Jump to content

Cand se schimba discurile de frana ?


xCr
 Share

Postare recomandată

Girleanu Adrian

Salutare la toata lumea, am si eu o mica problema/nedumerire; in urma schimbarii cauciucurilor de iarna cu cele de vara am sesizat un ''vajait'' pe fata ( asta tinand cont ca anu trecut am avut aceleasi anvelope de vara montate pe masina Pirelli 2010 fabricatie ; 195-65-15 ) iar acest sunet se aude doar la peste 90-120 km/h ca sa numai spun ca volanul imi sta putin inclinat spre stanga . Am facut unghiul de fuga in urma schimbarii bratelor-telescoapele si flanselor,am echilibat rotile dar degeaba ... Astazi am desfacut rotile sa vad care este problema si am constatat ca la ambele discuri fata , stanga respectiv dreapta este un mic joc ,am incercat sa strang capul la planetara in speranta ca poate s-or fi slabit dar era totul in regula si strans ca la carte. Sa fie oare problema din cauza acestui joc ? PRecizez ca volanul nu imi trepideaza la viteze mari/mici si acest sunet nu se aude de exemplu cand merg prin oras adica cu viteza mica ,franele sunt in regula cu o mica exceptie cand ploua si merg pe autostrada de exemplu cu viteza oarecum mare ( peste 130 km/h) prima apasare a pedalei de frana este insesizabila , adica abia la a doua pedale masina franeaza normal, asta doar cand ploua afara si merg cu viteza in rest prin oras este totul ok . Discurile de frana cat si placutele inca mai au grosime mare . O seara buna ! ! ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Girleanu Adrian

Pai ma gandesc ca daca ar fi rulmentii ar face si la viteza mica si prin absurd ca ar fi rulmentii sa se uzeze chiar asa amandoi in acelasi timp ? Cu roata montata am incercat sa trag de ea si NIMIC nu se misca deloc exceptand stang-dreapta adica rotatia ei dar interior - exterior absolut deloc . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mai demult am pus TRW pe spate, dar pe fata as pune ceva fiabil, dar mai performant. Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

ATE powerdisc, cel cu striati, eu am si sunt ok, am pus si placutele de ceramica (compozitie) si tin forate bine... pe dic de 310mm ii ok, am avut pe disc mai mic (de golf 4) si nu erau ok.

 

Sunt mai scumpe da nu ai treaba ani buni. Si prinde bine ca si in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare.

 

Am observat ca la Passatul meu discurile spate au niste pete mici pe toata suprafata lor, nu sunt asa "curate" ca si cele din fata. Nu demult au fost schimbate discurile, placutele, de doua saptamani am schimbat si etrierele din alta cauza. Este normal acest lucru?

Multumesc.

WP_20160424_17_20_49_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe mine ma intereseaza sa aflu ce combinatie de discuri + placute de frana ar trebui sa caut pt a obtine o apasare a placutelor pe toata suprafata discului.
 Nu vreau sa mai vad prin jantele de 18 tzoli ca discul nu este calcat pe toata suprafata si prezinta la marginea exterioara o suprafata ruginita pe care placuta nu o calca nici dupa uzarea totala a ferodoului.

Voi ce dimensiune de disc utilizati si ce tip de placute folositi ca sa evitati problema descrisa mai sus ?

Vreau sa schimb discurile pe fatza si nu stiu ce dimensiune sa caut ca sa vad ulterior ca discul o sa arate OK.

Eu am VW Passat B5.5 motor AVF ( VIN : WVWZZZ3BZ3P186046 ).

Daca ma poate ajuta cineva .... multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, 

In 2015 am schimbat discurile si placutele pe fata, pe exterior se tocesc uniform discurile si placutele, pe interior dezastru. 

1. Care este cauza tocirii neuniforme pe interior in acest fel?

Discuri si placute ate.

Am curatat discul de rugina, am pus alta placuta de frana tocita uniform (aveam ramase din setul anterior)

2. Placutele anterioare erau aproape noi si una dintre ele a ajuns aproape pe fier (interior), restul f bune, cauza?

Intentionez sa le schimb pana in toamna.

Multumesc!

17577980_645038382347535_214545505_n.jpg

Modificat de TrekOut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etrierul nu lucreaza , schimba discurile si placutele , kit de culise cu vaselina , burdufuri si capacele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, voi cumpara kit-urile de reparat etrierul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        Si trebuie sa schimbi si mecanicul, nu e suficient doar sa schimbe una-alta, el trebuie sa identifice cauza exacta a infranarii, poti avea surpriza sa ai un pistonas blocat de rugina-am patit-o si mecanicul spunea sa schimb doar placutele, parca ele se blocau asa,ca aveau chef...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbarea rotilor desfac si etrierii ii verific si ii pun la loc daca sunt ok. In toamna nu am verificat, insa primavara lui 2016 da si erau ok,

Azi am schimbat rotile si i-am desfacut, surpriza se vede.

Este ok acest kit?

kit.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie doar de kitul de culise (fara pistonas etc) eventual si ceva vaselina pe baza de cupru pentru partile de contact de pe etrier/verso placute. Sa verifice oricum si pistonasul

image.jpeg

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Daca burduful este compromis, intra apa si mizerie la etrier, se depune pe pistonas si se face rugina. Apoi acesta culiseaza greu,se intepeneste, deci pana nu desfaci sa identifici cauza nu stii ce ai de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cumpara cu cilindru cu tot. 

 

 

Modificat de TrekOut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare grup

Ce dimensiune au discurile de frână pe fata,la  un passat din 2005?

Am fost la mai multe magazine,unii imi spun ca sunt de 288 iar alții de 312

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ceri informatia asta trebuie sa spui si ce motorizare si transmisie ai. Probabil si alora le-ai spus doar anul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

288 fata si 245 spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ii problema.

Unii spun asa,alții altfel.

Informatiile de pe google spun că sunt de 312.

 

Screenshot_20180408-195857.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!