[16] Security Access - Code is 31347, click "Do it!"
[10] Adaptation, choose from the drop down channel
[23] - Access control 2 - Funk Spiegelanklappen change to "active", click do it
[26] - Access control 2 - Menuesteuerung Funkspiegelanklappen change to “active”
[24] - Access control 2 - Funk Spiegelanklappung Modus change to “by look command via remote control key”

In the car:
In the Media display
Click "Car"
"Setup"
"Mirrors & Wipers", select the option for “Fold away after parking.” 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?7063616-USP-Folding-Mirrors-VAG-COM-Fold-automatically-upon-locking-Instructions&p=86567601&viewfull=1

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am zis si eu, ori se pliaza, ori deloc.

Nu cred ca poti modifica sa se plieze la apasare lunga cum e la platforma anterioara. Cel putin nu cu VCDS.

Sa se deplieze la deschiderea masinii din telecomanda si nu la punerea contactului, asta cred ca s-ar putea face. La CC/Golf/Jetta se face din Adaptari pe calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta merge sigur . Se pliaza din telecomanda si poate fi depliata ori din contact ori la contact pus . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/17/2015 at 9:56 AM, Mohicanu said:

Ambele optiuni le-am bifat, dar mereu functiona doar Leaving Home.

Functioneaza si CH doar ca e pe manual.

Adica dupa ce ajungi acasa si faza scurta e aprins cu comutatorul pe auto (e intuneric afara), opresti motorul si inainte sa deschizi usa/scoti cheia din contact da un flash. La deschiderea usii ar trebui sa se aprinda farurile/proiectoarele in functie de ce ai setat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plierea automata se poate dezactiva din meniu, si in continuare poti comanda manual, dar nu din telecomanda, ci direct de pe joystick-ul de reglaj al acestora. Nu cred sa incurce cu ceva ca nu le-ai pliat din telecomanda, ca oricum iti dai seama cand e nevoie si cand nu inainte sa cobori din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Exact asa am procedat . Am lasat pe manual . Pliez doar la nevoie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, sper sa ma puteti ajuta cu  urmatoarea problema.

Dupa ce am facut revizia la golful meu7, majoritatea functiilor nu le mai puteam acesa (de exemplu sa programez ceasul, stergatoarele, etc) primeam mesajul "function not available". Am dat un reset to factory settings si problema asta s a rezolvat. In schimb pe dispalyul dintre cadranele de pe bord, in continuare nu imi mai apar informatille "since start", pot vedea doar "long term" (mentionez ca inainte de revizie puteam vedea pe acel display si informatiile "since start"). 

 

Mulțumesc 

Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa comuti intre long-term, since start si ce-o mai fi pe acolo, trebuie sa apesi pe OK (din ce tin eu minte :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in ecranul sistemului multimedia, la setari pe CAR, pe la display... Ai undeva unde sa bifezi ce si cum sa iti apara intre ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma gandeam daca voi avea si eu norocul sa primesc sfaturi precum cel al lui Cris.g

Aditu am verificat unde ai zis, insa nu apare nici o optiune unde pot bifa ce sa-mi apara pe displayul dintre cadrane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am inteles daca ai fost ironic sau ce ai vrut sa spui. Am verificat chiar acum si intre long-term, since start si since refuel se comuta cu OK-ul de pe volan, in meniul de Driving Data. Intre meniurile centrale te plimbi cu stanga - dreapta OK-ului.

Ca sa alegi ce  informatii sa-ti arate pe display-ul central, te duci in composition media la Car - Setup - Multifunction display si bifezi ce te intereseaza.

 

Daca nu-ti raspunde la intrebare, poate faci niste poze / filme ca sa ne dam si noi seama de problema mai exact. Altfel, nu putem decat specula ce se intampla si ce ai / nu ai incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa umblu unde spui tu crisg, pot bifa sa-mi apara pe display de cat timp conduc, consum mediu etc, insa imi apar in continuare doar statisticile long term (daca debifez ceva imi dispare optiunea respectiva tot din categoria long term). Singura mentiune care imi apare in acel menu din Setup - Multifunction display, care sa faca trimitere la "since start" este sa dau reset. Daca dau acel reset, se reseteaza since start pe care-l pot vedea pe displayul navigatiei, dar in continuare pe cel dintre cadrane imi apare doar "long term".

Este posibil cand mi-au resetat intrrvalul de service sa-mi fi resetat/blocat/sters vreo functie a masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare......o intrebare mai de incepator ca sa spun asa. Tocmai am achizionat un MK7 GTD si am ramas cu prostul obicei de a ma "juca" cu VCDS-ul ( de la mk4 se trage boala). Intrebarea suna cam asa : daca conectez VCDS-ul pentru a coti erori / codari etc se pierde garantia ? Am auzit ca cei din reprezentante pot vedea exact cine , cand s-a conectat si ce modificari s-au facut iar in momentul respectiv pierzi garantia( cel putin partea electrica) si tag-eaza masina in tot sistemul VW ca si modificata neautorizat.

Ideea e ca am ceva codari pe care as vrea sa le incerc , daca imi plac sa le las asa iar in momentul cand ajung la service sa le refac pe cele originale , dar in cazul in care se vede ce , cu ce si cand s-au facut modificari nu prea e ok treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vede nimic stai linistit . poti coda si recoda cat doresti . Doar daca schimbi biti pe unde nu trebuie si fara sa stii ce faci poti da peste cap codarea si atunci trebuie sa ajungi la reprez sa iti refaca codarea online . dar activari si dezactivari de optiuni nu vede nimeni nimic . tu crezi ca la reprezentanta au aia habar de asa ceva? fara codarile online sunt praf .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba raman urme. Si se vad daca cel de la reprezentanta stie unde sa se uite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca se poate seta din VCDS ca atunci cand activezi frana cu Auto-hold sa nu mai tina stopurile aprinse? Adica sa se comporte ca si cum ai trage "frana de mana".

Mi se pare foarte deranjant pentru cei din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate datorita principiului de functionare a auto hold-ului -creaza o presiune si apasa pistonasele ca si cum ai avea piciorul pe frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... Auto-hold-ul nu este doar o prelungire a franei de mana? Adica tot actionare electro-mecanica. Eu aveam impresia ca foloseste frana de mana ca sa tina masina pe loc, nu frana de serviciu. Din moment ce in bord se aprinde indicatorul (P) eu inteleg ca este frana de mana activa (cu verde cand este in auto-hold si cu rosu cand este activata manual).

Si in SSP-ul de Golf VII frana de mana este descrisa ca: Electromechanical parking brake with AutoHold.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, pastreaza presiunea aplicata de tine cand ai avut piciorul pe frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!