Jump to content

Reglare avans (torsion value) pentru motor BKD


svimp
 Share

Postare recomandată

LA tine avans la -2,5 si cantitate injectata 4,8 - 5,2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tempertura trebuie sa aibă motorul cand reglez cantitatea? Ca la mine variază când este rece sta la 4,8-5,2 insa când se icalzeste creste, la 90 grade Temp la apa este 7-8 cantitatea injectata si chiar la 9. Ma disperat nu știu ce sa ii mai fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul avansului cat si a cantitatii de motorina e face cu motorul cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am rezolvat cu variația consumului instant la relanti respectiv a cantitatii injectate. Am avut doua fire tocate la senzorul de presiune si temperatura de pe tubulatura turbo si acum merge cum nu a mers niciodată. Nu mai variază consumul sta constant indiferent ca este cald sau rece. Am reglat avansul pe -2,5 si cantitatea injectata la 5,2 -5,5. Ar mai trebui sa ii i-au puțin dar îmi este frica ca nu mai trage si m-am saturat sa tot umblu la reglaje si sa fac probe de drum. Momentan o las așa.

P.s. Valorile pe injectoarele sau înjumătățit fata de poza de mai sus

Modificat de danyelnr1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, 

Am si eu un Golf 5 2.0 140CP BKD si consumul este exorbitant 14-17 l/100km. Ce ar putea fi?

Precizez ca l-am cumparat acum 2 luni si am schimbat toate consumabilele (mai putin distributia). (consumul mare era si inainte de schimbarea consumabilelor)

Ar trebui reglat avansul?

 

Multumesc pentru ajutor!

Modificat de catalin.uta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si vedem de unde este problema. Urmareste si parametrii pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa cumpăr mâine un cablu+vcds si sa vad dacă ma descurc.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul ala e imens....nu are rost sa cumperi nimic ca nu stii sa citesti parametrii Live,adica in timp ce merge motorul.Dute la cineva cu tester care stie sa citeasca sa-ti explice ce nu merge in regula si sa vezi ce erori apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut. Sunt nou pe aici. Tocmai ce am Achiziționat un golf 5 2007 bkd. Problema e la consum 9 10 in oras. A mai întâlnit cineva asa? Ce ma sfatuiti?

Ps.Masina la relanti sta la 0.5 trage si funcționează bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un print screen cu grupurile de valori 004/013/015 si apoi vedem ce e de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face un log in mers, cu VCDS-ul, sa vedem cum lucreaza MAF-ul..... injectoarele, pe grupul 013 - cum ti-a zis si romytaxy...

 

altfel, consumul nu este unul exagerat, pt Bucuresti..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa trec pe la un service pana imi cum o interfata vag.com. pe am văzut consum de 5 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afara poate..... sau noaptea. 

 

eu am motor common rail - dimineata - acum ca folosim si caldura la maxim.... si alti consumatori... in oras aglomeratie... abia mai scad sub 10....

 

depinde mult de stilul de condus, ruta, distanta, tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu dar totuși mi se pare mare. Si treptele la ce turatii sa le schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suntem cam off topic aici.... 

 

vb de un diesel, e recomandat sa treci de 2500 -3000 rpm, dupa ce se incalzeste motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off.topic.

Vreau si eu motor care sa consume pe vremea asta 5/6 in oras. Al meu ia 7/8 dar...circulatia e destul de lejera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta  un 1,4 sau 1,2 tdi , cu 1,9 nu poti scoate mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am un golf 5 cu motor BKD 2.0 TDI . Masina o am de noua si tot de noua , cateodata la relanti, are o trepidatie mai ciudata ca si cum ar vrea sa se opreasca. Totusi motorul nu s-a oprit niciodata si face asa foarte rar. Posibil sa aiba legatura cu avansul?

Modificat de danok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

Cod motor BKD distributie schimbata de 45k km, abia acum aflu dupa ce citesc topicul asta de ce scutura masina la relanti: Pe 001 IQ: 4,1/4,4/4,7/4,9(predomina 4,4/4,7) ID: 6,6/7,1(predomina 6.6), Pe 004 TV -2,9. Temperatura motor 86-88*C. Multumesc pt informatiile scrise, se pare ca nu "toate fac asa" cum zic cei de la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mareste un pic cantitatea injectata si maim mareste avansul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Astazi m-am aventurat sa reglez injection quantity si torsion value pentru al meu 2.0 TDI BKD, valorile erau urmatoarele inainte de reglaj:

 

Injection quantity 3,8-4,4 am reusit sa aduc la 4,7 - 5,2;

 

Torsion value a fost -0,5 am reusit sa o aduc la - 2,0

 

Intrebarea ar fi urmatoarea, pentru torsion value e ok -2,0 sau trebuie sa mai perseverez?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok si la -2 daca motorul merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai facut o treaba buna, nu e obligatoriu sa fie -2.5 din cate stiu eu pt EDC16 torsion value trebuie sa fie intre -1.5 si -2.5.Daca motorul merge bine atunci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!