Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

La momentul comenzii nu se stia de modificari si nu cred ca vor fi pana se produce masina...vom vedea...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topcat dar ce configuratie ai... eu am dat comanda fix pe 17.03 si masina este astazi la Curtici si sper sa o ridic sap viitoare de la dealer, banuesc ca nu are cum sa faca mai mult de cateva zile dc totul e platit... deci am comandat in acelasi timp si eu am primit ca timp de livrare sap 20 aprox, dar cred ca era si cu marja de siguranta.

eu am luat style dsg 220 2.0 tsi si cu inca ceva dotari, roti pe 18 Zenith.

la mine spre ex sellerul de la dealer fusese in concediu pana luni si cand l am sunat surpriza, masina fusese fabricata, ca astazi sa fie deja in Curtici... mai baga o intrebare la dealer poate e deja pe drum :)

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corbu 33 ai achitat o integral?

poate de aceea.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai bagat in priza :)...Masina e 1.4tsi, ambition...Eu am intrebat daca ajuta sa o achit integral dar au zis ca nu e nevoie, termenul de fabricatie e acelasi...Maine dau telefoane..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.E. Am vb cu agentul si era in deplasare, marti  suna si ma anunta...oricum am de asteptat si rabla...sper sa se rezolve sapt. viitoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu noxele de la 220 nu m am mai incadrat anul asta la Rabla... si da e achitata deja dar  am platit tot dupa ce m au anuntat ca e in Curtici deci nu stiu care e faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin dupa al treilea plin cu benzina de 95 si am trecut de 9600km. Se pare ca nu a avut neaparat legatura cu benzina acea trepidatie, ci probabil a fost doar o simpla perioada de tranzitie in rodajul motorului care dadea trepidatii pentru ca nici dupa acest al 3lea plin la rand cu benzina de 95 nu a reaparut trepidatia, merge frumos, ca la inceput. Mai urmaresc comportamentul si in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.04.2017 at 9:58 AM, topcat said:

L.E. Am vb cu agentul si era in deplasare, marti  suna si ma anunta...oricum am de asteptat si rabla...sper sa se rezolve sapt. viitoare...

Masina a intrat in productie...termenul de livrare ramane neschimbat..sapt 21...:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR, @RzzV Pe display e folia cu care a venit masina. Cand am ridicat masina era acolo si nici eu n-am dat-o jos pana acum cu gandul ca mai protejeaza displayul; impresia mea este ca folia e intinsa f bine, doar in stanga ecranului se vede o zona de ~1cm unde nu e lipita, probabil ca sa poata fi indepartata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wonder_glf Aha, ai fost norocos. A mea era pusa "cu multe bule" motiv pentru care am dat-o jos si studiez sa pun totusi o folie. In ideea in care sa-l curat mai usor de amprentele vietii :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de Front Assist, parca spunea cineva ca nu reactioneaza la viteze sub 30 sau 20km/h. Zilele astea am experimentat de vreo 2-3 ori in aglomeratia de oras, la viteza de ~20km/h imi fura frana de sub picior daca o ating in ultima clipa cand cel din fata deja franeaza brusc si sunt aproape de el. Nu apuca sa tipe, incepe sa-mi franeze si in aceeasi clipa se aprinde si avertizarea rosie pe Maxi-Dot. La viteza mai mare incepe si tipa pe langa avertizarea de pe Maxi-Dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Pe viitoarul meu Superb mi-am pus duze spalare parbriz incalzite. Ma ajutati un pic sa inteleg cum functioneaza in sensul in care iarna pot sa imi pun lichid de vara?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar duzele sunt incalzite, functioneaza in cazul care este foarte frig afara si a mai si nins si nu prea poti curata de zapada la duze bine, si totusi poti sa dai drumul la curatat parbriz daca trebuie, dar folosirea solutiei de iarna este primordiala ca altfel iti distrugi tot sistemul de curatat parbriz si (daca ai si cel de curatat farurile). Cu cat te ajuta? Sincer nu stiu...la actuala masina am si este OK, dar la fosta nu am avut si tot OK a fost cu solutie de iarna calitativa... Un parbriz incalzit te ajuta mai mult iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt incalzite ele sunt alimentate de la punerea contactului pana la oprirea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru clarificari.

Asa cum spuneea DOL, eu am crezut ca daca adaug si optiunea asta nu o sa mi fie nevoie de lichid de iarna, dar acum imi este clar.

Am si sistemul pt faruri si parbriz incalzit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dialog_oo: man, incalzirea este a diuzelor nu a rezervorului si traseului lichidului de parbriz. Cum ti-au spus si colegii, degeaba ai diuzele incalzite, daca iti ingheata lichidul in vas.

Am patit-o cu lichid de -25grade cand afara erau -32, de la wind chill factor probabil ca afara erau -35 lejer. Degeaba aveam duze incalzite, lichidul de spalat era gelifiat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De curiozitate: voi aveti acea clema de plastic pentru scos capacelele de plastic ce acopera prezoanele ?

Ori nu se mai pune, ori a uitat Piotr sa o puna, cert e ca nu o am :( 

@sebip: stiu ca tu cumparasesi asa ceva recent - daca nu ma insel - ai idee de un cod ? Sa-mi comand si eu, ce ar fi trebuit sa fie standard :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacele tale de prezoane sunt pline sau au gaura la mijloc? Ca o penseta cred ca am eu in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Eu am, e la roata de rezerva pusa acolo, langa cheia de desfacut prezoanele si adaptorul antifurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Intai verifica sa nu o ai pe langa roata de rezerva. Eu asa am patit. Am comandat-o si cand am vrut sa o pun la loc, am constatat ca era la locul ei. Daca nu codul ii 8D0012244A!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, vdragos said:

Capacele tale de prezoane sunt pline sau au gaura la mijloc? Ca o penseta cred ca am eu in plus.

Sunt capacele pline. Daca ai o "penseta" d'aia, rogu-te ia-o cu tine zilele astea, sa o testam live. Deja se ingroasa randul cu cafelele alea datorie... :rolleyes:

@RzzV: acolo trebuia sa fie. Am si locul preformat in spuma aia. Dar nu. Mie mi-au pus mizeria asta: 8L0012243. M-am chinuit infiorator sa scot capacelele si sa nu zgarii janta :banghead:

@sebip: am scos tot din portbagaj, inclusiv roata de rezerva, am intors-o pe toate partile, doar-doar. Nimic. Piotr a zis ca e mai misto aia metalica :( 

61qgcCVOY+L._SL1500_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR te doare mintea la ce se pot zgarci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip: nu mai zic nimic. 2 Eur lumina la bricheta, 2 Eur penseta de scos capacele si uite asa merge treaba. La 100 000 masini produse economisesc 400 000Eur, cam asta e miza.

Si asta doar in lucruri pe care le vedem noi, end-userii. Nici nu vreau sa stiu ce lucruri care nu se vad au mai economisit :( 

Mersi frumos de codul ala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a parut rau ca au scos si acel afisaj din spate cu ora si temperatura exterioara! dar oricum astea is chestii care le vad un procent redus de useri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!