Jump to content

Carlig remorcare


jarco
 Share

Postare recomandată

Am comandat masina fara carlig de remorcare. 

Aveti idee daca se poate pune unul aftermarket.

Legat strict de carlig, nu cred ca ar fi nici o problema, dar cu instalatia electrica e mai complicat.

Exista module special fabricate pentru Octavia 3? Nu as vrea sa cumpar unul universal si dupa aceea sa tai instalatia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se taie instalatia, doar se foloseste un plus ce alimenteaza un modul electronic (il poti lua chiar din portbagaj de la priza de bricheta de exemplu, daca exista) si se culege semnal de pe firele de la triple.

http://carligederemorcare.ro/5168-carlig-remorcare-octavia

 

http://www.carligeauto.ro/index.php?c=katalogus&p=573

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si accesoriu de origine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se taie instalatia, doar se foloseste un plus ce alimenteaza un modul electronic (il poti lua chiar din portbagaj de la priza de bricheta de exemplu, daca exista) si se culege semnal de pe firele de la triple.

http://carligederemorcare.ro/5168-carlig-remorcare-octavia

 

http://www.carligeauto.ro/index.php?c=katalogus&p=573

 

Da, doar din cate cad e modul universal fara mufe de tipul acelor originale. Deci trebuie sa te adaptezi taind fire sau impungand firele.

Nu as vrea deja sa ma apuc de asa ceva.

Exista si accesoriu de origine.

Exista, dar totusi din anumite motive prefer after-market :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca daca-ti pui carlig, atunci cand nu tractezi nimic il ascunzi sau il dai jos. Nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai alta solutie decat sa intepi firele. oricum nu e nicio problema ulterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detachable tow bar (5E0 092 155)

Electrics with 13-pole socket for cars without serial preparation for the tow bar (5E0 055 316A);

                                               for cars with serial preparation for the tow bar (5E0 055 316)

 

Carligul este detasabil, priza se pliaza sub bara din spate.

Este produs OEM (identic cu cel montat din fabrica) si se instaleaza in service.

 

Stiu ca este necesara si setarea calculatorului pentru partea electrica.

Modificat de katanaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce pret are cel original, crede-ma ca nu are rost nici sa te gandesti la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca daca-ti pui carlig, atunci cand nu tractezi nimic il ascunzi sau il dai jos. Nu? :)

 

Depinde cum arata. Daca nu arata rau nu cred ca demontez. Il tin ca o masura de protectie a masinii :)

 

nu ai alta solutie decat sa intepi firele. oricum nu e nicio problema ulterioara.

 

Prin germania ar fi ceva de genul: http://www.ebay.de/itm/Elektrosatz-7polig-spezifisch-E-Satz-fur-Anhangerkupplung-Octavia-III-3-ab-2013-/350806798855?pt=DE_Autoteile&hash=item51adb6f207#shpCntId

Oare la noi nu se gaseste asa ceva?

Modificat de jarco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte urat atunci. Carligul ala nu e o metoda de protectie a masinii. Pacat ca nu se aplica si la noi amenzi ca dincolo cand mergi cu carligul la vedere fara sa tractezi ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiu ca este necesara si setarea calculatorului pentru partea electrica.

Si cum setezi bre calculatorul pentru reteaua electrica, tu stii ce vorbesti?

 

Carligul original de fabrica vine cu controller separat (daca masina nu are pregatire de carlig) care raspunde de iluminare atunci cand cuplezi remorca. Si nu numai de iluminare. Comunica prin reteaua CAN inclusiv cu controlllerul ESP care se va comporta diferit, atunci cand trebuie sa intervina, functie de cuplarea sau nu a remorcii. Adica daca masina derapeaza ESP intervine intr-un fel daca e doar masina si in altfel daca ai masina+remorca.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, instalatie electrica originala are vreun calculator pe ea sau functioneaza tot ca un "modul" sau mai bine zis releu

Modificat de BLiTZ
am sters offtopicul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica? Te referi la instalatia electrica responsabila de carligul de remorcare?

Da, tot ce-i pe remorca este controlata de un calculator ce se monteaza in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... si care in varianta originala comunica prin CAN cu masina

cel aftermarket nu comunica dar in rest face cam acelasi lucru

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu comunica, inseamna ca functia ESP pentru remorca nu functioneaza nu? Erau niste teste pe YT foarte relevante in legatura cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu comunica, inseamna ca functia ESP pentru remorca nu functioneaza nu? Erau niste teste pe YT foarte relevante in legatura cu asta.

Asta e prima masina pe care o conduc cu esp. Pana acuma nu i-am simtit niciodata lipsa.

Remorca o voi folosi doar ocazional cand am ceva de carat.Ceea ce se intampla poate odata pe luna sau la doua luni, deci cred ca pot trai si fara un sistem esp performant in perioada aceea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta nu strica masinuta asta, pune un carlig pe ceea veche :) scapi mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se da bara spate jos si se decupeaza un pic din ea. Cred ca deja ti-ai luat gandul de la carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-am luat gandul.Imi montez obligat carlig.Am primit ceva oferte de la dealer si ma gandeam ca si-a mai montat cineva.

Modificat de momona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu mi-am montat singur.

Nu a fost nevoie de nici un decupaj.

Am pus o instalatie electrica aftermarket care a functionat la inceput, dar nu mai functioneaza.

Asa ca, eu nu recomand sa va montati instalatie electrica aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca aveti cumva acel "diffusor" in spate pe mijlocul barei, cred ca trebuie sa-l dati jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/6/2017 at 9:27 AM, jarco said:

Da, eu mi-am montat singur.

Nu a fost nevoie de nici un decupaj.

Am pus o instalatie electrica aftermarket care a functionat la inceput, dar nu mai functioneaza.

Asa ca, eu nu recomand sa va montati instalatie electrica aftermarket.

asta e o prostie....  Instalatia aia are o problema , verifica unde e... In general sunt foarte fiabile aceste module electronice, tu probabil ai un contact necorespunzator undeva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa se fi ars modulul din cauza alimentarii de curent.

Am alimentat modulul doar din priza de 12v din portbagaj, care are curent permanent, deci in consecinta modulul a functionat non-stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!