Jump to content

Zgomotele de prin Octavia 3


Aditu
 Share

Postare recomandată

Treaba e discutabila zic eu...zilele trecute am mers cu un black cab...avea 64k km la bord si mi s-a parut super silentioasa...si asta mers pe drum normal...cu linii de tramvai si toate cele. A mea are doar 5k km si nu au aparut greierasi...dar vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Cu frigurile au aparut si in masina mea zgomotele ciudate. Eu aud ceva licurici in usile din fata, se aude mai tare daca trec peste rezonatoarele dinaintea trecerilor pietonale sau pe piatra cubica.

Apropo, ati incercat careva sa trantiti (inchideti) usile din fata cu geamul lasat complet? Sa nu va speriati :-).

 

Respecte,

B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am incercat eu si fac urat tare :))... Sper sa fie asta o problema cu frigul si la vara sa dispara dar tare frica imi e ca nu va fi asa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati cu geamul lasat 3-5 cm sa vezi atunci zdranganeala, toate o3 au prob asta. Daca mergi cu el deschis 3-5 cm si dai de valuri in asfalt.....e crunt. Reducerea costurilor se vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum mai am o problema cu ambreiajul care scartaie un pic mai urat dar la care nu au gasit nici o rezolvare. Am fost cu problema aia de 3 ori pana acum la ei ai au schimbat nu stiu ce piesa si pe urma de 2 ori au gresat-o dar scartaitul tot este. Aveti idee ce pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur scartaie pedala? Eu am scartait cand este incalzita bine masina dupa ceva frecusuri in oras dar provine de undeva dinspre cutie, de la furca sau cilindru receptor si se transmite inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine apare tot dupa ceva timp prin trafic dare doar de la pedala ca de afara nu se aude nimic si nici nu agata sau altceva. Si face doar cand apas la inceput pedala nu pe toata cursa ei

Oricum astept acum pana la prima revizie si le mai zic atunci inca odata. Acum ultima data cand am fost mi-au schimbat bolero-ul deoarece a avut o eroare si la fel nu au putut sa scape de ea si au preferat sa-l schimbe cu totul. Momentan e bine ca e garantia. Sper sa o tin 4 ani si sa nu ajung prea repede la numarul de km :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un singur lucru am concretizat prin achizitia acestei masini. Grupul VW adio. Urmatoarea masina va fi de la alt producator, poate un Ford mondeo. Dar mai vedem, prima oara sa treaca leasingul la roaba asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si restul au probleme dar parca vw a facut prea mult saltul in jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati cu geamul lasat 3-5 cm sa vezi atunci zdranganeala, toate o3 au prob asta. Daca mergi cu el deschis 3-5 cm si dai de valuri in asfalt.....e crunt. Reducerea costurilor se vede

Alex, eu zic ca partial ai dreptate cu reducere de costuri. As adauga totusi ca e vorba de o platforma noua MQB, cred ca si de acolo vin o gramada de probleme. As mentiona aici lipsa izolatiei fonice in zona rezervorului...tot auzi cum clantzane combustibilul in rezervor... :-) si alte chichtze marunte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns sa ii bag de fiecare data doar jumatate de rezervor. Pe mine cel putin ma dispera zgomotul ala. Iar la o frana mai brusca face urat tare

Eu am ajuns sa ii bag de fiecare data doar jumatate de rezervor. Pe mine cel putin ma dispera zgomotul ala. Iar la o frana mai brusca face urat tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si restul au probleme dar parca vw a facut prea mult saltul in jos

 

Cred ca lucrurile stau de fapt asa: lumea era obisnuita cu un anume standard la VW si acum vede ca si ei au scazut la calitate, dar eu cred ca sunt inca peste restul. Apropo de Ford, cititi un pic pe clubford ca aveti ce.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si restul au probleme dar parca vw a facut prea mult saltul in jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot aud asta cu platforma noua..pai bun e noua, dar reducerea de costuri si materiale slabe nu au nicio legatura cu noua platforma! Cel mai periculos lucru e cand pui in aceiasi fraza, platforma noua, bolile copilariei si reducere masiva de costuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns sa ii bag de fiecare data doar jumatate de rezervor. Pe mine cel putin ma dispera zgomotul ala. Iar la o frana mai brusca face urat tare

 

Eu nu am niciun zgomot de genul asta. cu rezervor de la plin ochi pana la gol gol. (O3 MY2015). 

Iar relativ la topicul alaturat cu aproape 20 de "probleme", eu nu am nimic de genul ala. Nimic.

 

Cel mai misto e ca unii dintre noi au luat skoda ca vezi chipurile avem si noi miros de vw, audi in masina, dar uita ca de fapt nu e un audi (si nici macar vw), uita ca de fapt au dat jumatate din banuti cat ar da pe un audi!

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca sunt diferente intre Skoda si VW sau Audi. Legat de pret, insa acesta se situeaza peste alte masini din gama. Spre exemplu, din gama Renault am avut Megane II si apoi Megane III si nu se auzea zgomot din zona rezervorului indiferent de gradul de umplere. Pe mine nu ma deranjeaza foarte tare acest aspect. Te obisnuiesti. Masina este totusi cam rigida mai ales cand treci peste denivelari si acele zgomote devin uneori deranjante. In rest, eu ma declar multumit de masina (mai ales de consum si demaraj care sunt net peste Renault) cu si fara "zgomote".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu am avut inainte Renault Megane 2 nu "pleznea" motorina peretii rezervorului ca la Skoda Octavia . @ warlock Skoda nu este Audi dar nu poti spune ca 24000 de euro sunt bani putini si ca  este normal sa nu ai pretentii ! Eu nu am cumparat Skoda sa miros vw daca vroiam aveam vw dar sunt genul de om care nu platesc bani in plus pe sigla si sa cumpar ceva care iese din productie  depasit tehnic ( Passat )   conceput acum multi ani doar ca da bine la vecinii de bloc . Cum spune si Lagunez masina la confort ,demaraj ,comsum peste Renault !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu inainte de asta am avut o kia cee'd care facea mai ceva ca o caruta. Nu pot sa zic ca nu este peste ea la toate capitolele. Dar la cat de bine si inchegate au iesit celelalte modele ma asteptam ca si aceasta sa fie un pas inainte. Dar pe mine unul m-a dezamagit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce comparati cu masini mai slab cotate oricum? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La skoda Octavia 2 eu nu am avut acel sunet de la rezervor. Sa se fi schimbat ceva la Octavia 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forma interioara a rezervorului. :)

 

Ca sa iasa mai ieftin rezervorul si pentru a se micsora masa masinii cu cateva grame se elimina cateva forme interioare ale rezervorului care aveau rolul de a nu lasa motorina/benzina sa "plescaie".

 

P.S. Cei care au avut inainte Reno-uri sunt mai receptivi/sensibili la zgomote. :D

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu percep acel sunet generat de carburant la Diesel, intotdeauna merg cu rezervorul de la jumatate in sus. In schimb am descoperit de unde provenea o bataie la accelerare/franare, era de la trusa medicala depozitata in portbagaj, buzunarul din dreapta. Mare grija ce depozitati prin masina pentru ca genereaza zgomote/greieri....

 

Un alt zgomot provenea din scrumiera folosita de mine pe post de pusculita cu monezi....

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Loganul va deveni noua Skoda iar Skoda va deveni Logan..la atatea schimbari pt reduceri de masa si costuri..

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh hai, ca deja o luati pe aratura. Ramaneti la subiect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!