Jump to content

Proiectoarele din faruri la Golf 4


silver
 Share

Postare recomandată

daca vrei sa le dezactiveze la faza lunga ? Ai pe paginile anterioare, toata documentatia necesara

altfel nu-ti trebuie releu, blocul de lumini suporta consumul proiectoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce-ti trebuie releu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa pot realiza schema de pe pagina urmatoare si ca atunci cand pun faza lunga proiectoarele sa se opreasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

il gasesti in dezmembrari pe cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cu ajutorul unui bun prieten am realizat schema. Observatii:

1. Eu am legat masa celor 2 proiectoare si masa releului la baterie.

2. Cand dau faza lunga desi am proiectoarele aprinse ele nu se sting.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ca nu ai legat bobina releului la un bec de faza lunga ci la masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok si asa, nu ma deranjeaza. Nu ma apuc sa tai din nou si sa ciopartesc ca am facut deja destule acolo. 

Are ceva daca ramane asa ? Apropo, schema e asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara eu am becurile si proiectoarele si am luat un releu de 40 A,un soclu de siguranta si un buton mititel si vreau sa le fac instalatie separat,Un plus trecut prin buton sa comande releul si un plus de forta prin releu sa aprinda becurile! Curiozitate:'Masa pentru becuri sa o iau din minusul pentru faruri sau sa o trag separat la sasiu?! Cu stima si scuze daca am postat unde nu trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau si eu sa/mi pun proiectoare la golful meu ,ma intereseaza grosimea cablurilor electrice care vin la proiectoare ,de la baterie la releu si de la releu la blocul de lumini si de la releu la proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca 2.5 si 1.5, daca imi aduc bine aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat farurile cu unele care au si proiectoare.Intrebarea mea este ,cum desfac mufa care alimenteaza farul,  ca sa mai adaug un pin si un fir electric pentru proiectoare,deci mufa mama care intra im mufa farului ?

Modificat de iulyiceman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa mama are o clema si o apesi si o scoti de pe far. MAi este o siguranta violet care o tragi in afara, scoti dopul de cauciuc, bagi firul cu pin si cu garnitira, bagi siguranta violet la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut am si eu o problema legata de proiectoarele de ceata din faruri . Pe golful meu 4 am avut farul cu oglinda in loc de proiector acum aproximativ o saptamana am schimbat farurile cu unele care aveau proiectoare incorporate si am schimbat si butonul din masina ca sa fie cu functie de ceata si pe fata . Faza este ca tot nu functioneaza acele proiectore? tin sa precizez ca sigurantele sunt ok becurile la fel mai departe nu mai stiu ce sa fac . As aprecia daca ar fi cineva din constanta sa vrea daca are putin timp liber sa ma ajute si pe mine . Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria servicii sau mai sus citeste schema electrica postata de sebavr sa vezi daca ai montat totul OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu a tras instalatia de la buton la faruri..normal ca nu merg

George,  trebuie sa tragi cablaj de la buton la faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare prieteni si un La multi ani calduros ! Am si eu o problema cu proiectoarele si anume : am cumparat grile cu tot cu proiectoare deoarece farurile nu sunt prevazute . Bun , deci merg la un service , imi instaleaza omul proiectoarele care functioneaza perfect . Pana aici totul ok , insa proiectoarele se aprind pe a 2-a treapta atunci cand trag de butonul farurilor odata cu lampa ceata din spate . Vin acum cu marea intrebare : exista posibilitatea ca proiectoarele sa se aprinda atunci cand trag de butonul farurilor la prima treapta independent , adica fara aprinderea lampii de ceata din spate , urmand ca la a doua treapta sa se aprinda lampa ceata , proiectoarele ramanand si ele aprinse ??? Nu stiu daca am exprimat corect ideea dar sper ca cineva dintre dumneavoastra va intelege ce am vrut sa va intreb ! Cu stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, asa ar trebui sa functioneze pe original, ai schimbat blocul de lumini ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , am inlocuit blocul de lumini cu unul prevazut cu comenzi pentru proiector , al meu era bloc fara proiector ! Insa cum spuneam am vazut la un cetatean chestia asta si as vrea sa am si eu la fel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde aa fost legat firul de la proiectoare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Ioan said:

Da , am inlocuit blocul de lumini cu unul prevazut cu comenzi pentru proiector , al meu era bloc fara proiector ! Insa cum spuneam am vazut la un cetatean chestia asta si as vrea sa am si eu la fel .

 

16 hours ago, Ioan said:

Salutare prieteni si un La multi ani calduros ! Am si eu o problema cu proiectoarele si anume : am cumparat grile cu tot cu proiectoare deoarece farurile nu sunt prevazute . Bun , deci merg la un service , imi instaleaza omul proiectoarele care functioneaza perfect . Pana aici totul ok , insa proiectoarele se aprind pe a 2-a treapta atunci cand trag de butonul farurilor odata cu lampa ceata din spate . Vin acum cu marea intrebare : exista posibilitatea ca proiectoarele sa se aprinda atunci cand trag de butonul farurilor la prima treapta independent , adica fara aprinderea lampii de ceata din spate , urmand ca la a doua treapta sa se aprinda lampa ceata , proiectoarele ramanand si ele aprinse ??? Nu stiu daca am exprimat corect ideea dar sper ca cineva dintre dumneavoastra va intelege ce am vrut sa va intreb ! Cu stima !

din pacate conexiunea nu este ok - cine ti-a facut instalatia, a conectat proiectoarele de firul de la lampa de ceata.

In blocul de lumini, la pin 8 trebuie conectate proiectoarele. Se sertizeaza pin, se baga in mufa blocului de lumini.

Cine ti-a montat proiectoarele, le-a legat firul de la pin 9, mai mult ca sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Am si eu o intrebare.....de ce se aude o sfaraiala in releul proiectoarelor cand am luminile stinse si dau de maneta flash(gen sa las pe cineva sa treaca)? Am incercat mai multe relee si tot asa fac.....Cu luminile aprinse nu mai face acea sfaraiala.

SFARAIALA NU SE AUDE TOT TIMPUL(preponderenta face de 3 ori din  4 flash.uri)

Mentionez ca instalatia este facuta de mine si ca am legat firul maro de la releu la siguranta 3 , iar firul alb la siguranta 19. Multumesc anticipat

 

Inca ceva...acum dupa releu pe firul de la releu spre proiectoare am inseriat o siguranta de 20A (imediat dupa releu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am zezolvat.....contact imperfect la siguranta 19 firul alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
GOLF IV variant

Va salut.

1. Am montat in faruri la Golf 4,lupele proiectoarelor de ceata.Am infipt in mufele masinii,care intra in faruri,papucii aferenti (lipseau) si am dus fir comun de la ambele proiectoare la blocul de lumini.

Intrebari : firul il conectez direct in bloc,pur si simplu (am testat asta si functioneaza) sau trebuie siguranta pe traseu ? Trebuie si releu ?

2. Am tras fire in interiorul masinii,sub bord,de la proiectoarele pe care le voi monta in bara,ca daylight.Sub bord,am vazut o "borna" alimentata de contact.Pot sa ma leg de acolo.In acest caz,in afara de o siguranta,trebuie sa montez si releu ? Intentionez sa folosesc becuri H3 cu led.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se monteaza si siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GOLF IV variant

Multumesc.Dar pt.punctul 2,ma ajuti cu info?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!