Jump to content

Fisura anvelopa


alin_laza
 Share

Postare recomandată

Ca tot suntem la capitolul anvelope, anul trecut in martie am cumparat 4 anvelope Dunlop SportMAxx Rt. Factura 2600 ron cu montaj inclus. Toate bune si frumoase, a venit iarna, am pus gumele de iarna si astazi am mers la centrul de anvelope sa pun gumele de vara cazate la ei peste iarna. Anvelopele au rulat aprox 10.000km exclusiv pe asfalt si am circulat cu mare atentie tocmai fiind joase. Dupa o iarna in care au stat, priviti si voi ce trebuia sa pun pe masina. Au crapat toate 4 pe toata circumferinta sau daca nu au crapat complet, au inceput sa crape. Le-am lasat la ei, au plecat spre garantie, astept sa vedem ce se intampla in 30 zile. Voi plati uzura lor pana la momentul actual din ce am inteles insa asta nu ma deranjeaza. DOT ul este0714

post-11532-0-46044800-1428072687_thumb.j

post-11532-0-79327800-1428072693_thumb.j

post-11532-0-85453600-1428072698_thumb.j

post-11532-0-50272600-1428072714_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra la mine sa vezi cum le-am avut si eu crapate! Mi-au fost schimbate pe garantie!

Suna-ma pe nr 0742827226 daca vrei sa afli cum se procedeaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa ma agit eu pentru ca cei de la Anverom( de unde le am achizitionat, montat, depozitat) se ocupa de toata procedura. Au fost foarte amabili si si au dat seama ca nu este exploatarea de vina mai ales ca s au rupt depozitate fiind. Deja au expediat anvelopele, presupun ca la producator sau importator, nu am idee. Important este ca in 30 zile maxim am banii sau anvelope noi. Chiar am ramas surprins ca nu au comentat insa prietenul care mi i a recomandat a avut si el probleme cu 2 bridgestone si desi i au dat termen 30 zile, in 10 zile a avut alte anvelope din alt lot. Va tin la curent cu evolutia situatiei. Cert este ca am fost multumit de ele si le mai acord o sansa:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa rezolvi, important e ce spun cei de la Dunlop Romania! In cazul meu asta au spus, atasez img!

http://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=20705401767


Ti-a scris una dasta si te-a rezolvat intelegi, cu toti banii aia care i-ai dat pe gioarsele lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, la tine mi se pare a fi depozitare defectuoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce presiune ai rulat? Si cat de des verifici presiunea?

Cum se face ca numai Dunlop fisureaza asa urat! Din ce le fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Ai rezolvat ceva? Sa ne tii si pe noi la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu detalii. Raspunsul dupa o luna jumatate a fost mai mult decat SOCANT. In primul rand toate 4 anvelopele au prezentat acelasi defect, respectiv crapaturi pe toata marginea. Doua din ele defect pronuntat, doua abia au inceput sa crape. Dupa expertize si para expertize au ajuns la concluzia ca doua din ele au avut defect si sunt dispusi sa mi le schimbe, iar doua din ele( cele mai putin crapate) sunt din vina mea, pentru ca nu le-am exploatat corect, respectiv presiune incorecta si geometrie defectuoasa. NISTE NESIMTITI. Cum se face ca toate au acelasi defect insa numai doua din fabrica. Presiunea o fac saptamanal pentru ca sunt paranoic sa nu traga masina intr-o parte, geometria este foarte ok. Oricum nu accept in niciun caz doua anvelope noi si doua crapate, vina nu este a celor de la ANVEROM care chiar si-au dat silinta. Vina este a importatorului si a celor care au facut expertiza. Mai departe continuam cu ANPC si tot circul si o sa-i tin blocati neacceptand si nesemand niciun proces verbal, sa le iasa pe nas. Eu inca rulez cu cele de iarna, maine merg si achizitionez alte anvelope, pentru ca dupa ce ca m-au tinut o luna jumatate, cele doua anvelope noi sosesc pe 18 iunie!!!!!! Oricum sa se spele cu ele pe cap. BTW ...batranul are tot Dunlop si am vazut ca dupa un sezon( aprox 10mii km) sunt uzate de zici ca au 50miikm... Concluzia? DUNLOP SUCKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut probleme cu 2 cauciucuri, si ambele au fost schimbate din bunavointa vanzatorului, reprezentanta a refuzat mereu mentionand ca am rulat fara presiune, acelas motiv ca la tine iar eu am avut fisuri in flancuri! Dunlop Romania este o reprezentanta plina cu romani melteni care nu accepta anvelopele cu defecte! La tine cum dracu 2 bune 2 rele, parerea mea sa insisti poti sa-i dai in judecata ai mari sanse de castig si poti sa le mai ceri si daune! Lasa anpc ca nu rezolvi mare lucru, amenintai cu justitia si ca ii dai la stiri, daca e ma alatur si eu cauzei tale si eu am patit acelas tip de nesimtire! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea este destul de alambicatain sensul ca expertiza se face undeva pe la Severin si cei de acolo comunica importatorului rezultatul, importatorul comunica producatorului si tot asa. Halucinant mi se pare ca tocmai pe 18 iunie ar veni cele doua anvelope acceptate pt schimb. Asta ma socheaza pe mine-cum au stabilit ei exact data de 18 iunie :blink: :blink: . Sincer nu stiu daca am timp de judecata si etc... Trist este ca am dat o gramada de bani in ideea ca lucrul nou e sfant si acoperit de garantie si m-am trezit tepuit de Dunlop. Am postat fotografiile si pe pagina lor de facebook, au stat 2 minute si au disparut. Le-am postat iar si mi-au dat block :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!