Jump to content

consum si factori care influenteaza consumul pt un TT?


kewlya
 Share

Postare recomandată

Am mers si eu ieri cu un TT 3.2 V6 MK1 din 2004 ( ma gandesc sa il iau) s ma impresionat consumul . Am scos pe 30 km de mers prin oras cu destule forje ( de , vruiam sa vad ce poate) , 12,5 . Mi se pare foarte OK , clar consuma ma bine ca fostul Eos 2.0 Fsi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Nu vreau sa fiu offtopic, dar din ce stiu eu,si cred ca stiu bine, TT-ul vine doar cu 2 variante de putere ale aceluiasi 1.8:turbo de 180 cai si tractiune fata si biturbo de 225 cai si quattro sau mai nou cu 3.2 de 250cp.Esti sigur ca are motor de 150 cai?Poti verifica cu talonul si daca este intr-adevar 110kw atunci ai dreptate.

Ca sa revin la problema oricum consumul pare destul de mare, chiar si pentru un motor de la 200 cp in sus.

Exista TT 1.8T 150 cp ,1.8T 180 cp ,1.8T 180 cp quattro ,1.8T 225 cp quttro , 3.2 v6 250 cp quattro , NU EXISTA TT BITURBO , decat 3.2 v6 cu kit HGP care include 2 turbine dar deja vorbim de tuning

Modificat de Xenadrina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

TeeTee al meu, cu 1,8 si 224 cai, papa in medie 8,5% si nu-s cea mai blanda fiinta :Driver:

media asta o scoate din circa 100 km prin bucuresti si A1 dus-intors in fiecare saptamana.

surpriza mi-a facut-o pe traseul Pitesti-Cluj, saptamana trecuta, cand a scos fantastica si incredibila medie de 7,6 (calculat la chitanta de benzina, nu pe bord). pentru acuratete precizez ca am mers vineri si duminica si timpul pe sens a fost de 5 ore cu tot cu pauza de peepee+sandwich+intins oase.

327+327+20 (prin oras) cu 52 litri... :D I love my TeeTee

inainte de "experienta" de la cluj, afisa pe bord 9,3. dupa cluj arata 8,3. acum s-a dus la 8,5 din pricina de bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nu se pune, la ce motor ai :D

is masini facute sa-ti dea satisfactii nu sa faci economie.

daca ma gandesc ca am avut C3 si scotea media 5, iar asta scoate maxim 10, la 3000 km pe luna, cu 4,5 lei pe litru, diferenta in bani e de 675 lei :)) aoleu... e prima data cand calculez, nu parea asa de mult.

fine, so what? ma joc de 7mil pe luna, am voie, nu?

cu C3 ma transportam din punctul A in punctul B fara nici o placere si ma dadeam jos rupta de spate si de draci. cu asta ma joc tot drumu', cand ajung la destinatie parca tot as mai da o tura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TT 1.8 180cp , am un consum de 9-10l afara si 12-13l in oras. Este ok pt. o masina asa ,,sprintena,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bleunightdanger

12 la suta ia si 1.6-le meu asa ca.... ale voastre consuma putin so enjoy it

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina: TT cabrio quattro 1,8T 224 cp initiali(probabil 250-260 actuali) si roti un pic mai late decat cele originale, greutate 1600 kg

consum oras: 14-16%, la un mers normal, cu unele scapari pe acceleratie :)

consum extraurban: 10% - Ploiesti - Durau , cca 400 km, mers 120-130 in afara localitatilor(cca 300km) si cca 100km pe serpentine, fix 10%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la 220 km/h pe autostrada ce consum va arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ce iti indica computerul, e matematica pura... e un estimat, o evaluare. Realitatea o vezi la pompa de benzina. Subscriu pentru valorile de 7-9 la drum intins si 9-13 in trafic de oras. Dar poti scoate si in oras 7 litri. E un consum foarte bun pentru o "buburuza" de 1,6 tone si 180 CP quattro. Depinde foarte mult de stilul de condus, depinde ce iti propui sa faci cu masina. Daca vrei "sa faci impresie" si sa nu lasi pe nimeni in fata ta, consumul e pe masura. E un consum corect, totul depinzand de cat si cum folosesti herghelia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai posesori de audi TT care conduc regulamentar :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Nu am apucat sa vad un consum extraurban inca( de...vremea) dar in oras un consum maxim ar fi 13%.

Sunt foarte multumit de consum/performante .

Cat despre factorii ce influenteaza consumul : localitatea/orele unde/la care se circula, cauciucuri , motorizare , anotimp.

Parerea mea este ca nu ar trebui sa comparam de exemplu 2 masini identice care circula in orase diferite la ore diferite. :)

Voi reveni si cu un consum extraurban indata ce voi apuca (proaspat posesor).

Cu stima,

Modificat de vlad24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
la 220 km/h pe autostrada ce consum va arata?

In jur de 20%...dar nu e relevant. Doar putin daca apesi pe acceleratie, consumul creste, sau daca iei putin piciorul de pe pedala, iti scade......deci nu poti sti cu exactitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

il pui pe pilot automat si vezi o medie :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce parere aveti despre consumul dat de producator pentru noul Audi TT RS Coup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca se aplica in Romania , cel putin sigur nu in Bucuresti..... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

cred ca mai mult consuma cand mergi bara la bara, decat daca o calci noaptea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

vad ca nu mai sunt postari din 2011,,,, reincep eu discutiile ... daca nu va suparati :)

Vreau sa-mi iau: http://www.autovit.ro/audi-tt-C29610788.html (Audi TT din 2005, benzina, 1,8, 180 CP) si ma interesa un consum pentru acest model (tot odata si pareri despre modelul expus :) )

 

PS: Acum am passatul din semnatura, consuma cu fff mult peste :) imi ia in Bucuresti cam 7-8% mers OK, dar ajung si la 10% :)

 

multumesc anticipat :)

Modificat de cristiano.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!