Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Prea sportiva pentru cum s-a pozitionat varianta actuala. Spatiul f mare din spate o recomanda pt business dar se pare ca a prins mai mult la familisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar de s-ar lansa mai repede, nu stiu daca pot sa astept pina la vara sa dau vreo comanda care ar putea sa dureze (vezi inceputurile lui O3) vreo 4-5 luni, in functie de configuratie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca probabil va fi ca la passat..daca ai norocul si vrei o motorizare fabricata de la bun inceput, cred ca in 3-4 luni iti ajunge

dar nah eu nu am avut norocu asta...deci probabil si la superb 2.0 tdi sau 1.4 tsi vor fi de la inceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

http://www.auto.cz/video-maskovany-vuz-skoda-superb-pristizen-pri-testech-na-dalnici-d11-85347

secvente prelevate cu consimtamantul celui spionat

 

Mai sunt doua saptamani pana pe 17 februarie asa ca acest teasing nu mai are efect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.auto.cz/video-maskovany-vuz-skoda-superb-pristizen-pri-testech-na-dalnici-d11-85347

secvente prelevate cu consimtamantul celui spionat

 

Mai sunt doua saptamani pana pe 17 februarie asa ca acest teasing nu mai are efect

teasing? cu consimtamantul? 

 

o mizerie de filmare! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si avem si noul interior, de pe pagina oficiala Skoda. Mi se pare....superb!

10548718_768668143225649_536823019240396

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fain dar cu niste observatii ... mie suprafetele lucioase in masina sincer nu imi plac, atrag praful foarte repede. si orice urma fina de zgarietura se vede.

-Observ ca au adoptat solutia franei de mana electronica. si are buton pentru portbagaj (eu am trecut asta la lucruri enervante pentru ca la a mea nu am posibilitate de a deschide portbagajul din interior.. deloc)

-volanul nu mi-a placut de la facelift incoace ...

-oglinda parca e prea ascutita dar daca asa e trend-ul ... n-ai ce sa-i faci.

-in schimb vad ca au pastrat materialul de pe bord texturat si interesant ...

 

asteptam cu interes urmatoarele poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fain 

observati ca este echiparea L&K! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections, fă, pomana până la capăt

post-7664-0-10016300-1422968438_thumb.jppost-7664-0-75170100-1422968408_thumb.jppost-7664-0-51402800-1422968391_thumb.jppost-7664-0-42407700-1422968356_thumb.jppost-7664-0-61396400-1422968347_thumb.jppost-7664-0-69279800-1422968333_thumb.jppost-7664-0-95763800-1422968319_thumb.jp

post-7664-0-71326000-1422968625_thumb.jppost-7664-0-86021400-1422968640_thumb.jppost-7664-0-00214400-1422968653_thumb.jp

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca 2000 maxim sub echiparile echivalente de la passat, poate ma insel dar na... Cum zicea cineva, asta e L&K, nu stiu cati ar lua varianta asta de top

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total de acord cu Quino referitor la suprafetele lucioase: atrag praful si sunt foarte sensibile la zgarieturi.

- displayul a ramas la locul lui dar macar l-au marit (nu ca as fi avut prea mari sperante sa-l mute mai sus spre spatiul vizual al parbrizului cum este la Opel - chestie care imi displace total la Skoda/VW si am mai spus-o)

- butonul de blocare/deblocare usi l-au mutat pe consola de pe usa (de multe ori cobor din masina si uit sa deblochez usa din spate sau portbagajul, iar mutarea asta m-ar incurca pt ca tb sa ma aplec in masina)

- nici pe mine nu ma incanta prea tare forma oglinzii laterale

- faptul ca a disparut frana de mana clasica face loc mai mai mult spatiu de depozitare si felicit initiativa

- butonul de reglare oglinzi nu stiu cat de ergonomic este asezat in spatele manerulu de pe usa

 

in rest, un aer destul de fresh in aceeasi linie binecunoscuta a VW/Skoda

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mie unul îmi place interiorul, chit ca ne uitam la un L&K, sub 15 unități pe an as spune...

Îmi plac oglinzile, se potrivesc de minune cu formele mașinii și mai ales cu farurile dacă-mi aduc aminte bine, as fi dorit un volan ceva mai deosebit poate, noua generație de Columbus pare ok.

Nu văzusem aproape deloc interiorul, pot spune acum ca îmi place cam toată mașina. Aștept și un Ambition/Elegance pentru a-mi forma o părere finala despre toate echipările dar pare promițător

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie parca oglinzile laterale parca merg mai bine cele de pe passat cu linia passatului decat cele de aici cu forma lunga a Superbului. Dar vorba colegului e un aer mai fresh. Volanul meeh...spatiul de depozitare in cotiera fata posibil mai mare ca in passatul nou (nu stiu de ce e mai mic ca cel din B6-B7)

Praf in interior mai greu...ca nu stai prea mult cu usa deschisa, eu nu am avut probleme. Te indeamna sa fii mai curat :D

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- butonul de blocare/deblocare usi l-au mutat pe consola de pe usa (de multe ori cobor din masina si uit sa deblochez usa din spate sau portbagajul, iar mutarea asta m-ar incurca pt ca tb sa ma aplec in masina)

Poate că una din raţiuni ar fi ca şi ceilalţi pasageri să aibă acces facil la butoane.

 

Dacă, ipotetic aş opri maşina şi aş coborî fără să scot cheia din contact şi dacă vreunul din pasageri vrea să ia ceva din portbagaj actionează butonul de pe consola

 

Sau tot ipotetic, şoferul coboară, scoate cheia din contact, uşile se deblochează şi şoferul pleacă fără să încuie maşina din telecomandă. Pasagerul rămas în maşină are acces la buton şi pac! se asigură că maşina e încuiată.

 

 

Cât priveşte oglinda, poate că o carcasă rotunjită nu s-ar fi potrivit cu caroseria plină de muchii.

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta cu butonul de blocare/deblocare e cost saving. S2 are cate un buton pe fiecare usa fata si e un feature foarte misto si util. B6,B7 au un singur buton pe usa soferului.

Acum au copiat sistemul de la B8, un buton amplasat central.

 

Referitor la pozele cu interiorul...arata ok, dar abia astept sa-l vad pe viu, sunt curios de materialele folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S3 probabil va fi good-looking! Acum sa nu ridicati stacheta S3 la nivel de lux, pentru ca nu e cazul, comentarii cum ca bordul nu ma gadila cu buretei sa fie ignorate.

Motorizari? Nu avem de unde surprize: stim cu totii motoarele VAG. Sunt curios daca vor pune 1.4 TSI si la cati cai (150/160). Mai sus de 2.0 tdi 180 nu o sa fie.

 

Ca butonul de blocare e pe usa sau central: o sa fie doar central - sa nu uitam ca e MQB - octavia, golf, passat, superb vor fi la fel, asa ca nu are ce cauta butonul pe usa. Nu uitati ca masinile sunt identice, nu va asteptati la ultra-noutati tehnice, pentru ca nu vor fi.

 

Cu siguranta va fi o prezenta placuta ochiului pe strada!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multe elemente comune in interior cu alte modele din grup. Am observat ca nu mai exista "paharele" cromate in jurul ceasurilor de bord (sper ca am vazut bine). In rest, pare placut interiorul, cu senzatie de spatiu. Sper ca nu au facut rabat la calitatea materialelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a explicat f bine 75NOR care-i treaba cu butonul de deblocare. mie imi era foarte bine acolo unde-i pozitionat la S2, iar ca alternativa se poate seta deblocarea tuturor usilor la deschiderea usii soferului.

doar din poze, pana acum doar displayul mai mare m-ar atrage spre schimbare (nu ca ar fi cazul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict despre systemul de navi sau chiar bolero, marele avantaj e ca nu mai are sens sa ti le fure, nu mai stai cu frica

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit au puse scaune mai omenesti ca marime ...in rest o octavie mai mare ( nu ca ar fi lucru rau). Sa-i vedem personalitatea pe strada poate e ceva mai obraznica decat actualul model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au mers pe plasticele de pe O3, atunci ar fi un lucru rau sa fie o O3 mai mare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asa va arata in realitate S3, eu ma intreb, cam care a fost logica celor de la Skoda sa inlocuiasca actualul model S2 FL dupa doar un an? Niste scaune, display mai mare si vreo 2 butoane pe ici, pe colo, cateva muchii mai ascutite pe la caroserie...? Dpmdv pare ca modelul S3, bate pasul pe loc...mai apare si vreo Insignia cu 5 cm in plus la pasegerii din spate si vreo 100 kg in minus, Mazda 6 FL, deja Mondeo pare din deceniul viitor fata de ce prezinta Skoda si la un pret excelent fata de Passat B8...hm...triste perspective de vanzari pt Skoda S3...parerea mea, nu vreau sa deranjez orgoliile nimanui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!