Jump to content

Proiectoarele din faruri la Golf 4


silver
 Share

Postare recomandată

pff , caut de 1 noapte linkul ala pe care sigur il stiti mai multi de pe vwvortex in care un tip explica cum se leaga proiectoarele originale la instalatie ... si nu reusesc sa il gasesc ..daca are cineva pls dati-l aici ca nu mai pot :)) mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

stie cineva daca lupa(proiectorul) din farul drept, se potriveste in farul stang? (sau invers)

si semnalizarea se potriveste?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99% se potrivesc ambele...ai grija totusi ca proiectorul e mai mic decat o semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ca sa montezi proiectoare de ceata intr-un far care nu le are, trebuie dat farul jos, sau se pot monta prin spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

trebuie dat farul jos,si facuta instalatia electrica daca nu o are masina + inlocuit blocul de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca masina are instalatia electrica si blocul de lumini si capace prinse cu suruburi in locul proiectoarelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

pai atunci trebuie doar sa dai farurile jos,sa montezi proiectoarele si cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul.si vreau sa aflu si eu daca la masina din semnatura(fiind destul spatiul la faruri)nu pot monta prociectoarele originale in faruri fara sa mai dau farul jos? si ce mai trebuie cumparat infara de proiectoare si comutatorul din masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai trasa instalatia , iti mai trebuie un releu , blocul de lumini care sa aive pozitie si pt proiectoare si firele care trebuie duse prin releu si siguranta nr 37 daca tin bine minte. oricum verifica prima data daca poti sa pui proiectoare in farurile tale deoarece nu la toate farurile se poate da jos acel capac care tine locul proiectoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are nevoie de releu, blocul de lumini suporta curentul pentru proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci am scapat de ink o complicatie.Ramane sa cumpar proiectoarele si blocul de lumini(intrerupatorul din masina) si dupa aia greul.

Am faruri Valeo si la mn joaca capacul ala,trebuie sa se dea jos cumva nu m-am uitat amanuntit ca nu ma interesat pana azi ca am gasit proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o nelamurire am un golf 4 cu faruri hella cu "lupa" in interior insa nu avea becurile cablajul pt ele il are(in far) insa nu avea bloc de lumini si pentru ceata in fata, am luat un bloc de lumini si cu ceata pe fata, i-am pus becuri dar nu merge. Acum intrebarea este unde este acel releu care inchide ceata sa verific daca este pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil masinii i-au fost schimbate farurile si au pos faruri cu proiectoare.Instalatia din far asa iti vine cu fire pt becurile de la proiectoare.La tine trebuie tras un fir de la blocul de lumini la far.In mufa care se baga blocul de lumini la masina cu proiectoare trebuie sa ai 12 fire.Verifica cate fire ai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zoommircea: Mai mult ca sigur nu e instalatia facuta. La mufa farului ai toate cele 10 fire? Daca nu, inseamna ca nu ai instalatia facuta. Vad ca esti din Bv , suna-ma dupa sarbatori si stabilim o intalnire sa vedem care e situatia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat sunt 9 fire in faru de la pasager si 11 fire in blocul de lumini, deci nu are fire trase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mare dilema . mi-am pus proiectoare dedicate in grile si as vrea sa-mi pun si in faruri

am gasit ceva frumos , cu lupa si cu angel eyes. oare arata bine ?

a mai avut cineva ? o parere in + nu strica .

mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri cu tot sau doar proectoarele? daca vrei doar proiectoare le cumperi separat doar alea ca se gasesc in dezmembrari, din farurile sparte se pot scoate doar proiectoerele si monta la tine.

Cat depre angel eyes, nu are nici o legatura cu proiectoarele, alea sunt strict de aspect, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai putin ca nu ai inteles. deci am gasit DECAT proiectoare , cu lupa si pe margine au angel eyes. si as vrea o parere sa stiu daca ar arata bine.

proiectoarele sunt cu lupa si pe margine au angel eyes`ul . sper sa ma fi facut inteles acum :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tie iti place, de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi am gasit si eu lupe pt proiectoare.am uitat sa ma uit sa vad daca nu cumva am firele trase.in principiu nu ma astept sa am firele.ce trebuie sa fac?sa trag fir de la amandoua proiectoare(cel +) intr-un releu(de faza lunga este bun?) in releu vin cu firul de + din blocul de lumini si cu - de unde oi gasi si asta e tot?. masa la proiectoare nu trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proiectoarele isi iau masa din far. Si pana in blocul de lumini e bine sa le treci si printr-o siguranta sau 2, cate una pe fiecare proiector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siguranta de 20A? si dupa aia trebuie sa trec firele prin releu nu?(dar ce releu sa caut?) si dupa sa plec cu firul la bloc?

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca aveam un releu care stinge proiectoarele cand dau faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!