Jump to content

T4 - Conversie motor ARL 150cp


corvin_tdi
 Share

Postare recomandată

Masina donatoare  golf 4 ARL 1.9 tdi gti complet (functional) din UK (volan dreapta)

T4 (facelift) are motor 1.9 de 68 cp, am scos deja motorul si cutia de pe el, azi am dat jos si motorul de Golf, maine incerc sa-l pun pe pozitie pe T4, degeaba am incercat sa vad teoretic pana acum ce e de facut, abia maine voi vedea detaliile.

Nu am reusit sa scot planetarele de Golf, chiar daca am desfacut piulita din fuzeta, tot nu a vrut sa iasa, este vreo smecherie, sau chiar trebuie presa? Am batut cu simt sa nu stric filetul dar tot nu a vrut sa iasa.

Oare ar merge schimbat cumva interiorul fuzetei cu cea de golf, in asa fel incat sa se potriveasca nuturile de planetara de golf?

As vrea sa folosesc cutia de golf, la 3000 rpm avea 160 kmh, nu stiu cum sa fac cu planetarele..

Voi avea nevoie de ajutor si la electronica, dar deocamdata vreau sa rezolv partea de prindere si transmisie.

Stiu ca s-au facut multe conversii, am citit pe forumuri in UK, dar de 1.9 PD inca nimic..

Daca aveti sugestii, vreun sfat , primesc cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o sa poti folosi cutia de golf fara modificari ......  Axeazate sa montezi arl pe cutia de t4 ! sau cauta o cutie de t4 tdi !  

 

Tine cont si de baia de ulei si de pompa de ulei ! pe t4 motorul are alta pozitie decat cea dupa golf

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca la arl este un senzor pe baia de ulei, in cazul in care pot inlocui baia si pompa de ulei de la abl, ce fac cu senzorul din baie, nu-mi va face probleme la electronica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca te ai cam grabit ! cu conversia asta , care este mult prea grea pentru tine , trebuia sa te gandesti la tot inainte sa cumperi masina donatoare ...... de exemplu daca puneai 1.9 tdi AFNn cel de 110 cai in 2 zile terminai povestea .....   

 

la tine acum cu swap pe ARL trebuie baie de ulei costum cea dupa ABL nu se potriveste  la prindere , si mai sunt si altele care nu or sa se pupe 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam despre conversia de AFN , 1Z si altele, dar m-am incapatanat cu acest ARL, sigur se poate, e drept, cu mai multe adaptari si complicatii..

imi poate spune cineva ce rol are senzorul din baie la acest ARL, un senzor de nivel cumva?

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, merci

merg sa vad ce se poate face ;)

cu planetara de golf, ca sa iasa din fuzeta e vreo smecherie? ciudat cum pe ambele parti sunt intepenite..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bati in ele pui ceva de lemn in capat si bati cu un ciocan mai zdravan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat toate variantele, nicicum nu merge cutia de 6 trepte de Golf 4, pacat, este in stare optima!

Urmeaza sa incerc cu cutii de t4, la prima vedere cea de 1.9TD de T4 nu merge

Merci MRC de informative!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie cutie de t4 tdi + volant+ placa+ disc + electromotor  pentru rapoarte !  

 

Merge si cea de Td 

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot folosi kitul de ambreiaj de ARL? este in stare f buna, nu a patinat la nicio bruscare, nu are sunete straine, si discul se vede in stare buna

  am de gand sa-l si cipuiesc, iar cu kitul de t4 sunt aproape sigur ca nu va tine nici macar cei 320 Nm de fabrica ai ARL-ului, plus ca pe t4 incepea sa aiba ceva sunete caudate, din ce se vede cand l-am dat jos probabil vreun arc spart de la disc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volant este mai mare in diametru cea de arl ... si nu incape 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vizitat pe cineva care repara cutii, are disponibil cutie de 88 si de 102 cai, ce cutie sa caut? care ar fi varianta optima ?

fiind motor PD, oare nu merge cutia de t5 1,9 desi am auzit ca-s cam defectuase cele de t5..

am incercat sa pun cutia de 1.9 td intradevar dintii de la bendix s-au oprit in carcasa, cel mult 1 mm, pana la urma se poate lua din interiorul carcasei sa incapa ambreiajul, (am mai facut asta cu o volant de gt turbo sa incapa pe dacie)

suportul motorului merge cel de 1.9 TD, adaptat pe blocul de 1.9 PD, o gaura sa potriveste, urmand sa dau alte doua gauri si sa fac filet in blocul de ARL, ambele motoare au 3 suruburi pentru prinderea suportului, evident, pastrand inclinatia motorului TD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca poti face o combinatie : volant de g60 + placa si disc de 1.9 tdi  scapi mai simplu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corvin,nu lai vizitat pe Abdul?El si-a pus motor de Audi RS6 pe Patrol(cutia,diferential=patrol) poate iti da o ideie ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut vijelia aceea, chiar azi am trecut pe la el, nu are decat cutia de 88 si cea de 102 cai, studiem inca problema, eu sper sa gasesc o cutie de 151 cp (111kw), sa se si potriveasca, cel putin are volant de 240mm ca si ARL-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutii de t4 150 cp am gasit incepand de la 700 euro, fara intermediara,  deci treaba incepe sa se complice!

ce cutie merge pe bloc motor de 1.9 PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc o alta varianta!

se poate gasi un rulment care sa mearga cu port fuzeta de t4, in care sa pun fuzeta de golf? (fara partea de abs, pe care o elimin)

rulment t4 : latime 45, interior 45 , exterior 80

rulment g4: latime 40, interior 40 , exterior 74

sau la ce model de vw s-ar potrivi in fuzeta nuturile de la planetara de golf, ca sa pot adapta la portufzeta de t4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o modalitate ca sa incapa motorul in pozitia sa ca pe golf, fara sa loveasca filtrul de ulei in ventilatoare.

Planetara scurta de t4 se potriveste pe stanga, pe dreapta voi folosi planetara lunga de G4.

Stie cumva cineva, se poate inlocui capul de planetara dinspre roata de la planetara de G cu cel de T4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu ai "prea mult" de modificat si schimbat la masina iar colegii de pe forum te ajuta din plin.

Scuza ma ca ma bag ca musca in ..., sfaturi nu stiu sa iti dau ca nu am mai facut astfel de modificari si nici nu prea mi se indemana, dar imi inchipui cam ce te asteapta.Iti doresc succes si sa iti reuseasca proiectul.Apropo, de ce ii schimbi motorul, nu ar fi fost mai simplu sa pui un 1,9 AFN de 110 cai,w pey care foarte usor il duceai cu o resoftare in 140?

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc, m-am complicat, in sensul ca am cumparat ARL-ul fara sa stiu prea multe despre motorul acesta, fara sa imi dau seama ca e atat de diferit.

Stiam de AFN, insa credeam "cu mici ajustari" se va rezolva , se pare ca am mai mult de lucru decat anticipam

Suportii de motor sunt in constructie, deocamdata incerc cu cutia de Golf.

Am desfacut plansa de bord de T4, am desfactut cablajul de Golf, urmeaza sa simplific instalatia electrica strict pentru functionarea motorului, sa elimin tot ce nu-mi trebuie, va ramane instalatia electrica de T4 , + managementul motorului de ARL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa reusesti sa finalizezi proiectul si daca poti, pune si poze cu etapele parcurse.

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din instalatia electrica de T4 vreau sa pastrez majoritatea functiilor, ma refer la semnalizari, faruri stopuri, comanda de sirocol, pentru ca difera mult si mufele de la comenzile de pe langa volan,deci ar fi foarte greu de adaptat instalatia electrica de golf la manetele de T4

Incerc sa vad daca se poate adapta climatronicul de Golf pe T4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, multa munca ai de facut la putine lucruri pe care le ai de modificat! Mult spor si succes-> Proiectul e fain si incitant, dar e greu, mai ales daca nu stiai prea multe despre motorul acesta. Ei, asta e acuma. Dupaia cine are o furtuna sub capota? :P 

 

Asteptam detalii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!