Jump to content

Carlig remorcare - Golf 6 / Jetta


Master_Blaster
 Share

Postare recomandată

Master_Blaster

Vreau unul si ma cam ingrozesc de poveti cu calculator pentru carlig si setari in vagcom etc.

 

Eu vreau carlig AM simplu pentru o remorca micuta nu rulote sau sa tractez ceva pe drumuri lungi.

 

Un portbagaj suplimentar pe acoperis nu ma ajuta, imi trebuie sa car chestii de 100+kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • geo67

    9

  • silubilu

    9

  • mihaiionascu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Modulul oem face mai mult decat sa mute ceata pe spate, semnalele, sa anuleze senzorii de parcare, mai comunica si cu ABS sa se comporte altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Mersi pentru info, senzori nu am deci doar ABS.

 

Si pot sa folosesc doar modulul asta cu orice carlig, instalatie AM? 

 

Poti posta care e codul acestui modul ca sa stiu ce sa caut.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce masina> Ce an? Ce cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Golf 6, CBZB 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

am gasit ebay.de carligul cu tot controller de pe un golf 6 1.2tsi din 2011 si are aceleasi cod cu E in coada, ar putea fi probleme daca e o versiune mai veche? Astea set cu toata instalatia sunt mai ieftine decat sa le iau pe rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat cirlig fix in reprezentanta la 10 milioane,vezi ca este o oferta acum,o gasesti in pliantul de accesorii vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Ce reprezentanta are oferta asta? Ca eu nu gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am vazut in Bihor dar catalogul cred ca e national,cel putin asa pare

 

in principiu daca trec pe acolo o sa iau o carticica si o scanez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Am gasit aici o lista si banuiesc ca pretul ar fi de cca 1600lei (carlig plus instalatia electrica), sper sa fie cam cat e la un g7. O sa sun maine sau luni la PBN ca sa intreb de pret, daca e 1000lei merita chiar daca e fix, daca nu o sa iau de pe ebay.de.

 

Tu ai dat pe carlig 1000lei cu tot cu electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pentru golf 6 2011 care nu a venit din fabrica cu carlig  stiiti cumva are  mufa pe instalatia electrica pentru montarea unui eventual carlig cu priza aferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are nimic, trebuie sa montezi tot sistemul, cu modul, si sa codezi masina corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

 

Am gasit sa cumpar un carlig pentru Golf VI, OEM dar vanzatorul imi da: carligul de remorcare, modulul si cablurile de la modul pana la priza. 

Zice ca nu poate sa-mi dea cablurile ce vin din partea frontala a masinii pana la modul, ca cica ar face parte din instalatia electrica a masinii. Cat de adevarata e aceasta afirmatie? 

 

Cate fire vin din partea frontala a masinii pana la modul?

Inteleg ca cumparand kit de reparatie, se poate realiza, am inteles corect?

 

Cand am montat carlig la Skoda O2, mi-au tras doar un fir din tabloul de sigurante, pana la modulul carligului dar in cazul VW Golf 6, vreau sa fie OEM.

Modificat de silubilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nu vrea sa mai desfaca plasticele  ca sa iti mai dea tie 2 metri de cablu, dar nu e o problema, se poate reface instalatia lipsa.

De curiozitate, cu cat l-ai gasit?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

650 lei, e fix, nedemontabil. Cam scump dar sunt extrem de putine oferte, adica... e singura gasita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare cam scump, avand in vedere ca e fix...

Poti sa cauti si westfalia, este sau a fost producator de carlige OE pentru grupul VW: https://www.westfalia-automotive.com/uk/

Sunt facute pentru fiecare model in parte si exista si instalatia electrica cu tot cu instructiuni de montaj, tot pentru fiecare model in parte.

Eu mi-am luat pentru Octavia 2, westfalia detasabil cu modul si mufa (fara cablaraie) cu 450 lei.

Iar pentru GOLF gasisiem la momentul respective unul care in poze arata impecabil. cu instalatie complete la acceasi bani.

Deci eu as zice sa nu te grabesti si sa mai cauti, sigur gasesti mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e scump intr-adevar, nu e prost cine cere, e prost cine da. Pentru Skoda O2 am cumparat cu 500 RON demontabil, pentru G6 am gasit si cu 350 lei (tot demontabil), din pacate se vanduse intre timp.

Cu putin noroc, o sa-l gasesc, Westfalia, Oris...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul de la unitate pana in fata la sigurante se face si apoi se codeaza celelalte module ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face greu? Costa mult? Vreau sa-mi fac o idee, ca sa nu ma imbrobodeasca cei de la reprezentanta atunci cand merg sa-l instalez.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa cauti la reprezentanta? daca nu te pricepi sa-l faci tu, apelezi la un "prieten"...

cablarea in sine e joaca de copii, mai mult va dura pozarea firelor din fata pana in spate, multe plastice de desfacut etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Carlig remorcare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!