Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

................. si daca vrei AC automat, airbag-urile cortina, ........

 

 

 

AC pe B8 e dotare de serie iar airbagurile cortina inca de pe vremea lui Golf 5, B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AC-ul 'de serie' (incepind de la Trendline) nu scrie ca ar fi automat, asa o fi ...

am incurcat airbag-urile cortina cu "Airbag genunchi pentru șofer și airbaguri laterale pentru locurile din spate", my bad ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine putin cam repede acest nou model dupa parerea mea.

Din poze imi displace ca dispare senzatia de masivitate prezenta pana acum. Acelasi lucru s-a intamplat si la Octavia 3 vs 2. Incercati sa priviti spatele acestor 2 modele pentru a intelege la ce ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un passat highline f dotat e cam pe la 35.000e. Singurul f scump e topul de 240cp bitdi dsg si 4 motion...Superb'ul a fost intotdeauna mai scump ca passatul? Ca daca nu, atunci  nu stiu ce sa zic

 

Ce-ar fi sa ne uitam pe configuratorul de Passat ? 

Hai ca te ajut eu:

 

Automobilul dumneavoastra  PretNoul Passat Comfortline 2.0 TDI DSG 

Motorina / 2.0l / 110 kW/150 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi 

Consum combustibil oficial: 4.4l/100km

Emisii CO2: 116g/km

Oxizi de azot (NOx): 0,062g/kmEUR29.911,28

Culoare exterior

Alb (pure white uni)EUR133,92

Tapiterie stofa sau piele

Culoarea tapiteriei: St.Tropez

Mocheta: Negru Titan

Plansa de bord: NegruTitan-St.Tropez

 Aer conditionat automat "Climatronic" cuDetaliiEUR531,96

Cod intern-tapiterie standardEUR0,-

Faruri de ceata cu iluminare statica laDetaliiEUR210,80

Faruri LED BasicDetaliiEUR983,32

Jante aliaj "Nivelles" negre,7J X17,DetaliiEUR586,52

Oglinzi exterioare rabatabile electric,DetaliiEUR171,12

Pachet iarna:DetaliiEUR292,64

Privacy Glass:DetaliiEUR339,76

Radio CD Composition MediaDetaliiEUR429,04

Roata de rezerva din aliaj usor(pretDetaliiEUR200,88

Sistem pregatire telefon ComfortEUR385,64

Total:EUR34.176,88

 

Deci: 

Am pus pe Passat exact ce am pe Superb, minus:  Sound System (la VW Dynaudio e 1200E), si scaun sofer electric (la Passat e foarte scump)

climatronicul e 500E !!!

rotile 17'' te obliga la rezerva din aliaj usor.  Nu-mi spuneti ca va luati Passat cu 16'' ca nu va cred

 

Despre ce vorbim aici ? Cum nu e Passatul 35k Eur ?

 

Mare atentie, nu am pus farurile LED-uri avansate, ci cele basic ca sa echivalex Xenonul sau sisteme asistenta si tot felul de nebunii 

 

................. si daca vrei AC automat, airbag-urile cortina, ........

 

 

 

AC pe B8 e dotare de serie iar airbagurile cortina inca de pe vremea lui Golf 5, B6.

 

Si ti-ai lua Passat cu AC manual sau ai da 500 pe Climatronic ? 

Vine putin cam repede acest nou model dupa parerea mea.

Din poze imi displace ca dispare senzatia de masivitate prezenta pana acum. Acelasi lucru s-a intamplat si la Octavia 3 vs 2. Incercati sa priviti spatele acestor 2 modele pentru a intelege la ce ma refer.

Vine repede pentru ca sunt obligati sa introduca MQB pentru maximizarea profitului.

Pe platforma actuala atat Superbul cat si Passatul faceau profit foarte mic. Era un articol intr-un Autobild la un moment dat. 

Aceeasi poveste si cu Golf 6 si Golf 7. Golf 6 facea doar 500E profit/unitate

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timp ce in curtea vecinilor, noul Mondeo tot 2.0 150cp diesel cu ambreiaj dublu, LED-uri 'dinamice', navigatie de 8", volan si parbriz incalzite, parcare automata paralela si perpendiculara, recunoastere semne circulatie, hayon electric, vopsea metalizata, etc. e 29k

 

sau noul 508 care e tot sub 30k cu aproape tot ce poti pune pe 2.0 diesel automat de 180cp

 

deh, eu n-am prejudecati de marca ca multi altii, planific sa tin masina cel putin 8 ani (ca si Astra-ul curent) asa ca dupa 8-10 ani la revinzare daca mai iau pe un VAG 20% sau pe Opel/Ford/ceva frantuzesc/asiatic 15% nu-i mare diferenta, mai ales ca cele din urma (tot din cauza 'renumelui') au si discount-uri mai mari la achizitie

 

sa nu facem un offtopic prea lung totusi comparind concurenta cu S3-ul ale carui preturi nici macar nu le stim

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe HL vin scaune incalzite, climatronic, jante 17 standard si composition media

Automobilul dumneavoastra     Pret Noul Passat Highline 2.0 TDI ,DSG 
Motorina / 2.0l / 110 kW/150 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi 
Consum combustibil oficial: 4.4l/100km
Emisii CO2: 116g/km
Oxizi de azot (NOx): 0,062g/km EUR 33.008,80 Culoare exterior
Alb (pure white uni) EUR 133,92 Tapiterie Alcantara
Culoarea tapiteriei: Moon Rock-Negru
Mocheta: Negru Titan
Plansa de bord: Negru Titan     Cameră spate "Rear View"- cameră video  EUR 385,64 MirrorLink   EUR 142,60

Pachet Business Plus Highline

  • Faruri LED High
  • Discover Media
  • Camera video „Rear View"
  • Sistem pregatire telefon Comfort EUR 874,20
  • Sistem de navigatie Discover Media  EUR 517,08 Sistem pregatire telefon Comfort pentru  EUR 385,64  Total: EUR 35.447,88'

Un pret decent cu dotari mai mult decat decente. Dupa mine Superbul in configuratia asta trebuie sa vina la 30-32k ca sa fie competitiv. De obicei optiunile la VW sunt mai scumpe decat la Seat/Skoda (ma refer la optiuni echivalente). Important este ca rabatul in calitate sa nu fie asa mare.

Oricum mereu Skoda a fost alegerea cu raport calitate/pret foarte bun.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superbul meu configurat in 2011 a costat cu 7000 EUR mai putin decat un Passat echivalent dotat (chiar un pic mai slab as putea spune). Avand in vedere repozitionarea in jos a marcii Skoda, reducerea de costuri, eliminarea de twindoor, ma astept la macar aceleasi preturi. poate nu chiar la lansare, dar dupa12 luni o sa fie best buy ca si pana acum. 

 

Prin urmare ma astept ca un Superb 2.0 tdi de 190 de cai cu manuala (urasc DSG) si jante pe 16 (sunt mai comfortabile) sa coste undeva la 25000 EUR + niste optionale decente (led, bluetooth + bolero + volan multifunctional, cc) sa se duca in 27500 EUR - adica tot cam 7000 sub cei 35000 ai Passatului.

 

O sa vedeti ca timpul imi va da dreptate...

 

@75NOR - cu cat urci mai mult in clasa cu atat pretul optionalelor scad sau sunt chiar standard.

 

Configureaza un Polo sau o Fabia cu dotari de Golf HL/Octavia Elegance si o sa vezi ca vor costa in final la fel ca versiunea superioara (deci optionalele sunt mai scumpe la masinile mai mici)

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pe HL vin scaune incalzite, climatronic, jante 17 standard si composition media

Automobilul dumneavoastra     Pret Noul Passat Highline 2.0 TDI ,DSG 

Motorina / 2.0l / 110 kW/150 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi 

Consum combustibil oficial: 4.4l/100km

Emisii CO2: 116g/km

Oxizi de azot (NOx): 0,062g/km EUR 33.008,80 Culoare exterior

Alb (pure white uni) EUR 133,92 Tapiterie Alcantara

Culoarea tapiteriei: Moon Rock-Negru

Mocheta: Negru Titan

Plansa de bord: Negru Titan     Cameră spate "Rear View"- cameră video  EUR 385,64 MirrorLink   EUR 142,60

Pachet Business Plus Highline

  • Faruri LED High
  • Discover Media
  • Camera video „Rear View"
  • Sistem pregatire telefon Comfort EUR 874,20
  • Sistem de navigatie Discover Media  EUR 517,08 Sistem pregatire telefon Comfort pentru  EUR 385,64  Total: EUR 35.447,88'

Un pret decent cu dotari mai mult decat decente. Dupa mine Superbul in configuratia asta trebuie sa vina la 30-32k ca sa fie competitiv. De obicei optiunile la VW sunt mai scumpe decat la Seat/Skoda (ma refer la optiuni echivalente). Important este ca rabatul in calitate sa nu fie asa mare.

Oricum mereu Skoda a fost alegerea cu raport calitate/pret foarte bun.

 

Ai dreptate, pentru un Passat cu dotari e o nerozie sa alegi Comfortline si sa pui extra dotarile, iesi mult mai scump ca Highline.

In ceea ce priveste rabatul, la Skoda se poate obtine lejer discount dublu fata de VW. Ma refer la clienti PF/PJ obisnuiti, nu flote, angajati si alte VIP=uri

Superbul meu configurat in 2011 a costat cu 7000 EUR mai putin decat un Passat echivalent dotat (chiar un pic mai slab as putea spune). Avand in vedere repozitionarea in jos a marcii Skoda, reducerea de costuri, eliminarea de twindoor, ma astept la macar aceleasi preturi. poate nu chiar la lansare, dar dupa12 luni o sa fie best buy ca si pana acum. 

 

Superbul meu, in aprilie 2013 a costat cu 10 000 Eur mai putin decat Passat dotat identic....

in timp ce in curtea vecinilor, noul Mondeo tot 2.0 150cp diesel cu ambreiaj dublu, LED-uri 'dinamice', navigatie de 8", volan si parbriz incalzite, parcare automata paralela si perpendiculara, recunoastere semne circulatie, hayon electric, vopsea metalizata, etc. e 29k

 

Si eu ma uit in curtea Ford, la noul Mondeo.

DSG-ul lor, numit Powershift este foarte ok, l-am condus cuplat cu motorul de 163cai si este foarte ok.

 

Problema majora cu Mondeo e deprecierea mult mai puternica decat la Superb: la aceiasi ani/rulaj/dotari, Mondeo e mai ieftin cu vreo 3 000Eur pe piata.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca superb e mai ieftin decat un passat. Iar un passat la 35 k iti iei foarte ok. Deci un superb ar trebui sa fie mai jos ca pret dupa cum zicea si lumea..la 30 k fara discount ar trebui sa iti iei un superb dotat

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la toate marcile iesi mai ieftin sa cumperi din prima nivelul de echipare superior decit sa adaugi la cel inferior optionalele care fac diferenta ... la Passat insa intre CL si HL diferenta de pret e de ~3100 iar optionalele pe care le-as vrea in plus la CL si ar fi incluse in HL nu fac mai mult de jumatate din suma aia ... nu tin neaparat sa am jante de 17, nu vreau piele nici macar partiala pe scaune (asta face macar 1000 de care as lua altele) ... sint curios daca cromul de pe B8 tine mai mult decit cel de pe O3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita jante pe 17" tinand ca roata e mai mare si ai balon de 55 la 17"...la 16" probabil ai 60

Dar tot pe platforma MQB vine si superbul? Ma gandeam ca cea de golf e standard, iar la passat e platforma MQB alungita. Acuma sa inteleg ca la Superb va fi MQB si mai alungita ? :D

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu privesc Superb III si Passat b8 drept concurenti directi, poate doar artificial in piata din Ro unde se prefera o emblema buna inainte de toate.

Un Passat b8 cu halogene, jante 16", fara pic de piele la interior da impresia de o masina de flota cel mult si care arata urat. Acum cand se vrea mai aproape de premium ca niciodata, avand calitate, optionale din clasa superioara  si pretul poate sa ajunga acolo.

 

Foarte curios sunt cum va arata interior si cat va fi de inspiratie Passat :D.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut test drive cu passat confortline, era ok. Da nu poti zice ca tinde spre premium dar aveai cam tot necesar. Si motoru era ok tdi de 150

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu privesc Superb III si Passat b8 drept concurenti directi, poate doar artificial in piata din Ro unde se prefera o emblema buna inainte de toate.

Un Passat b8 cu halogene, jante 16", fara pic de piele la interior da impresia de o masina de flota cel mult si care arata urat. Acum cand se vrea mai aproape de premium ca niciodata, avand calitate, optionale din clasa superioara  si pretul poate sa ajunga acolo.

 

Foarte curios sunt cum va arata interior si cat va fi de inspiratie Passat :D.

Ai perfecta dreptate.

Passatul cu halogene si roti 16, fara nicio optionala in afara de Climatronic a fost intotdeauna masina de flota. Iar afara, aceeasi chestie, dar Break si eventual cu DSG.

In ceea ce priveste Passatul - masina premium ??? Cum justifica asta? Prin LED-uri, lumini ambientale si multa electronica ? Astea sunt praf in ochi.

 

Ca producator nu poti avea pretentii de premium (adica sa ceri bani de premium) dar tu sa oferi in banii astia doar un 150cai, o automata ok, faruri cu LED si cam atat.

 

In banii astia vorbim de Jaguar XF, care este cu adevarat premium: ai un heritage in spate, o poveste de brand, ai o anumita noblete. In plus, ai propulsie si nu tractiune, ai 200cai, automata, piele si un feeling deosebit al interiorului, un pachet complet si unitar, pe care, din fericire baietii "in trening" nu il vor intelege niciodata.

Si toate astea la bani de un Passat....

 

Pentru ce sa cumperi Passat ? Doar pentru ca producatorul iti spune ca el pozitioneaza masina premium ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda in ziua de azi nu stiu cum se mai catalogheaza notiunea de premium..prin pret? prin putere adica un mercedes c-class de 160cp nu ar fi premium, prin materiale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e de fapt ideea.....

 

Acum 10 ani era simplu. Azi ne omoara marketingul producatorilor si consumatorismul in care traim

 

Revenind on topic, astept cu interes noul Superb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut test drive cu passat confortline, era ok. Da nu poti zice ca tinde spre premium dar aveai cam tot necesar. Si motoru era ok tdi de 150

Am fost şi eu la drive test, tot cu tdi 150.

Mi-a placut tinuta de drum, lipsa ruliu la viraje succesive luate în viteză şi foarte puţin ruliu la ieşiri şi reveniri rapide de pe contrasens, nu se simte tangajul la frânare  bruscă. Liniste în habitaclu. O masina corecta pentru pretul ei care pret, după părerea mea, nu este premium.

Ca o paranteză, un coleg în topicul B8, facând referire la pretul ˝premium˝ de 40.000 al unui B8 biturbo, s-a exprimat în sensul că la acest preţ poate sa-şi ia un audi. Deacord cu el, dar nu un audi A4 biturbo (3 tdi pentru ca 2 biturbo nu există) Quatro, transmisie automată pentru ca asa ceva trece de 50.000

 

Superb III nu va avea aceeasi tinuta de drum, cred, deoarece diferenţa de preţ sa va simţi şi în această privinţă.

 

Dealtfel şi în momentul de faţă B6 are o tinută de drum mai placută decat decât S II si un zgomot interior mai redus. Cel putin asa am sesizat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un B6 e mai zgomotos ca Superb 2 in general datorita motoarelor TDI PD vs CR pe SUperb 2.

Am condus la serviciu Passat B6 HL 2.0 tdi PD si e foarte zgomotos comparativ cu Superbul meu 2.0 Tdi CR.

Am condus la si B7 2.0 TDI si intradevar e silentios. Diferenta la ureche e cam insesizabila... si nu stiu daca se datoreaza cutiei extreem de lungi si plicticoase vs cutie scurta si putere mai mare la Superb sau antifonarea propriuzisa...  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

VW incearca marea cu degetul, dorind sa impace si capra si varza, TL si CL impreuna cu motoarele "clasice" sa se bata la Volum in timp ce HL + 2.0 190 sau mai ales 2.0 240 4M DSG sa ciupeasca cate ceva de la Premium.

 

Am mers cu 150 si 240 cp pe B8 si pot spune ca, impreuna cu toate noile sisteme de asistenta (monitorizare pietoni, traffic jam, etc) varianta de varf trebuie sa treaca peste marea preconceptie ca Passatul este o masina populara. Are totusi calitatile dinamice (este sensibil mai rigida si mai stabila), finisajele (un pas inainte fata de B7, inclusiv la calitatea materialelor) si "mecanica" (motoare+cutie+4M) sa ceara un bilet de ordine la masa Premium.

Spun astea si prin prisma posesorului de masina considerata Premium.

 

Superbul 3 va fi f ok. Este mai frumos, ceva mai agresiv (nu atat de agresiv cat se anticipa odata cu aparitia VisionC, aduce mai mult cu VisionD (Vezi poza) dar pastreaza aceeasi linie generala a Octaviei si Rapidului 

Eu unul abia il astept, mi se pare primul Superb realmente frumos

Poze VisionD

post-3944-14189856652395_thumb.jpg

post-3944-14189856837846_thumb.jpg

post-3944-14189857006612_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu am facut test drive cu passat confortline, era ok. Da nu poti zice ca tinde spre premium dar aveai cam tot necesar. Si motoru era ok tdi de 150

 

Superb III nu va avea aceeasi tinuta de drum, cred, deoarece diferenţa de preţ sa va simţi şi în această privinţă.

 

Dealtfel şi în momentul de faţă B6 are o tinută de drum mai placută decat decât S II si un zgomot interior mai redus. Cel putin asa am sesizat eu.

 

Pe ce argumentezi asta? MQB va fi acelasi in ambele cazuri. Daca se va opta pentru DCC la Superb nu vad unde va fi diferenta de set-up. Passatul nu a fost niciodata reglat sportiv, sau mai sportiv ca Superbul.

 

Pe ce argumentezi tinuta de drum si zgomotul ? Ai avut/condus ambele masini ?

Am avut B6 HL 2.0TDI 140 CR si acum am S2 2.0TDI 140 CR.

DPDV antifonare si zgomote la drum Superbul e o idee mai  silentios - asta a fost scris si in Autobildul german

La motoare nu e nicio diferenta e acelasi CFFB...

 

Passat B7 e identic cu S2 ca si antifonare si zgomot interior, spun asta dupa 1000km cu B7 facuti in paralel cu S2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, se pare ca Superbul 3 va avea DCC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce argumentezi asta? MQB va fi acelasi in ambele cazuri. Daca se va opta pentru DCC la Superb nu vad unde va fi diferenta de set-up. Passatul nu a fost niciodata reglat sportiv, sau mai sportiv ca Superbul.

 

Pe ce argumentezi tinuta de drum si zgomotul ? Ai avut/condus ambele masini ?

Am avut B6 HL 2.0TDI 140 CR si acum am S2 2.0TDI 140 CR.

DPDV antifonare si zgomote la drum Superbul e o idee mai  silentios - asta a fost scris si in Autobildul german

La motoare nu e nicio diferenta e acelasi CFFB...

 

Passat B7 e identic cu S2 ca si antifonare si zgomot interior, spun asta dupa 1000km cu B7 facuti in paralel cu S2

Pentru motivele aratate chiar in postul citat

 

 

Superb III nu va avea aceeasi tinuta de drum, cred, deoarece diferenţa de preţ sa va simţi şi în această privinţă. In plus nu este suficient doar mqb pentru o tinuta de drum ca a B8 ului. Apoi, daca pe Superb punem DCC deja nu le mai putem compara.

 

Dealtfel şi în momentul de faţă B6 are o tinută de drum mai placută decat decât S II si un zgomot interior mai redus. Cel putin asa am sesizat eu.      evident, rezulta ca le-am condus

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret nu vine doar din materiale.

 

Costul total al unui produs se compune din materiale + labor (manopera)

 

Daca socotim doar diferenta intre ora de lucru in Mlada si ora de lucru in Wolfsburg, deja e o diferenta serioasa.

 

Trecutul ne demonstreaza ca intre S2 si B6 au fost diferente de materiale in favoarea lui S2:

- plastice mai moi pe bord, torpedo, fete de usi

- LED-uri in manerele interioare de usi la S2 si inexistente la B6

- LED-uri la grilele ventilatie la S2, au aparut abia la B7

- Airbag genunchi standard la S2 si inexistent la B6

- Unitatea climatronic de generatie mai noua la S2 fata de cea de la B6  - ceea ce arata ca grupul VAG a permis Skoda sa foloseasca cele mai noi jucarii

 

Lista poate continua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai compari o masina aparuta in 2008 cu una aparuta in 2005... Trei ani inseamna foarte mult in industria asta, stii bine ca pe alocuri e perioada intre model si FL, mai ales la cele de volum (Mini, mica si compacta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Lista poate continua

In costul total mai intra multe alte componenete, invizibile pentru ochiul consumatorului: costuri de cercetare, de testing, costuri post vanzare (rechemarile, schimbarea, unor componente in perioada de garantie s.a. le suporta tot producatorul, este un cost pe care ti-l asumi si trebuie sa-l prevezi in politica de preturi este ca si cum ai face un provizion) etc... nu are sens sa intram in amanunte pentru ca suntem oftopic.

 

Costurile se globalizeaza, ca si productia, forta de munca de la Emden sau Zwickau  nu este un indicator absolut ci doar un factor in complexul productiei globale in care intra platformele de productie din china ucraina rusia malaesia angola india si care or mai fi.

Cand un model are solutii tehnice noi ale caror costuri de cercetare si testare sunt in curs de amortizare este firesc sa fie mai scump

 

Personal, imi este greu sa admit ca un model mai ieftin are solutii tehnice si materiale mai bune.

In al doilea rand, chiar si asa, nu putem compara la materiale B6 lansat in 2005 cu SII lansat in 2008, ci doar, cel mult, la tinuta de drum, platformele de asamblare fiind similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!