Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

14 minutes ago, 75NOR said:

O sa-mi vina masina cu 235/40/19 si sa am rezerva 205/55/16 ? 

Poate 125/70 R18?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionelmc: 125/70/18 este cu 6% mai mic in circumferinta, deci e la fel de rau ca si cum ai pune 205/55/16.

In plus eu nu as pune dimensiunea aia pe puntea fata sub nicio forma.

Ti-a venit tie cu 125/70/18 la rezerva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite mai jos

 

Untitled.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mocheta sau materialul (ca e ceva mai tare ca o mocheta) din portbagaj sta fara nici o burta sau umflatura. O să fac si o poza sa va arat, dar momentan in portbagaj am un scut metalic pe care încă nu l-am montat. Masina am comandat-o fără scut, doar cu suspensie drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wonder_glf cum adică suspensie drumuri grele fără scut? Nu am văzut sa existe opțiunea sa iei fără scut, dar cu PDG. Și încă ceva, de unde ai luat scutul și cat a costat? Să-mi spui și mie dacă s-a potrivit perfect.

L.E. știe cineva să-mi spună unde sunt siguranțele la mașina asta? Am reușit sa o ard pe cea de la luminile de la picioare în încercarea de montare a lămpilor spate. În cartea mașinii nu găsesc nicăieri nimic de siguranțe.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intenționat nu am luat PDG din cauza ca scutul este de plastic. Am ales din configurator doar suspensie drumuri grele, nu am bifat nici scut plastic nici PDG. Masina are totuși o tentativă de scut, doar în fața, cam 40 cm, cred că se numește deflector de pietre. Scutul metalic e luat de la bestautovest cu 331 lei. Cred că îl voi monta dupa minivacanța asta.

@RzzV Siguranțele sunt în spatele minitorpedoului de la sofer, sub comutatorul de lumini. Deschizi ușița si o scoți apăsând din ambele laterale si tragi spre tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minunat, când ajung înapoi acasă mai târziu puțin ma voi uita. Sper ca sunt și documentate sa nu le iau pe testate. Ai idee care ar fi cea de la luminile de la picioare?

@wonder_glf au la bestautovest scut și pentru superb 3? Acum 2 luni când am studiat eu piața nu aveau decât pentru superb 2, dar găsisem la un atelier care spunea ca face și pentru superb 3. Te rog mult sa nu uiți când îl pui sa ii faci o poza. As vrea să-mi comand și eu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii: nu a sărit siguranța. Cred ca are vreun circuit de protecție și a oprit luminile la picioare pana am încuiat și descuiat masina iar. O veste buna din punctul asta de vedere. La Octavia când am făcut asta mi-a sărit siguranța direct (am atins cu șurubelnița plusul de minus în lampa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la roata de rezerva

Eu am pe configuratia masinii: Stratos 215/55 R17
Am intrebat la reprezentanta si mi-au zis ca va veni cu roata de rezerva de dimensiuni normale - oricum, voi verifica atunci cand primesc masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am "executat" cateva poze din/in portbagaj dupa ce am pus rezerva 215/60/16.

1. cu tavita

cu_tavita.jpg

2. fara tavita

 

fara_tavita.jpg

3. lateral stg

lateral_stg.jpg

4. lateral dr.

 

lateral_dr.jpg

5. la baza

 

baza.jpg

6. roata 1

roata1.jpg

7. roata 2

 

roata2.jpg

Am facut o poza si la "scutul" original al masinii si una la cel metalic

 

scut_original.jpg

scut_metalic.jpg

Calitatea pozelor nu este cea mai buna, pozele sunt facute cu telefonul -_-. Dar cred ca arata ce e important.

Modificat de wonder_glf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wonder_glf: Salut, multumim pentru poze.

In ceea ce priveste roata de rezerva, e clar acum, din poze, nu intra mai mare de 215/60/16, ma refer ca latimea anvelopei. E bun si asa, costuri minime, pastrezi janta tabla cu care a venit si doar schimbi guma.

In ceea ce priveste scutul OEM, cel de plastic - not bad - din asta am si eu actualmente la TDI, OEM.

Cand il fixezi pe cel metalic - te rog cateva poze de dedesubt - sa vedem cum se aseaza. 

Ai idee cat de greu este ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi legat de roata de rezerva ar merita verificat.

215/60/16 are diametru exterior 664 mm

225/45/18 are diametru exterior 660 mm si mai lata cu 1 cm.

Nu imi vine sa cred ca totusi nu intra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip: pe Superb 3 18'' vine cu 235/45 si janta de 8J - de asta spun ca nu va intra acolo fara sa "ridice" putin mocheta - din poze pare la limita cu 215.

225/40/18 de pe Superb2 are janta de 7.5J

Pe MQB au modificat dimensiunile rotilor - valabil si la Passat b8, sunt dimensiuni identice.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa...deci pe 18" ii mai mare la diametru cu 5 mm si mai lata cu 2 cm. In poza a doua...parca....parca! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, 75NOR said:

@wonder_glf: Salut, multumim pentru poze.

Cand il fixezi pe cel metalic - te rog cateva poze de dedesubt - sa vedem cum se aseaza. 

Ai idee cat de greu este ? 

@75NOR Salut, cu multă plăcere.

Referitor la scutul metalic, zic eu ca are ~8 kg, hai cu indulgenta 10-11kg. E destul de mare (lățimea lui maxima  este cât lungimea tavitei din portbagaj) si cam dificil de manevrat în portbagaj, din care cauză nici nu prea vreau să-l "trambalez" fara motiv, să nu dau cu el de tabla. Când îl pun sub masina, imortalizez momentul si îl fac si public. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 intrebari si de la mine, pentru colegii cu Superb3 in "dotare":

- Acum ca a dat zapada/zloata/umezeala, ati avut situatii de "frana de mana care nu decupleaza" ? Sunt ceva plangeri prin UK pe tema asta si am zis sa intreb. Fenomenul e relativ des intalnit: speli masina, sau mergi mult pe ud, o lasi in umiditate, iar dimineata cand pleci placutele spate sunt lipite de discuri. Lasi frana de mana jos, iar la plecare se aude un clanc mai serios - desprinderea placutelor de discuri. Ok, la frana manuala e simplu. Ce se intampla cu frana electrica si au autohold-ul la faza asta ? Te lasa sa pleci ? 

- Ceata la spate: se aprinde pe ambele parti, sau LED-ul de ceata e doar pe stanga ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu am avut probleme de nici un fel legate de frana de mana, e drept nu am apucat sa merg deloc pe zapada, la noi nu a ajuns.

Legat de ceata, sa fiu sincer nu m-am uitat, in schimb am o alta nelamurire tot la luminile pe spate. Pe pozitie la mine se aprind ledurile inclusiv o bagheta pe tripla de pe capac portbagaj, adica in continuarea celor de pe aripa, doar partea de sus. Surprinderea mea este ca am vazut la doua masini, deci nu a fost o intamplare sau mai stiu si eu, bucata de led de pe tripla capacului de portbagaj nu era aprinsa. Ciudat, stie cineva din ce cauza apare acest fenomen, difera daca este pe auto sau pe pozitia permanenta a luminilor? Asta nu am incercat. Am adaugat si o poza ca sa ma fac mai usor inteles.

2015-skoda-superb-revealed-with-up-to-280-hp-and-class-leading-space-video-photo-gallery_22[1].jpg

Modificat de skoderia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skoderia: Incepand cu Style, se aprinde si LED-ul de pozitie de pe capacul portbagajului intrucat incepand cu Style are in standard optiunea "pachet LED extins"

Ce ai vazut tu fara LED-ul ala aprins sunt echipari Active sau Ambition la care nu s-a ales optiunea mentionata de mine mai sus (pachet LED extins) 

PS. Asa arata "ceata la spate". Intrebarea e: se aprinde doar pe stanga, sau si pe dreapta ? :) 

superb-fog-light.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate doar pe stânga se aprinde ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de lamurire, acum inteleg de ce I se spune LED EXTINS, am crezut ca vin doar acele oglinzi plus ceata cu LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, wonder_glf said:

Din păcate doar pe stânga se aprinde ceata.

Oare nu putem coda cu VCSD sa se aprinda si pe dreapta ? :rolleyes:

48 minutes ago, skoderia said:

Ms de lamurire, acum inteleg de ce I se spune LED EXTINS, am crezut ca vin doar acele oglinzi plus ceata cu LED.

Stai sa recapitulam: stopul de Style vine in plus fata de stopul de Ambition cu:

- Iluminare bagheta LED si pe capacul portbagajului 

- "oglinzi" de mascare bec in stop pentru semnalizare si mers inapoi

- bec ceata cu LED 

Cam astea ar fi - din cate mi-am dat eu seama

Asta e stopul de Ambition, fara "Led Extins" 

Škoda-Superb-Ambition-TSI-DSG-maro-normal-150-PS-Benzina-4.jpg

Škoda-Superb-Ambition-TSI-DSG-maro-normal-150-PS-Benzina-5.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!